Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.05.2010, 22:42:45
Crysis Crysis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 19
Implicit

Lasal naibii de trup. e vorba de sufletul omului , voi vedeti numai ce e pe dinafara atat.
Poate ca ala este asa cum este il vezi tu cu tatuaje , cercei etc.. dar poate sufletului lui are mult mai multa bunatate in el decat tine , poate e mult mai pur pe dinauntru..
Sa stii ca am dat peste niste persoane de genu.
Trupul e ceva temporar si asta a fost intodeauna , sufletul conteaza.

" Cunoaste intai dupa aia critica"

Si cu asta am incheiat.

Last edited by Crysis; 15.05.2010 at 22:46:00.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.05.2010, 22:47:02
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crysis Vezi mesajul
Lasal naibii de trup. e vorba de sufletul omului , voi vedeti numai ce e pe dinafara atat.
Poate ca ala este asa cum este il vezi tu cu tatuaje , cercei etc.. dar poate sufletului lui are mult mai multa bunatate in el decat tine , poate e mult mai pur pe dinauntru..
Sa stii ca am dat peste niste persoane de genu.

" Cunoaste intai dupa aia critica"

Si cu asta am incheiat.
Nu e chiar asa pentru ca noi atunci cand ne apucam sa facem opera de arta din trupul nostru, exprimam foarte mult din suflet, ca artistii. Si intotdeauna exprimam cu trupul ceea ce am vrea sa fim, o dorinta profunda din interior.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.05.2010, 22:49:39
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Nu e chiar asa pentru ca noi atunci cand ne apucam sa facem opera de arta din trupul nostru, exprimam foarte mult din suflet, ca artistii. Si intotdeauna exprimam cu trupul ceea ce am vrea sa fim, o dorinta profunda din interior.
Asa este. De multe ori, felul in care arata corpul tau reflecta ce fel de cuget ai.

Stii vorba "Minte sanatoasa in trup sanatos". Cred ca aici se poate aplica si inversa "Minte bolnava in trup bolnav".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.05.2010, 23:00:52
Crysis Crysis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 19
Implicit

Ce siguri sunteti ...

Eu de exemplu: ma imbrac numai la costum elegant.
Lucrez ca: Fotograf,Web Designer,Video Editor.

Nu am nici un cercel , tatuaj etc..

Si totusi ascult Rock , singura muzica pe care o ascult.

Nu toti sunt la fel.

Eu nu ma exprim pe dinafara , imi expun alta fata niciodata cea adevarata.
cea adevarata o tin tot timpul inauntrul meu si ma vor cunoaste numai aceia care cred eu de cuvinta. (asta depinde de persoana)


Daca as face asa cum spuneti voi , as cataloga fiecare persoana de pe strada cum e daca e sa ma iau dupa exteriorul sau.

Eu niciodata nu ma iau dupa cum arata.
Incerc sa cunosc ce este inauntrul acelei persoana si debia dupa aceea imi pot spune parere.

Aici gresesc multi.

Last edited by Crysis; 15.05.2010 at 23:04:10.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.05.2010, 23:04:05
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crysis Vezi mesajul
Ce siguri sunteti ...

Eu de exemplu: ma imbrac numai la costum elegant.
Lucrez ca: Fotograf,Web Designer,Video Editor.

Nu am nici un cercel , tatuaj etc..

Si totusi ascult Rock , singura muzica pe care o ascult.

Nu toti sunt la fel.

Eu nu ma exprim pe dinafara , imi expun alta fata niciodata cea adevarata.
cea adevarata o tin tot timpul inauntrul meu.

Daca as face asa cum spuneti voi , as cataloga fiecare persoana de pe strada cum e daca e sa ma iau dupa exteriorul sau.

Eu niciodata nu ma iau dupa cum arata.
Incerc sa cunosc ce este inauntrul acelei persoana si debia dupa aceea imi pot spune parere.

Aici gresesc multi.
Si cu toate acestea, nu poti sa spui ca oamenii care se degradeaza la fel ca si in poza ceea sunt normali la cap.

Au si ei un duh care-i impinge sa faca asemenea schimbari.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.05.2010, 23:13:29
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Gresesc multi dar eu personal stiu both sides of the story, ca inainte sa ajung la concluziile astea le-am avut cat se poate de bine cu gothul si rock-ul inclusiv in ceea ce priveste manifestarile exterioare. Si oricine ar spune ca eram si sunt o persoana foarte ok, cu suflet bun si tot tralalalaul aferent.

Dar omul se mai si schimba si pe urma priveste trecutul cu alti ochi.

Exteriorul chiar spune foarte multe despre noi, cand e lasat, bineinteles. Si spune cu atat mai multe cu cat e mai impopotonat, tine conferinte intregi. Ca tu esti liber de moda asta, bravo tie, insa la cei mai multi, exteriorul e un mod de a adera la un grup, la o anumita cultura, tipa aia din poza sigur are prieteni / iubiti care sunt din acelasi film cu ea inclusiv dpdv vestimentar/accesorii/makeup/muzica si restul mesajului pe care-l mai poarta la vedere pe trup.

Daca te imbraci in costum sau in alt stil office/casual, in fine, in functie de rolul pe care il interpretezi in societate la un moment dat (job, familie, matusi), nu lasi la vedere. Dar in clipa in care echipezi bocancii cu tinte, bratarile si zgarda cu tinte, pentagrama la gat (sau capul de mort sau ce se mai poarta), tragi niste tuse de negru pe pleoape si pleci afara, e clar ca vrei sa transmiti un mesaj si ca de fapt esti un mesaj ambulant si nu mai tine faza cu "eerrr sufletul meu e altfel". Bine, sufletul e altfel.

E ca si cum eu m-as imbraca intr-o fusta de 15 cm, cu un corset fara bretele si niste tocuri de 10, ciorapi plasa, ma duc intr-un bar si pe urma ma indignez ca se da nu stiu ce badaran la mine 'stii, eu de fapt sunt virgina la suflet'.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.05.2010, 23:19:32
Crysis Crysis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 19
Implicit

da ce are pentagrama? mie de exemplu imi place foarte mult pentagrama. Ma refer la cea cu coltu in sus nu intoarsa. ca au doua semnificatii

A si inca ceva... mie de exemplu imi place Moda goth dar cea cu bun simt eleganta ( ma refer la cea Neo Victorian sau elizabethan) , nu chestii cu fete albe si chestii dinastea cum era acela din poza.

Pentru ca este elegant si frumos.

Last edited by Crysis; 15.05.2010 at 23:22:24.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.05.2010, 23:22:47
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crysis Vezi mesajul
da ce are pentagrama? mie de exemplu imi place foarte mult pentagrama. Ma refer la cea cu coltu in sus nu intoarsa. ca au doua semnificatii
Acelasi lucru doar ca dracu vrea sa te faca sa crezi ca cea sculata e mai 'safe'.

Si cum adica ce are? Este un simbol ocult care il reprezinta pe Satana.

De cele mai multe ori apare si idolul Baphomet pe ea:

Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.05.2010, 23:26:49
Crysis Crysis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 19
Implicit

Clar m-ai convins aici.

Ia istoria de la inceput de unde a aparut si te astept cu un reply.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.05.2010, 23:33:53
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crysis Vezi mesajul
Clar m-ai convins aici.

Ia istoria de la inceput de unde a aparut si te astept cu un reply.
Istoria n-are importanta, daca ala e Baphomet si daca simbolul este perceput ca atare inclusiv de cel care il afiseaza.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pentagram#Christianity

I bet ca aia care o poarta peste tricou sunt nelipsiti de la Liturghie duminica si de la rugaciunile de dimineata si de seara, zilnic, se spovedesc, se impartasesc si nu fac pacate de moarte
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 15.05.2010 at 23:36:07.
Reply With Quote
Răspunde