Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.05.2008, 15:18:51
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

pacifistul
nu trebuie sa te dezvinovatesti inaintea noastra.
vei avea ocazia sa dai socoteala in fata Lui Iisus.
pina atunci, TRUPUL TAU ESTE TEMPLU AL SFINTULUI DUH.
cum poti sa afirmi ca poti sa-ti spurci trupul, insa nu si sufletul?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.05.2008, 15:24:56
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

In general este bine sa iti cautzi un duhovnic (nu conteaza ca e preot de mir sau ieromonah , tanar sau batran) care te atrage sufleteste.
Si cu acela sa vorbesti aceste probleme.
Iar a incerca sa il cunosti pe Dumnezeu din cartzi si din teorie asa ceva este imposibil.
Nimeni nu poate sa il cunoasca pe Dumnezeu altfel decat prin Duhul Sfant si calea cea mai usoara si mai lipsita de primejdii in Romania este prin BOR.
Noi teoretizam dar rationalitatea noastra este marginita pe cand Dumnezeu este nemarginit.
Si bine ai zis ca nu e o cale de mantuire batuta in cuie care se face dupe niste reguli etc.
Deoarece fiecare dintre noi este o persoana, o creatie unica a lui Dumnezeu.
Si calea de mantuire o aflam prin gura parintelui duhovnic pe care l-am ales.

Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.05.2008, 15:26:12
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu pot sa itzi recomand vreun duhovnic ci sa te rogi la Dumnezeu si la care duhovnic te trage sufletul tau la acela sa te duci.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.05.2008, 15:33:39
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

dar ma rog in sinea mea si Il iubesc pe Dumnezeu. numai cand scriu aceste cuvinte mi se umple sufletul de bucurie. dar cateva lucruri s-au schimbat in perspectiva mea. iar acestea sunt simplu de explicat. e vb de motivul carpe diem. acela de a-mi trai clipa. daca vrei sa-L gasesti pe Dumnezeu nu trebuie sa-L cauti la biserica, sau la preot sau in orice alta parte, pt ca nu o sa-L gasesti. exista un singur loc in care il vei gasi, iar acela este sufleul tau.


Roaga-te cu voce tare! Spune rugaciunile tale cu vocea, sa te auzi. Vei vedea ca nu e la fel de usor... Te face sa constientizezi rugaciunea, cuvant cu cuvant, ii da viata. Cuvantul rostit e mai puternic decat cel gandit. Presupune asumare si responsabilizare.

Il iubesti pe Dumnezeu? Pe Dumnezeul Cel Viu sau imaginea ta despre Dumnezeu? Iubesti Adevarul sau ti-ai facut un dumnezeu al tau? Dumnezeu Unul este al tuturor, pe El il marturisesc multi.

Pe Dumnezeu il gasesti in sufletul tau doar daca esti vas de cinste... Cauta sa fi vas de cinste, asa cum zice Evanghelia. Citeste scrisorile Sf. Ap. Pavel si faptele apostolilor - acolo vei vedea cum au trait aceia in numele Domnului si ce se intelege prin sfintenie: "caci nu mai traiesc eu, ci Hristos in mine"...

Dumnezeu nu este in noi in sensul in care il vezi tu. Dumnezeu se intuieste in chipul lasat la Facere in om, dar pe aceasta temelie trebuie sa cladeasca fiecare, prin Hristos Domnul si cu ajutorul Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.05.2008, 15:33:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

ba-ii pacat! si pacatul e pacat oricat am incerca noi s-o scaldam. Dar vezi aici e problema ca daca judecam sau osandim greshim shi mai tare asha ca Hristos le-a zis atunci ca sa auzim shi noi acum : "Daca spunetzi ce pacate au shi sustzinetzi ca shtitzi atunci pacatele voastre raman asupra voastra ca daca n-atzi fi shtiut n-atzi avea pacat dar fiinda voi credetzi ca asha este cu zicetzi voi shi cum i-atzi judecat shi osandit atunci pacatele voastre raman asupra voastra caci asha cum judecatzi asha vetzi fi judecati deci iata ca daca ai osandit shi pacatul respectiv va fi gasit la tine insutzi atunci va fi pus acel pacat asupra ta prin marturisirea judecatzii shi shtiintzei tale ce a osandit astfel ca cu masura cu care atzi masurat vi se va masura shi cu masura cu care judecatzi vi se va judeca" este un fel de citat cam aproximativ un fel de colaj dar ideea este ca respectand stimate coleg de forum doar ce ai spus atunci sigur te-ai mantui....

Dar dumneata intrebi despre masturbare shi onanie neintzelegand sensurile shi de ce sustzin unii ca este pacat, deci atunci trebuind sa pastram lumina care este lumin shi sa nu aratam lumina drept intuneric shi nici intunericul drept lumina, ca e vai de cei ce vor urma intunericul drept lumina, de aceea iata cum pricep eu subiectul acesta:

onania este un termen lumesc ce ar parea ca vine de la pacatul lui Onan, dar e foarte fals ca defapt ca shi pacat el este descris sub termenul de malahie, malaiena, malaienism... shi nu onanie, adica masturbare, caci nu exista nici o deosebire in ce priveshte intreruperea lui in vre-un fel, ca Onan aruncand samantza nu de aia era vinovat prea rau ca aia era desfranare in care multzi cadeau, adica placeri shi pofte trupeshti sexuale ci Onan din ura shi invidie impotriva fratelui sau nu voia sa ridice moshtenitori fratelui sau ca sa nu mai continue numele fratelui sau shi sa raman averea copilului femeii fratelui sau... deci la baza pacatului lui Onan sta ura shi invidia de frate shi de Dumnezeu ca fratele, primul nascut era a lui Dumnezeu, deci iata ca Onan se razvratise impotriva lui Dumnezeu...... shi de aici mamona lumii asteia

dar dumneata ne propui o alternativa la stres, la energie la emotzii, la nervi, la nevroza, la probleme nici mai mult nici mai putzin decat curvia sau sportul placerii sexuale sau eliberarea de coshuri prin satisfacerea placerii cu partenerul shi apoi savurarea pacii de dupa, a relaxarii shi oboselii shi astfel se obtzine mult visata nonviolentza, se linishtesc violatorii shi o parte din raul din lume pare ca s-ar linishtii..... poi atunci de ce sa nu omoram ca sa ne linishtim de ce sa nu furam de ce sa nu urlam, de ce sa nu injuram, de ce sa nu ne uram, de ce sa nu ne distrugem unii pe altzii ca shi astea ne vin mereu, bat la usha noastra mereu, shi dupa ce le facem e pace shi linishte, un om mai putzin, o femeie chiar daca cu sechele dar violata shi satisfacuta, un animal impushcat mai putzin shi tot asa mai departe...

dar asta e o teoriie a psihologilor care se straduie sa satisfaca shi sa elibereze animalul din noi ca sa-shi poata implini liber pulsiunile.... poi n-are decat dar ma intreb de ce sa shi le implineasca pe altzii shi nevinovati?

Shi atunci a aparut solutzia masturbarii, care te linishteshte azi, maine, poimaine, dar apoi incepe sa ceara mereu asha cum cere organismul la drogatzi, tot mai mult drog shi atunci cum mai putem vorbi de o linishtire shi o relaxare cand defapt ne apropiem de o robie shi o cadere sufleteasca.... caci cine savarsheshte pacatul nu se elibereaza de el ci il plaseaza inainte ca pe viitor sa cada mai ushor in el iar robia lui este cladita de faraon in adanc cu toat puterea lui intrarmata... deci iata ca in loc sa te faci fericit asha cum itzi da senzatzia actul masturbarii, de fapt in timp tinzi sa incerci sa-tzi satisfaci placerile poftelor tale trupeshti pentru placere shi nu iubire folosindu-te de altzii, devenind tot mai insensibil shi mai nepasator...

Dar sigur ca Dragostea este cea mai mare shi Dumnezeu este Dragoste in om pentru oameni shi Milostivirea inimii ne cere Dumnezeu shi nu jertfe ca eshti sau nu eshti casatorit, ca ai sau nu ai relatzii sexuale inainte sau dupa casatorie, dar fara credintza nu se pot face lucrurile shi planul lui Dumnezeu, iar ce credintza avem noi ca in puterea lui Dumnezeu shi Lucrarea Lui trebuia sa ne punem nadejdea pentru orice dar shi de scapare de la mania shi raul care vine, ca mereu a intrebat "crezi tu asta? crezi ca poate Fiul Omului Asta? Credetzi voi in Fiul Omului? Credetzi voi ca Tatal l-a trimis sa-l mantuiasca pe pacatos? Crezi ca te va vindeca El? ca te va hrani cu mana cereasca? shi daca unii au spus ca cred, altzii ca cred shi ajuta necredintzei mele, shi altzii s-au ferit sa raspunda smerindu-se de rushinea putzinei lor credintze, Dar Dumnezeu a incheiat mereu, Faca-se tzie dupa credintza ta.... deci nu l-a lasat pe om in credintza lui ci l-a ridicat langa El shi l-a pus shi pe om mereu in lucrarea cea buna... Ca a cautat ca omul sa aiba credintza shi nu necredintza shi sa aiba lumina shi nu intuneric shi sa aiba dragoste curata shi bunatate shi nu ura shi judecata shi osandire caci a fost trimis de Cer shi nu de pamant sau de lume... :)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.05.2008, 15:38:41
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Zice bine vsovi, de-ar zice si mai scurt mult ne-am bucura si noi, ca am putea intelege mai repede ce zice fratia lui :D

Dumnezeu sa lumineze asupra noastra nevrednicii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.05.2008, 15:42:43
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

am mai postat un msj la un alt topic si se pare ca o persoana s-a suparat pe mine. eu nu voiam decat sa discutam deschis. parca eram liberi sa facem ce dorim. sau acuma nu mai e voie? of, Doamne. voi credeti ca nu am duhovnic? credeti ca nu stiu invataturile bisericii? credeti ca nu am fost la manastiri? am fost, am citi rugaciuni la slujbe. intr-un timp preotul imi zicea mereu sa ma duc la teologie. dar am zis nu. pt ca nu simt o chemare. cunosc multe despre biserica. cunosc mai multe decat credeti voi. insa daca nu mai vreti sa vb nu-i nicio problema. singurul lucru pe care l-am schimbat in viata mea este acela de a nu mai suferi. nu de a face pacate. de ce sa sufar cand pot sa ma bucur de viata? de ce intelegeti voi ca a te bucura de viata inseamna sa faci pacate? daca sunt gurmand si mananc multe feluri de mancare fac pacat? daca ma distrez cu prietenii fac pacat? daca fac un lucru obisnuit si sunt fericit, ma simt bine, fac pacat? de ce sa astept pana in viata cealalta daca pot de-acum sa ma bucur si sa fiu fericit? ati stat vreodata la slujba si ati fost fara niciun motiv fericiti? eu da. eram fericit acolo. iar aceasta fericire am reusit sa o extind si sa fiu fericit si cand merg pe strada. imi pasa de oameni. vreau sa ii ajut. si asta pt ca ii iubesc pe toti. niciodata n-am urat pe nimeni, nu m-am suparata pe nimeni, desi multi si-au batut joc de mine. credeti ca sunt vreun ipocrit care incearca sa propovaduiasca stiu eu ce prostii pe-aici? nu. nimic din toate astea. doar vreau sa discutam. daca v-am suparat o sa-mi sterg contul. si Dumnezeu sa fie cu voi!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.05.2008, 15:56:09
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

@pacifistul:
Mai frate, nu ti-a spus nimeni ca ai fi un om rau... NU s-a suparat nimeni pe tine.
Zic si aci ce am zis si dincolo: ce ti-am scris tie, mie mi-am scris.

A te bucura de o binecuvantare a Domnului nu e pacat. A cauta placerile lumii acesteia este. A te bucura de compania apropiatilor nu e pacat, a face adunare pentru dezmat, este... Dar toate astea nu sunt cheia ci felul in care Il primesti pe Hristos...

Zici ca tu cunosti Biserica - foarte bine. Citeste pentru lamurire si cartea lui Iov - vei vedea cum a fost Iov cat timp era binecuvantat si cum a invatat Iov de la Dumnezeu in timpul incercarilor.

Crede-mi ca nu caut a te rusina, ba m-am rusinat pe mine ca acuma te-am abatut, ci am cautat sa iti dau un sfat.

NU inseamna ca esti rau.
Ai grija doar ca atunci cand ne socotim drepti si buni de unii singuri nu suntem pe o cale buna.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.05.2008, 16:02:06
pacifistul pacifistul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2008
Mesaje: 107
Implicit

bine fratilor. hai sa spunem si ceva vesel. se apropie examenele:| ehe...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.05.2008, 16:13:20
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

S-or apropia la dumneata, ca la unii din noi a trecut timpul acela mai demulticel.
;)

Apropos de "celelalte se vor adauga voua":

Un tanar calugar de la o manastire primeste veste de la staret ca il trimite peste o saptamana la admitere la Facultatea de Teologie... Avea o saptamana sa invete si sa isi tina si rinduiala. NU era un frate, era monah.

A apucat de a invatat cam pret de un subiect la materia pe care o avea lipsa. Si ce crezi? Asa a rinduit Dumnezeu de a primit exact acel subiect.:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
simboluri neintelese sorinpetoanca Pictura si Sculptura Bisericeasca 8 11.03.2014 00:23:35
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 16:43:18
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Lucruri ... ne-prevazute irina4m Preotul 4 26.11.2007 19:00:51
lucruri aiurea primus Stiri, actualitati, anunturi 18 10.10.2006 14:18:48