Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 30.09.2009, 03:30:10
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

BogdanF2 si Antoni0:

Nu stiu daca puteti sa spuneti asta atita timp cit nu este dogma in Biserica Ortodoxa.

Am Catehismul din 93 in romaneste. E drept, face aluzii la vami sustinind, de exemplu, ca Dumnezeu se poate folosi de diavoli la judecata particulara pentru ca El vrea "ca judecata care se face cu noi sa fie desavirsit dreapta" (p. 160) (!!!???), dar nicaieri nu se vorbeste despre ele, cum se zice, “cu capul descoperit”.

Oricum, va admir pe cei care credeti in ele pentru ca iti trebuie putere enorma ca sa le accepti. Toata Scriptura poarta un mesaj de bunatate si speranta cu privire la mintuire, dar Vamile Vazduhului sterg tot si iti lasa doar un loc sa treci in vesnicie chiar mai ingust decit urechile acului.

P.S. Nu toti care sint “pe vechi” le accepta. Unii le considera chiar erezie.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 30.09.2009, 04:19:50
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
BogdanF2 si Antoni0:

Nu stiu daca puteti sa spuneti asta atita timp cit nu este dogma in Biserica Ortodoxa.

Am Catehismul din 93 in romaneste. E drept, face aluzii la vami sustinind, de exemplu, ca Dumnezeu se poate folosi de diavoli la judecata particulara pentru ca El vrea "ca judecata care se face cu noi sa fie desavirsit dreapta" (p. 160) (!!!???), dar nicaieri nu se vorbeste despre ele, cum se zice, “cu capul descoperit”.

Oricum, va admir pe cei care credeti in ele pentru ca iti trebuie putere enorma ca sa le accepti. Toata Scriptura poarta un mesaj de bunatate si speranta cu privire la mintuire, dar Vamile Vazduhului sterg tot si iti lasa doar un loc sa treci in vesnicie chiar mai ingust decit urechile acului.

P.S. Nu toti care sint “pe vechi” le accepta. Unii le considera chiar erezie.

Draga frate, eu ma pregatesc pentru botez pentru a deveni ortodox cu adevarat, pe stil vechi. Si din ce am citit (in revista Traditia Ortodoxa) si am vorbit cu credinciosi, vamile vazdhului exista.

Insa tot nu inteleg de ce le vezi asa de "tragic".
Reply With Quote
  #133  
Vechi 30.09.2009, 05:45:56
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Draga frate, eu ma pregatesc pentru botez pentru a deveni ortodox cu adevarat, pe stil vechi. Si din ce am citit (in revista Traditia Ortodoxa) si am vorbit cu credinciosi, vamile vazdhului exista.

Insa tot nu inteleg de ce le vezi asa de "tragic".
Felicitari si Dumnezeu sa te binecuvinteze! Nu-ti bate capul cu ele acum. Dupa cum am zis, nu sint dogma in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 30.09.2009, 12:17:43
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Draga frate, eu ma pregatesc pentru botez pentru a deveni ortodox cu adevarat, pe stil vechi.
In ce biserica vrei sa te botezi? Nu ai mai fost botezat pana acum? Botezul nu se repeta niciodata.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 30.09.2009, 12:48:54
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai fratele Antonio daca are simpatii legionare ar trebui sa vina in BOR mai bine.
Decat sa mearga la stilisti ca acolo e multa lucrare draceasca.
Poate sa se duca la Sfanta Manastire Petru Voda,decat sa mearga la acei inselati de duhuri rele,stilistii.
Dumnezeu lucreaza si prin ierarhii si preotii cu simpatii legionare si prin cei cu simpatii ecumeniste (exista si preoti cu simpatii legionare si ecumeniste si preoti cu simpatii legionare dar impotriva ecumenismului) si prin cei traditionalisti si prin cei netraditionalisti.
In BOR e unitate in diversitate ca preabunul Dumnezeu cel preamilostiv lucreaza pentru a mentine aceasta unitate.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 30.09.2009, 19:49:46
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
In ce biserica vrei sa te botezi? Nu ai mai fost botezat pana acum? Botezul nu se repeta niciodata.
Am fost botezat necanonic la catolici. Ma voi boteza din nou in Biserica lui Hristos!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 30.09.2009, 19:52:02
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai fratele Antonio daca are simpatii legionare ar trebui sa vina in BOR mai bine.
Decat sa mearga la stilisti ca acolo e multa lucrare draceasca.
Poate sa se duca la Sfanta Manastire Petru Voda,decat sa mearga la acei inselati de duhuri rele,stilistii.
Dumnezeu lucreaza si prin ierarhii si preotii cu simpatii legionare si prin cei cu simpatii ecumeniste (exista si preoti cu simpatii legionare si ecumeniste si preoti cu simpatii legionare dar impotriva ecumenismului) si prin cei traditionalisti si prin cei netraditionalisti.
In BOR e unitate in diversitate ca preabunul Dumnezeu cel preamilostiv lucreaza pentru a mentine aceasta unitate.
Eu nu pot intelege maretia lucrarii lui Dumnezeu. Insa stiu ca Sfintii Parinti si Sfintii nostri s'au impotrivit intotdeauna tuturor adaugarilor si modernismelor. Si da, calendarul papistas este o mare erezie.

Cat despre stilisti (parca am intemeiar un nou stil?!?)... cine a adus un "nou stil" in Biserica?

Dar n'are rost sa discutam aici despre asa ceva.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 01.10.2009, 00:40:47
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
In ce biserica vrei sa te botezi? Nu ai mai fost botezat pana acum? Botezul nu se repeta niciodata.
Imi pare rau, nu sint de-acord cu tine aici. Canoanele sint foarte clare in acest sens:

“Episcopul sau presbiterul dacă ar boteza din nou pe cel ce are botezul cu adevărat sau dacă nu ar boteza pe cel spurcat de către eretici (cei fără credință adevărată) să se caterisească, ca unul care ia în râs crucea și moartea Domnului și nu deosebește preoții adevărați de preoții mincinoși.”
(Canonul XLVII Apostolic)

“In mod asemanator, in cazul in care un episcop sau un preot ar refuza sa boteze cu botezul Bisericii Sobornicesti pe acela care a fost spurcat, prin aceasta intelegindu-se persoana care a fost botezata de catre cei care sint lipsiti de credinta dreapta, sau, in limbaj direct de catre eretici, acel cleric sa fie caterisit pentru ca isi bate joc si ride pe seama crucii si a mortii Domnului socotind in mod gresit botezul fara curatenie si dezgustator al ereticilor ca o forma similara a crucii si a mortii Domnului, dar care cu siguranta nu este asa, si care astfel il accepta si il considera egal botezului crestinilor ortodocsi; si mai mult, in completare, pentru ca nu deosebeste un preot adevarat de-al ortodocsilor de preotii falsi ai ereticilor si ii accepta pe toti ca fiind egali si adevarati. Dupa cum spune Canonul LXVIII Apostolic botezul aboninabil al ereticilor nu poate face crestini adevarati si nici hirotonisirile lor nu fac preoti adevarati.”
(Comentariu in Pidalion la Canonul XLVII Apostolic)

“Dacă vreun episcop, sau presbiter, sau diacon, va primi a doua hirotonie de la altcineva, să se caterisească și el, și cel ce l-a hirotonit, afară de cazul că ar dovedi că are hirotonia (întâia) de la eretici. Căci cei ce sunt botezați sau hirotoniți de unii ca aceștia nu este cu neputință să fie nici credincioși, nici clerici.”
(Canonul LXVIII Apostolic)



Antoni0 a fost botezat romano-catolic si nimeni nu s-a plins pina acuma, si pe buna dreptate ca botezarea in ortodoxie nu ar fi indreptatita. Interesant ar fi de vazut daca botezurile facute in BOR in ultimii 85 de ani trebuie refacute sau nu din punct de vedere al canoanelor ortodoxe. Din pacate un rationament simplu nu conduce la o concluzie magulitoare pentru BOR:
  • Este ecumenismul erezie? Din moment ce i se spune “erezia ereziilor” presupun ca orice alte comentarii devin de prisos.
  • Este sergianismul erezie? Aservirea Bisericii puterii lumesti si obtinerea tronurilor episcopale prin interventia acelorasi puteri sint condamnate de canoanele Bisericii. (“Dacă vreun episcop, folosind stăpânitori (dregători) lumești, s-ar face prin ei stăpân peste vreo biserică, să se caterisească și să se afurisească, de asemeni și toți părtașii (complicii) lui. – Canonul XXX Apostolic)
  • Este BOR ecumenista? Cu siguranta incepind din 1924.
  • Este BOR sergianista? Fara indoiala incepind cu 1948.
As fi curios sa-ti cunosc opinia cu privire la acest subiect, si nu numai a ta, ci si a altora care se considera conservatori, traditionalisti sau rezistenti in BOR.

Am deschis un nou thread aici pentru cei care vor sa-si spuna parerea.

Last edited by orthodoxia.i.thanatos; 01.10.2009 at 00:57:48.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 01.10.2009, 00:58:33
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Stilismul e aratat ca erezie de multi parinti duhovnicesti.
Ecumenismul nu a fost anatemizat decat de niste rataciti.
Nu a existat Sfant Sinod Panortodox.
Imediat de a trecut la Domnul parintele Serafim Rose stilistii din ROCOR au anatemizat ecumenismul.
Mai apoi aceia aflandu-se in continuare sub inselarea duhurilor rele s-au desprins de ROCOR cand ROCOR s-a unit cu BO Rusa si continua duhurile rele lucrarea prin stilisti.
Se stie ca Bisericile stiliste au legaturi cu ordinele cavaleresti catolice.
Parintele Justin Parvu a numit pe arhiereul de Aquilea si Milano al unei biserici stiliste "fals arhiereu".
Reply With Quote
  #140  
Vechi 01.10.2009, 03:03:24
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
In BOR e unitate in diversitate ca preabunul Dumnezeu cel preamilostiv lucreaza pentru a mentine aceasta unitate.
Esti sigur ca vorbesti aici despre BOR si nu Comuniunea Anglicana?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un articol interesant despre Sfantul Ioan Damaschinul mihailt Generalitati 0 04.12.2010 13:11:11
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
Sfantul Ioan Damaschinul era antisemit! Nu avea dragoste! mihailt Generalitati 17 28.04.2009 13:53:20
Pagina dedicata Sfantului Ioan Damaschinul mihailt Resurse ortodoxe on-line 0 24.03.2009 11:02:21
Sfantul Ioan Damaschinul despre ingeri mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 0 07.03.2009 15:09:42