Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.05.2009, 13:25:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veronika Vezi mesajul
Nu conteaza neaparat care sunt intrebarile ci important e ca ele nu pot veni decat numai din contrariile pe care le ai tu in interior. Intrebarile sunt ceea ce ii ceri mintii sa gandeasca. Daca nu iti pui intrebari, nu ii ceri mintii sa gandeasca si in consecinta ea nu va mai gandi.
Deci exista un "tu" diferit de minte care pune mintea la lucru..
Hm, depinde cum definesti acel "tu".
Insa exista si alte lucruri mai ..impersonale care "cer" mintii sa "gandeasca".
De exemplu stimulii exteriori si chiar propriile procese mentale..

Citat:
Cat despre satanism eu una nu am inteles nici acum ce reprezinta. De fapt eu chiar ma intreb daca reprezinta macar ceva sau nu.
Reprezinta un curent religios care incearca sa impuna raul drept bine si binele drept rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.05.2009, 13:27:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

P.S. In contextul celor afirmate mai sus de minte ca astfel de metode de "dezvoltare personala" au undeva un satanism ascuns, ma refeream la faptul ca ele detroneaza notiunea de Dumnezeu ca sursa a binelui si incearca sa faca omul sa creada ca el insusi este sursa unui bine autonom si a unei vointe atotputernice.

Cu alte cuvinte, il ascunde omului pe Dumnezeu, facandu-l pe el insisi Dumnezeu.

Asa cum si Lucifer s-a crezut Dumnezeu si mai presus de Creatorul lui.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.05.2009, 13:43:05
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dumnezeu ca sursa a binelui
Un copil de parte bărbătească netăiat împrejur în carnea prepuțului lui, să fie nimicit din mijlocul neamului său: a călcat legământul Meu
O mostra de "bine" dumnezeiesc
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.05.2009, 13:47:54
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Veronika, ai scris foarte frumos si ai ambalat substanta in mesajele tale. Mie personal mi-a facut placere sa le citesc. Am frecventat si eu candva grupuri de discutie si forumuri de genul asta, scriam la damaideparte.ro (era un forum asemanator cu Empower). De fapt am studiat NLP, analiza tranzactionala si multe altele cautand Necuprinsul cu ajutorul acestor instrumente care la vremea aceea mi se pareau divine.
Nu ai cum sa ii faci sa inteleaga ceva, este imposibil, iti spun din postura celui in cunostinta de cauza. In acea perioada daca ar fi venit cineva sa-mi vorbeasca despre biserica m-as fi tavalit pe jos de ras si cu siguranta as fi gasit o replica aroganta si plina de dispret cu care sa-i inchid gura. Si garantez ca as fi fost plina de satisfactie convinsa ca am dreptate si ca ortodocsii sunt niste habotnici cu ochelari de cal prinsi in capcana mintii lor inguste. Iertate sa-mi fie aceste ganduri dar ele mi-au apartinut cu adevarat.
In fond si acolo pe acel blog se intampla ca si aici, vine cineva din exterior si nu este acceptat, i se inchide usa in nas scurt.
Eu cand m-am intors la ortodoxie am rupt toate legaturile care ma tineau conectata la acea lume, am inchis conturile de mail, am sters listele de cunostinte si prieteni din agenda de telefon. M-am rupt cu totul asumandu-mi toate riscurile, singurii care au fost martorii schimbarii mele fiind cei din familia mea. Chiar si lor le-a fost greu sa inteleaga cum poti fi ani de zile intr-un fel si apoi dintr-o data sa te schimbi cu 180 de grade. Bag seama ca Dumnezeu a urlat la mine de l-am auzit din fundul prapastiei in care eram. Acum vad lucrurile ca un om intreg la cap, sanatos. Abia acum inteleg ce e aia sanatate mintala.
Asadar nu te astepta ca oamenii aia sa percuteze la mesajele cu miez ortodox, duhul care stapaneste acceasta lume le va intuneca mintea si mai rau. Ma gandesc ca Dumnezeu daca vrea ii scoate de acolo rand pe rand, numai sa strige la ei....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.05.2009, 13:56:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Un copil de parte bărbătească netăiat împrejur în carnea prepuțului lui, să fie nimicit din mijlocul neamului său: a călcat legământul Meu
O mostra de "bine" dumnezeiesc
Daca legea spune ca un om care ucide trebuie sa fie ucis si omul ucide desi cunoaste legea si este executat, cine este vinovat de moartea ucigasului? Legea sau cel care si-a asumat incalcarea ei?

La fel, in cazul enuntat de tine, responsabilitatea revine parintilor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.05.2009, 14:09:26
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca legea spune ca un om care ucide trebuie sa fie ucis si omul ucide desi cunoaste legea si este executat, cine este vinovat de moartea ucigasului? Legea sau cel care si-a asumat incalcarea ei?

La fel, in cazul enuntat de tine, responsabilitatea revine parintilor.
La astfel de legi se renunta incetul cu incetul, pentru ca astfel de intrebari sa nu isi aibe rostul.

Revenind, de ce atunci cind Dzeu da niste porunci cu care azi nu ati fi de acord, cum ar fi moartea necircumcisilor, sclavia, poligamia, tortura, violul, spuneti ca aveti de ales liber intre a le urma sau nu iar cind e vorba de ceva ce va convine, de exemplu la masturbare, la homosexualism si ce or mai fi, justificarea vine de la: asa a poruncit Dzeu?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.05.2009, 14:26:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
La astfel de legi se renunta incetul cu incetul, pentru ca astfel de intrebari sa nu isi aibe rostul.
Serios? Hai sa renuntam la toate legile ca nimeni sa nu-si puna intrebari de ce trebuiesc respectate.
Stralucitoare logica, dovedeste o gandire profunda si o moralitate si mai si..
Emblematic de altfel pentru ceea ce inseamna "ateism", "liber cugetator", "agnostic", etc.

Citat:
Revenind, de ce atunci cind Dzeu da niste porunci cu care azi nu ati fi de acord, cum ar fi moartea necircumcisilor, sclavia, poligamia, tortura, violul, spuneti ca aveti de ales liber intre a le urma sau nu iar cind e vorba de ceva ce va convine, de exemplu la masturbare, la homosexualism si ce or mai fi, justificarea vine de la: asa a poruncit Dzeu?
Dumnezeu nu a poruncit poligamia, a ingaduit-o din cauza firii omului.
Cu circumcizia ti-am explicat mai sus si inca mai astept obiectii daca mai ai (inteligente).

Sclavia, tortura sau violul poate imi spui tu in ce context le-a poruncit.

Faptul ca Dumnezeu stabileste reguli te deranjeaza? Sau regulile in general?
Inclin sa cred a doua varianta dupa modul in care ti-ai inceput postarea asta..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.05.2009, 14:41:53
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Hai sa renuntam la toate legile ca nimeni sa nu-si puna intrebari de ce trebuiesc respectate.
Stralucitoare logica, dovedeste o gandire profunda si o moralitate si mai si..
Emblematic de altfel pentru ceea ce inseamna "ateism", "liber cugetator", "agnostic", etc.
Vorbeam despre pedeapsa cu moartea, banuiesc ca ti-ai dat seama



Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dumnezeu nu a poruncit poligamia, a ingaduit-o din cauza firii omului.
Cu circumcizia ti-am explicat mai sus si inca mai astept obiectii daca mai ai (inteligente).

Sclavia, tortura sau violul poate imi spui tu in ce context le-a poruncit.

Faptul ca Dumnezeu stabileste reguli te deranjeaza? Sau regulile in general?
Inclin sa cred a doua varianta dupa modul in care ti-ai inceput postarea asta..
Si cu toleranta fata de poligamie esti de acord? Sau fata de viol? Sau fata de tortura? Sau fata de sclavie?
Sau a vrut sa fie "bun" cu cei ce le practica? Pe ce baze i-a ales? Poate pentru ca erau conducatorii tribului preferat?
Ma deranjeaza, da, de exemplu regula cu circumcizia. Vad ca aia o incalci cu usurinta iar altele nu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.05.2009, 16:01:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Vorbeam despre pedeapsa cu moartea, banuiesc ca ti-ai dat seama
Aceeasi logica "subtire" pe care incerci sa o invoci se poate aplica in absolut orice alta situatie si duce unde ti-am aratat.
Banuiesc ca pe asta n-ai vazut-o.

Citat:
Si cu toleranta fata de poligamie esti de acord? Sau fata de viol? Sau fata de tortura? Sau fata de sclavie?
Eu te-am invitat sa arati exact contextele in privinta unora din problemele enumerate de tine pe care vad ca totusi ai tendinta sa le amesteci "la gramada" pentru ca nu e prima data (sau nu esti singurul) cand invoci niste situatii dar esti pe langa problema atunci cand trebuie sa analizezi mai serios chestiunea.

Citat:
Sau a vrut sa fie "bun" cu cei ce le practica? Pe ce baze i-a ales? Poate pentru ca erau conducatorii tribului preferat?
Depinde la ce te referi. Sa vorbim la obiect, ceea ce faci tu se cheama manelism ideologic.

Citat:
Ma deranjeaza, da, de exemplu regula cu circumcizia. Vad ca aia o incalci cu usurinta iar altele nu.
Circumcizia tine de Legea Veche.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.05.2009, 17:32:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aceeasi logica "subtire" pe care incerci sa o invoci se poate aplica in absolut orice alta situatie si duce unde ti-am aratat.
Banuiesc ca pe asta n-ai vazut-o.
Sint de acord cu pedepsele, nu sint de acord cu pedeapsa cu moartea.
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu te-am invitat sa arati exact contextele in privinta unora din problemele enumerate de tine pe care vad ca totusi ai tendinta sa le amesteci "la gramada" pentru ca nu e prima data (sau nu esti singurul) cand invoci niste situatii dar esti pe langa problema atunci cand trebuie sa analizezi mai serios chestiunea.
Depinde la ce te referi. Sa vorbim la obiect, ceea ce faci tu se cheama manelism ideologic.

Circumcizia tine de Legea Veche.
A, a schimbat legea intre timp? N-am stiut.

As vrea sa stiu, ca sa nu discutam degeaba, daca legile din Exod apartin de legea veche sau de cea noua. Si cine a hotarit ca unele sint vechi si altele noi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Ce carti recomandam celor ce "cauta"? VladCat Generalitati 31 21.08.2010 17:40:58
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Lamuriri la "Ectenia celor chemati" sophia Sfanta Liturghie 15 01.11.2009 21:05:33