Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.08.2011, 09:10:40
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit retete ovo-lacto-vegetariene

Branza cu maioneza




Ingrediente:


branza de vaca, cat mai cremoasa, daca e prea apoasa se scurge in tifon

- maioneza

- sare

- o ceapa

- un catel de usturoi

Mod de preparare:



Branza de vaca se adauga in maioneza, daca e de casa si uscata se da pe razatoarea mica,

se adauga sare dupa gust, ceapa si usturoiul date pe razatoare


-------------------------------------------------------------------------
Ardei umpluti cu branza
Ingrediente:

ardei gras sau capia


branza telenea


unt


smantana
piper
marar(optional)

Mod de preparare:



Se scot semintele de la ardei, se spala si se lasa la scurs.


Intre timp pregatim pasta.Amestecam branza, untul, smantana, piperul si mararul, umplem bine ardeii cu aceasta pasta si dam la frigider 1-2 ore. Se taie rondele si se serveste ! Pofta buna !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.08.2011, 09:20:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Papară. Sensul propriu al termenului de "papară" este acela al unei mâncări ciobănești.

Rețeta simplificată, pe care o folosesc adesea este următoarea: fac mai întâi o mămăligă moale. În timp ce se face mămăliga (ca să nu stau prea mult cu făcălețul lângă ea, eu pun de la început, în apa încă rece, tot mălaiul necesar și adaug o linguriță de ulei), spuneam în acest timp ung cu unt tava de cuptor. Presar brânză de oaie (caș, telemea sau cașcaval ori combinații între acestea) dată prin răzătoare pe tava unsă. Încing cuptorul. Când mămăliga e gata, o răstorn în tavă, peste brănză. Cu lingura fac mici adâncituri în mămăligă: atâtea adâncituri câți suntem la masă. În fiecare adâncitură pun un ou. Bag la cuptor câteva minute (cam 5 minute, la cuptorul de 200 de grade). Place tuturor, mai ales copiilor. Glumesc cu ei: copiii au mâncat papara de seară.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.08.2011, 10:04:49
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Reteta necunoscuta -de vremuri noi (cu carne) :

21. " Și orice căldare din Ierusalim și din Iuda va fi sfântă Domnului Savaot. Și vor veni toți cei ce vor să jertfească și le vor lua și vor fierbe carne și nu va mai fi nici un neguțător în ziua aceea în templul Domnului Savaot. (Zaharia 14).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.01.2012, 14:42:11
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit papara munteneasca vs papara ardeleneasca

Papara munteneasca:
paine muiata in lapte, se pune intr-o tava, deasupra se rade branza si se bat oua; se poate face dulce sau sarata

Papara ardeleneasca insa....
Sora bunicii s-a maritat cu un ardelean si s-a dus la el laFagaras... mama soacra ii intreaba cand ajung: va e foame? fac repede o papara? si matusa zice nu, ca e prea complicat, puteti sa ne faceti doar o omleta...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.01.2012, 15:09:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Calzone cu branza si praz
(ideea nu imi apartine)
Se face un aluat din 200-300 g faina, cca 100 g unt sau margarina, un ou, nitica apa calda, se da la rece o jum ora, apoi se intinde, se imparte in 3,si se mai da la rece inca 15 min.
calesti un praz in putin unt, 200 g branza (eu n-am masurat-o, am pus si putina feta, si putina telema si branza proaspata de vaci, cred ca merge si urda, un ou, o lingura de smantana, poti sa pui si ma multa, dar sa nu se subtieze prea rau) si mirodenii - marar uscat, oregano, etc.
La sfarsit se intinde iar aluatul, se fac patrate, se pune branza la mijloc si se impaturesc relativ triunghiulare (mie nu mi-a iesit o forma anume).
Se pun in tava (eu am uns cu putina margarina) si pe deasupra se ung cu ou batut cu smantana sau iaurt. se coc ca orice placinte/pateuri.

Salata de sfecla cu paste
(original)
Sfecla rosie fiarta (dupa ce am fiert-o in coaja si am curatat-o am pus-o intr-un borcan in care fusese sfecla cumparata si mai avea zeama, si am pastrat-o in frigider)
Urda sau branza de vaci
smantana
ou fiert (putin mai moale daca va place) si/sau sunca, muschi file, pastrama, taiata bucatele
o mana de paste (pene, fusili sau cus-cus) fierte sau orez fiert
Poti sa le amesteci bine inainte sau sa le p[ui ca atare in fiecare farfurie, sa le amestece fiecare, dupa preferinta; amestecat nu mai arata asa bine, dar e mai gustos.

Salata de sfecla de post
Sfecla rosie fiarta
Morcov ras, telina rasa
ceapa rosie sau praz
Boabe de fasole fierte (rosie sau pestrita de pref.) sau orez fiert cu porumb sau amestec de legume congelat sau paste fierte (cus cus, pene, fusili)
verdeata
sare, piper, ulei, otet
Dupa preferinte se poate adauga: ton din conserva, castraveti murati, masline, mar ras, ciuperci, ou fiert.

Budinca de paste cu brocoli
(de la revista)
200-300 g pene
200-300 g brocoli, posibil si conopida alba
se fierb separat (nu foarte rau)
se face un sos din 1 lg unt, 1 lg faina, stins cu o cana de lapte si daca vreti si cu putina smantana
se unge o tava termorezistenta adanca de preferat cu unt; daca va place, cred ca merge si tapetata cu pesmet
se pun pastele, conopidele, sosul
se adauga branzele (eu amestec mai multe feluri : feta, telema, branza proaspata, smantana)
deasupra se rade cascaval, eu nu am avut si am facut ou batut cu smantana si iaurt si a prins super coaje.

Pofta buna!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.01.2012, 15:29:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit Desert cu branza dulce (original )

Branza de vaci amestecata cu smantana, scotisoara, stafide, putina miere sau cred ca merge si putin zahar brun, nuca pisata (din aceea marunta, amestecata cu zahar), zahar vanilat, mar ras, banana., eventual musli (fulgi de cereale); se poate servi ca atare sau cu ceva aluat; eu am pus-o intre piscoturi din comert.
Cred ca ar merge bine cu un aluat pe care inca nu l-am pus la punct, un pandispan modificat, din oua, zahar brun cu sau fara miere, faina (eventual jumate integrala sau secara, dar nu in totaliatate, ca nu iese), ulei, un morcov ras, coaja de lamaie si/sau portocala, scortisoara, nuca macinata. Eu l-am facut odata, dar si cu compozitie deasupra (tot din branza dulce cu oua, smantana, zahar si fructe de padure) si a iesit cam moale (parea crud).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Retete - Mancare de post andra_forscorpio Generalitati 52 02.12.2018 22:49:03
12 retete de post Alternative Intrebari utilizatori 17 23.02.2010 23:01:48
Retete de Craciun costel Craciunul - Nasterea Domnului 10 23.12.2009 13:26:18
retete de post dorinel78 Generalitati 1 08.07.2007 01:07:02