Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.01.2010, 13:26:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Dumnezeu doar ingaduie !
Daca ar si provoca, El ar putea fi acuzat ca uneori este sursa a raului.
Dorin, subscriu la cele spuse de tine. Totusi, este extrem de dificil sa ne pronuntam daca sunt situatii cand Dumnezeu doar ingaduie sau si provoaca. Poate exemplul meu nu este tocmai potrivit, dar ma gandesc acum la Potopul lui Noe. El a avut "ratiuni" precise, care, nu numai ca nu ni-l arata pe Dumnezeu ca autor al raului, ba chiar, ni-l arata ca pe Cel care incearca sa puna capat acestuia.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.01.2010, 15:01:54
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit Voodoo, Hinduism, etc..

Eu am fost in Indonezia, in Bali, o insula foarte apropiata de Sumatra (alta insula Indoneziana afectata de Tsunami), m-a ingrozit ce-am vazut acolo, temple in care se inchinau la idoli, serpi, maimute, caini, ii venerau, le aduceau ofrande iar noi ca turisti n-am vrut sa intram in ele ca aratau infricosator, maimutele umblau libere pe strazi ca sunt "sfinte" cica si erau asa rele ca te muscau si te zgariau daca nu le dadeai tot ce-aveai in mana, toata credinta lor, hinduisa si budista este o mare inchinare la idoli si o mare vrajitorie, semana cu incantatiile vrajitoresti, Buddha insusi aparea in pozitii sexuale inconjurat de multe femei, facand sex in grup si venerand sexul, Tantra Yoga vine din Tibet, e mult de vorbit, cert e ca si India a fost afectata, si India e in marea majoritate o tara hindusa, deci si ei venereaza serpii si maimutele si crocodilii, efectiov se inchina la ei daca ma credeti si toti au cate un astfel de animal pe-acasa care spun ca au duhuri reincarcate, e mult de spus si de India dar am un unchi care a stat o luna prin India si mi-a spus ca ce saracie crunta si ce prostii a vazut pe-acolo e incredibil, mai ales legate de templele lor groaznice. Deci nu ma mira tsunami-ul care a maturat coasta din Indonezia si India, plus turismul sexual, masajele thailandeze, prostitutia care e acolo nu ca la noi, e ceva de neimaginat, adica practica niste tehnici combinate sex cu spiritualitate si cu anomalii de orice fel (am intrebat un peste care ne abordase daca nu vrem o fata). Dar bucuria ce-am avut-o a fost ca intr-un magazin am vazut un perete plin de icoane ortodoxe, si asta era dupa tsunami, deci acel proprietar a scapat.

Un coleg de servici a fost in Tahiti acum 2 ani si a zis ca nu mai merge in viata lui sa stea in vreo insula din America Centrala, e bine sa mergi in croaziera acolo, e frumos ca vizitezi numai partea frumoasa, dar el a stat la un hotel de 4 stele si cand iesea pe balcon vis-a-vis de drum era tot timpul un grup de bastinasi care le faceau semn ca o sa le ia gatul daca ies din hotel, iar receptionera le-a spus sa nu se indeoarteze prea mult de hotel fara un ghid, si-asa ca toata vacanta si-a petrecut-o la piscina hotelului, de-abia a asteptat sa revina in tara. Si intr-adevar 95% din pooulatie am citit si eu pe net ca practica Voodoo, iar albii care sunt acolo (la ambasade etc) sunt infroziti de aceasta practica ptr ca sufera teribil de la bastinasi, practic lucreaza cu necuratul.

Am vazut 2 cazuri la TV, a unei femei la vreo 65 de ani scoasa acum vreo saptamana de sub daramaturi, haitiana, si in timp ce o tragea spunea "My Lord, my Lord!" si a fost intrebata cu a rezistat? si a raspuns "pana acum 3 zile am vorbit tot timpul cu un preot care era si el prins, si ne-am rugat impreuna la Dumnezeu, acum 3 zile el a murit si eu m-am rugat in continuare la Dumnezeul cerului, numai my Lord saved etc.. " daca i-ati fi auzit cuvintele ti se ridica parul pe tine de emotii, eu am plans auzind-o. Si un alt baiat scos acum cateva zile, ca o minune, dupa ce oprisera cautarile, tot bastinas, l-au intrebat cum ai rezistat, si a spus "m-am rugat la Dumnezeu tot timpul, si am gasit niste Cola si chipsuri si asa am rezistat pana acum".

Deci sa nu ne gandim noi ca Dumnezeu n-are grija sa-i scoata pe robii lui din necaz, Lot cel credincios era in mijlocul Sodomei si s-a mantuit, a fost scos din Sodoma si salvat iar restul au murit cu totii din cauza pacatului cel mare, sodomia.

Cele mai puternice vrajitoare se zice ca sunt in Africa, ca acolo sunt mai mult pagani si pastreaza ritualurile lor demonice inca, uitat-va pe Discovery sa vedeti, Haiti a fost o insula colonizata de africani adusi din Africa, cu tot cu obiceiurile lor, deci Voodoo vine din Africa, si oare ne miram ce saracie, boli, razboaie, n-au africanii nici un pic de liniste acolo, nu ne miram.

Noi acum nu judecam, ci doar observam niste intamplari si consecintele lor, ca sa tragem invataminte, iar Dumnezeu are grija de oamenii lui chiar de-ar fi in Haiti, sa nu ne facem noi griji de asta.

Cat despre noi, va spun eu ca o ducem foarte bine fata de ce-am vazut eu in Indonezia, fata de Asia, Africa sau America Centrala, chiar si in America de Sud e SARACIE mare va spun, mai ales in Brazilia unde rata criminalitatii e imensa.

Parintele Arsenie Boca spunea ca va veni vremea cand Dumnezeu ne va rasplati credinta si chinul, va veni al Treilea Razboi mondial curand, iar Romania va fi inconjurata de flacari si razboi si vor vrea romanii sa se intoarca in tara si nu vor putea, desi Bucurestiul va fi in ruina (cred ca tot ptr pacate) in general Romania va fi mai pazita de-acel razboi care va distruge toata omenirea, America se va uita de ea de exemplu, Europa de Vest va fi ruina, iar noi de nu vom vrea sa auzim de razboi sa merge in munti, in muntii Fagarasului si-acolo numai zvonuri vom auzi ca razboi nu va fi.

Dumnezeu sa ne-ajute!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 30.01.2010, 18:13:43
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca spunea ca va veni vremea cand Dumnezeu ne va rasplati credinta si chinul, va veni al Treilea Razboi mondial curand, iar Romania va fi inconjurata de flacari si razboi si vor vrea romanii sa se intoarca in tara si nu vor putea, desi Bucurestiul va fi in ruina (cred ca tot ptr pacate) in general Romania va fi mai pazita de-acel razboi care va distruge toata omenirea, America se va uita de ea de exemplu, Europa de Vest va fi ruina, iar noi de nu vom vrea sa auzim de razboi sa merge in munti, in muntii Fagarasului si-acolo numai zvonuri vom auzi ca razboi nu va fi.

Dumnezeu sa ne-ajute!
Si de asta ar trebui noi sa ne bucuram, deci? Frumoasa prezicere crestina, n-am ce spune.. Mi se pare de un romanocentrism suspect. Si asta e un fel de mandrie, sa crezi ca ai tai sunt pana la urma cei mai buni
Eu asa rasplata n-as vrea, daca as fi romanca credincioasa in Romania. Prefer sa spun ca sfantul Pavel: as prefera sa ma pierd eu decat fratii mei.
Chiar a spus parintele Arsenie Boca asa ceva? Poti sa dai sursa, sofia?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 30.01.2010, 20:08:13
sofia_78's Avatar
sofia_78 sofia_78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 40
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si de asta ar trebui noi sa ne bucuram, deci? Frumoasa prezicere crestina, n-am ce spune.. Mi se pare de un romanocentrism suspect. Si asta e un fel de mandrie, sa crezi ca ai tai sunt pana la urma cei mai buni
Eu asa rasplata n-as vrea, daca as fi romanca credincioasa in Romania. Prefer sa spun ca sfantul Pavel: as prefera sa ma pierd eu decat fratii mei.
Chiar a spus parintele Arsenie Boca asa ceva? Poti sa dai sursa, sofia?
Eu cred ca am si specificat in postul meu ca noi acum nu judecam ci doar relatam niste intamplari (evidentze) din lumea asta, pentru a trage niste invataminte.

Si nu e vorba de "romanocentrism" ci de "ortodoxo centrism" poate, pentru ca la fel cum Lot s-a mantuit in Sodoma la fel Adam a iesit fiind in Rai, deci la fel vor fi probabil milioane de romani care se vor pierde dupa cum scapa crestinii in Haiti sau alte parti.

Dumnezeu insa "apara mostenirea sa", iar poporul roman a dat multi mucenici si sfinti care se roaga acolo pentru noi (dupa cum spunea insusi parintele Arsenie Boca, ca fiecare neam are in fata Lui Dumnezeu sfintii lui care se roaga pentru neam si ca romanii au dat multi mucenici, inclusiv cei ce s-au jertfit in strada la revolutie si si-au dat sangele ca sa scapam de oprimarea bisericii si a poporului, multi cred ca si-au spalat pacatele atunci, nu mai zic din cei ce-au zacut in inchisorile comuniste torturati fiind), si inca sunt multi ortodocsi in viata care nu ne fac de rusine neamul. Rastalmacirea vorbelor mele o poti face, dar eu iti spun exact ce-am scris.

"eu asa rasplata n-as vrea", am spus eu ca "eu" doresc rasplata asta? Am relatat numai niste intamplari din lumea asta care intamplator sau nu, au de-a face cu pacate mari facute de acele natii, oare de ce Dumnezeu a ars Sodoma si Gomora si nu a ars orase pline de iudei care tineau legea lui Moise intocmai? Si as putea sa dau si alte exemple similare. In lume nu se face dupa cum vrem noi ci dupa cum vrea Dumnezeu.

"as prefera sa ma pierd eu decat fratii mei": in Pateric avva Daniil a vrut tot asa, sa faca un bine si s-a rugat Lui Dumnezeu sa-i dea lui pedeapsa care trebuia sa o aiba un alt frate iar pe acela sa-l miluiasca/ajute, si Dumnezeu i-a spus ca nu ii e aceluia de folos sa fie ajutat, avva Daniil in continuare se ruga, Doamne pedepseste-ma pe mine mai bine, si ce crezi, dupa ani a avut o vedenie cum ca Dumnezeu a venit sa faca dupa cum a fost rugat de avva Daniil, deci a venit sa pedepseasca sufletul avvei, sa-l duca in iad pentru ca acela pentru care se pusese chezas pacatuia si avva Daniil ceruse el plata aceluia, si s-a infrocosat avva si a zis ca si-a pierdut sufletul, si s-a rugat Lui Dumnezeu "iarta-ma Doamne ca n-am stiut", si a auzit un glas ce i-a spus ceva de genul, sa nu ceri niciodata mai mult decat poti duce si nici sa ceri sa schimbi judecata Lui Dumnezeu, stie Dumnezeu judecatile Lui, si asa i-a salvat sufletul. Sf Pavel, era Apostol, si a primit Sfantul Duh de la Mantuitor, dar eu ce putere sa am, si eu ma rog la fel pentru cei din casa mea, dar mai mult nu indraznesc pentru ca eu imi stiu puterile si mai mult nu pot duce.

Si oare i-ar fi ajutat cu ceva pe cei din Haiti daca cutremurul ar fi fost in Romania si s-ar fi pierdut milioane de ortodocsi de pe acest pamant iar ei ar fi continua cu vrajitoriile? Poate doar o rugaciune pentru increstinare care ar putea-o face Romania pentru ei, mai mult nu.

Eu am toate cartile parintelui Arsenie Boca, cumpara "Marturii din Tara Fagarasului", "Alte Marturii din Tara Fagarasului" si "Noi marturii din Tara Fagarasului" si vei gasi acolo ce ti-am spus.

Numai bine.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 30.01.2010, 20:55:01
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul
Eu cred ca am si specificat in postul meu ca noi acum nu judecam ci doar relatam niste intamplari (evidentze) din lumea asta, pentru a trage niste invataminte.

Si nu e vorba de "romanocentrism" ci de "ortodoxo centrism" poate, pentru ca la fel cum Lot s-a mantuit in Sodoma la fel Adam a iesit fiind in Rai, deci la fel vor fi probabil milioane de romani care se vor pierde dupa cum scapa crestinii in Haiti sau alte parti.

Dumnezeu insa "apara mostenirea sa", iar poporul roman a dat multi mucenici si sfinti care se roaga acolo pentru noi (dupa cum spunea insusi parintele Arsenie Boca, ca fiecare neam are in fata Lui Dumnezeu sfintii lui care se roaga pentru neam si ca romanii au dat multi mucenici, inclusiv cei ce s-au jertfit in strada la revolutie si si-au dat sangele ca sa scapam de oprimarea bisericii si a poporului, multi cred ca si-au spalat pacatele atunci, nu mai zic din cei ce-au zacut in inchisorile comuniste torturati fiind), si inca sunt multi ortodocsi in viata care nu ne fac de rusine neamul. Rastalmacirea vorbelor mele o poti face, dar eu iti spun exact ce-am scris.

"eu asa rasplata n-as vrea", am spus eu ca "eu" doresc rasplata asta? Am relatat numai niste intamplari din lumea asta care intamplator sau nu, au de-a face cu pacate mari facute de acele natii, oare de ce Dumnezeu a ars Sodoma si Gomora si nu a ars orase pline de iudei care tineau legea lui Moise intocmai? Si as putea sa dau si alte exemple similare. In lume nu se face dupa cum vrem noi ci dupa cum vrea Dumnezeu.

"as prefera sa ma pierd eu decat fratii mei": in Pateric avva Daniil a vrut tot asa, sa faca un bine si s-a rugat Lui Dumnezeu sa-i dea lui pedeapsa care trebuia sa o aiba un alt frate iar pe acela sa-l miluiasca/ajute, si Dumnezeu i-a spus ca nu ii e aceluia de folos sa fie ajutat, avva Daniil in continuare se ruga, Doamne pedepseste-ma pe mine mai bine, si ce crezi, dupa ani a avut o vedenie cum ca Dumnezeu a venit sa faca dupa cum a fost rugat de avva Daniil, deci a venit sa pedepseasca sufletul avvei, sa-l duca in iad pentru ca acela pentru care se pusese chezas pacatuia si avva Daniil ceruse el plata aceluia, si s-a infrocosat avva si a zis ca si-a pierdut sufletul, si s-a rugat Lui Dumnezeu "iarta-ma Doamne ca n-am stiut", si a auzit un glas ce i-a spus ceva de genul, sa nu ceri niciodata mai mult decat poti duce si nici sa ceri sa schimbi judecata Lui Dumnezeu, stie Dumnezeu judecatile Lui, si asa i-a salvat sufletul. Sf Pavel, era Apostol, si a primit Sfantul Duh de la Mantuitor, dar eu ce putere sa am, si eu ma rog la fel pentru cei din casa mea, dar mai mult nu indraznesc pentru ca eu imi stiu puterile si mai mult nu pot duce.

Si oare i-ar fi ajutat cu ceva pe cei din Haiti daca cutremurul ar fi fost in Romania si s-ar fi pierdut milioane de ortodocsi de pe acest pamant iar ei ar fi continua cu vrajitoriile? Poate doar o rugaciune pentru increstinare care ar putea-o face Romania pentru ei, mai mult nu.

Eu am toate cartile parintelui Arsenie Boca, cumpara "Marturii din Tara Fagarasului", "Alte Marturii din Tara Fagarasului" si "Noi marturii din Tara Fagarasului" si vei gasi acolo ce ti-am spus.

Numai bine.
Nu am vrut sa iti rastalmacesc spusele.
A muri nu inseamna a se pierde. Exista si moarte care duce la viata si care face bine celor care raman. Altfel martirii ar fi murit degeaba. Deci, de unde stim noi de ce moare fiecare? Cred ca este periculos sa facem teorii despre pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacate si rasplata pentru credinta si altele asemenea, Sofia. Astea sunt tainele lui Dumnezeu. Nu suntem noi Moise care a scris despre Sodoma si Gomora. Si sa-mi fie cu iertare, nici parintele Arsenie Boca nu era Moise.
Nu numai in Romania sunt ortodocsi, de asta vorbeam de romanocentrism. Existqa ortodocsi si in alte tari, cam in toate. A spune sau a implica ca cei din Romania sunt cei mai credinciosi mi se pare ca miroase a nationalism. Dumnezeu nu mai alege popoare. Asta s-a terminat acum 2000 de ani.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 30.01.2010, 21:36:54
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul

Eu am toate cartile parintelui Arsenie Boca, cumpara "Marturii din Tara Fagarasului", "Alte Marturii din Tara Fagarasului" si "Noi marturii din Tara Fagarasului" si vei gasi acolo ce ti-am spus.

Numai bine.
Sper ca iti dai seama ca astea NU sunt carti scrise de pr. Arsenie Boca, ci scrise de altii cu ce cred ei ca au auzit si inteles de la el.

Da, am auzit si eu de "profetia" asta a lui care imi rezerv dreptul sa o cred aberatie. Dar mai stiu ca timpul profestiilor a trecut demult, nu trebuie sa ne incredem decat in cuvantul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.06.2010, 02:54:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In zilele din urma, zice Domnul:

Faptele Sfinților Apostoli, 2:

16. Ci aceasta este ce s-a spus prin proorocul Ioil:

17. "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa. 18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.

Iata ca vremea proorocilor va mai veni. Sa ne incredem in cele spuse noua de catre Domnul.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.06.2010, 23:23:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Faptele Sfinților Apostoli, 2:

16. Ci aceasta este ce s-a spus prin proorocul Ioil:

17. "Iar în zilele din urmă, zice Domnul, voi turna din Duhul Meu peste tot trupul și fiii voștri și fiicele voastre vor prooroci și cei mai tineri ai voștri vor vedea vedenii și bătrânii voștri vise vor visa. 18. Încă și peste slugile Mele și peste slujnicele Mele voi turna în acele zile, din Duhul Meu și vor prooroci.

Iata ca vremea proorocilor va mai veni. Sa ne incredem in cele spuse noua de catre Domnul.
Anca, trebuie sa fim foaaaaaarte prudenti cu aceasta proorocie care le da apa la moara tuturor "intermediarilor" lui Dumnezeu de care s-a umplut lumea. Orice schizofrenic care "aude Cuvintul lui Dumniezau" poate fi luat drept un prooroc
..foarte periculos!
Sincer imi pare rau de toti cei disperati din cauza crizei si masurilor de austeritate in care se acutizeaza credulitatea
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.06.2010, 23:47:13
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Dumnezeu pedepseste nedreptatile/pacatele

Referitor la cele postate anterior de sofia_78 despre vrajitoare/vrajitori voodoo si magie neagra de prin tarile africane etc, as recomanda (si) cartea: Cuviosul Cosma Athonitul. Apostol in Zair. Apusul vrajitoriei - Damaschin Aslanides, Editura Egumenita.
Citat:
În prealabil postat de sofia_78 Vezi mesajul
Si intr-adevar 95% din populatie am citit si eu pe net ca practica Voodoo, iar albii care sunt acolo (la ambasade etc) sunt ingroziti de aceasta practica ptr ca sufera teribil de la bastinasi, practic lucreaza cu necuratul.[...] Dumnezeu sa ne-ajute!
Si eu am apucat sa citesc un pasaj dintr-o carte in engleza, in care scria ceva asemanator cu cele mentionate aici de sofia_78, si anume, ca sunt unii straini (de ex. englezi sau americani, europeni s.a. care incearca sa faca afaceri pe acolo, si povesteau ca unii dintre ei au ajuns repede si aproape brusc, la ruina (‘peste noapte’ si asa, ‘pe nepusa masa’, pe neasteptate etc, dupa cum s-ar zice pe la noi, in dialectul nostru), din cauza ca africanii voodoo (majoritatea) de pe-acolo, le demonizau companiile!… se plangeau ca ‘se trezeau’ dintr-o data ca-ncepea sa le mearga din ce in ce mai rau in afaceri si/sau in vietzile personale/de familie, ca multe lucruri ciudate/anormale incepeau sa li se intample (care dadeau de intzeles ca ar fi fost vba de atacuri demonice), pana la punctul in care ajungeau falitzi in scurta vreme, si unii erau disperatzi (si se simtzeau neputinciosi etc), nu stiau ce sa mai faca, ce masuri sa ia sau prin ce metode sa combata/controleze ori posibil previna asa ceva s.a.m.d…. din pacate n-am apucat sa vad si de cine era scrisa, autorul, sau mai multe amanunte etc, fiindca era intr-un mijloc de transport in comun, si pers respectiva a coborat, mi-a fost si jena atunci pe moment sa intreb etc…
Am citit si respectiv, auzit, in repetate randuri, in predicile unor preoti, un indemn (care mi s-a parut f. potrivit pt. a preveni mania si pedepsele lui Dumnezeu sa se dezlantzuie asupra noastra): sa ne rugam ca sa nu fim si noi 'taiati' asemenea smochinului neroditor, si aruncati in focul cel nestins, in fundul gheenei!... 'sa ne silim, asadar, in toata vremea, a aduce roade vrednice de pocaintza'... (citat aproximativ)
Dumnezeu este Bun, dar si Drept Judecator, Care Se manie si pedepseste atunci cand voieste/considera de cuviintza etc. Vrajitoria se situeaza printre cele mai grele pacate - considerata la fel ca si crima si F. mare uraciune in fatza lui Dumnezeu!... idem si inchinarea la idoli (incalcare grava a celei de-a 2-a (si implicit si a celorlalte) dintre Cele 10 Porunci Dumnezeiesti - Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare [...], nici sa te inchini lor. Si daca stam sa ne gandim la atata sange varsat de catre atatia Sfinti Mucenici care au murit in chinuri crunte si torturi din cele mai cumplite, incercand sa combata inchinarea la idoli s.a.m.d....). In 'Acatistul Sf. Acoperamant al Maicii Domnului', la icosul al 2-lea, este scris: 'Bucura-te, ceea ce cu rugaciunile tale degraba potolesti mania lui Dumnezeu cea cu dreptate pornita asupra noastra.' Iar intr-una dintre ecteniile de cerere din cadrul slujbei Sf. Liturghii: 'Sfarsit crestinesc vietii noastre, fara durere, neinfruntat, in pace, si raspuns bun la Infricosatoarea Judecata a lui Hristos, sa cerem'. Si Par. precum Cleopa Ilie sau Arsenie Boca s.a. spuneau ca daca nu era Maica Domnului, rugandu-se in coate si-n genunchi la Tronul Preasfintei Treimi pt. noi, lumea asta cu sigurantza ca ar fi pierit demult, din cauza atator pacate!...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.06.2010, 22:27:18
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa discutam putin pe tema pe care a pus-o azi adminul pe site.

http://www.crestinortodox.ro/editori...a-lui-dumnezeu

Eu am ajuns la concluzia, mai ales vazand cam unde se intampla calamitatile naturale (adica in zone sarace cu precadere), ca Dumnezeu arata cu degetul prin ele: "uitati-va aici, i-ati uitat, faceti ceva odata!".
Arata unde se afla oamenii necajiti ai lumii si ca trebuie sa fie ajutati.
Prea se aduna numai in anumite zone totul si in altele deloc.
Rar se intampla in zone mai bogate (anumite zone din SUA de ex.), dar si acolo tot un deget al Lui este care arata niste probleme din zona care nu sunt in ordine.
Nu cred ca este o pedeapsa a lui Dumnezeu. Sunt oameni destul de pedepsiti si asa.

Intrebare: voi ati adopta un copil din Haiti de ex.?
Am citit azi undeva ca un cuplu de romani care n-au reusit sa adopte in tara, s-au orientat spre un copil din Haiti.
Suferinta este rodul pacatului.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SIDA - pedeapsa lui Dumnezeu pentru pacatul homosexualitatii Diana67 Homosexualitatea 106 08.10.2011 23:10:57
Divortul- poate fi considerat pedeapsa a lui Dumnezeu?! leonard78 Generalitati 37 24.05.2011 21:19:44
Pedeapsa Lucemferre Generalitati 108 22.04.2011 16:24:56
Pedeapsa cu moartea marinel 07 Intrebari utilizatori 40 22.03.2011 00:45:29
moastele.ce sunt ele pt noi?este un semn al Lui Dumnezeu? iulyaan Generalitati 0 23.09.2009 00:52:03