Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1861  
Vechi 06.01.2019, 20:56:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit Ips.iustinian chira despre impartasanie

URMARITI CU MARE ATENTIE ACESTASTA FILMARE UNDE PREOTI IN DEVENIRE ,ADICA STUDENTI PUN INTREBARI DESPRE PREOTIE SI IMPARTASANIE.Ceea ce spune inaltul ne arata ca este vorba de contezt,pocainta si credinta de azi fatza de primele veacuri.
https://www.youtube.com/watch?v=EnzgXLPBRWw
de la min 1 ora si 53 min.
__________________
Reply With Quote
  #1862  
Vechi 07.01.2019, 18:29:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
EU AM CARTEA AM CITIT-O DE DOUA ORI SI E SCRISA DE SF.NICODIM AGHIORITUL SI TRADUSA LA BRASOV DE ACEST CALUGAR NEOFIT.Scrie asta in prefatza cartii
Eu nu scriu lucruri de care nu sunt sigur ca sunt adevarate, iar daca am indoieli verific intotdeauna inainte sa scriu. Nu vad cum ar putea sa scrie ceva asa gresit in cartea ta, ori nu ai inteles bine, ori e o editie in care apare aceasta informatie gresita. Inainte sa dau chiar citatul din carte unde scrie ce am spus eu, cateva mici precizari. Calugarul Neofit era mai in varsta decat Sf. Nicodim, cand a inceput cearta colivarilor Sf. Nicodim avea 5-6 ani. Sfantul Nicodim devine calugar si ajunge la Muntele Athos abia dupa 20 de ani dupa ce calugarul Neofit initiaza cearta colivarilor si la 3 ani dupa ce acesta scrie cartea mentionata. Acestea fiind spune iata care este adevarul, e scris in insemnarea de la sfarsitul cartii: https://saraca.orthodoxphotos.com/bi...mpartasire.htm

Citez: "Acum când se tipărește pentru prima oară în limba română, cartea despre "Deasa împărtășire...", cititorul român se va bucura aflând că ea a fost scrisă în România și anume în orașul Brașov, la anul 1772, de cătră un învățat monah athonit, Neofit Kavsokalivitul, care a trăit și activat în București și Brașov, între anii 1768-1786. Manuscrisul său se află în Biblioteca Academiei Române.
Lucrarea s-a tipărit îndată în Veneția în două ediții, în anii 1777 și 1783, fără însă a se indica numele autorului, din care pricină ea a fost atribuită unor mari cărturari ai vremii: Sf. Macarie, mitropolitul Corintului și Sf. Nicodim Aghioritul."
Se presupune ca Sf. Nicodim ar fi imbunatatit a doua editie a cartii, asa cum scrie si in acea insemnare.

Despre calugarul Neofit putem citit ca sustinea o invatatura gresita despre impartasanie: http://www.cuvantul-ortodox.ro/taina...-impartasanii/
Citez: "Acesta cultiva o concepție eretică despre Împărtășanie, care ar presupune împărtășirea de trupul mort al lui Hristos, care învie în cel ce-l primește. Deși o persoană erudită, fost profesor la un seminar din Sfântul Munte, dar și foarte certăreț și polemic, Neofit nu a fost integru din punctul de vedere al credinței, fiind condamnat chiar și de Sf. Atanasie din Paros. Ultima parte a vieții și-a petrecut-o la noi în țară, la Brașov."

De asemenea, poti citi critica Parintelui Calciu Dumitreasa, care arata ca aceasta practica a fost preluata de la catolici in sec. XX, acestia, la randul lor, sub influenta practicii protestante. http://www.cuvantul-ortodox.ro/deasa...ie-spovedanie/
Deci au ajuns sa sustina chiar ei conceptii ecumeniste.
Reply With Quote
  #1863  
Vechi 07.01.2019, 18:47:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Eu am urmat sfatul par.IUSTIN PIRVU SI ARSENIE PAPACIOC aceea de a afla ce spun sfintii parinti ,adica sa ne punem la punct pt a nu fi luati de suvoiul apostaziei.SF.IGNATIE BRIANCIANINOV ne spune ca nu putem opri apostazia ,dar sa ne informama pt a nu fi luati de suvoiul apostaziei,si sa spunem si altora.
De ex .la spunsele SF.CIPRIAN AL CARTGINEI referitor la crestini ce alta interpretare ii puem da decit aceea enuntatza de sfint:
Toti sfintii si parintii pe care ii citezi au facut parte din Biserica. Am mai scris ca e eronat ce sustin nepomenitorii, sunt argumente gresite pentru ca si pana acum a existat erezia ecumenista la unii membrii ai Bisericii, inclusiv din cler, dar sfintii si marii duhovnici nu au intrat in schisma, au criticat din interiorul Bisericii.
De fapt si nepomenitorii care pastreaza comuniunea cu alte Biserici sunt in comuniunea si cu BOR, pentru ca acele Biserici sunt in comuniune cu BOR. Sa presupunem, prin absurd, ca o Biserica ar fi in comuniune cu catolicii. Ortodocsii care ar respinge catolicismul, dar ar fi in comuniune cu acea Biserica ar fi, fara sa vrea si in comuniune si cu catolicii, automat. La fel si cu nepomenitorii, la fel si tu. Nu vor mai fi in comuniune cu BOR doar dupa ce nu vor sa mai fie in comuniune nici cu Bisericile cu care vor sa faca asta, adica atunci cand vor intra in schisma, efectiv. Stilistii au devenit schismatici cand au rupt comuniunea cu toate Bisericile.
Reply With Quote
  #1864  
Vechi 08.01.2019, 19:40:37
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toti sfintii si parintii pe care ii citezi au facut parte din Biserica. Am mai scris ca e eronat ce sustin nepomenitorii, sunt argumente gresite pentru ca si pana acum a existat erezia ecumenista la unii membrii ai Bisericii, inclusiv din cler, dar sfintii si marii duhovnici nu au intrat in schisma, au criticat din interiorul Bisericii.
De fapt si nepomenitorii care pastreaza comuniunea cu alte Biserici sunt in comuniunea si cu BOR, pentru ca acele Biserici sunt in comuniune cu BOR. Sa presupunem, prin absurd, ca o Biserica ar fi in comuniune cu catolicii. Ortodocsii care ar respinge catolicismul, dar ar fi in comuniune cu acea Biserica ar fi, fara sa vrea si in comuniune si cu catolicii, automat. La fel si cu nepomenitorii, la fel si tu. Nu vor mai fi in comuniune cu BOR doar dupa ce nu vor sa mai fie in comuniune nici cu Bisericile cu care vor sa faca asta, adica atunci cand vor intra in schisma, efectiv. Stilistii au devenit schismatici cand au rupt comuniunea cu toate Bisericile.
acesta este teoria falsa a lui SAVA LAVRIOTUL.SF.TEODOR STUDITUL NE SPUNE CA LA NIVEL DE IERARHIE DACA UN IERER POMENESTE PE ALT IERARH AFLAT IN EREZIE ,DIN ANUMITE CONSIDERENTE SAU DIN FRICA ASTA NU ARE NICI O RELEVANTA DACA ACEL EPISCOP NU A SEMNAT DOCUMENTE ERTICE SI NU A SLUJIT CU ERETICII.
Iconomia și acrivia în relațiile cu ereticii în învățătura Sf. Teodor Studitul

În ce caz ne putem împărtăși la un episcop ortodox ce nu a întrerupt comuniunea cu ereticii*
„Dacă episcopul nu s-a aflat la sinodul preacurvar și îl numește adunătură mincinoasă, dar îl pomenește pe mitropolitul său care s-a aflat în acel sinod, dacă se cuvine deci să avem comuniune cu un preot al unui astfel de episcop ortodox? La aceasta am răspuns și în altă scrisoare, către Evodie, că se cuvine, din iconomie, numai dacă el nu a slujit împreună cu ereticii. Căci când episcopul ce se pomenește este ortodox, nimic nu înseamnă dacă el pomenește din frică pe mitropolitului său eretic.” [Epistola 49. Către fiul Naucratie]
__________________
Reply With Quote
  #1865  
Vechi 08.01.2019, 19:42:00
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit PROFETIA Sfantului ANATOLIE al OPTINEI (1855-1922) despre vremea cand ERETICII VOR PU

30 octombrie 2018
0 3.172 3 minute de citit
“Fiul meu, să știi că în zilele de pe urmă vor veni vremuri grele, după cum spune Apostolul vei vedea că din pricina împuținării credinței, rătăcirile și dezbinările vor apărea în biserici și, cum mai dinainte au spus Sfinții Părinți, pe scaunele ierarhilor și în mânăstiri nu va mai fi atunci niciun bărbat încercat în viața duhovnicească. Din care pricină, rătăcirile se vor răspândi pretutindeni și pe mulți vor înșela. Vrăjmașul neamului omenesc va lucra cu pricepere, ducând în rătăcire, de e cu putință, și pe cei aleși. Nu va începe prin lepădarea dogmelor despre Sfânta Treime, Dumnezeirea lui Iisus Hristos sau Născătoarea de Dumnezeu ci pe nesimțite va începe a strâmba învățăturile Sfinților Părinți primite de la Duhul Sfânt- însăși învățătura Bisericii. Viclenia vrăjmașului și uneltirile lui vor fi îndreptate împotriva unui număr foarte mic, al celor încercați în viața duhovnicească. Ereticii vor pune mâna pe Biserică, își vor numi peste tot slugile, iar viața religioasă va fi lepădată. Însă Domnul nu lăsa pe robii Săi fără apărare și întru neștiința. El a spus: „După roadele lor îi veți cunoaște“ (Matei 7, 16-20). Și sârguiește-te să-i osebești de păstorii adevărați; acei furi de cele ale Duhului, care sfâșie turma duhovnicească, „nu intră pe ușă în staul, ci sar pe aiurea“, după cum a spus-o Domnul, adică vor intra nelegiuit, nimicind cu dea sila dumnezeiasca orânduială- pe acestia Mantuitorul îi numeste „talhari” (Ioan 10, 1).
După lucrare, adevărata lor slujire este prigonirea adevăraților păstori, întemnițarea lor, căci fără această slujire, turma duhovnicească ar putea să nu fie prinsă. Drept aceea, fiul meu, când vei vedea în biserică batjocorindu-se lucrarea dumnezeiască, învățăturile Părinților și orânduirea lăsată de Dumnezeu, să știi că ereticii au și apărut, chiar dacă pentru o vreme s-ar putea să-și tăinuiască relele voiri sau vor strâmba pe nesimțite credința dumnezeiască pentru a izbuti mai bine, înșelându-i pe cei neiscusiți.
Îi vor prigoni nu doar pe păstori, ci și pe slujitorii lui Dumnezeu, căci diavolul, care ocârmuiește rătăcirea, nu poate suferi viețuirea după rânduiala lui Dumnezeu. Asemenea lupilor în piei de oaie, vor fi cunoscuți după firea lor îngâmfată, iubirea de desfătări și pofta de putere– aceia vor fi trădători care vor pricinui ură și răutate pretutindeni; și de aceea a spus Domnul că se vor cunoaște „după roade” (Luca 6, 43-45). Adevărații slujitori ai lui Dumnezeu sunt supuși, iubitori de frați și ascultători de Biserică.
În vremea aceea, monahii vor îndura mari strâmtorări din partea ereticilor, iar viața monahală va fi luată în batjocură. Obștile monahale vor fi sărăcite, numărul monahilor se va împuțina. Cei rămași vor îndura silnicii.
Acești urâtori ai vieții monahale, care au numai înfățișarea credinței, se vor nevoi să-i atragă pe monahi de partea lor, făgăduindu-le ocrotire și înlesniri lumești, dar amenințându-i cu exilul pe cei care nu se supun. Din pricina acestor amenințări, cei împuținați cu sufletul vor fi foarte umiliți, chinuiți de propria neputință.
De vei trăi să vezi acel veac, bucură-te, căci în vremea aceea cei credincioși care nu au alte virtuți, vor primi cununi numai pentru stăruința în credință, după cuvântul Domnului: „Oricine Mă va mărturisi înaintea oamenilor, mărturisi-l-voi și Eu înaintea Tatălui Meu celui Ceresc” (Matei 10,32).
Să ai frica lui Dumnezeu, fiul meu! Nu pierde cununa primită, ca să nu fii lepădat de Hristos în întunericul cel cumplit și în veșnicul chin.
Stai tare în credință și, dacă e nevoie, îndură cu bucurie prigonirile și alte necazuri, căci atunci Domnul îți va ajuta ție; iar Sfinții Mucenici și Mărturisitori vor privi cu bucurie la lupta ta.
Însă, în acele zile, vai monahilor legați de averi și bogății și care de dragul celor materialnice se învoiesc ca înșiși să se robească ereticilor. Își vor adormi conștiința spunând: „Vom cruța mănăstirea, iar Domnul ne va ierta“. Nenorociți și orbi, ei nici nu gândesc că prin rătăciri (erezii) și rătăciți, diavolul va intra în mănăstire și că apoi nu va mai fi o sfântă mănăstire, ci ziduri goale din care harul va pleca pe veci.
Dar Dumnezeu este mai puternic decât diavolul și nu-i va părăsi niciodată pe robii Săi. Vor exista mereu creștini adevărați, până la sfârșitul veacurilor, dar ei vor alege locuri singuratice și pustii. Nu te teme de necazuri, ci teme-te de primejdioasa rătăcire, căci ea izgonește harul și desparte de Hristos; din care pricină, Domnul a poruncit ca în așa fel să-l socotești pe eretic, încât „să-ți fie ca un păgân și un vameș” (Matei 18, 17).
Și așa, întărește-te, fiul meu, în harul lui Iisus Hristos. Cu bucurie grăbește-te la mărturisire și la îndurarea suferinței ca bun ostaș al lui Iisus Hristos, Care a spus: „Fii credincios până la moarte și îți voi da cununa vieții“ (Apocalipsa 2, 10) Acestuia, împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, cinste și slavă în vecii vecilor. Amin”.
Categorii
Profeții
__________________
Reply With Quote
  #1866  
Vechi 09.01.2019, 01:46:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Iconomia și acrivia în relațiile cu ereticii în învățătura Sf. Teodor Studitul

În ce caz ne putem împărtăși la un episcop ortodox ce nu a întrerupt comuniunea cu ereticii*
„Dacă episcopul nu s-a aflat la sinodul preacurvar și îl numește adunătură mincinoasă, dar îl pomenește pe mitropolitul său care s-a aflat în acel sinod, dacă se cuvine deci să avem comuniune cu un preot al unui astfel de episcop ortodox? La aceasta am răspuns și în altă scrisoare, către Evodie, că se cuvine, din iconomie, numai dacă el nu a slujit împreună cu ereticii. Căci când episcopul ce se pomenește este ortodox, nimic nu înseamnă dacă el pomenește din frică pe mitropolitului său eretic.” [Epistola 49. Către fiul Naucratie]
Nu există niciun episcop român care să conteste sinodul din Creta sau să-l numească adunătură mincinoasă, deja nu se mai transpune situația din Epistola 49 către fiul Naucratie cu situația din B.O.R.

De altfel, episcopii care n-au apucat să semneze au și slujit în mare parte cu mitropoliții lor semnatari în Creta sau care au participat în diferite contexte ecumeniste - săptămâni de rugăciune, comisii interbisericești, întruniri ale CMB.


Nu știm dacă e în regulă să se citeze diferite situații particulare din Epistole și Scrierile Bisericești pentru a face lege din ele.
Dacă diferite înterpretări ale unor Părinți Duhovnicești sunt rare, trebuie să fie și un consens patristic, altfel așa orice cugetare a unui Părinte Duhovnicesc poate deveni regulă/normă obligatorie de interpretare.

Până la urmă care e norma obligatorie Canonul Bisericesc sau o Scriere a unui părinte ?
Nu cumva canonul ptr că face obiectul unei hotărâri în Sfânt Sobor Arhieresc unde s-au pronunțat mai mulți Părinți adunați în rugăciune (deci întrunește consensul patristic) ?

Iar legat de citări, parcă regula era să nu cităm mai mult decât citim, e caraghios să citezi Epistola 49 către Fiul Naucratie fără să fi citit integral opera în care a apărut, preluată de la alții de pe net care nici nu sunt obligați să-și asume anumite rigori de cercetare (te poate expune la prelucrări de text și deformări).
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.01.2019 at 02:18:51.
Reply With Quote
  #1867  
Vechi 10.01.2019, 17:51:39
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu există niciun episcop român care să conteste sinodul din Creta sau să-l numească adunătură mincinoasă, deja nu se mai transpune situația din Epistola 49 către fiul Naucratie cu situația din B.O.R.

De altfel, episcopii care n-au apucat să semneze au și slujit în mare parte cu mitropoliții lor semnatari în Creta sau care au participat în diferite contexte ecumeniste - săptămâni de rugăciune, comisii interbisericești, întruniri ale CMB.


Nu știm dacă e în regulă să se citeze diferite situații particulare din Epistole și Scrierile Bisericești pentru a face lege din ele.
Dacă diferite înterpretări ale unor Părinți Duhovnicești sunt rare, trebuie să fie și un consens patristic, altfel așa orice cugetare a unui Părinte Duhovnicesc poate deveni regulă/normă obligatorie de interpretare.

Până la urmă care e norma obligatorie Canonul Bisericesc sau o Scriere a unui părinte ?
Nu cumva canonul ptr că face obiectul unei hotărâri în Sfânt Sobor Arhieresc unde s-au pronunțat mai mulți Părinți adunați în rugăciune (deci întrunește consensul patristic) ?

Iar legat de citări, parcă regula era să nu cităm mai mult decât citim, e caraghios să citezi Epistola 49 către Fiul Naucratie fără să fi citit integral opera în care a apărut, preluată de la alții de pe net care nici nu sunt obligați să-și asume anumite rigori de cercetare (te poate expune la prelucrări de text și deformări).
DAR de cind BOR are ultimul cuvint in ortodoxie ,care este universala.De ce trebuie sa inghitim totul cind alti ierarhi ortodocsi din lume isi spun pozitia,GEORGIA ,BULGARIA ,DIN GRECIA ANUMITIT IERARHI ,DE LA ATHOS.Apoi sa ne uitam ce face patriarhia romana nu numai ce zice!Eu am o carte si am si citit-o SF.TEODOR STUDITUL-Despre sfintele icoane .Contra ereticilor iconomahi,ed.FOTINI ,GALATI 2008....
Cit despre ce mai face patriarhia romana ia cititi https://ortodoxinfo.ro/2019/01/06/pa...resa-basilica/

de altfel despre sinodul din creta sunt profetii de la SF.KUSKA AL ODESEI ,de la SF.IUSTIN POPOVICI ,ale carui scrieri ne indeamna sa le citim par.IUSTIN PIRVU,daca vrem sa nu raminem in apostazie.
__________________
Reply With Quote
  #1868  
Vechi 10.01.2019, 18:02:53
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu scriu lucruri de care nu sunt sigur ca sunt adevarate, iar daca am indoieli verific intotdeauna inainte sa scriu. Nu vad cum ar putea sa scrie ceva asa gresit in cartea ta, ori nu ai inteles bine, ori e o editie in care apare aceasta informatie gresita. Inainte sa dau chiar citatul din carte unde scrie ce am spus eu, cateva mici precizari. Calugarul Neofit era mai in varsta decat Sf. Nicodim, cand a inceput cearta colivarilor Sf. Nicodim avea 5-6 ani. Sfantul Nicodim devine calugar si ajunge la Muntele Athos abia dupa 20 de ani dupa ce calugarul Neofit initiaza cearta colivarilor si la 3 ani dupa ce acesta scrie cartea mentionata. Acestea fiind spune iata care este adevarul, e scris in insemnarea de la sfarsitul cartii: https://saraca.orthodoxphotos.com/bi...mpartasire.htm

Citez: "Acum când se tipărește pentru prima oară în limba română, cartea despre "Deasa împărtășire...", cititorul român se va bucura aflând că ea a fost scrisă în România și anume în orașul Brașov, la anul 1772, de cătră un învățat monah athonit, Neofit Kavsokalivitul, care a trăit și activat în București și Brașov, între anii 1768-1786. Manuscrisul său se află în Biblioteca Academiei Române.
Lucrarea s-a tipărit îndată în Veneția în două ediții, în anii 1777 și 1783, fără însă a se indica numele autorului, din care pricină ea a fost atribuită unor mari cărturari ai vremii: Sf. Macarie, mitropolitul Corintului și Sf. Nicodim Aghioritul."
Se presupune ca Sf. Nicodim ar fi imbunatatit a doua editie a cartii, asa cum scrie si in acea insemnare.

Despre calugarul Neofit putem citit ca sustinea o invatatura gresita despre impartasanie: http://www.cuvantul-ortodox.ro/taina...-impartasanii/
Citez: "Acesta cultiva o concepție eretică despre Împărtășanie, care ar presupune împărtășirea de trupul mort al lui Hristos, care învie în cel ce-l primește. Deși o persoană erudită, fost profesor la un seminar din Sfântul Munte, dar și foarte certăreț și polemic, Neofit nu a fost integru din punctul de vedere al credinței, fiind condamnat chiar și de Sf. Atanasie din Paros. Ultima parte a vieții și-a petrecut-o la noi în țară, la Brașov."

De asemenea, poti citi critica Parintelui Calciu Dumitreasa, care arata ca aceasta practica a fost preluata de la catolici in sec. XX, acestia, la randul lor, sub influenta practicii protestante. http://www.cuvantul-ortodox.ro/deasa...ie-spovedanie/
Deci au ajuns sa sustina chiar ei conceptii ecumeniste.
cartea nu se refera la impartasania fara pregatire ci aduce argumente de ce este bine sa ne impartasim des si invalideaza toate motivatiile care ar putea aparea.
De altfel si in acatistul SF.NICODIM SCRIE DESPRE SF.IMPARTASANIE:
ICOS7;MULTE neintelegeri si rastalmaciri,multe acuze.calomnii si chiar condamnari s-au abatut asupra tacind impreuna cu mitropolitul MACARIE al Corintului ai publicat cartea despre deasa impartasanie.Insa de sus intarit si crucea ti-ai purtat ,neparasind locul virtutii,si ca o gura a Cuvintului,Biserica o ai luminatcu marturisirea evlaviei si credintei tale drepte,pentru care cu bucurie iti cintam....
__________________
Reply With Quote
  #1869  
Vechi 10.01.2019, 18:08:15
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit pt.catalin

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Toti sfintii si parintii pe care ii citezi au facut parte din Biserica. Am mai scris ca e eronat ce sustin nepomenitorii, sunt argumente gresite pentru ca si pana acum a existat erezia ecumenista la unii membrii ai Bisericii, inclusiv din cler, dar sfintii si marii duhovnici nu au intrat in schisma, au criticat din interiorul Bisericii.
De fapt si nepomenitorii care pastreaza comuniunea cu alte Biserici sunt in comuniunea si cu BOR, pentru ca acele Biserici sunt in comuniune cu BOR. Sa presupunem, prin absurd, ca o Biserica ar fi in comuniune cu catolicii. Ortodocsii care ar respinge catolicismul, dar ar fi in comuniune cu acea Biserica ar fi, fara sa vrea si in comuniune si cu catolicii, automat. La fel si cu nepomenitorii, la fel si tu. Nu vor mai fi in comuniune cu BOR doar dupa ce nu vor sa mai fie in comuniune nici cu Bisericile cu care vor sa faca asta, adica atunci cand vor intra in schisma, efectiv. Stilistii au devenit schismatici cand au rupt comuniunea cu toate Bisericile.
EREZIA ECUMENISTA este de mult timp sustinuta de ierahia romana ,doar ca la creta ea a devnit oficiala ,adica prin pct.22.vrea sa sileasca credinciosii ortodocsi romani sa adere la ea si daca nu vor.De-a lungul timpuluimulti sfinti s-au ingradit de ereziile timpului lor ,am scris mai sus intr-o postare care sunt aceia.
La ce bun sa ramii intr-o biserica nemintuitoare ,c sa mergi la iad cu ierarhii respactivi ,cind vedeti ce scrie si SF.ANATOLIE AL OPTINEI ,ceva mai sus.
__________________
Reply With Quote
  #1870  
Vechi 10.01.2019, 18:12:40
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit BOR laudata de unii iata de ce este in stare

http://tvmneamt.ro/mesaj-socant-prim...si-la-figurat/

de mai multi ani se inlatura asa in surdina proti cu initiativa si har pe motive neintemeiate canonic.Daca noi crestinii nu ii aparam ne meritam soarta aceea de sinucidere spirituala a noasrta!!
SA NE TREZIM TOTUSI MACAR IN 12-LEA CEAS!
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare