Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 23.03.2010, 12:02:01
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

eu nu am cautat niciodata baieti frumosi sau cu tot felul de fite,ci cat mai simpli,oricum dragostea nu este pt mine ca nu as avea nici acazii sa intalnesc pe cineva din moment ce traseul meu mereu este numai scoala-casa si invers si ocupatiile pe care le am, le am numai in interiorul familiei...am vrut sa ma duc la vara undeva sunt sunt oameni mai pe firea mea dar nu sunt de acord parintii,cu toate ca pe langa faptul ca as fi intalnit persoane mai ca mine mi-ar fi folosit si la facultate,dar asta este ar fi bine sa realizez toate celelalte lucruri pe care mi le-am propus si numai asta sa ramana nerealizat daca nu se poate
Reply With Quote
  #32  
Vechi 25.03.2010, 15:30:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Luminita, si pe drumul scoala-casa iti poate iesi persoana pe care sa o iubesti si sa te iubeasca. Sa nu mergi pe principiul ca acolo unde sunt mai multi, sunt mai multe sanse de a gasi persoana iubita.

Revenind la faptul ca barbatul isi loveste sotia, pot spune ca pe masura ce va intelege ca este un singur trup cu ea, nu o va mai lovi, caci ar insemna sa se loveasca pe sine.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 25.03.2010, 22:59:49
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

eu am inchis subiectul asta pt mine mai demult ca oricum la cate fete frumoase sunt eu sunt nesemneficativa pe langa ele...dragostea nu este pt fiecare si trebuie sa uit de ea
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.03.2010, 00:19:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
eu am inchis subiectul asta pt mine mai demult ca oricum la cate fete frumoase sunt eu sunt nesemneficativa pe langa ele...dragostea nu este pt fiecare si trebuie sa uit de ea
Frumusetea nu este ce incearca sa ne convinga revistele de moda, sa stii.
Daca tu nu corespunzi sablonului, nu inseamna ca nu ai frumusetea ta.
Oameni urati urati nu prea exista.
Si nu frumusetea sclipitoare atrage intotdeauna adevarata dragoste, ci mai degraba dragostea trezeste frumusetea. Cand vei intalni barbatul care sa te iubeasca, vei fi cea mai frumoasa pentru el.
Iti vorbesc din proprie experienta ;-)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.03.2010, 12:39:24
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

stiu vorbele astea...mereu ,,o sa",,,ai sa vezi",,,o sa fie":)sincer sunt satula de ele din moment ce au fost cateva fapte care au dovedit contrariul,una din ele ar fi faptul ca eu ma gandisem la vara sa merg la crucea rosie,unde sa imi fac prieteni dupa firea mea si poate acolo as fi intalnit si pe cineva asa cum vreau eu doar ca parintii nu vor si isi tin mereu motivele lor,iar in alta parte nu sunt persoane asa cum vreau eu,adica ar mai fi la biserica dar acolo sunt mai mult persoane in varsta...de aceea am zis ca aspectul asta cred ca il voi inchide pt mine oricum dupa ce voi face scoala si voi ajunge asistenta medicala sau medic(nu sunt hotarata)voi fi respectata de ceilalti iar satisfactia pe care o voi simti cand voi vindeca pe cineva va inlocui orice baiat
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.03.2010, 12:53:40
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
stiu vorbele astea...mereu ,,o sa",,,ai sa vezi",,,o sa fie":)sincer sunt satula de ele din moment ce au fost cateva fapte care au dovedit contrariul,una din ele ar fi faptul ca eu ma gandisem la vara sa merg la crucea rosie,unde sa imi fac prieteni dupa firea mea si poate acolo as fi intalnit si pe cineva asa cum vreau eu doar ca parintii nu vor si isi tin mereu motivele lor,iar in alta parte nu sunt persoane asa cum vreau eu,adica ar mai fi la biserica dar acolo sunt mai mult persoane in varsta...de aceea am zis ca aspectul asta cred ca il voi inchide pt mine oricum dupa ce voi face scoala si voi ajunge asistenta medicala sau medic(nu sunt hotarata)voi fi respectata de ceilalti iar satisfactia pe care o voi simti cand voi vindeca pe cineva va inlocui orice baiat
Luminita, esti foarte tanara. Daca parintii hotarasc pentru tine, inseamna ca nu ai nici 18 ani. Acum parintii hotarasc, insa in curand vei hotari tu, si atunci te vei invarti in medii in care vei intalni si oameni cu aceleasi preocupari ca tine.
Ai sa vezi!
Poate e mai bine asa, mai bine sa cunosti 'sufletul sora' mai tarziu, nu la 16-18 ani, cand esti mai matura.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.03.2010, 13:03:56
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

am 17 ani si nu este vorba ca vreau neaparat sa fie cineva de pe acum dar este vorba de nesiguranta pe care o am in privinta viitorului....si in plus eu nu am prieteni nici macar asa fete cu care sa ies in parc despre un baiat nici nu poate fi vorba... si oi fi eu tanara dar sunt si la varsta in care sa vreau sa cunosc oameni si sa am niste ocupatii care sa mi se potriveasca cu caracterul nu sa stau acasa si sa cunosc doar rudele...eu o inteleg pe mama ca nu vrea sa ma piarda dar nici asa nu rezolva nimic,vreau si eu sa realizez ceva in plus daca mai stau asa mult ma voi convinge 100% ca nu sunt buna de nimic,ca nu voi avea prieteni si ca nu voi face nimic in viitor decat acasa-lectii-tv-calculator
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.03.2010, 13:20:27
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luminita- Vezi mesajul
am 17 ani si nu este vorba ca vreau neaparat sa fie cineva de pe acum dar este vorba de nesiguranta pe care o am in privinta viitorului....si in plus eu nu am prieteni nici macar asa fete cu care sa ies in parc despre un baiat nici nu poate fi vorba... si oi fi eu tanara dar sunt si la varsta in care sa vreau sa cunosc oameni si sa am niste ocupatii care sa mi se potriveasca cu caracterul nu sa stau acasa si sa cunosc doar rudele...eu o inteleg pe mama ca nu vrea sa ma piarda dar nici asa nu rezolva nimic,vreau si eu sa realizez ceva in plus daca mai stau asa mult ma voi convinge 100% ca nu sunt buna de nimic,ca nu voi avea prieteni si ca nu voi face nimic in viitor decat acasa-lectii-tv-calculator
Ai incercat sa le explici asta parintilor?
Poate nu isi dau seama ca ai crescut si ca incepi sa nu mai fi fetita lor mica... Unii parinti sunt asa.
Daca insisti, poate, sa fii inteleasa poate vei fi, si vei putea sa iti realizezi planurile cu Crucea Rosie si altele.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 19.10.2010, 19:58:39
Elesya Elesya is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Locație: intre doua nemuriri
Religia: Ortodox
Mesaje: 169
Implicit exceptii

Daca as fi rautza , as zice ca asta e un vis....sa isi iubeasca sotul femeia ca pe el insusi...Insa in familie am avut pe bunicul dinspre mama , care a adorat-o pe bunica...asa ca....sunt exceptii....Bine ar fi ca ele....sa se inmulteasca!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.10.2010, 20:03:43
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sarra21 Vezi mesajul
Buna tuturor,

sunt noua pe acest forum si as vrea sa va impartasesc si voua uimirea si revolta ce ma cuprinde cand citesc mesaje de genul "cand sotul te bate, tu te pune in genunchi si te roaga" sau "femeia trebuie sa indure chinul pana la capat pentru ca asa se mantuieste". Imi dau lacrimile si ma gandesc de ce Dzeu cel bun si care inseamna iubire ar vorbi prin gura preotilor duhovnici asa, indemnand femeia ( cea fragila, iubitoare, mama, sotie, prietena, cea care nu doarme noptile veghind la capul copilului etc) sa se dezumanizeze in asa hal langa un barbat care o transforma in carpa de sters picioarele. Inteleg ca Dzeu ne indeamna sa iertam dar una este sa ierti si alta este sa permiti, sa tolerezi un comportament care de cele mai multe ori duce la dezastre sufletesti, care o face pe femeie sa nu se mai respecte, sa nu se mai aprecieze, sa nu se mai poata bucura de copii, de viata in general.
E trist ca o fata de 23 de ani (un caz real) sa se duca la preot si sa-i spuna ca sotul o bate, o injura si preotul sa o indemne sa indure, sa se roage dar sa nu-l parasesca, pentru ca mai apoi...peste o sapt. (în Saptamana mare) acesta sa o omoare in fata fetitei de 3 ani. Probabil canonul femeii s-a implinit in acest fel.
Ce parere aveti? Ce poate face biserica, preotii pentru a nu incuraja violenta in familie? Cand si barbatul va ajunge sa respecte cuvantul Domnului si sa fie in stare sa-si iubesca femeia ca pe el insusi?
Vina o poarta familia din care provine persoana- vorba romaneasca"Aschia nu sare departe de trunchi" spune multe. Apoi mai este si grupul de prieteni, de colegi, care se lauda cu asemenea "performante" penibile si decazute, josnice.Nu sunt de acord ca o femeie sau un barbat sa indure umilinte pe care le poate evita, atunci cand ele se repeta la nesfarsit.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42