Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1261  
Vechi 06.03.2017, 01:01:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sunt scrise de ai nostri, nici nu cred eu ca ala a vorbit azi asa sau daca a vorbit nu cred ca a amintit despre daci.
Am vazut pe un site ca unul scrisese si Anatema karatistilor. Practicantii de kung fu si lupte greco romane, au scapat. :)
Citeste cu atentie: https://www.youtube.com/watch?v=t6lucJFrRrc

http://www.aparatorul.md/anatemele-c...lia-pireuluiu/
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1262  
Vechi 06.03.2017, 01:04:35
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai s-ar putea sa fii prieten pe fb cu ala care a scris asta. :)
Oamenii nu au ce face, e zicala aia cu ala care sta cu un ciocan in mana si cauta cuiele. Asa si astia cu anatemele. Le place sa zvarle cu anateme si atunci baga de la ei. Din dragoste pentru eretici, desigur.
Reply With Quote
  #1263  
Vechi 06.03.2017, 01:07:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai nu am zis de Vulcanescu. Am zis ca s-ar putea sa bage de la ei ( poate tot Vulcanescu sa lanseze zvonul ) ca mitropolitul ala o sa spuna chestiile astea astazi. Ca pe el il cred in stare de multe, nu stiu daca sare parleazul si mitropolitul.
Reply With Quote
  #1264  
Vechi 06.03.2017, 01:12:14
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Vulcanescu saracul l-a bagat si pe Parintele Arsenie acolo la gramada. Ala e dus rau cu capul, atata intelege el din ortodoxie, sinodul e rau ca nu au fost toti sa decida dar el decide singur cine-i eretic si cine nu. :)
Reply With Quote
  #1265  
Vechi 06.03.2017, 01:13:38
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu am zis de Vulcanescu. Am zis ca s-ar putea sa bage de la ei ( poate tot Vulcanescu sa lanseze zvonul ) ca mitropolitul ala o sa spuna chestiile astea astazi. Ca pe el il cred in stare de multe, nu stiu daca sare parleazul si mitropolitul.
La un moment dat, M. V. il prezinta pe Serafim intr-un onctext din asta discursiv-solemn. Si, de fata cu el, il linguseste in ultimul hal: "Leul ortodoxiei', si mosul mitropoit nu zice nimic, nici macar nu a mimat smerenia!!!
Vulcanila stie, ca tot rominul, arta lingusiriii strainezului-cu-functie-inalta.
Asta imi aduce de o discutie cu tatal meu, despre cum se face ca Regretatul o luase razna si ii placeau lingusirile in ultimul hal. Adica, noua oameni normali, daca ni se zice asa o lingusire nerusinata, gen "dunarea gindirii" sau leul ortodoxiei", zicem "ba, tu faci misto?". Dar la desertele fiinte care sint liderii de tot soiul, se pare ca lingusirea e din reteta PR.
Bine, daca tu ma numesti "regele necontestat al exprimarilor publice porcoase", nu ma supar. :P :))))))))))))))))))))))))) Acum, serios, o lasai balta definitiv cu mizeriile de stil.

Si Ardei-Umplut-in-Sutana nu mai e in lista mea de pretenari de feisbuc. Amin, aleluia, eu cu ciudati care si dezbina Biserica nu sint pe felie. Cu ciudati-si-atit, da, e ok, si eu sint unul.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 06.03.2017 at 01:16:14.
Reply With Quote
  #1266  
Vechi 06.03.2017, 01:20:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai nu-i Vulcanescu, e altul ala cu karatele. Cred ca si eu sunt prieten cu el ( adica il am acolo in lista si mai am unul sau doi marturisitori de astia :) ).

Smecheri grecii, au vrut sa faca scandal acolo la ei si ca sa nu-i dea aia afara in suturi, intai au facut scandal aici la noi. Dupa care s-au dus acolo si le-au zis alora - pai nu vedeti ca s-au tulburat romanii si moldovenii ? :)
Reply With Quote
  #1267  
Vechi 06.03.2017, 01:22:23
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu-i Vulcanescu, e altul ala cu karatele. Cred ca si eu sunt prieten cu el ( adica il am acolo in lista si mai am unul sau doi marturisitori de astia :) ).

Smecheri grecii, au vrut sa faca scandal acolo la ei si ca sa nu-i dea aia afara in suturi, intai au facut scandal aici la noi. Dupa care s-au dus acolo si le-au zis alora - pai nu vedeti ca s-au tulburat romanii si moldovenii ? :)
Au stiut Vladimirescu si Cuza de ce i-au matrasit pe popii cataoni. Tudor a fost super tare, un Darth Marr al istoriei rominilor, dar Cuza era un fel de Dragnea, da' curvar. Dar ambii au stiut ce poate pielea urmasilor lui Ahile imbracati in sutana.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1268  
Vechi 06.03.2017, 01:40:21
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exact aceleasi idei protestante de care spune si Parintele Serafim Rose si pe care le impartaseste si parintele Pruteanu.
Ai niște obiecții punctuale ale Părintelui Serafim Rose la propunerile Părintelui Pruteanu? Concret, la propunerea X Părintele Serafim a obiectat astfel... Altfel nu faci decât să manipulezi niște reflecții rupte din context ale Părintelui Serafim Rose despre reformismul liturgic și să le aplici acelora care nu-ți plac ție.

Ideile pe care le împărtășești nu sunt la nivel de Biserică, cum tot susții tu, ci la nivel de Biserică locală (și asta cu indulgență - pentru că nici un canon nu leagă în mod absolut cele două Taine).

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De remarcat ceva foarte interesant, unde duce aceasta gresita intoarcere la origini. Parintele din interviu spune:
Deci cei 2-3 reformatori de la noi vor sa schimbe ca in Grecia, iar aia vor sa se intoarca la vechea practica, pentru ca multi nu se mai spovedesc deloc.
...:)) Asta ai înțeles din tot articolul? Eu am înțeles că cei doi Părinți, Macarie și Pruteanu, împărtășesc aceeași idee. De ce ar mai fi postat Părintele Pruteanu o propunere total contrară ideii lui? E ca și cum ți-ai tăia craca de sub picioare. Părintele Macarie a dat de înțeles că nu sunt bune extremele, dând exemple în ambele cazuri, astfel propune Spovedania de fiecare dată când avem păcate grave.
Reply With Quote
  #1269  
Vechi 06.03.2017, 01:46:09
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Avem probleme mai importante acum. Cum ar fi condamnarea karatistilor.

Culmea ca ala care a scris chestia asta e prieten cu Parintele Aldea care a scris o carte intitulata Ortodoxia si artele martiale.
Reply With Quote
  #1270  
Vechi 06.03.2017, 01:50:29
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Avem probleme mai importante acum. Cum ar fi condamnarea karatistilor.

Culmea ca ala care a scris chestia asta e prieten cu Parintele Aldea care a scris o carte intitulata Ortodoxia si artele martiale.
Pai anatemele pronuntate de mitropoliti de cartier, de ardei umpluti care se cred sfinti in viata, sau de ciudati pe feisbuc au canci valoare.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde