Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2009, 11:20:20
sarra21 sarra21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2009
Mesaje: 3
Implicit Cum ramane cu "barbatul sa-si iubeasca femeia ca pe el insusi"

Buna tuturor,

sunt noua pe acest forum si as vrea sa va impartasesc si voua uimirea si revolta ce ma cuprinde cand citesc mesaje de genul "cand sotul te bate, tu te pune in genunchi si te roaga" sau "femeia trebuie sa indure chinul pana la capat pentru ca asa se mantuieste". Imi dau lacrimile si ma gandesc de ce Dzeu cel bun si care inseamna iubire ar vorbi prin gura preotilor duhovnici asa, indemnand femeia ( cea fragila, iubitoare, mama, sotie, prietena, cea care nu doarme noptile veghind la capul copilului etc) sa se dezumanizeze in asa hal langa un barbat care o transforma in carpa de sters picioarele. Inteleg ca Dzeu ne indeamna sa iertam dar una este sa ierti si alta este sa permiti, sa tolerezi un comportament care de cele mai multe ori duce la dezastre sufletesti, care o face pe femeie sa nu se mai respecte, sa nu se mai aprecieze, sa nu se mai poata bucura de copii, de viata in general.
E trist ca o fata de 23 de ani (un caz real) sa se duca la preot si sa-i spuna ca sotul o bate, o injura si preotul sa o indemne sa indure, sa se roage dar sa nu-l parasesca, pentru ca mai apoi...peste o sapt. (în Saptamana mare) acesta sa o omoare in fata fetitei de 3 ani. Probabil canonul femeii s-a implinit in acest fel.
Ce parere aveti? Ce poate face biserica, preotii pentru a nu incuraja violenta in familie? Cand si barbatul va ajunge sa respecte cuvantul Domnului si sa fie in stare sa-si iubesca femeia ca pe el insusi?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.08.2009, 16:06:51
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

De acord cu tine. Sunt situatii in care astfel de sfaturi sunt inconstiente.
Nu orice preot are daruri de duhovnic. Nu orice sfat pe care il da un preot este neaparat bun. Sunt convinsa ca exista multi preoti care nu ar da astfel de sfaturi, din fericire.
Nu zic de rugaciune - care intotdeauna este buna.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.08.2009, 18:04:04
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sarra21 Vezi mesajul
Buna tuturor,

sunt noua pe acest forum si as vrea sa va impartasesc si voua uimirea si revolta ce ma cuprinde cand citesc mesaje de genul "cand sotul te bate, tu te pune in genunchi si te roaga" sau "femeia trebuie sa indure chinul pana la capat pentru ca asa se mantuieste". Imi dau lacrimile si ma gandesc de ce Dzeu cel bun si care inseamna iubire ar vorbi prin gura preotilor duhovnici asa, indemnand femeia ( cea fragila, iubitoare, mama, sotie, prietena, cea care nu doarme noptile veghind la capul copilului etc) sa se dezumanizeze in asa hal langa un barbat care o transforma in carpa de sters picioarele. Inteleg ca Dzeu ne indeamna sa iertam dar una este sa ierti si alta este sa permiti, sa tolerezi un comportament care de cele mai multe ori duce la dezastre sufletesti, care o face pe femeie sa nu se mai respecte, sa nu se mai aprecieze, sa nu se mai poata bucura de copii, de viata in general.
E trist ca o fata de 23 de ani (un caz real) sa se duca la preot si sa-i spuna ca sotul o bate, o injura si preotul sa o indemne sa indure, sa se roage dar sa nu-l parasesca, pentru ca mai apoi...peste o sapt. (în Saptamana mare) acesta sa o omoare in fata fetitei de 3 ani. Probabil canonul femeii s-a implinit in acest fel.
Ce parere aveti? Ce poate face biserica, preotii pentru a nu incuraja violenta in familie? Cand si barbatul va ajunge sa respecte cuvantul Domnului si sa fie in stare sa-si iubesca femeia ca pe el insusi?
Sarra, sunt cazuri si cazuri. Nici eu nu sunt de acord ca femeia sa indure asa ceva. Cred ca parintii induhovniciti pot ajuta cel mai mult. Trebuie multa dreapta socoteala in cazurile astea. Insa de cele mai multe ori, uitam ca multe fete care patesc asa ceva in casnicie, inainte de casatorie, si chiar si dupa casatorie duc o viata aiurea, departe de poruncile lui Hristos, si tocmai de asta li se intampla asa ceva. Nu le judec, Doamne fereste! Eu cred ca daca fetele ar fii cu adevarat aproape de Dumnezeu, le-ar lumina Domnul mintea sa aleaga un baiat credincios, linistit, iubitor, cu care sa poata merge pe calea mantuirii, ca pana la urma, asta e scopul vietii pe pamant. In cazurile acestea pe care tu le enunti, regretele nu sunt tarzii, asa cum ar fi tentati unii sa spuna. Eu cred ca cu pocainta sincera, cu spovedanie, si cu impartasirea cu Sf Trup si Sf Sange al Domnului, daca da duhovnicul dezlegare, se pot indrepta lucrurile, dar trebuie multa rabdare. De aceea cred ca cel mai bine e ca astfel de fete sa discute cu duhovnicul lor, daca nu au unul sa-l caute. Mai mult nu stiu ce sa zic, decat rugaciunea la Maica Domnului. Numai bine si Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2009, 03:24:09
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Sarra, sunt cazuri si cazuri. Nici eu nu sunt de acord ca femeia sa indure asa ceva. Cred ca parintii induhovniciti pot ajuta cel mai mult. Trebuie multa dreapta socoteala in cazurile astea. Insa de cele mai multe ori, uitam ca multe fete care patesc asa ceva in casnicie, inainte de casatorie, si chiar si dupa casatorie duc o viata aiurea, departe de poruncile lui Hristos, si tocmai de asta li se intampla asa ceva. Nu le judec, Doamne fereste! Eu cred ca daca fetele ar fii cu adevarat aproape de Dumnezeu, le-ar lumina Domnul mintea sa aleaga un baiat credincios, linistit, iubitor, cu care sa poata merge pe calea mantuirii, ca pana la urma, asta e scopul vietii pe pamant. In cazurile acestea pe care tu le enunti, regretele nu sunt tarzii, asa cum ar fi tentati unii sa spuna. Eu cred ca cu pocainta sincera, cu spovedanie, si cu impartasirea cu Sf Trup si Sf Sange al Domnului, daca da duhovnicul dezlegare, se pot indrepta lucrurile, dar trebuie multa rabdare. De aceea cred ca cel mai bine e ca astfel de fete sa discute cu duhovnicul lor, daca nu au unul sa-l caute. Mai mult nu stiu ce sa zic, decat rugaciunea la Maica Domnului. Numai bine si Doamne ajuta!
Sa nu-ti dea Dumnezeu sa afli pe cont propriu ce inseamna sa ai parte de un barbat frustrat.Neputinta naste monstri,dupa cum s-a demonstrat.Eu nu cred ca biata femeie(nu neapart aceasta ,de mai sus,ci oricare) a facut ,neaparat ceva,o greseala,asa cum spui tu.Nici inainte nici in timpul casatoriei.E greu sa crezi ca unor persoane li se intimpla pur si simplu? Sa nu-ti fie!
personal,n-am avut parte nici macar de o privire ne-la-locul-ei,din partea sotului- multumesc lui Dumnezeu!- insa am o amica al carui barbat procedeaza cu ea si cu copii la fel ca-n bancul ala cu iepurasul:daca are caciulita,ii zice de ce-o are ,iar daca sustine ca n-are caciulita ,sare ca ars ca de ce n-o are,si uite-asa nu mai stiu ei cum s-o dea cu nebunu' ca sa fie pace...
...apoi,cine sa faca pocainta sincera? Tot biata femeie maltratata?...Ce sa dezlege duhovnicul? Sint persoane greu incercate.Poati avea cei mai tari duhovnici,cind Satan se pune de-a curmezisul,ziua cea mai insorita devine noapte instant,iar cel prins in mreje nu face decit sa orbecaie....pina cind Domnul se indura...Asa ca ,daca cineva are ghinionul sa dea peste un MONSTRU,musai tre sa faca rugaciune.Neincetat sa se roage,caci ,mult poate rugaciunea!
Rugaciunea da roade.Insa ....cere timp....
Cit despre dreapta socoteala ...cine se poate lauda ca si-a gasit perechea potrivita din ...drepta socoteala? Sa fim seriosi! Numai MOARTEA si IMPOZITELE sint garantate pe lumea asta,restul....e loterie! Nu toti sintem cistigatori.
Apoi...dreptul IOV nu era el aproape de Dumnezeu?! De ce-a trebuit sa patimeasca atit?R: Spre Slava lui Dumnezeu.
Acesti MONSTRI (care-si bat femeile pina la desfigurare) nu au teama de Dumnezeu,si daca de Dumnezeu nu ai teama,de un duhovnic oarecare ce jena te-ar tine?
Arhanghelul Mihail,in numele Domnului IISUS ,s-o apere!Si pe noi,toti!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.08.2009, 20:06:23
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sarra21 Vezi mesajul
Buna tuturor,

sunt noua pe acest forum si as vrea sa va impartasesc si voua uimirea si revolta ce ma cuprinde cand citesc mesaje de genul "cand sotul te bate, tu te pune in genunchi si te roaga" sau "femeia trebuie sa indure chinul pana la capat pentru ca asa se mantuieste". Imi dau lacrimile si ma gandesc de ce Dzeu cel bun si care inseamna iubire ar vorbi prin gura preotilor duhovnici asa, indemnand femeia ( cea fragila, iubitoare, mama, sotie, prietena, cea care nu doarme noptile veghind la capul copilului etc) sa se dezumanizeze in asa hal langa un barbat care o transforma in carpa de sters picioarele. Inteleg ca Dzeu ne indeamna sa iertam dar una este sa ierti si alta este sa permiti, sa tolerezi un comportament care de cele mai multe ori duce la dezastre sufletesti, care o face pe femeie sa nu se mai respecte, sa nu se mai aprecieze, sa nu se mai poata bucura de copii, de viata in general.
E trist ca o fata de 23 de ani (un caz real) sa se duca la preot si sa-i spuna ca sotul o bate, o injura si preotul sa o indemne sa indure, sa se roage dar sa nu-l parasesca, pentru ca mai apoi...peste o sapt. (în Saptamana mare) acesta sa o omoare in fata fetitei de 3 ani. Probabil canonul femeii s-a implinit in acest fel.
Ce parere aveti? Ce poate face biserica, preotii pentru a nu incuraja violenta in familie? Cand si barbatul va ajunge sa respecte cuvantul Domnului si sa fie in stare sa-si iubesca femeia ca pe el insusi?
Sarra , sa nu pierdem din vedere contextul in care Apostolul Pavel afirma lucrul acesta, astfel incat in epistola catre Efeseni Hristos soi Biserica reprezinta modelul pentru barbat si femeie.
Am mai amintit pe topicul divortul ca Biserica Rusa din ratiuni pastorale a admis si alte motive de divort pe langa cel din Sfanta Scriptura- desfraul.
In cazul prezentat de tine daca femeie respectiva intelege calvarul ca jetfa atunci ii este spre mantuire, daca nu, este o suferinta fara o finalitate in vederea desavarsirii.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.08.2009, 16:24:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

De altfel, adulterul poate fi inteles si in sens larg, incalcarea fidelitatii. Fidelitatea nu trebuie inteleasa numai sexual. Cand cineva nu isi mai respecta partenerul, il brutalizeaza, nu se ocupa de el si de copii, asta tot o incalcarea fidelitatii si a legamantului conjugal este.
Doamne fereste de asa ceva! Bineinteles, putem ajunge aici si pentru ca am ales gresit, si superficial, si pripit, dar greseala este omeneasca si Dumnezeu iarta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.10.2010, 09:07:33
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sarra , sa nu pierdem din vedere contextul in care Apostolul Pavel afirma lucrul acesta, astfel incat in epistola catre Efeseni Hristos soi Biserica reprezinta modelul pentru barbat si femeie.
Am mai amintit pe topicul divortul ca Biserica Rusa din ratiuni pastorale a admis si alte motive de divort pe langa cel din Sfanta Scriptura- desfraul.
In cazul prezentat de tine daca femeie respectiva intelege calvarul ca jetfa atunci ii este spre mantuire, daca nu, este o suferinta fara o finalitate in vederea desavarsirii.
corect.
sau nu uitam ca sunt si barbati care sufera din cauza unei partenere nepotrivite, nu doar femei care sufera din cauza partenerului nepotrivit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.10.2010, 09:53:34
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit desigur

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
corect.
sau nu uitam ca sunt si barbati care sufera din cauza unei partenere nepotrivite, nu doar femei care sufera din cauza partenerului nepotrivit.
ABSOLUT ! Sunt si cazuri din acestea....din nefericire !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.10.2010, 09:55:15
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit exista

Da ! Asa este....cunosc un barbat care isi creste singur cei 4 copii si toti sunt cuminti si invata bine...Fie sa ramana asa...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.10.2010, 11:17:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Da, suferinta e una...dar violenta e cu totul altceva, se depasesc extrem de mult niste granite...peste care nu ar trebui sa se treaca sub nicio forma.

Ma intreb serios care ar fi sfaturile duhovnicilor daca ar aparea barbati violentati zilnic, oare tot asa ar fi sfatuiti...sa rabde pentru mantuire...sau nicidecum?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42