Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #15  
Vechi 16.09.2014, 11:22:16
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

De acord că necredinciosul ateu are căutările și năzuințele lui, inocența și curăția lui (atât cât pot fi ignoranța și minciuna de inocente și curate). Dar uneori vrea să își impună lumea de valori, și încă în mod insistent ori chiar violent (ceea ce de fapt fac și credincioșii, uneori) iar alteori se pune zgomotos pe treabă instaurînd ordini noi și propunînd lumi noi (de pildă o eră nouă a educației, drepturi noi etc.).
Așadar ateul nu e domnișoară de pension, nici bebeluș care țopăie prin fâneață după furnicuțe și fluturași, ci e activ și pus pe realizări și astfel e periculos atât pentru el cât și pentru semeni. Mintea lui e un pistol pus între tâmple, a cărui țeavă se orientează când spre înlăuntru când spre în afară... Dă-i puterea pe mână, dă-i destinele lumii (familiei, echipei de la serviciu, echipei de fotbal/rugby/polo, cartierului, țării) și, ce vei vedea oare? Nimic nou. Cam tot ce vedem deja de mii de ani - începe bine și sfârșește prost.

Nu căuta așadar ca, din prea multă compasiune și înțelegere, din înclinația inimii spre iertare, să lași lucrurile nespuse pe nume și să favorizezi prin oareșce pasivitate și decizie sentimentală, pericolul modului de a fi ateu. Dacă nu îl cunoști, crede-mă că am fost ateu convins, ani mulți. E greșit, e morbid, e periculos, e rău. Și pe sine se omoară și pe alții îi ispitește să cadă...
Aici aș chema-o pe oița noastră cea cugetătoare să îți dezvolte tema ei preferată cu gândirea profilactică. Zău că ar merita, altfel te și văd cum vei mângâia dulce pe ateul militant care taman a terminat de ruinat o biserică sau vreo învățătură de credință, cum vei lăuda și blagoslovi căpșorul lui de căutător al "adevărului"....

Acuma însă, tre să recunosc că nici eu n-aș ști ce să fac altceva. E de plâns, de răbdat și de făcut statornică rugăciune la Dumnezeu pentru orice frate căzut între spinii tâlhăriilor de tot soiul. Dar mai întâi pentru sine. Mai ales când știi din experiențele personale cât sunt de nenorocite și păgubitoare pentru suflet căderea și înșelarea. Și cât de mult pesemne că lucrează încă, la adânc, chiar în propriul suflet, unde i-ai închinat palat prin trândăvia de azi și prin ignoranța personală dintotdeauna...

Îți mulțumesc, frate Cristian, că m-ai tras de mânecă...:) Io sunt mai debil așa, mă fură repede gândurile și imaginația, emoțiile și celelalte, precum știi. Bine că omul nu e singur și că mai are frați de credință să îl mai ciupească atunci când iarăși se-îndulcește cu picoteala...
Doamne ajută!
Reply With Quote