Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 23.11.2009, 14:45:12
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dacă toate postările mele le-ai citit precum aceasta, m-am lămurit.......
bine macar ca ne-a lamurit. eu nu pot sa citesc mai mult de atat din ce scrii, iar tu nu stii ce-i umilinta (echivalentul smereniei). hmmm.... deci eu sunt cea castigata si ai dreptate (uite ca se poate) mai este timp de pocainta.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 23.11.2009, 14:53:44
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit boo!

boo! boo! mai ai multe de invatat si trait, garcon.... voi reveni.
Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Dacă toate postările mele le-ai citit precum aceasta, m-am lămurit....
Am scris:



Ne purtăm cu umilință această batjocură căci știm: batjocura se îndreaptă spre Cel ce a spus "Stă scris" și Cel ce a inspirat ceea ce stă scris. Dacă nu ați știut lucrul acesta, mai este timp de pocăință...
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
  #153  
Vechi 23.11.2009, 15:30:51
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
bine macar ca ne-a lamurit. eu nu pot sa citesc mai mult de atat din ce scrii, iar tu nu stii ce-i umilinta (echivalentul smereniei). hmmm.... deci eu sunt cea castigata si ai dreptate (uite ca se poate) mai este timp de pocainta.
Probabil ai dreptate, mai am multe de învățat la capitolul umilință. Dacă lepezi tichia și tiribomba ai putea să-mi fi un bun profesor
Reply With Quote
  #154  
Vechi 23.11.2009, 15:33:58
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marioad24 Vezi mesajul
boo! boo! mai ai multe de invatat si trait, garcon.... voi reveni.
La valeur n'attends pas le nombre des années. Au revoir :)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 23.11.2009, 22:46:10
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Uite Tricesimusseptimus ca White apare totusi in orice dialog, ca atare si pastorul Edy si nu stiu cum ii mai zice o aduce in discutie, asemenea si celalalt invitat geolog din cadrul unei emisiuni adventiste ( nu stiu ce fel de televiziune o mai fi si aia)....deci poti sa imi spui de ce aici pretinzi ca White nu mai este citita si adusa in discutiile adventistilor????
:
asa ,si ? ce dovedesti cu asta?
tu de ce citesti pe staniloaie ?
ai citit tu ce scrie EGW despre Hristos?
Eu personal am citit doar 2-3 carti ale ei. O respect .Cred ca Dumnezeu a luminat-o ,cum a facut si cu altii si atit. Vrei sa-ti spun povesti de prin ortodoxie care se cheama a fi inspirate si care nu sufera comparatie cu ce a scris EGW?
Edy Constantinescu e unul din pastorii care stiu bine ce a scris EGW si care face parte din cei care nu sint de acord cu faptul ca biserica i-a cladit un "piedestal" asemenea sfintilor de pe la voi. Si eu sint de acord cu el si multi altii.
Asta nu inseamna ca ce a scris ea nu e de valoare.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 23.11.2009, 22:54:22
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Si atunci ce cauta pastorul ala Edy sa explice Biblia, nu toti adventistii au credinta si sunt capabili sa o inteleaga??? Cum este posibil ca voi sa aveti nevoie de interpretari ale Bibliei, si sa le acceptati de la pastori...si nu de la Sfintii Parinti?????
Mai sa fie ? si care sint sfintii aceia ?

Ia asculta tu cum prezinta omul acela Evanghelia poate incepi sa-L cunosti pe Hristos mai bine .
http://oxigen.tv/
Nici un om nu poate intelege totul de unul singur ,poti asculta pe unul sau pe altul care au studiat mai mult . Dar daca nu treci prin propriul tau filtru ca sa intelegi ceva ,cum crezi ca vei avea o descoperire ,proprie tie , a lui Isus ca Mintuitor personal ,cind tie ti-e mintea pe la unul sau pe la altul care ii crezi tu mai sfinti . Vei cunoaste doar descoperirea lor ,iar a ta va fi a lor.
Atuul protestantilor este cercetarea Scripturilor. Tu vezi o problema ca sint multe curente .E normal , nu esti obisnuit cu asa ceva . Viata e diversa,Dumnezeu asa a creat-o . De ce vreti voi sa o uniformizati dupa chipul si asemanarea voastra?
Reply With Quote
  #157  
Vechi 23.11.2009, 23:00:00
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul

.
Unde ai intilnit tu manele crestine la azs???
Daca nu cunosti ,nu vorbi si mai ales de mindrie, vad ca nu-ti dai seama ce e in inima ta cind spui ce spui.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 23.11.2009, 23:58:14
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de matanatha
Eu personal am citit doar 2-3 carti ale ei. O respect .Cred ca Dumnezeu a luminat-o ,cum a facut si cu altii si atit. Vrei sa-ti spun povesti de prin ortodoxie care se cheama a fi inspirate si care nu sufera comparatie cu ce a scris EGW?
Edy Constantinescu e unul din pastorii care stiu bine ce a scris EGW si care face parte din cei care nu sint de acord cu faptul ca biserica i-a cladit un "piedestal" asemenea sfintilor de pe la voi.
Ellen White, fondatoarea sectei voastre a fost o eretică demonizată, iar în Biserica Ortodoxă, nimeni nu a clădit vreun piedestal unui sfânt, ci Dumnezeu i-a aureolat, fie dându-le cununa martiriului, fie prin învățătura pe care au oferit-o generațiilor de după ei printr-o viață îmbunătățită duhovnicește.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 24.11.2009 at 00:14:06.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 24.11.2009, 07:23:03
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Ellen White, fondatoarea sectei voastre a fost o eretică demonizată, iar în Biserica Ortodoxă, nimeni nu a clădit vreun piedestal unui sfânt, ci Dumnezeu i-a aureolat, fie dându-le cununa martiriului, fie prin învățătura pe care au oferit-o generațiilor de după ei printr-o viață îmbunătățită duhovnicește.
Dacă-ți dai jos gluga inchizitorială, vei putea gândi mai limpede. Intră în în orice biserică ortodoxă și vei vedea și soclul și aureola făcută de zugrav, nu de Dumnezeu.
Dacă e biserică chreștină, de ce nu întâlnești în ea doar icoana lui Christos? El a fost și încununat cu martiriu, a oferit și învățătură generațiilor nevrednice de Numele Său...
Reply With Quote
  #160  
Vechi 24.11.2009, 11:25:16
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Probabil ai dreptate, mai am multe de învățat la capitolul umilință. Dacă lepezi tichia și tiribomba ai putea să-mi fi un bun profesor
stii ca am mari greutati in a intelege ce scrii, la ce te referi cu tichie si tiribomba, mai exact? departe de mine gandul de fi profesor, esti prea indoctrinat ca sa mai simti ceva. tu vezi cerul albastru pt ca asa scrie, iarba verde pentru ca asa scrie, iubesti pentru ca asa scrie, singura chestie care nu scrie, e polemica. deci atentie, ca iesi din patratica
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
un răspuns..! myself00 Generalitati 5 16.03.2012 17:17:29
raspuns verona Generalitati 2 23.10.2006 19:44:56
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47