Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 08.11.2010, 21:25:02
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Totusi nu trebuie condamnata nici o femeie,caci la fel ca orice ucidere,si avortul intra in acesta categorie,insa circumstantele in care o fost facut un avort cred eu pot atenua penitenta divina,poate chiar si soarta sufletului ucis.DAr eu va intreb CREDETI CA AVORTUL AR TREBUI SANCTIONAT PENAL CA ORICE CRIMA?
Din moment ce statul permite spitalelor si cabinetelor particulare sa faca avorturi, inseamna ca embrionul uman nu are acelasi statut cu pruncul nascut dpdv juridic. Asadar omorarea embrionului nu se considera a fi infractiune.

Nu stiu daca pedeapsa penala ar fi solutia salvatoare in cazul femeilor care avorteaza.
In alta ordine de idei, nu inteleg de ce nimeni nu pomeneste dubla responsabiltate a acestor crime, deoarece, de foarte multe ori, femeile sunt indemnate sa "scape de copil" de catre barbatii lor.

O mare problema o constituie si pozitia bisericii vizavi de contraceptie. Nimic nu e acceptabil, cu exceptia abstinentei.
Fireste ca abstinenta nu e acceptata de foarte multi, asa ca se ajunge intr-un final la crima. Eu ma intreb de ce biserica nu e dispusa - dupa atatea si-atatea intreruperi de sarcina in randul populatiei - sa coboare putin stacheta si sa accepte, de exemplu, prezervativul (sau in orice caz, o metoda contraceptiva non-abortiva).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 08.11.2010, 21:33:42
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Asa ceva ar fi nu strigator,ci URLATOR la Cer,nu ma intelegeti gresit nu sunt un extremist,dar cu v-ati putea imagina ca Biserica,sa indemne la desfranare,pai actul sexual a fost facut pentru perpetuare nu pentru placere,noi i-am schimbat functia,acum facem copii,nu atat de mult ca ne-am dorii ci mai mult din ,,greseala '',ca dorim placerea actului nu rodul lui.Cine crezi ca astepata acordul Bisericii,daca Bisrica ar face acesta ar smintii jumatate din practicantii ei,si pana la urma Cuvantul Domnului ramane in veac ,nu putem separa Biserica de Dumnezeu.Adica Bisreica cu ale ei si Dumnezeu cu ale LUI,nu ci una stran legata de cealalta ,ca mirele de mireasa.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.11.2010, 14:10:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Iata un aspect in care suntem depasiti de animale, care accepta maternitatea si isi apara puii cu pretul vietii. Mai avem de invatat!
Nu, Rodica: eu am avut hamsteri si am vazut cum isi mancau puii cand isi dadeau seama ca le lipseste ceva din alimentatie sau erau inapti sa traiasca (cel putin asta a fost interpretarea noastra).. Odata hamstarita i-a mancat pe toti.

De ce am spus asta? Pentru ca vesnica afirmatie asazis crestina ca sexualitatea ar fi doar pentru procreere ne pune in rang cu animalele.. Care se imperecheaza si simt nevoia sa o faca doar atunci cand pot procrea, si numai in acest scop.

Rautatea umana depaseste cu mult orice perversiune care ar putea aparea in lumea animalelor. Omul isi poate omori copiii inainte de nastere (avort) sau dupa, sau ii poate distruge psihic dupa nastere.
Rautatea sau pacatul poate transforma sexualitatea in ceva pervers, egoist, degradant... DAR o poate trai si ca pe o forma de manifestare a dragostei si a unirii unui cuplu, nu numai ca pe un mijloc de reproductie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.11.2010, 17:14:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
O mare problema o constituie si pozitia bisericii vizavi de contraceptie. Nimic nu e acceptabil, cu exceptia abstinentei.
Fireste ca abstinenta nu e acceptata de foarte multi, asa ca se ajunge intr-un final la crima. Eu ma intreb de ce biserica nu e dispusa - dupa atatea si-atatea intreruperi de sarcina in randul populatiei - sa coboare putin stacheta si sa accepte, de exemplu, prezervativul (sau in orice caz, o metoda contraceptiva non-abortiva).
Crezi ca avorturile se fac pentru ca nu e dispusa Biserica sa dea unda verde contraceptiei?

Cred ca oricum marea majoritatea a oamenilor se fereste din toata timpurile, folosind o multime de metode, insa problema mai grava e ca dupa ce ca se fereste, cand apare o viata...se mai recurge si la crime, ori aici e problema...ca incep prin a se feri si se tot feresc fara sa fie nevoie sa isi dea cineva acordul sau nu...si mai acumuleaza si crime...atunci cand se intampla sa apare un bebe, care oricum nu apare atat de des pe cat ar fi natural sa se intample.

Last edited by AndruscaCIM; 09.11.2010 at 17:27:41.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.11.2010, 19:56:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit poveste impresionanta

Razbointrucuvant publica povestea emotionanta a unei mame care si-a sacrificat viata pentru fiul ei.

Pentru cei care au fost activi pe forum, povestea nu este noua, cred ca a mai fost spusa de fratele Zaharia pe un thread (cred ca despre aceeasi persoana a vorbit)
http://www.razbointrucuvant.ro/2010/...rie-de-eghina/

Merita sa cititi si sa va bucurati ca exista astfel de crestine.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.11.2010, 20:55:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
DAr eu va intreb CREDETI CA AVORTUL AR TREBUI SANCTIONAT PENAL CA ORICE CRIMA?
Din moment ce avortul este o crimă, desigur că ar trebui incriminat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.11.2010, 21:08:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Eu ma intreb de ce biserica nu e dispusa - dupa atatea si-atatea intreruperi de sarcina in randul populatiei - sa coboare putin stacheta si sa accepte, de exemplu, prezervativul (sau in orice caz, o metoda contraceptiva non-abortiva).
Nu stă în puterea Bisericii să stabilească ce este păcat și ce nu este păcat. Cu alte cuvinte, Biserica nu poate transmite altceva decât o învață Învățătorul.

Spre exemplu, oricât ne-am dori să știm că cei mici avortați se mântuiesc, Biserica nu poate afirma acest lucru. Ea transmite ceea ce i-a fost revelat. Mântuirea copiilor nebotezați nu i-a fost revelată. Deci, să nu uităm nici o clipă caracterul divino-uman al Bisericii. Nu e ca o multinațională, în care se întâlnesc CEO cu șefii diviziilor din națiuni și cu experții pe probleme și zic: "domle, având în vedere că un mare număr dintre clienții noștri ar dori să știe că cei avortați sunt mântuiți, hai să dăm un decret în care să le spunem asta."
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.11.2010 at 21:11:13.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.11.2010, 21:35:05
Ovidiu Vasile Pop Ovidiu Vasile Pop is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2010
Locație: europa
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Pentru ce motiv?


PS: daca exista deja un topic cu acest argument, va rog sa mi-l postati.
Contra. Pentru ca asa ne invata Sfinti Parinti si asta e si convingerea mea.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 13.04.2011, 08:20:01
ANCA PO ANCA PO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2011
Mesaje: 3
Implicit Trebuie sa ne ducem crucea

Dragii mei,
Candva eram de acord cu avortul tot din motive asa zise medicale inspre binele mamei si al fatului sau pentru ca mama e prea tanara si nu se poate descurca si multe alte motive pe care le gasim atunci cand vrem cu adevarat pentru a ne incuraja.
De o saptamana incoace simt in suflet multa deznadejde,furie ,mila ,neputinta .Nu am atatea cuvinte pentru a descrie ceea ce simt in totalitate.Sunt mii de intrebari pe care mi le pun si nu am raspuns...
La PROTV s-a difuzat stirea despre micuta nascuta fara maini si fara picioare si pe deasupra si abandonata de catre parinti.
Acesta a fost voia Domnului ca ea sa se nasca, dovada ca mama nu s-a mai prezentat la control din luna a patra mizand pe faptul ca primul copil s-a nascut perfect sanatos!
Va spun sincer ca de de cand am auzit plang intr-una si imi pun fel de fel de intrebari.Cine o va strange in brate si ii va spune ca o iubeste?Cum va manca?cum se va imbraca?Cum se va apara?etc...Ma intreb de ce ingaduie Dumnezeu sa se chinuie asa?Apoi ma incurajez si sper ca pentru a avea un loc in Rai.
Plang cand ma uit la micuta mea de 6 luni si cand imi dau seama cat de neajutorata.Apoi ma gandesc la acel suflet abandonat si mai presus de toate mutilat si ma cuprinde groaza.Ma rog Bunului Dumnezeu sa o protejeze si sa o lumineze astfel incat sa inteleaga ca EL este unica ei salvare si mantuire.Nu va pot exprima ce simt de o saptamana si cate intrebari imi pun zi de zi.
A trebuit sa vad Nick Vujicic pentru a intelege ca orice este cu putinta pe lumea asta cu ajutorul lui Dumnezeu si cat de slaba este credinta mea pentru ca nu am raspunsuri.
Celor care sunt de acord cu avortul le recomand sa vizioneze filmul "Strigatul mut" care demonstreaza ce inseamna cu adevarat un avort si sa nu mai mizeze ca embrionul nu simte.
Eu cu ochii mei am asistat la avort .Am si facut avort stiind cata durere provoc si azi regret nespus de mult si mi-este groaza de ziua in care voi raspunde pentru aceste fapte.Nu aveam dreptul sa iau nici o viata.Aveau dreptul la Sfanta Taina a Botezului!
In practica cand am vazut avortul va pot spune ca imi amintesc cu ochii in lacrimi cum scutura medicul de pe chiureta ba un piciorus, ba o mana ,capul...etc.Si atunci cum ne incurajam sa nu simte nimic?E drept ca sarcina era un pic avansata dar asta nu inseamna ca nu provocam aceeasi suferinta si unui asa zis "embrion".Uitandu-ma la copii mei si amintindu-mi de chiuretajele facute,incercand sa ma gandesc ce ar fi insemnat ca unii dintre ei sa treaca prin asa ceva imi dau seama ce monstru am fost!!!Nu mama MONSTRU!Ceea ce am ucis prin avort ar fi fost o minune asemenii celor doua pe care le am langa mine.
In sfarsit nu va mai cautati scuze si nu-l lasati pe Necurat sa va indemne catre asa ceva.
Dumnezeu nu ne lasa fara rost pe pamant dar viata ,este alegerea noastra cum vrem sa o traim!
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti!
Reply With Quote
  #70  
Vechi 13.04.2011, 08:49:55
Snyk13
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ANCA PO Vezi mesajul
Dragii mei,
Candva eram de acord cu avortul tot din motive asa zise medicale inspre binele mamei si al fatului sau pentru ca mama e prea tanara si nu se poate descurca si multe alte motive pe care le gasim atunci cand vrem cu adevarat pentru a ne incuraja.
De o saptamana incoace simt in suflet multa deznadejde,furie ,mila ,neputinta .Nu am atatea cuvinte pentru a descrie ceea ce simt in totalitate.Sunt mii de intrebari pe care mi le pun si nu am raspuns...
La PROTV s-a difuzat stirea despre micuta nascuta fara maini si fara picioare si pe deasupra si abandonata de catre parinti.
Acesta a fost voia Domnului ca ea sa se nasca, dovada ca mama nu s-a mai prezentat la control din luna a patra mizand pe faptul ca primul copil s-a nascut perfect sanatos!
Va spun sincer ca de de cand am auzit plang intr-una si imi pun fel de fel de intrebari.Cine o va strange in brate si ii va spune ca o iubeste?Cum va manca?cum se va imbraca?Cum se va apara?etc...Ma intreb de ce ingaduie Dumnezeu sa se chinuie asa?Apoi ma incurajez si sper ca pentru a avea un loc in Rai.
Plang cand ma uit la micuta mea de 6 luni si cand imi dau seama cat de neajutorata.Apoi ma gandesc la acel suflet abandonat si mai presus de toate mutilat si ma cuprinde groaza.Ma rog Bunului Dumnezeu sa o protejeze si sa o lumineze astfel incat sa inteleaga ca EL este unica ei salvare si mantuire.Nu va pot exprima ce simt de o saptamana si cate intrebari imi pun zi de zi.
A trebuit sa vad Nick Vujicic pentru a intelege ca orice este cu putinta pe lumea asta cu ajutorul lui Dumnezeu si cat de slaba este credinta mea pentru ca nu am raspunsuri.
Celor care sunt de acord cu avortul le recomand sa vizioneze filmul "Strigatul mut" care demonstreaza ce inseamna cu adevarat un avort si sa nu mai mizeze ca embrionul nu simte.
Eu cu ochii mei am asistat la avort .Am si facut avort stiind cata durere provoc si azi regret nespus de mult si mi-este groaza de ziua in care voi raspunde pentru aceste fapte.Nu aveam dreptul sa iau nici o viata.Aveau dreptul la Sfanta Taina a Botezului!
In practica cand am vazut avortul va pot spune ca imi amintesc cu ochii in lacrimi cum scutura medicul de pe chiureta ba un piciorus, ba o mana ,capul...etc.Si atunci cum ne incurajam sa nu simte nimic?E drept ca sarcina era un pic avansata dar asta nu inseamna ca nu provocam aceeasi suferinta si unui asa zis "embrion".Uitandu-ma la copii mei si amintindu-mi de chiuretajele facute,incercand sa ma gandesc ce ar fi insemnat ca unii dintre ei sa treaca prin asa ceva imi dau seama ce monstru am fost!!!Nu mama MONSTRU!Ceea ce am ucis prin avort ar fi fost o minune asemenii celor doua pe care le am langa mine.
In sfarsit nu va mai cautati scuze si nu-l lasati pe Necurat sa va indemne catre asa ceva.
Dumnezeu nu ne lasa fara rost pe pamant dar viata ,este alegerea noastra cum vrem sa o traim!
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti!
imi place parerea ta!!!Knd putem avea copii facem pe ''nebunii'' pt ca mai apoi sa innebunim dorindu-ne copii!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14