Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2010, 18:24:13
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit Feedback-ul divin

Doamne ajuta!

Cum stim daca suntem "pe cale"? Daca am pus bun inceput deja?
Citeam intr-una din cartile despre parintele Paisie Aghioritul despre "prajiturile si placintele din cofetaria lui Dumnezeu". Cum putem interpreta (la modul cat de cat concret) aceste metafore?
In alte carti se pomeneste despre cei care apuca sa "guste" din minunile interzise omului cazut / nepocait insa nu doresc sa vorbeasca despre acestea de teama pacatului mandriei.
Plus ca despre anumiti traitori intru Hristos necanonizati se spune ca s-au mantuit cu siguranta. Ce ne da noua aceasta certitudine?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2010, 18:39:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu cred ca trebuie sa cerem lui Dumnezeu sa punem inceput bun mereu! In momentul in care consideram ca suntem pe calea cea buna putem sa ne mandrim. Iar atunci cand esti pe calea buna niciodata nu te consideri multumit cu ce faci si te straduiesti sa fii cat mai aproape de Dumnezeu renuntand la sine si la toate cele materiale. Ferirea de pacate ne duce pe drumul cel bun(parerea mea).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2010, 22:05:38
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Deoarece 'inceputul bun' este chiar pocainta,cunoasterea pacatoseniei profunde in care traim clipa de clipa,atunci devine imposibil sa ne oprim vreun pic din acest drum si sa zicem:"Totusi,sunt pe cale cea buna ".
Atunci pocainta nu ar mai fi reala si adanca,daca nu simtitm cu adevarat,marimea fara sfarsit a pacatelor noastre
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2010, 22:20:25
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cand faci ceva si vezi ca pe masura ce faci, ai mai multa putere, bucuri mai multi oameni, e semn ca Dumnezeu iti raspunde.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2010, 22:33:17
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cand faci ceva si vezi ca pe masura ce faci, ai mai multa putere, bucuri mai multi oameni, e semn ca Dumnezeu iti raspunde.
... dar totusi se spune ca necazurile sunt masura dragostei pe care ti-o nutreste Dumnezeu (vezi relatarea cu femeia care se plangea ca de 7 ani ii merg toate bine, semn ca Dumnezeu se indepartase de ea).
Imi cer iertare, nu incerc sa fiu Gica-Contra, vreau doar sa-mi lamuresc / clarific gandurile din cap.
Doamne-ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2010, 22:35:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cand faci ceva si vezi ca pe masura ce faci, ai mai multa putere, bucuri mai multi oameni, e semn ca Dumnezeu iti raspunde.
" Sa ne ferim capul de frig si de prostie " ( Arsenie Boca )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2010, 22:54:44
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
... dar totusi se spune ca necazurile sunt masura dragostei pe care ti-o nutreste Dumnezeu (vezi relatarea cu femeia care se plangea ca de 7 ani ii merg toate bine, semn ca Dumnezeu se indepartase de ea).
Imi cer iertare, nu incerc sa fiu Gica-Contra, vreau doar sa-mi lamuresc / clarific gandurile din cap.
Doamne-ajuta!
Si necazurile, dar si bucuriile si puterile. Cred ca Costel se referea la puterea de arazbate si necazurile si la bucuria pe are o putem simti chiar traind lucruri grele.
Cred ca ne putem da seama daca suntem pe o cale buna daca nu stagnam; si daca ne punem mereu intrebarea asta. Daca suntem prea siguri de noi probabil nu suntem pe calea cea buna.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2010, 22:57:23
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Ce inseamna feedback ? Da feedback divin ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.05.2010, 00:00:40
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow Daca vorbim despre acelasi om

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Doamne ajuta!

Cum stim daca suntem "pe cale"? Daca am pus bun inceput deja?
Citeam intr-una din cartile despre parintele Paisie Aghioritul despre "prajiturile si placintele din cofetaria lui Dumnezeu". Cum putem interpreta (la modul cat de cat concret) aceste metafore?
In alte carti se pomeneste despre cei care apuca sa "guste" din minunile interzise omului cazut / nepocait insa nu doresc sa vorbeasca despre acestea de teama pacatului mandriei.
Plus ca despre anumiti traitori intru Hristos necanonizati se spune ca s-au mantuit cu siguranta. Ce ne da noua aceasta certitudine?
adica despre Cuviosul Paisie Aghioritul>va recomand ,,Mica Filocalie".Veti gasi raspunsuri interesante(din mai multe perspective) la intrebareab dvs.
http://www.librariasophia.ro/carti-m....-so-3564.html
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.05.2010, 01:36:46
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Ce inseamna feedback ? Da feedback divin ?
Inseamna sa primesti confirmari de la Dumnezeu ca totul este ok, si esti pe un drum bun al schimbarii si/sau al vindecarii fiintei tale.

Pina acum 2000 de ani, a primi ok-ul Imparatului Ceresc insemna ceva logic cu existenta noastra paminteana...tradus si interpretat prin bunastare, puradei cit cuprinde, oi, capre fara numar, oaze cu apa dulce, cadine dansatoare, case si bijuterii, sclavi...

Mai nou insa, s-a produs un fenomen foarte bizar si BRUSC nici o bucurie sau mingiiere nu mai reprezinta un semn ca Dumnezeu ne iubeste ci dinpotriva, ca s-a indepartat de noi( ceva la care multi stam si ne scarpinam pe cap CUM VINE ASTA?).
Mai mult, dintr-un motiv de neinteles, am inceput sa consideram ca suntem NEVREDNICI sa mai fim luati in consideratie deoarece INCONTINUU PACATUIM...si nu reusim sa punem inceput bun, sau sa facem ceva bun, insa paradoxal, DE FAPT NU PACATUIM si facem multe lucruri bune insa , lucru foarte ciudat ----> interpretam COMPLET invers.

Poate reuseste careva sa ne elucideze aceasta bizarerie care se tot perpetueaza la noi ortodocsii!

Last edited by andreicozia; 21.05.2010 at 01:40:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce feedback primiti de la Dumnezeu ? Petre. Pocainta 31 21.06.2012 17:27:24
Credinta sociala sau Inteligenta si incredere personala in Divin? Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 01.02.2011 09:27:11
despre dreptul divin al regelui de a conduce mihailt Generalitati 1 04.04.2009 04:22:50
Cum recunoastem un semn divin? Dan.22 Generalitati 5 08.01.2009 22:56:10
Un nou semn divin: Icoana Maicii Domnului Laurentiu Generalitati 18 11.06.2008 20:50:22