Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.05.2010, 18:29:48
savudanmihai savudanmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru savudanmihai
Implicit Intrebari de cateheeza:3.De ce femeile nu au voie sa intre in sfantul altar?

Sfantul altar preanchipuie lespedea mormantului Cristic,iar primele martore ale Invierii Domnului care au intrat in el au fost chiar femeile mironosite.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.05.2010, 20:51:48
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de savudanmihai Vezi mesajul
Sfantul altar preanchipuie lespedea mormantului Cristic,iar primele martore ale Invierii Domnului care au intrat in el au fost chiar femeile mironosite.
Mai prietene, de fapt ce faci ? Ne dai extemporale ? A ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.05.2010, 20:54:16
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Mai prietene, de fapt ce faci ? Ne dai extemporale ? A ?

:)) Cum ne descurcam?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.05.2010, 20:57:55
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
:)) Cum ne descurcam?
Resiztam, eroic...deocamdata...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.05.2010, 21:35:11
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Talking unii posteaza mai mult ca sa se afle-n treaba... parerea mea!

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Mai prietene, de fapt ce faci ? Ne dai extemporale ? A ?
eu cred ca unii, de fapt, se-apuca sa posteze unele chestii pe-aici (de ex. intrebari la care tot ei isi raspund, cum tocmai a facut savudanmihai, sau alte chestii similare) mai mult asa, ca sa se afle-n treaba...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.05.2010, 21:38:36
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cherub Vezi mesajul
eu cred ca unii, de fapt, se-apuca sa posteze unele chestii pe-aici (de ex. intrebari la care tot ei isi raspund, cum tocmai a facut savudanmihai, sau alte chestii similare) mai mult asa, ca sa se afle-n treaba...
Hm, ce sa-i faci oglinda asta...dialogu' care-i monolog de fapt...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.05.2010, 03:37:46
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar eu chiar vreau sa aflu raspunsul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2010, 05:18:28
VasilePr's Avatar
VasilePr VasilePr is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2010
Locație: Neamț.
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Dar eu chiar vreau sa aflu raspunsul.
HRISTOS A ÎNVIAT! Dar ce să caute femeile în Sf. Altar, când acolo este "treabă" doar de bărbat?! Adică, în sensul că se găsesc destui bărbați cucernici încât să se aleagă unul pt. a ajuta preotul la paracliserie, fiindcă dacă s-ar alege o femeie pt. a fi paraclisier, ce ar face în perioada lunară când ar fi în rânduiala firii de femeie, tot ar trebui să o înlocuiască mereu cineva, nu?! Asta se întâmplă DOAR în M-rile de măicuțe unde au dezlegare de la duhovnic pt. a ajuta preotul slujitor la cele trebuincioase, dar și acolo se rânduiesc în așa fel încât mereu să fie "curată", iar femeia își are locul ei în Biserică, ori la strană să cânte, ori să stea să asculte. Nici măcar D-na preoteasă nu are dreptul să intre în Sf. Altar, fiindcă acolo este cel mai Sfânt loc de pe pământ, respectiv pe Sf. Masă unde se află Însuși Domnul Iisus Hristos în chipul Sfintelor Taine, și acolo se săvârșește în cadrul Sf. Liturghii cea mai mare minune de pe pământ, prin prefacerea pâinii și a vinului în Însuși Trupul și Sângele Mântuitorului. De aceea nu are dreptul femeia să intre în Sf. Altar, fiindcă și Mântuitorul a ales pe cei 12 ucenici ca fiind bărbați, apoi Sf. Apostoli așa au rânduit ca Preotul și Arhiereul să fie BĂRBAT. Numai bine și Doamne ajută!
__________________
un păcătos
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2010, 05:54:47
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit destule femei de serviciu intra frecvent in altar pt. a face curatzenie etc

Citat:
În prealabil postat de timtimpui Vezi mesajul
HRISTOS A ÎNVIAT! Dar ce să caute femeile în Sf. Altar, când acolo este "treabă" doar de bărbat?! Adică, în sensul că se găsesc destui bărbați cucernici încât să se aleagă unul pt. a ajuta preotul la paracliserie, fiindcă dacă s-ar alege o femeie pt. a fi paraclisier, ce ar face în perioada lunară când ar fi în rânduiala firii de femeie, tot ar trebui să o înlocuiască mereu cineva, nu?! Asta se întâmplă DOAR în M-rile de măicuțe unde au dezlegare de la duhovnic pt. a ajuta preotul slujitor la cele trebuincioase, dar și acolo se rânduiesc în așa fel încât mereu să fie "curată", iar femeia își are locul ei în Biserică, ori la strană să cânte, ori să stea să asculte. Nici măcar D-na preoteasă nu are dreptul să intre în Sf. Altar, fiindcă acolo este cel mai Sfânt loc de pe pământ, respectiv pe Sf. Masă unde se află Însuși Domnul Iisus Hristos în chipul Sfintelor Taine, și acolo se săvârșește în cadrul Sf. Liturghii cea mai mare minune de pe pământ, prin prefacerea pâinii și a vinului în Însuși Trupul și Sângele Mântuitorului. De aceea nu are dreptul femeia să intre în Sf. Altar, fiindcă și Mântuitorul a ales pe cei 12 ucenici ca fiind bărbați, apoi Sf. Apostoli așa au rânduit ca Preotul și Arhiereul să fie BĂRBAT. Numai bine și Doamne ajută!
dar sunt destule femei care intra frecvent in Sf. Altar pt. a face curatzenie (de ex. femeile de serviciu etc), mai ales in bisericile de mir (cel putin in Bucuresti, si nu numai); am mai vazut 'practica' asta si prin alte parti... si in Atena, spre ex. o femeie de serviciu batrana si grasa, si care avea capul descoperit, parul tuns si vopsit roscat inchis spre mov, si 'tare-n clantza' ('cu o gura cat o shura') din pacate, a intrat buzna, pur si simplu, in Sf. Altar, fara nici o jena, urland amenintzator (si tot gesticuland disperata, mai-mai sa-i si iasa ochii aia bulbucatzi din orbite, si amenintzator cu briceagul de la curatzat ceara de la lumanari in mana) la preotul aflat in rugaciune (preot care era tanar, calm si linistit, cu parul strans in coada, cu o figura asemanatoare cu a Mantuitorului, precum cele intalnite in unele icoane; si multumesc Domnului ca preotul respectiv nu era nici pe departe atat de isteric precum era femeia de serviciu, adica babaciunea aia grasa, needucata si ridicola si care sper ca a fost concediata intre timp - lol - cata diferentza!), fiindca 'indraznisem' eu sa 'atentez' sa fac o amarata de fotografie (si din spatele bisericii, si fara blitz, fara sa deranjez pe nimeni ori sa afectez in vreun fel sf. icoane, iar preotul respectiv imi daduse in prealabil permisiunea dansului)... dar asta intr-un incident nefericit intamplat in trecutul nu prea indepartat, anul trecut etc... in sfarsit, incidentul respectiv nu cred ca m-a afectat/marcat prea tare (decat poate, atunci pe moment), ci mai mult m-a shocat o asa de mare nesimtzire, indrazneala si prostie crasa (si alte asemenea 'atribute personale'), dar multumesc lui Dumnezeu, am trecut peste.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.05.2010, 06:08:30
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Talking eodor nastasa nu mai face atata pe deshteptu', ca nu-ti sta bine, nu ti se potriveste

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Hm, ce sa-i faci oglinda asta...dialogu' care-i monolog de fapt...
dragutza, nu mai face atata pe deshteptu', ca nu prea e cazul (sa ne rupem in fitze si talente de superioritate pe-aici)... in plus, nu-ti sta bine si nu tzi se protiveshte, musiu... pacat ca nu prea intelegi unele chestii, esti cam greu de cap din cate s-ar parea, la unele capitole, si ai unele lacune cam grave, dar ce sa-i faci, se mai intampla... sper sa-ti revii tu, intre timp...
sorry ca adoptai tonul asta, da'ti raspunsei pe masura atitudinii tale (dupa cum reiese din postarea ta de mai sus), cam impertinente la adresa mea...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima omului poate fi altar sau iad Marius22 Spiritualitatea ortodoxa 8 23.04.2012 15:21:30
Avatonul. De ce nu au voie femeile in Sfantul Munte Athos? Intrebari utilizatori 28 19.01.2011 22:50:24
Intrarea femeilor in altar si a barbatilor care ajuta preotul sophia Biserica Ortodoxa Romana 203 26.07.2010 02:08:35
ce sa aduci si ce sa nu aduci la sfantul altar dulcineea Biserica Ortodoxa Romana 0 06.12.2007 18:24:10