Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 31.01.2013, 09:57:52
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ioanna
Da, monarhii catolici, soldatii catolici au facut si crime, si orori. Au fost si Papi ca Alessandro Borgia. Corect. Insa...BC nu a predicat/instigat la oroarea violentei...cu exceptia cruciadelor, care au fost o explozie de fanatism greu de controlat, poate imposibil, irumpind la nivelul prea adeseori exasperantei pietati populare, si fiind intretinuta de lacomii nobili laici.
Oricum, toate acestea au ramas in trecut. Daca azi s-ar proclama o cruciada impotriva sodomiei, drogurilor sau imbogatirii necinstite, sau conspiratiei politice, m-as alatura cu drag. Daca ar fi insa impotriva oricarei alte credinte, religii, schisme, etc., as face misto de un asa zis ordin, si l-as arunca in fata anuntatorului.
P. S. Stii ca sunt foarte obiectiv de felul meu. (Catalin m-ar contrazice). Doar ce ai atins coarda sensibila, si m-am manifestat ca atare. :)
Reply With Quote
  #152  
Vechi 31.01.2013, 10:25:06
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Ioanna,

Aici te-ai grăbit să judeci mai mult decât trebuie. Faptul că Biserica Ortodoxă a Răsăritului avea practici mai dure cu ereticii nu înseamnă că asta vreau și eu în ziua de azi; oricum este imposibil să se mai ajungă la așa ceva, sau oricum este foarte puțin posibil. Ceea ce vroiam să subliniez este că Biserica Ortoodxă a Răsăritului nu se juca cu astfel de secte și erezii; se practica clar anatematizarea și despărțirea Adevărului de minciună, erezie, înșelare și de orice lucrare diavolească. Faptul că Biserica Ortodoxă nu mai practică ceea ce a practicat cândva în ceea ce am spus mai sus arată clar că a avut loc o alterare a Bisericii sau a oamenilor Bisericii. Nu doar că Biserica Ortodoxă are obligația de a face lumină în materie de secte și alte erezii, dar mai mult Biserica Ortodoxă este vinovată de neanatematizarea, necondamnarea noilor secte și erezii cu care are de a face. Faptul că unii ca dumneata sau ca Laura Stifter nu înțelegeți că lucrurile au ieșit din normalitate și că Biserica Ortodoxă nu mai este ceea ce era cândva arată foarte clar că nu mai sunteți într-o comuniune reală, deplină cu Biserica Ortodoxă a Răsăritului.

Pe de altă parte, faci confuzie între libertate și libertinaj. Ceea ce numești dumneata libertate nu este decât un biet libertinaj. Libertatea se câștigă în ascultare de Hristos: "dacă păziți poruncile Mele, veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi". Cu alte cuvinte nu se ajunge la libertate decât prin ascultare de Hristos și de Biserică, în Hristos și în Biserică. Cei care se separă de Hristos și de Biserică în fel și fel de secte și de erezii nu mai sunt în comuniune cu Biserica, sunt în afara Bisericii, excomunicați și anatematizați. Nu există libertate în afara Bisericii și în afara ascultării de Duhul Sfânt și de Sfânta Biserică, pentru că "Duhul este adevărul". Așa că toxică este orice formă de credință care s-a despărțit de Hristos și de Biserică, ieșind de sub călăuzirea Duhului Sfânt și de sub autoritatea Sfintei Biserici a lui Dumnezeu Apostolice.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 31.01.2013, 10:47:36
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Aici te-ai grăbit să judeci mai mult decât trebuie. .
Reciteste-ti primul mesaj si vezi diferenta fata de acesta, al doilea si ai sa vezi ca nu m-am grabit. Eu sunt de acord ca BO sa fie mai ferma in cazul lupilor in blana de oaie si angajarea intr-o activitate misionara mai sustinuta.

Lup in blana de oaie e un domn de genul acesta:http://www.facebook.com/ionesco.bogdan

Pastorul Bogdan Ionesco se mai si lauda cum imbraca haine preotesti (ortodoxe),merge la adunarile ortodocsilor sa le predice, inclusiv la Oastea Domnului, isi face semnul crucii in mod formal etc.... pentru el prozelitismul e legitim, nici macar nu-si constientizeaza pacatul. Daca a fost invitat sa tina o cuvantare, el merge cu gandul de a-si face prozeliti.Cat de nesigur e pe el, daca are nevoie sa-si faca "semnul crucii", doar ca sa capete greutate ceea ce sustine si totodata cat de ipocrit e.

Citat:
Da,sint momente in care eu mi-am facut semnul crucii,dar nu din convingere ci din complezenta,si as dori sa va dau citeva exemple!
1.am predicat odata intr-o adunare a Oastei Domnului,prin harul lui Dumnezeu am vestit Evanghelia,Domnul si-a facut Lucrarea si multi oameni si-au predat viata lui Isus.Apoi toti acestia au facut legamant cu Domnul si in apa botezului(intr-o biserica penticostala).Oare semnul acesta banal pt.mine a avut vreun efect,oamenii care s-au intors la Hristos sint acum crestini evanghelici?
2.am fost invitat sa predic,imbracat in straie de preot,la inmormantarea unui preot,mitropolitul intirzia sa-i faca slujba,si le-am vorbit celor prezenti(printre care si vreo 150 de preoti) prin calauzirea Duhului despre Chiril Lukaris,marele reformator al ortodoxiei care spunea ca”dupa moarte nu mai exista sansa de a te pocai”,si sa se gindeasca bine ce vor sa faca cu vesnicia lor!Dupa ce am vorbit 10 minute,m-am retras,dar stiu ca Domnul a pus deja saminta acolo!Oare puteam sa predic in acea biserica ortodoxa,in fata atitor clerici fara sa-mi fac semnul crucii?Oare Domnul nu si-a facut Lucrarea?Cred ca inchistarea si intoleranta sint pacate,pe care Domnul le va sanctiona!
In primul rand ar trebui sa ia atitudine cultul din care face el parte, caci un astfel de comportament il decade din demnitatea de pastor.

Last edited by ioanna; 31.01.2013 at 11:14:48.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 31.01.2013, 10:58:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Nu doresc sa dialoghez sau polemizez cu userul catolic, dar a spus ca de obicei un neadevar si o ironie zeflemitoare si o sa scriu pentur cine citeste. Pentru userii ortoodcsi, daca ati observat pana acum eterodocsii in general, si catolcii in special, sunt solidari in a se apara si a ataca atunci cand e cazul, majoritatea avand si conceptii ecumeniste nu pun la socoteala ca ar fi in culte diferite. Unii din ei incearca sa ii atraga pe ortodocsii care au conceptii ecumeniste si sa ii invrajbeasca astfel cu cei ce critica cultul lor si din pacate unii ortodocsi chiar ajung sa faca asta, crezand ca sunt mai apropiati de un eterodox doar pentru ca are conceptii din acestea moderniste, liberale.
Astfel unii eterodocsi ajung sa fie batjocoritori, pentru ca sunt tolerati de admin si au sustinerea celorlalti useri eterodocsi si asentimentul tacit al ortodocsilor cu vederi moderniste. Cel putin asa era in trecut pe forum.
Un user eterodox nu va putea sa spuna adevarul si sa ajute la acest lucru pentru ca in primul rand nu il intelege si nici nu are aceasta dorinta. Majoritatea cunosc invatatura ortodoxa de cand sunt pe forum, daca doreau adevarul puteau reveni la ortodoxie. In acest caz prezinta doar doctrina cultului lor sau ideile ecumeniste si unii ii ataca pe cei ce nu vor sa le impartaseasca.
Legat de afirmatie, intotdeauna scriu ceva numai dupa ce m-am informat, pentru a nu spune un neadevar. La fel, am explicat de fiecare data despre conceptiile ecumeniste doar celor ce le aveau intr-o masura mai mica sau mai mare, niciodata celor ce nu le aveau. Fiind pe un forum fiecare din noi putem vedea ce crede alta persoana, pentru ca spune chiar acea persoana in mesajele sale. De aceea si eu cunosc ce cred majoritatea persoanelor de pe forum, nu am spun ceva fara sa stiu ce crede acea persoana. Si scriu despre asta pentru ca este o invatatura gresita, cel mai mare pericol pentru credinciosi si dreapta credinta in zilele noastre.
Ereziile incercau sa inlocuiasca o invatatura adevarata cu o invatatura falsa. Ecumenismul nu mai face doar asta (desi are si invataturi false si ecumensimul radical face si asta), ci in oferta mai moderata sa accepti si invataura dreapta, dar si cea gresita. Adica sa spuna cineva ca ortodoxia e buna, dar si ereziile sunt bune , sunt la fel, nu mai e de fapt o singura erezie ce cauta sa penetreze, ci toate ereziile adunate la un loc. Nu mai are importanta dreapta credinta, Sfintele Taine, pentru ca si celelalte culte sunt la fel, toti se pot mantui, e de ajuns sa creada doar in Hristos, fiecare cum Il intelege.
In legatura cu Laura eu i-am scris foarte multe mesaje pe tema asta, chiar si dl. Dragomir afirma intr-un mesaj despre conceptiile mai moderniste ale Laurei. Dar nu are importanta, fiecare invata pe parcurs, si eu la inceput aveam conceptii ecumeniste, credeam ca toate cultele sunt la fel.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 31.01.2013, 11:02:29
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu doresc sa dialoghez sau polemizez cu userul catolic, dar a spus ca de obicei un neadevar si o ironie zeflemitoare si o sa scriu pentur cine citeste. Pentru userii ortoodcsi, daca ati observat pana acum eterodocsii in general, si catolcii in special, sunt solidari in a se apara si a ataca atunci cand e cazul, majoritatea avand si conceptii ecumeniste nu pun la socoteala ca ar fi in culte diferite. Unii din ei incearca sa ii atraga pe ortodocsii care au conceptii ecumeniste si sa ii invrajbeasca astfel cu cei ce critica cultul lor si din pacate unii ortodocsi chiar ajung sa faca asta, crezand ca sunt mai apropiati de un eterodox doar pentru ca are conceptii din acestea moderniste, liberale.
Astfel unii eterodocsi ajung sa fie batjocoritori, pentru ca sunt tolerati de admin si au sustinerea celorlalti useri eterodocsi si asentimentul tacit al ortodocsilor cu vederi moderniste. Cel putin asa era in trecut pe forum.
Un user eterodox nu va putea sa spuna adevarul si sa ajute la acest lucru pentru ca in primul rand nu il intelege si nici nu are aceasta dorinta. Majoritatea cunosc invatatura ortodoxa de cand sunt pe forum, daca doreau adevarul puteau reveni la ortodoxie. In acest caz prezinta doar doctrina cultului lor sau ideile ecumeniste si unii ii ataca pe cei ce nu vor sa le impartaseasca.
Legat de afirmatie, intotdeauna scriu ceva numai dupa ce m-am informat, pentru a nu spune un neadevar. La fel, am explicat de fiecare data despre conceptiile ecumeniste doar celor ce le aveau intr-o masura mai mica sau mai mare, niciodata celor ce nu le aveau. Fiind pe un forum fiecare din noi putem vedea ce crede alta persoana, pentru ca spune chiar acea persoana in mesajele sale. De aceea si eu cunosc ce cred majoritatea persoanelor de pe forum, nu am spun ceva fara sa stiu ce crede acea persoana. Si scriu despre asta pentru ca este o invatatura gresita, cel mai mare pericol pentru credinciosi si dreapta credinta in zilele noastre.
Ereziile incercau sa inlocuiasca o invatatura adevarata cu o invatatura falsa. Ecumenismul nu mai face doar asta (desi are si invataturi false si ecumensimul radical face si asta), ci in oferta mai moderata sa accepti si invataura dreapta, dar si cea gresita. Adica sa spuna cineva ca ortodoxia e buna, dar si ereziile sunt bune , sunt la fel, nu mai e de fapt o singura erezie ce cauta sa penetreze, ci toate ereziile adunate la un loc. Nu mai are importanta dreapta credinta, Sfintele Taine, pentru ca si celelalte culte sunt la fel, toti se pot mantui, e de ajuns sa creada doar in Hristos, fiecare cum Il intelege.
In legatura cu Laura eu i-am scris foarte multe mesaje pe tema asta, chiar si dl. Dragomir afirma intr-un mesaj despre conceptiile mai moderniste ale Laurei. Dar nu are importanta, fiecare invata pe parcurs, si eu la inceput aveam conceptii ecumeniste, credeam ca toate cultele sunt la fel.
fiecare cult are propriul lui adevar, insa adevarul este UNUL singur si se gaseste in BO
Reply With Quote
  #156  
Vechi 31.01.2013, 11:03:57
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Bine, Cătăline, am înțeles. Vezi numai că aici suntem la "Obscurantismul religios al Sectei Penticostale". Dacă îți arde de alte discuții complet paralele, cum văd că le arde și unor "binevoitori" te rog fă efortul măcar o dată în viață și începe să te abții de la a mai comenta off-topic.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 31.01.2013, 11:10:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cătălin, problema este că Biserica Ortodoxă actuală, cel puțin cea românească, nu mai este Biserica primului mileniu. Ăia dacă îi prindeau pe "pocăiți" la orizont îi anatematizau și îi persecutau fără milă. Nu scăpau "pocăiții" până nu le luau casele de rugăciune și până nu îi trimiteau în exil, până nu le ardeau maculatura aia infectă și până nu le distrugeau capiștile idolești.
Biserica este aceeasi de la inceput si va fi pana la sfarsit. Tot timpul au fost invataturi gresite si persoane care le sustineau, sa ne amintim de arieni, monofiziti sau iconoclasti. Si intodeauna a ramas dreapta credinta si va ramane, chiar daca unii s-au despartit de Biserica din aceasta cauza. Sfintii au fost intotdeauna impotriva persecutiilor ereticilor sau a pedepselor, chiar articolul de pe site-ul catolic despre inchizitie scrie aceast lucru. Sfantul Ambrozie al Milanului a criticat aspru uciderea lui Pelagius si implicarea a doi episcopi prin acordul dat.
In rasarit persecutiile le-au facut imparatii si puterea laica, si pentru ca aceste grupari creau dezordine si dezbinare in imperiul sau tara respectiva.
Eu am scris ca e o problema daca cineva crticand invataturile gresite din alte culte se implica prea mult si ajunge sa aiba resentimente fata de cei din acele culte, pentru ca iau si ei din invataturile gresite.
Si tu trebuie sa te gandesti la asta pentru ca am vazut ca erai de acord cu Filioque despre care Sinodul din Constantinopol spune: "I. Orișicine nu ar mărturisi cu inima și cu gura că este mădular al Bisericii de Răsărit botezat ortodox și că Sfântul Duh purcede numai de la Tatăl ființial și ipostatic, așa cum Hristos spune în Evanghelie, ci Duhul purcede de la Tatăl și de la Fiul în același timp, unul ca acesta să fie lepădat afară de Biserică și să fie anatema." Si stilistii criticandu-i pe catolici au ajuns sa faca unele lucruri la fel, inclusiv schisma.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 31.01.2013, 11:14:30
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
In primul rand ar trebui sa ia atitudine cultul din care face el parte, caci un astfel de comportament il decade din demnitatea de pastor.
Știți cumva și care este cultul de care aparține Bogdan Ionescu?
Reply With Quote
  #159  
Vechi 31.01.2013, 11:20:46
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Știți cumva și care este cultul de care aparține Bogdan Ionescu?
Nu pot sa spun cu certitudine ca face parte in cultul crestin dupa evanghelie sau biserica evanghelica (doar banui), insa ce stiu sigur e ca nu mai face parte din BO. Nu-mi dau seama daca ortodocsii reformati sunt cei din biserica evanghelica , apartin de cultul baptist sau e o grupare de sine statatoare in comuniune insa cu primele doua.

Last edited by ioanna; 31.01.2013 at 11:30:40.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 31.01.2013, 11:26:39
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Bine, Cătăline, am înțeles. Vezi numai că aici suntem la "Obscurantismul religios al Sectei Penticostale". Dacă îți arde de alte discuții complet paralele, cum văd că le arde și unor "binevoitori" te rog fă efortul măcar o dată în viață și începe să te abții de la a mai comenta off-topic.
Păi tu ai dat startul alunecând spre a demasca „Obscurantismul religios al Sectei Ortodoxe”, ca în vremurile bune pe care astăzi ne le mai găsești decât în Coreea de Nord:
Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Cătălin, problema este că Biserica Ortodoxă actuală, cel puțin cea românească, nu mai este Biserica primului mileniu.
Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Azi e altă "Biserică";

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Despre ce comuniune mai poate fi vorba la ortodocși când rușii, rumânii, sârbii, grecii, etc nu au întâlniri
Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Biserica Ortodoxă nu mai este ce a fost
Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
ierarhii Bisericii nu mai sunt la nivelul celor care au fost cândva.
Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Comuniunea între "ortodocși" a ajuns o figură de stil; azi e mai important politicianismul ecumenist, etc.
Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Nici "ortodocșii", din păcate (din păcatele lor), nu mai știu ce este Ortodoxia;
nu mai există Credință adevărată, totul a devenit un joc de glezne eclezial
Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
înșiși "ortodocșii" pierd treptat, treptat Credința
În vremurile comuniste puteai ataca după dorința inimii ortodocși și penticostali de-a valma.
Azi trebuie să te hotărăști între cele două biserici.

Sau să te duci în plimbare în Coreea, țara vecină și pretenă!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 18:09:58
mincions religios gloupgloup Generalitati 46 04.02.2011 20:50:03
experiment "religios" oni91 Teologie si Stiinta 10 22.01.2008 21:26:01
divortul "religios" Corina_Mihaela Nunta 1 05.09.2007 10:28:13
extremismul religios niceboyrom Generalitati 1 17.12.2006 13:20:57