Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.03.2010, 21:16:13
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
imi asum cele spuse ..ca parere personala..si banuiam ca voi strarni pareri contrare...o singura corectare ..este pomana de viu ..nu parastas de viusi alta parere personala ..lasati oamenii sa creada asa!!...(atat m-am obtinut sa emit pareri personale aici..si uite ce le incasez acum)
Evidenta ca cel mai mare ajutor pentru cei adormiti este Sfanta Liturghie..pomenirea la Sf.LIturghie ..mi se pare cea mai mare,,onoare,,ca la Proscomidie sa se scoata particele pe Sf.Aghet ,alaturi de Maica Domnului si de sfinti..oricat de pacatos a fost ..e ceva in fata caruia nu pot decat sa ma cutremur
Iar la sate nu se face Sf.Liturghie zilnic., parastasele se fac la 3,21,40 zile,3,6 12luni.,pana la 7 ani
Eu nu am privit raspunsul meu ca pe ,,nevoia de a o incasa" sau de ,,a-ti da peste nas" . Ar fi un comportament scolaresc ca atunci cind nu sti o lectie si examinatorul are el boala de a te freca ca sa te faca de tot risul. Ori noi avem o virsta (oricare ar fi dar clar peste 20 de ani)iar trairea crestina cred ca este unul din interesele sublime ale omului motiv pt. care doreste fatis sau nu si incearca sa afle si sa puna in practica cit mai multe cunostinte precise. Poate tu nu nutresti chiar asa , este treaba ta ,daca vrei sa primesti ce am spus eu bine, daca nu poti face ceea ce ai si facut defapt, ignora. Am inteles ca iti asumi ce ai spus . Este o chestie fireasca, mai intii de toate numai ca cu toata iertarea si bunavointa cu care ma tratezi trebuie sa fac inca o precizare ... si nu neaparat sa-ti dau tie peste nas: a face pomana sau parastas este unul si acelasi lucru doar ca il denunim cu cuvinte slave, grecesti sau romanesti . Iti sta la indemina pt. a te convinge atit DEX-ul cit si dictionarul siteului ,,crestinortodox.ro". Am inteles si ce intentie ai avut cind ai precizat cele legate de liturghie si de soroace, sti bine, corect, ramine doar chestia cu parastasul in viu ca ... necanonica .
Este bine ca ori de cite ori vedem ca aproapele nu stie sau face ceva nelalocul lui atunci trebuie sa-i spunem ce greseste si cum este corest . Aceasta este atitudinea corecta crestina (isvorita direct din poruncile bisericesti)pe care trebuie sa o avem si sa o implinim. Nu trebuie sa-l si obligam sa faca asa ,nu (aici tine de ... liberul arbitru !)ci doar sa afle . Restul este treaba lui . La fel suntem si noi, am discutat, am schimbat pareri si am vazut fiecare ce pareri are si gata, de acum gata. Nu mai avem ce sa ...povestim pe acest subiect.
Totusi mi-a venit in minte si posibilitatea in care nici tu nu esti de acord cu parastasul in viu ci ca doar l-ai amintit . Daca aceasta a fost intentia ta si nu cea inteleasa de mine (cum ca pe linga existenta acestuia tu si esti de acord si-l apreciezi) atunci te rog sa ma scuzi pt . greseala de intelegere din partea mea.

Last edited by zaharia_2009; 22.03.2010 at 21:20:12.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 23.03.2010, 14:37:24
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

parastasul este slujba religioasa de la biserica ,la care mergem cu grau fiert de seAra,iar dimineata ,cand e rece il ornam..cu bomboane..si cacao sub forma de cruce( ca a zis preotul odata femeilor la sfarsitul slubjei,,ati facut care mai de care ..flori pe coliva dar nici una nu ati facut CRUCEA pe coliva,,
Ornata frumos pe un platou..in cosul imbracat cu un stergar taranesc ,inconjurata de felii de cozonac si chec si cateva prajituri..si sub platou se pun cateva mere ..ajuta platoul sa stea mai sus..si le imparti copiilor cand te intorci
in plasa ..sticla de vin ,prescura ,care o pui in fata cosului cu lumanare si ceva pe ea..un mar.o prajitura,(ramane in biserica) ,3-4 prosoape sau batiste pe care le faci pometi, acasa ,daca ai lumanari..sau jn biserica (sa nu uiti ata),tamaia,LINGURA neaparat ..in coliva sta o lingura ..cu care rogi batranii sa serveasca cand te intorci..(cateva pahare de unica folosinta ..pt.tineri..ei nu vor vrea sa manance cu aceiasi linguraIi rogi si cu vin ..din sticla..
La biserica spui numele de botez al persoanei..nu si de cate zile ,saptamani e parastasul ..ca stie D-zeu ..dar obligatoriu spui daca e cazul nespovedit,neimpartasit ,fara lumanare
Pe cand preotul canta ,,Cu Sfintii odihneste Hristoase ,sufletul adormitului robului tau,unde nu este durere nici intristare nici suspin,,mergi cu pometii ,aprinzi lumanarile din pometi de la candela icoanei ,saruti icoana Maicii Domnului,..si dai preotilor in timp ce le saruti mana (sa nu treci prin fata preotului ..).la final se face vesnica pomenire .
Se termina slujba ..se merge cu parastasul la cimitir..acolo cu lumanarea aprinsa in coliva si dupa ce preotul tamaie mormantull ,cu vinul face cruce peste mormant si peste coliva..cantand,,stropi-ma-vei cu isop si ma vei curati..,,Graul fiert a devenit coliva.

pomana de 6 saptamani . preotul vine acasa .se face obligatoriu inainte de implinirea celor 6 saptamani..si sa se pote face si fara al 3-lea parastas(cel de 40 zile)..ca sunt perioade in care nu se fac parastase in an..(intre craciun si boboteaza de ex.)dar pomana trebuie sa o faci.
Se fac 10 colaci..7 ai pomenii ,unul pt.fata care a tamaiat ,unul pt.fata care a carat apa ,unul in capul mesei..pe care il dai unui baiatzel si care sta in capul mesei in timpul slujbei..,40 de pite ale pomenii si 40 pite ale apei.fiecare cu lumanare si o prajitura sau un ou,branza(daca e post,rahat si mere,cornulete de post)
Fiecare colac are randuielile lui ..crastata,un dumnezeu,un arhanghel (cei sub forma ce cerc)3 pite ,3 zburatei(sub forma de fundita)La fiecare colac se pune..farfuria de fel 1 (sarmale) ,farfuria de fel 2(friptura),farfuria de prajituri),farfuria cu coliva..pahar,cana,care se umplu cu apa si vin..o sticla de vin..o sticla mica de tuica..Vasele se impart celor care vin la pomana..o farfurie +2 pite.,o cana +2 pite..
Afara in curte se pune masa.Aperitivul sa fie macar pus pe masa cand vine preotul.ca sa poata tamaia masa ..si oalele in care e restul de mancare..Vinul si tuica de pe colaci se aduc la masa.
Hainele care se dau de pomana ..se dau aceleiasi persoane..se citesc de preot si rosteste numele persoanei la care le dai se pune o stachina (nu farfurie)cu mancare ,langa haine si o pita.
Dupa ce preotul citeste..il inviti la masa...se asaza...un taran mai sugubat incepe..,,parinte ,eu vreau sa imi bata clopotul de viu,sa aud eu cum bate..,, ..sau ,,parinte..ma gandesc sa imi duc de acum stalpul ..(se duce la inmormantare de nepot )..mai vin nepotii sa-mi duca stalpul?,,..plange...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.03.2010, 21:59:52
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
parastasul este slujba religioasa de la biserica ,la care mergem cu grau fiert de seAra,iar dimineata ,cand e rece il ornam..cu bomboane..si cacao sub forma de cruce( ca a zis preotul odata femeilor la sfarsitul slubjei,,ati facut care mai de care ..flori pe coliva dar nici una nu ati facut CRUCEA pe coliva,,
Ornata frumos pe un platou..in cosul imbracat cu un stergar taranesc ,inconjurata de felii de cozonac si chec si cateva prajituri..si sub platou se pun cateva mere ..ajuta platoul sa stea mai sus..si le imparti copiilor cand te intorci
in plasa ..sticla de vin ,prescura ,care o pui in fata cosului cu lumanare si ceva pe ea..un mar.o prajitura,(ramane in biserica) ,3-4 prosoape sau batiste pe care le faci pometi, acasa ,daca ai lumanari..sau jn biserica (sa nu uiti ata),tamaia,LINGURA neaparat ..in coliva sta o lingura ..cu care rogi batranii sa serveasca cand te intorci..(cateva pahare de unica folosinta ..pt.tineri..ei nu vor vrea sa manance cu aceiasi linguraIi rogi si cu vin ..din sticla..
La biserica spui numele de botez al persoanei..nu si de cate zile ,saptamani e parastasul ..ca stie D-zeu ..dar obligatoriu spui daca e cazul nespovedit,neimpartasit ,fara lumanare
Pe cand preotul canta ,,Cu Sfintii odihneste Hristoase ,sufletul adormitului robului tau,unde nu este durere nici intristare nici suspin,,mergi cu pometii ,aprinzi lumanarile din pometi de la candela icoanei ,saruti icoana Maicii Domnului,..si dai preotilor in timp ce le saruti mana (sa nu treci prin fata preotului ..).la final se face vesnica pomenire .
Se termina slujba ..se merge cu parastasul la cimitir..acolo cu lumanarea aprinsa in coliva si dupa ce preotul tamaie mormantull ,cu vinul face cruce peste mormant si peste coliva..cantand,,stropi-ma-vei cu isop si ma vei curati..,,Graul fiert a devenit coliva.

pomana de 6 saptamani . preotul vine acasa .se face obligatoriu inainte de implinirea celor 6 saptamani..si sa se pote face si fara al 3-lea parastas(cel de 40 zile)..ca sunt perioade in care nu se fac parastase in an..(intre craciun si boboteaza de ex.)dar pomana trebuie sa o faci.
Se fac 10 colaci..7 ai pomenii ,unul pt.fata care a tamaiat ,unul pt.fata care a carat apa ,unul in capul mesei..pe care il dai unui baiatzel si care sta in capul mesei in timpul slujbei..,40 de pite ale pomenii si 40 pite ale apei.fiecare cu lumanare si o prajitura sau un ou,branza(daca e post,rahat si mere,cornulete de post)
Fiecare colac are randuielile lui ..crastata,un dumnezeu,un arhanghel (cei sub forma ce cerc)3 pite ,3 zburatei(sub forma de fundita)La fiecare colac se pune..farfuria de fel 1 (sarmale) ,farfuria de fel 2(friptura),farfuria de prajituri),farfuria cu coliva..pahar,cana,care se umplu cu apa si vin..o sticla de vin..o sticla mica de tuica..Vasele se impart celor care vin la pomana..o farfurie +2 pite.,o cana +2 pite..
Afara in curte se pune masa.Aperitivul sa fie macar pus pe masa cand vine preotul.ca sa poata tamaia masa ..si oalele in care e restul de mancare..Vinul si tuica de pe colaci se aduc la masa.
Hainele care se dau de pomana ..se dau aceleiasi persoane..se citesc de preot si rosteste numele persoanei la care le dai se pune o stachina (nu farfurie)cu mancare ,langa haine si o pita.
Dupa ce preotul citeste..il inviti la masa...se asaza...un taran mai sugubat incepe..,,parinte ,eu vreau sa imi bata clopotul de viu,sa aud eu cum bate..,, ..sau ,,parinte..ma gandesc sa imi duc de acum stalpul ..(se duce la inmormantare de nepot )..mai vin nepotii sa-mi duca stalpul?,,..plange...
Obiceiuri care n-au de a face cu crestinismul dar o masa in cinstea celui adormit nu strica niciodata. Oricum, destul de complicate procedurile observ. Foarte interesanta mentiunea cu sarutatul mainilor preotului, dar pentru ce ar face cineva asa ceva vreodata? Nu se lasa cam "adorati" dumnealor? Vorbesc de cei care accepta asa ceva, sunt singur ca sunt si multi seriosi care si-ar tine mainile la locul lor si nu intinse pentru pupat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.03.2010, 22:11:19
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Obiceiuri care n-au de a face cu crestinismul dar o masa in cinstea celui adormit nu strica niciodata. Oricum, destul de complicate procedurile observ. Foarte interesanta mentiunea cu sarutatul mainilor preotului, dar pentru ce ar face cineva asa ceva vreodata? Nu se lasa cam "adorati" dumnealor? Vorbesc de cei care accepta asa ceva, sunt singur ca sunt si multi seriosi care si-ar tine mainile la locul lor si nu intinse pentru pupat.
Nu exista nici un argument logic care s-ar putea aduce pentru aceste obiceiuri.NU apar in scriptura,si nici nu se pot demonstra altfel. Acestea vin din sute de ani de traditie ,si ne dau o speranta ca se mai poate face ceva pentru cei morti,adaugate la o invataura dreapta ,despre judecata mortilor . Voi crezand altceva despre inviere si judecata,ati ajuns sa lipsiti chiar morti vostrii de aceasta picatura de indurare,care ar mai primi-o si ei in lumea cealalta. Si iata cum invatatura stramba strica si bunele obiceiuri.Caci nu voi pierdeti ,ci cei morti ai vostri
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.03.2010, 00:04:40
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Obiceiuri care n-au de a face cu crestinismul dar o masa in cinstea celui adormit nu strica niciodata. Oricum, destul de complicate procedurile observ. Foarte interesanta mentiunea cu sarutatul mainilor preotului, dar pentru ce ar face cineva asa ceva vreodata? Nu se lasa cam "adorati" dumnealor? Vorbesc de cei care accepta asa ceva, sunt singur ca sunt si multi seriosi care si-ar tine mainile la locul lor si nu intinse pentru pupat.
masa in cinstea celui adormit..adica sedinta de partid despre realizarile bunicii?
cu aceste,, complicate proceduri,, au fost inmormantati toti cei din neamul d-voastra...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.03.2010, 00:24:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

.................................................. ........pt. o tzaranca.......................................... .............................

Ai descris pe larg rinduiala celui adormit dar din care reies si obiceiuri regionale . Am inteles si nivelul de cunostinte pe care il ai si si intentia . Pina aici nimic nelalocul lui. Dar totusi nu stiu inca ce sa fac . De ce spun aceasta ? deoarece fara sa vrei (cel putin eu cred asa sincer) faci citeva greseli serioase care puse linga multitudinea cunostintelor totusi le stirbeste putin.
Eu zic sa-mi spun parerea iar tu fa cum crezi de cuvinta :
Prima mare observatie este aceea ca o serie de gesturi si atitudini minutios precizate in primul rind nu sunt canonice, obligatorii, nu afecteaza ierurgia prin lipsa lor sau prin savirsirea altfel decit ai descris , si ca drept dovada sunt practicate diferit de la o provincie la alta a tarii.Astfel :
- pometii se dau la fel de corect chiar de la inceputul parastasului , nu este nevoie sa astepti pina la ,,cu sfintii odihneste ..."; poti saruta sau nu mina preotului; barbatii care dau luminari sau pometi preotului in drumul lor de intoarcere la locul initial din jumatatea dreapta a bisericii , mai aproape sau mai departe de preot, tot ii va trece prin fata fara ca aceasta sa fie inteleasa ca o impietate .
- impartirea de obiecte , altele decit mincarea , nu se obisnuieste in toate zonele tarii sau cel putin nu in aceiasi desvoltare.
A doua observatie se refera la greseli mai serioase , cu importanta mult mai mare decit primele, si care in general la nivel de crestin de rind nu sunt cunoscute si lucru si mai grav nu sunt cunoscute nici de toti preotii sau cunoscute dar ignorate :
- pe orice pomelnic , indiferent de slujba pt. care se da nu se trece decit numele, fara nici o alta specificatie . Grija de a se gindi vesnic la adormire este doar a crestinului; de asemenea el poarta singur grija ca a adormit sau nu cu rinduiala implinita corect . Chiar daca se va trece pe pomelnic (o inselare greu de scos din reaua obisnuinta a valahului !) ca a adormit ne spovedit, neimpartasit si fara luminare si preotul pomeneste asta , adormitului nu-i este de nici un folos, dar de nici un folos pt. ca nu mai are cum sa fie ajutat atita timp cit el insusi nu a purtat aceasta grija ; chiar daca moartea vine fulgerator daca se spovedea si se impartasea regulat atunci se cheama ca a adormit in buna rinduiala. Dar aceasta pomenire a preotului le este de mult folos rusinos celor vi care auzind aceasta specificatie stau linistiti cum ,,ca-i prinde bine" adormitului, lucru tare fals . Mai apoi , luminarea care se aprinde adormitului nu are nici o valoare si reprezinta un obicei de care crestinul iarasi nu poate fi desvatat . Nu aceasta luminare ii lumineaza cale prin vami ci doar faptele si credinta lui . Pai daca ar fi asa , doar cu o luminare sa ai calea luminata atunci am frunzarii toata viata cum am vrea iar cind am adormi ne-am pune un snop de luminari in brate si gata... ne va fi si bine . Ei, de unde aiureala asta . Dar daca luminarea nu are nici o valoare (sunt minastiri si duhovnici seriosi in tara precum si preoti de mir care nici macar la impartasanie nu te obliga sau chiar te opresc sa ai luminare aprinsa ) deoarece nu luminarea ne mintuieste a fi impartasit este un lucru cu totul deosebit de important . De ce asa? Pt. ca spune Hristos insusi : ,,... cine nu maninca trupul meu si nu bea singele meu nu va intra in imparatia cerurilor" Ori asta este cu siguranta extraordinar de important . Ca atare , apartinatorii celui ce este pe patul de moarte nu trebuie sa aibe grija luminarii permanente ca sa fie linga muribund ci ca acesta sa fie spovedit si impartasit atita timp cit mai este constient . Nu luminarea este importanta ci sfinta si dumnezeiasca impartasanie . Aceasta mintuieste si baga in rai (asta este conditia cea mai mare dupa care depinde si ce ai facut cu toata viata ta) si nu luminarea .Sa nu intelegi ca sunt cu totul impotriva ei , nu, daca este aprinsa nu este rau dar nu ea este importanta. Dar despre luminare putem spune altceva :
- luminarea care insoteste orice pomelnic nu o aprinzi de la nici o candela sau sfesnic de sfinti sau cu atit si mai mult de la Maica Domnului pt. ca nu ai de unde sa ai asemenea indrasneala (la MD doar te prosternezi inchinindu-te adinc !) tu un muritor de rind ci de la un sfesnic pe care preotul trebuie sa se ingrijeasca sa il pozitioneze pe linga usa de miazanoapte a altarului , special pt. acest scop.
- daca am inteles eu bine spui ca datorita unor perioade de interdictie din timpul anului se poate ca parastasele sa nu se savirseasca dar pomenile merg, adica se fac ! Sau cu alte cuvinte ierurgia (rugaciunile) care defineste tipul si scopul slujbei pt. raposat nu se face , ca este interdictie, dar ,,cheful" se poate face ca pt. el nu este interdictie ? Nu inteleg, ori nu sti tu bine, ori este un obicei local , ori... Adica slujba care are efect asupra adormitului se opreste dar pomana care este mult mai mica in semnificatie se poate savirsi ? Sa zicem , din bunavointa ca greseala este la mine deoarece nu pricep logica !
- am sesizat ca si in zona geografica din care esti tu se foloseste la masa (la poma, cum spui tu) bauturile spirtoase (tuica) ca de altfel in mai toate zonele tarii . S-a scos din uz doar acolo unde insusi preotul are o viata proprie riguroasa si nu foloseste el si si pe enoriasi i-a instruit ca un crestin evlavios nu gusta bauturi spirtoase ci doar vin si eventual bere. Asta nu este o critica ci doar o observatie care pe, linga multe altele ne arata ca pina sa treaca poporul mare la o viata duhovniceasca imbunatatita este necesar ca insasi preotii sa fie de o alta calitate decit cea prezenta. Dar lucrurile bune se deprind tare anevoie.

Am facut aceste completari nu ca as fi avut ceva cu tine sora , le-as fi facut indiferent cine le-ar fi postat, ci pt. a-mi spune parerea corecta (zic eu , cel ce am aflat din cartile de slujba)despre care este rinduiala si cu ce mai poate fi ajutat omul adormit . Restul, ca facem 40 de pite sau 85 de colaci, ca avem 3-5-8-11 prosoape cu luminare si legate sau nu cu ata , ca punem la colac 1-2 sau nici o farfurie, ca facem masa sau nu, ca impartim haine sau nu ... asta conteaza prea putin , pt. ca pe lumea cealalta asa cum ne-a spus Hristos insusi duhul omului nici nu mai maninca, nici nu mai bea, nici nu se mai marita sau insoara, nici nu se mai imbraca ci traieste intro alta stare decit cea de pe pamint .Bine ar fi ca preotii sa insiste ca oamenii sa nu-si concentreze atentia tocmai pe lucrurile nesemnificative in dauna celor f. importante. Chiar legat de aceasta practica tocmai de asta ne ridiculizeaza neoprotestantii ca facem pomeni si dam mincare si haine de pomana intrebindu-ne : mai, ia spuneti voi, ati auzit ca mortul mai maninca sau se mai imbraca sau daca maninci tu cum ajunge la el hrana?!?!?! Pe mort il ajuta ff. mult pomenirea la sf. liturghie (de obste, sarindare ), parastasul cu coliva, spovedirea si impartasirea lui inaintea adormirii , faptele lui si viata insasi pe care a trait-o si abia in ultimul rind pomana restrinsa (orice mincare sau obiect dat de pomana) sau largita (pomeni facute cu intreg satul sau blocul si poate si la vreun restaurant) dar la care fiecare primitor sau participant spune acea mica rugaciune de iertare a raposatului care adunate din gura tuturor si ajungind in duh la D.zeu poate usura putin sau mai mult pe cel in cauza .

Asta este dupa parerea mea, o mica recenzie despre sensul si semnificatia rinduielii celui raposat. Dar sunt dispus si la orice alta observatie pe care o primesc fara suparare.

Last edited by zaharia_2009; 24.03.2010 at 00:53:09.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.03.2010, 01:24:34
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

raspuns,pentru cei care vor sa stie cum e traditia la tara,e adevarat in o anumita regiune,si nu din cartile de cult..punctual d-lui zaharia
-la slujba de parastas in biserica sunt puse mesele in lungimea bisericii..ajungand atunci cand sunt multe parastase..si 50 am vazut ,pana la usa bisericii..la sfarsitul slujbei ,preotii se aseaza in fata meselor ,cu spatele la strana..in acest moment se continua slujba,femeile se aseaza la coada:)..si trec cu pometii pe la icoana ca sa aprinda de la candela..(la tara orice lumanare care se pune pt.vii si pt.cei adormiti .chiar si afara daca o pui o aprinzi de la candela de la icoana Maicii Domnului.la oras nu..o aprinzi afara ..una de la alta).preotii primesc pometii odata de la toata lumea,in acelasi timp...au ca un manunchi in mana..cand dai pomeata la cel de al doilea preot,nu treci prin fata primului...na.asta sigur nu e canonic ,dar la tara nu se cade..
-nu se impart alte obiecte decat farfurie cu mancare ,pite..
-e adevarat ca taranul se cam rusineaza .dar se si sperie sa nu ,,zica popa ,,in biserica la parastasul lui ..nespovedit ,neimpartasit...dar se intampla rar,din 50 sunt 1-2,si cam tineri...ca cei batrani tin cu sfintenie sa cheme preotul la fiecare 40 zile sa nu moara nespovedit si neimpartasit.fara lumanare..nici vorba..cand e sa moara cineva..fac pe rand si cateva saptamani vecini,rude..ca sa nu moara cumva fara lumanare..cele mai in varsta au acum 80 ani vin si la 3-4 noaptea..la -20 grade daca aud ca ..isi da sufletul cineva vin sa tina lumanarea..(lumanare o tine cineva in varsta ..ca zic ca el se va duce dupa mort.:)
-cu candela v-am spus..in capul meselor cu parastasele sunt 2 sfestice care ard in continuu..dar asa se obisnuieste .orice lumanare o aprinzi de la candela de la icoana
-in 40 zile de la deces trebuie sa faci 3 parastase si pomana..3 parastase in 3 sambete.daca intra o perioada in care nu se fac parastase..pomana se poate face.se amana parastasul.al 3-lea
-la tuica nu comentez
-odata cu slujba inmormantarii preotul de la tara stie ca trebuie sa pomenesca Sf. Liturghie pe ce decedat pana la 40 zile cand il chemi la pomana..are el acolo in caiet..am vazut eu:)

(bine ca nu ati sesizat obiceiurile precrestine..oricum acolo relatam la pers III)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 24.03.2010, 01:42:19
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
raspuns,pentru cei care vor sa stie cum e traditia la tara,e adevarat in o anumita regiune,si nu din cartile de cult..punctual d-lui zaharia
-la slujba de parastas in biserica sunt puse mesele in lungimea bisericii..ajungand atunci cand sunt multe parastase..si 50 am vazut ,pana la usa bisericii..la sfarsitul slujbei ,preotii se aseaza in fata meselor ,cu spatele la strana..in acest moment se continua slujba,femeile se aseaza la coada:)..si trec cu pometii pe la icoana ca sa aprinda de la candela..(la tara orice lumanare care se pune pt.vii si pt.cei adormiti .chiar si afara daca o pui o aprinzi de la candela de la icoana Maicii Domnului.la oras nu..o aprinzi afara ..una de la alta).preotii primesc pometii odata de la toata lumea,in acelasi timp...au ca un manunchi in mana..cand dai pomeata la cel de al doilea preot,nu treci prin fata primului...na.asta sigur nu e canonic ,dar la tara nu se cade..
-nu se impart alte obiecte decat farfurie cu mancare ,pite..
-e adevarat ca taranul se cam rusineaza .dar se si sperie sa nu ,,zica popa ,,in biserica la parastasul lui ..nespovedit ,neimpartasit...dar se intampla rar,din 50 sunt 1-2,si cam tineri...ca cei batrani tin cu sfintenie sa cheme preotul la fiecare 40 zile sa nu moara nespovedit si neimpartasit.fara lumanare..nici vorba..cand e sa moara cineva..fac pe rand si cateva saptamani vecini,rude..ca sa nu moara cumva fara lumanare..cele mai in varsta au acum 80 ani vin si la 3-4 noaptea..la -20 grade daca aud ca ..isi da sufletul cineva vin sa tina lumanarea..(lumanare o tine cineva in varsta ..ca zic ca el se va duce dupa mort.:)
-cu candela v-am spus..in capul meselor cu parastasele sunt 2 sfestice care ard in continuu..dar asa se obisnuieste .orice lumanare o aprinzi de la candela de la icoana
-in 40 zile de la deces trebuie sa faci 3 parastase si pomana..3 parastase in 3 sambete.daca intra o perioada in care nu se fac parastase..pomana se poate face.se amana parastasul.al 3-lea
-la tuica nu comentez
-odata cu slujba inmormantarii preotul de la tara stie ca trebuie sa pomenesca Sf. Liturghie pe ce decedat pana la 40 zile cand il chemi la pomana..are el acolo in caiet..am vazut eu:)

(bine ca nu ati sesizat obiceiurile precrestine..oricum acolo relatam la pers III)
Ma bucur pt. raspuns si te rog sa ma intelegi ca mai intii de toate nu am vazut discutia noastra ca o cearta sau o rafuiala pe o tema data . In totdeauna eu traiesc realiatea de a-l informa pe fartele meu atunci cind vad sau mi se pare ca nu ar sti ceva si mai mult nimic . De facut face fiecare cum crede de cuviinta , mintuirea este individuala. Cu alte cuvinte am schimbat niste pareri ; pareri care mie imi intareste convingerea ca peste tot in tara oamenii sunt preocuopati nu de trairea in duh si adevar cit mai ales de exactitatea unor ritualuri care de cele mai multe ori contin si gesturi sau acte care nu isi au rostul dar pe care preotii le tolereaza pt. a nu-si pune in cap comunitatea in care vine ca preot si pe care comunitatea spune ca asa le-a pomenit din mosi stramosi. Comunitatea are mai putina treaba cu ce scrie in cartea de slujba si mai multa cu ,,asa este obiceiul pe aici prin partile noastre" .
Deci sa nu ma intelegi gresit, nu te critic, nu ma supar, nu am resentimente ci din contra ma bucur ca am putut dialoga pe o tema serioasa. De fapt nu stiu ca in ortodoxie sa existe si teme neserioase. Iti multumesc ca ai acceptat sa-mi fi sora de conversatie !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 24.03.2010, 01:55:39
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Ma bucur pt. raspuns si te rog sa ma intelegi ca mai intii de toate nu am vazut discutia noastra ca o cearta sau o rafuiala pe o tema data . In totdeauna eu traiesc realiatea de a-l informa pe fartele meu atunci cind vad sau mi se pare ca nu ar sti ceva si mai mult nimic . De facut face fiecare cum crede de cuviinta , mintuirea este individuala. Cu alte cuvinte am schimbat niste pareri ; pareri care mie imi intareste convingerea ca peste tot in tara oamenii sunt preocuopati nu de trairea in duh si adevar cit mai ales de exactitatea unor ritualuri care de cele mai multe ori contin si gesturi sau acte care nu isi au rostul dar pe care preotii le tolereaza pt. a nu-si pune in cap comunitatea in care vine ca preot si pe care comunitatea spune ca asa le-a pomenit din mosi stramosi. Comunitatea are mai putina treaba cu ce scrie in cartea de slujba si mai multa cu ,,asa este obiceiul pe aici prin partile noastre" .
Deci sa nu ma intelegi gresit, nu te critic, nu ma supar, nu am resentimente ci din contra ma bucur ca am putut dialoga pe o tema serioasa. De fapt nu stiu ca in ortodoxie sa existe si teme neserioase. Iti multumesc ca ai acceptat sa-mi fi sora de conversatie !
tema in sine ..sufletul dupa moarte..este o tema prea complexa si pt mine .o taranca si pt d-voastra un orasean ,banuiesc ,cat si pt teologi
cartea de slujba versus obiceiurile din mos stramosi..alt subiect complex
eu am pareri personale ..dar evit sa le pronunt..decat descriu evenimentele de la tara..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 24.03.2010, 02:48:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
.la tara orice lumanare care se pune pt.vii si pt.cei adormiti .chiar si afara daca o pui o aprinzi de la candela de la icoana Maicii Domnului.
Ce obicei frumos. Imi voi aminti de tine, de cate ori voi aprinde de acum incolo o lumanare de la candela icoanei Maicii Domnului. Multumesc, tarancuto.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele mortilor din cer ne ajuta, se roaga pentru noi? sophia Slujba inmormantarii 59 16.11.2017 00:45:43
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Sufletele celor ce aleg sa fie incinerati se ridica la cer? cornel cornel Intrebari utilizatori 23 04.04.2011 00:06:58
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 13:54:51
Cum poti ajuta sufletele ratacite? Adelinne Generalitati 10 06.05.2009 23:18:20