Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #881  
Vechi 21.02.2017, 14:39:53
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ținând cont că-i greco-catolic, putem zice că aproape e. Nasol e că rămânem doar cu zisu'.
Sughita omul, pe pamant normand, ce aveti cu el?! :))
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #882  
Vechi 21.02.2017, 18:21:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nimic, îi trimit un pahar virtual de apă.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #883  
Vechi 21.02.2017, 18:38:07
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit CE spune sfintul PAISIE AGHIORITUL DESPRE ECUMENISM ,sa luam aminte

Sfântul Paisie Aghioritul : ”Mulți Sfinți Mucenici, atunci când nu știau dogma, spuneau: “Cred ceea ce au hotarat Sfinții Părinți“. Dacă cineva spunea asta, mărturisea! Adică nu știau să aducă dovezi prigonitorilor pentru credința lor și să-i convingă, ci aveau încredere în Sfinții Părinți. Se gândea: “Cum să nu am încredere în Sfinții Părinți? Aceștia au fost și mai cu experiență, mai virtuoși și sfinți. Cum să primesc eu o neghiobie? Cum să sufăr să hulească cineva pe Sfinții Părinți?” Să avem încredere în tradiție. Astăzi, din păcate, a intrat politețea europeană și vor să arate că fac binele. Vor să arate superioritatea, dar în cele din urmă merg înspre a se închina diavolului celui cu două coarne. “Să existe o religie” – îți spun, și le nivelează pe toate. Au venit și la mine unii și mi-au spus: “Toți cei care credem în Hristos, să facem o religie”. “Asta este ca și cum am lua aur și aramă, aur de atâtea karate și toate cele ce au fost separate de el, și să le amestecăm din nou și să facem una. Este corect să le amestecăm iarăși? Intrebați un aurar: E bine să amestecăm zgura cu aurul? S-a dus atâta luptă, ca să strălucească dogma”. Sfinții Părinți au știut ceva atunci când au interzis legăturile cu cel eretic. Dar astăzi spun: “Nu numai cu cel eretic, dar și cu budistul și cu închinătorul la foc și cu închinătorul la diavol să ne rugăm. Trebuie ca și ortodocșii să se afle la rugăciunile și conferințele lor. Este o prezență”. Ce prezența? Le rezolvă toate cu rațiunea și justifică cele ce nu se pot justifica. Duhul european crede că și problemele duhovnicești pot intra în Piața Comună. Ceea ce se impune fiecărui ortodox este să pună neliniștea cea bună și în heterodocși, să înțeleagă adică, faptul că ei se află în înșelare, ca să nu-și odihnească în mod mincinos gândul lor și să se lipsească și în această viață de binecuvântările bogate ale Ortodoxiei și în cealaltă viață de și mai multele și veșnicile binecuvântări ale lui Dumnezeu”.6
Sf. Iustin Popovici: ”Ecumenismul e numele de obște pentru toate creștinismele mincinoase, pentru bisericile mincinoase ale Europei Apusene. În el se află cu inima lor, toate umanismele europene cu papismul în frunte.(…) Nu e nicio deosebire esențială între papism, protestantism, ecumenism și celelalte secte ale căror nume este legiune.”
”În istoria neamului omenesc sunt 3 căderi însemnate: a lui Adam, a lui Iuda și a papei

Sf. Iustin Popovici: ”Ecumenismul e numele de obște pentru toate creștinismele mincinoase, pentru bisericile mincinoase ale Europei Apusene. În el se află cu inima lor, toate umanismele europene cu papismul în frunte.(…) Nu e nicio deosebire esențială între papism, protestantism, ecumenism și celelalte secte ale căror nume este legiune.”
”În istoria neamului omenesc sunt 3 căderi însemnate: a lui Adam, a lui Iuda și a papei.”
__________________
Reply With Quote
  #884  
Vechi 21.02.2017, 20:04:36
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Sofiaiuga, te intreb din nou - ce vei face si ce vei zice cand Sfanta Lumina va veni, de Paște, la rugaciunea Patriarhului Ierusalimului, ai carui reprezentanti au semnat actele Sinodului si care nu s-a dezis de ele ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #885  
Vechi 21.02.2017, 20:44:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca vine Sfanta Lumina, nu se stie pentru ale cui rugaciuni vine... Nu te grabi sa fii prea insistent. Mai exista ortodocsi!
Reply With Quote
  #886  
Vechi 21.02.2017, 20:45:47
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

În cazul ăsta, ar putea veni și pentru rugăciunile Papei, nu? Că nu putem ști.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #887  
Vechi 21.02.2017, 20:48:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ținând cont că-i greco-catolic, putem zice că aproape e. Nasol e că rămânem doar cu zisu'.
Nu doar cu zisu ci si cu Zisis. :)
Reply With Quote
  #888  
Vechi 21.02.2017, 20:55:10
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cele 11 minciuni din textul Sfântului Sinod grec –
”Către popor”
Protopresbiter Nicolae Manolis
Paroh al bisericii Sfântul Ierarh Spiridon din Triandria (Tesalonic)
4 februarie 2017

http://prieteniisfantuluiefrem.ro/wp...atre-popor.pdf
Reply With Quote
  #889  
Vechi 21.02.2017, 21:10:34
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cele 11 minciuni din textul Sfântului Sinod grec –
”Către popor”
Protopresbiter Nicolae Manolis
Paroh al bisericii Sfântul Ierarh Spiridon din Triandria (Tesalonic)
4 februarie 2017

http://prieteniisfantuluiefrem.ro/wp...atre-popor.pdf
Ce porcarii!
Mai bine relativist si ecumenist decit intr-o turma acefala, confuza si fanatica.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #890  
Vechi 21.02.2017, 21:16:51
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
În cazul ăsta, ar putea veni și pentru rugăciunile Papei, nu? Că nu putem ști.
Poate vine și pentru rugăciunile Antihristului, după logica doamnei Antonia.

Contestatorii Sinodului din Creta se scufundă în ridicol....
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde