Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 24.08.2009, 12:24:34
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de katile Vezi mesajul
In legatura cu topicul 'Mantuirea - numai la ortodocsi', am o mare nelamurire si as vrea sa aflu parerea voastra despre asta. Ce se intampla dupa moarte cu sufletele celor care au trait intr-o alta religie decat cea ortodoxa? Un om care s-a nascut intr-o perioada istorica si intr-un spatiu geografic in care Hristos era necunoscut, cum s-ar fi putut mantui? El pare condamnat din nastere sa ajunga in iad. Ce vina are el daca a venit pe lume intr-o societate necrestina in care a fost crescut in credinta stramosilor lui? Cum ar fi putut el sa-L cunoasca pe adevaratul Dumnezeu?

Fără credință, dar, nu este cu putință să fim plăcuți lui Dumnezeu, căci cine se apropie de Dumnezeu trebuie să creadă că El este și că Se face răsplătitor celor care Îl caută. Evrei 11:6

Deci fara credinta in Dumnezeu si fara credinta in rasplata fata de fapta buna , nu putem fi placuti Lui.Asta e credinta aceea ca exista un Dumnezeu si ca e rasplatitor a celor ce fac bine si a dreptilor.

Despre Dumnezeu este scris : Iubit-ai dreptatea și ai urât fărădelegea; pentru aceea Te-a uns pe Tine, Dumnezeule, Dumnezeul Tău cu untdelemnul bucuriei, mai mult decât pe părtașii Tăi". Evrei 1:9

22. Voi vă închinați căruia nu știți; noi ne închinăm Căruia știm, pentru că mântuirea din iudei este.
23. Dar vine ceasul și acum este, când adevărații închinători se vor închina Tatălui în duh și în adevăr, că și Tatăl astfel de închinători își dorește.
24. Duh este Dumnezeu și cei ce I se închină trebuie să i se închine în duh și în adevăr.
Ioan 4:22-24

21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăția cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri.
Matei 7:21

Deci oricine crede ca exista un Dumnezeu si ca e un rasplatitor a celor ce il cauta , Dumnezeu al dreptilor care a pus rasplata pe fapta cea buna se poate mantui.Dar fara credinta nu este cu putinta sa fim placuti lui Dumnezeu.Aceasta este cinstea adusa lui Dumnezeu implinind voia Lui si aceasta se intampla prin Cuvantul Sau si asta e ceea ce Domnul isi doreste , inchinatori in duh si adevar.Judecatile lui Dumnezeu sunt taioase si minutioase cerceteaza inimile si rarunchii , iar mila Lui mare este mai ales pentru cei ce Il cauta.Parerea mea e ca nu doar ortodoxul se poate mantui , sunt de parere ca ortodoxia este credinta cea dreapta si Biserica vizibila a lui Hristos, dar orice crestin care se naste de sus se alipeste de Biserica si devine membru al trupului lui Hristos.Cine nu e impotriva noastra este pentru noi.Eu sunt de parere ca mila lui Dumnezeu cauta un mod pentru noi ca sa nu fim aruncati in gheena si prin imensa Lui mila , Dumnezeu cauta pricina de dreptate si mantuire omului.
Reply With Quote
  #412  
Vechi 24.08.2009, 12:40:56
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Poate vre-un hristos mincinos a spus asta, ca Fiul lui Dumnezeu nu a spus-o.

De unde ati scoas acesta afirmatie? Dati-mi versetul.
Condorule,dar daca eu nu o cinstesc pe mama ta...pe tine te cinstesc ?
Sau daca nu-i cinstesc pe prietenii tai,pe tine te cinstesc?

Raspunde-mi omeneste,ca de la sherlock la condor.
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #413  
Vechi 24.08.2009, 12:48:14
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
Condorule,dar daca eu nu o cinstesc pe mama ta...pe tine te cinstesc ?
Sau daca nu-i cinstesc pe prietenii tai,pe tine te cinstesc?

Raspunde-mi omeneste,ca de la sherlock la condor.
Poti sa ma cinstesti fara ca macar sa o cunosti pe mama mea sau pe prietenii mei.
Reply With Quote
  #414  
Vechi 24.08.2009, 13:15:49
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Poti sa ma cinstesti fara ca macar sa o cunosti pe mama mea sau pe prietenii mei.
I.Mai baiete,cum te cheama pe tine ?

R. Eu stau pe strada Sperantei no 13 bis,nene...
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
  #415  
Vechi 24.08.2009, 15:34:42
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Poate vre-un hristos mincinos a spus asta, ca Fiul lui Dumnezeu nu a spus-o.

De unde ati scoas acesta afirmatie? Dati-mi versetul.

Ce "tare" sunteti! Doar atat nu stiti? pai in primul rand asta-i un lucru elementar de bun simt, cu atat mai mult cand e vorba despre Imparateasa Cerului si a Pamantului ! Si doar v-am atentionat sa cautati prin cosul de gunoi,poate gaseati ceva, da' daca nu ma ascultati........Si eu care credeam ca vreti amanunte despre Sfanta Lumina, despre vieti de sfinti,despre Sf. Vasile cel Mare, Ioan Botezatorul, Ioan Gura de Aur si chiar ma asteptam sa intrebati despre Imparatul Constantin Cel Mare, cum a ajuns sa se inchine Crucii si de ce este sfant;hristosii mincinosi sunteti dvs, in caz ca nu stiati, mintiti de ingheata apele, evitati sa dati raspunsuri clare, scurte si la obiect; ne tot invartim pe topicurile astea in jurul aceluiasi subiect, fara sa aduceti si fapte, ceea ce spuneti sa argumentati prin fapte!
Maica Domnului este mama noastra, a crestinilor! avem o mama in Cer care se roaga Fiului Ei pentru noi, nu stiu de ce va ofticati si va creeaza atata disconfort; a, de fapt stiu, si stiti si voi, dar mama voastra nu va lasa sa dati cartile pe fata! Piua
Reply With Quote
  #416  
Vechi 24.08.2009, 16:53:04
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Dragii mei, nu uitati ca suntem cu totii frati intru Hristos. Sa ne iubim ca fratii deci! Haideti sa nu ne pierdem in polemici desarte ca nu ne folosesc la nimic.
Daca se mantuiesc sau nu neortodocsii ramane la mila lui Hristos. Nu suntem intr-o competitie. Sa spunem asa: mantuieste-i Doamne pe toti oamenii si, daca vrei, pune-ma si pe mine pacatosul intr-un coltisor de Rai sa-Ti vad vesnic Slava Doamne, sa-Ti slavesc Numele Tau.
Ca la inima smerita cauta Dumnezeu.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #417  
Vechi 24.08.2009, 17:15:39
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Atunci cand SA hotarat sa l creeze pe om,Domnul a stiut ca oarecum trebuia sa adauge ceva si pt SINE.dece?pt ca EL stia ca aceasta creatura a mainilor LUI va gresi,stia ca va parasi IUBIREA LUI si va cadea ,dar la iubit si asa ia iubit libertatea care se desprindea din libertatea SA si care prin pacat se indrepta spre iad,nu la creat pt SINE ,nu la legat de inima SA si nu la obligat sa stea in bratele iubirei SALE ,la creat si la chemat la SINE,la iubit dar nu la sufocat cu iubirea SA,la creat ca sa fie a LUI,dar nu ca sa l posede ca un obiect!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #418  
Vechi 25.08.2009, 11:07:07
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Dragii mei, nu uitati ca suntem cu totii frati intru Hristos. Sa ne iubim ca fratii deci! Haideti sa nu ne pierdem in polemici desarte ca nu ne folosesc la nimic.
Daca se mantuiesc sau nu neortodocsii ramane la mila lui Hristos. Nu suntem intr-o competitie. Sa spunem asa: mantuieste-i Doamne pe toti oamenii si, daca vrei, pune-ma si pe mine pacatosul intr-un coltisor de Rai sa-Ti vad vesnic Slava Doamne, sa-Ti slavesc Numele Tau.
Ca la inima smerita cauta Dumnezeu.



Parintele Cleopa spunea ca ar fi bine sa ajungem pana in apropierea portii raiului caci atunci vom putea spune : "Usa milostivirii deschide-o noua Binecuvantata Nascatoare de Dumnezeu/ Ca sa nu pierim cei ce nadajduim intru Tine/ Ci sa ne mantuim prin tine din nevoi/ Caci Tu esti mantuirea neamului crestinesc" si atunci sigur Maica Domnului ne va ajuta!
Ce frumos!
Insa nu pot sa fiu frate intru Hristos cu cel care are un Hristos fara Cruce, fara Sfintele taine, fara Maica Domnului-acestia nu sunt fratii mei; si crede-ma ca stiu ce spun.
Reply With Quote
  #419  
Vechi 25.08.2009, 13:41:24
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mantuirea e a lui Dumnezeu nu a ortodocsilor si Dansul doreste sa o dea la toti.("care doreste ca toti sa se mantuiasca si la cunostinta Adevarului sa vina".)Si ortodocsi au nevoie de mila lui Dumnezeu sa se mantuiasca iar fara aceasta mila nu se mantuiesc.
Mantuire nu exista afara de Dumnezeu dar nu afara de biserica institutionalizata.Ca Dumnezeu nu lucreaza numai in biserica institutionalizata.
Prin Biserica pentru care Dumnezeu s-a intrupat si s-a rastignit iubindu-o se intelege si intreaga creatie.Adica se inteleg si toti oamenii.
Ca asa zice Sfantul Maxim Marturistorul la Mistagogia ca toata creatia e Biserica lui Dumnezeu.
Mai apoi Duhul Sfant s-a pogorat si continua lucrarea de mantuire si desarvarsire a intregii creatii.
Dar precum se stie Maica Domnului nu a fost botezata prin afundare de trei ori in apa in numele Preasfintei Treimi ci a fost botezata direct de Duhul Sfant.
Dar lasand pe Maica Domnului care e o taina si nu putem noi sa intelegem talharul de pe cruce deasemenea nu primise acest botez prin afundare intreita.
Dar fusese botezat din apa si din Duh ca isi plansese pe cruce pacatele sale si Duhul Sfant venise peste dansul si il curatise si fusese si el asa dus in Rai.

Asa ca nu avem de unde sa stim cine se va mantui si cine nu.
Reply With Quote
  #420  
Vechi 22.09.2009, 22:31:28
Alexandru08 Alexandru08 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Talharul a fost un caz special,cati dintre noi putem sa-i spunem Domnului Iisus Hrisos fata catre fata un "Doamne iarta-ma"?
Mantuirea nu-i ca o stampila,daca nu ai o credinta sanatoasa ci strambata de tot felul de pareri de sine nu te mantuiesti.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 04:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15