Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.07.2014, 18:43:53
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Talking Despre ce a spus Hristos. Astept parerile dvs.

“Celui ce-ți cere, dă-i; și nu-i întoarce spatele celui ce vrea să împrumute de la tine”

Acuma hai sa va zic o intamplare. Eram in camin (studentesc) si vine un coleg de palier la mine si ma intreaba daca am sa ii dau 50 de lei. L-am luat dupa fata ca nu are nevoie urgenta de bani, dar i-am dat gandindu-ma la ce a spus Isus. Apoi, dupa ce m-am gandit mai bine, am regretat mult deoarece mi-am dat seama ca nu trebuia sa ii dau ca mi-a cerut cu viclenie, nu ca avea nevoie urgent. Si m-am rugat la Dumnezeu si i-am spus ca daca o sa imi aduca banii inapoi, voi da dublu unui sarac pe care il stiam. Si la scurt timp, bate cineva la usa. Era el, mi-a spus ca a rezolvat si mi-a dat banii inapoi. Peste ceva zile iar ma intreaba daca vreau sa ii dau imprumut 50 de lei. I-am spus nu, si m-am gandit sa nu ii dau pentru ca nu vreau sa mai cad a doua oara in plasa. Acum va intreb pe voi, sa dau celui ce imi cere cu viclenie? Sa tinem cont si de ce a spus Isus.

Parerea mea este ca nu, nu trebuie sa dau. Mai ales ca Isus a mai spus sa fim intelepti ca serpii

Astept parerile dvs.

Last edited by bogdansava21; 08.07.2014 at 18:46:05.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.07.2014, 18:53:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Înțeleg că este vorba doar de o bănuială de viclenie, din moment ce ți-a adus imediat banii înapoi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.07.2014, 18:58:59
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Înțeleg că este vorba doar de o bănuială de viclenie, din moment ce ți-a adus imediat banii înapoi.
nu am fost 100% sigur. Dar peste 50% tot eram. M-am mai gandit si ca poate vroia sa imi castige increderea asa, dandu-mi banii inapoi si apoi cerandu-mi iar aceeasi suma de bani.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.07.2014, 19:03:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Bănuiala este un păcat. Înseamnă să gândești de rău despre cineva fără să ai motive întemeiate. Nu este de ajuns o expresie a feței ca să ne dăm seama de viclenia sau sinceritatea cuiva. E mai bine să ne luăm după fapte. Sunt oameni care înapoiază un împrumut și oameni care nu-l mai înapoiază. Ca să vezi din ce categorie face parte, trebuie să-i dai șansa să-ți dovedească.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.07.2014, 19:07:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Și pentru că ai făcut referire la ce a spus Hristos. Este destul de clar că împrumutându-l exact asta ai făcut: Ai împlinit ceea ce ne-a cerut Mântuitorul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.07.2014, 22:38:22
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Si nu imprumuta niciodata o suma debani de care nu te-ai putea lipsi, la o adica :). Multi iti cer si iti aduc inapoi, in repetate randuri, nu-s de rea vointa, insa nu poti sti niciodata ce se poate intampla si nu-ti mai poate da inapoi. Se muta, ramane fara slujba, se imbolnaveste, da in vreo patima, si chiar nu mai poate, nu ca n-ar vrea. Si atunci, sa nu iti para rau, sau sa intri tu in impas, Doamne fereste... Acum e drept ca Dumnezeu nu lasa sa patimeasca pe cei drepti, decat daca e in folosul lor... Daca imprumuti cu buna credinta pe cineva si nu-ti mai da inapoi, inseamna ca tie nu-ti trebuia neaparat, iti ajungea cat mai aveai, iar lui, daca ii prisosea si putea si nu ti-a dat inapoi, probabil ii va fi spre pierzanie, nicidecum spre castig.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.07.2014, 23:47:05
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Sfântul Ioan Gură de Aur spunea: „Să transpire banul în mâna ta până să îl dai”
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.07.2014, 09:32:15
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
“Celui ce-ți cere, dă-i; și nu-i întoarce spatele celui ce vrea să împrumute de la tine”
„Și dacă dați împrumut celor de la care nădăjduiți să luați înapoi, ce mulțumire puteți avea? Că și păcătoșii dau cu împrumut păcătoșilor, ca să primească înapoi întocmai. Ci iubiți pe vrăjmașii voștri și faceți bine și dați cu împrumut, fără să nădăjduiți nimic în schimb, și răsplata voastră va fi multă și veți fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulțumitori și răi.
Fiți milostivi, precum și Tatăl vostru este milostiv.”
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.07.2014, 13:40:16
bogdansava21 bogdansava21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2014
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
„Și dacă dați împrumut celor de la care nădăjduiți să luați înapoi, ce mulțumire puteți avea? Că și păcătoșii dau cu împrumut păcătoșilor, ca să primească înapoi întocmai. Ci iubiți pe vrăjmașii voștri și faceți bine și dați cu împrumut, fără să nădăjduiți nimic în schimb, și răsplata voastră va fi multă și veți fi fiii Celui Preaînalt, că El este bun cu cei nemulțumitori și răi.
Fiți milostivi, precum și Tatăl vostru este milostiv.”
Milostiv si cu cel care imi cere, nu pentru ca nu are, ci pentru ca e lacom si vrea bani fara sa faca mai nimic? Nu exista asa ceva. Isus a mai spus de asemenea sa fim intelepti. Un intelept nu cred ca s-ar baga singur in cusca leului...nu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.07.2014, 12:22:54
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdansava21 Vezi mesajul
Milostiv si cu cel care imi cere, nu pentru ca nu are, ci pentru ca e lacom si vrea bani fara sa faca mai nimic? Nu exista asa ceva. Isus a mai spus de asemenea sa fim intelepti. Un intelept nu cred ca s-ar baga singur in cusca leului...nu?
Iisus n-a spus să ne credem chiar atât de înțelepți încât să citim ce a zis El și să facem cum știam noi deja.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare