Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 05.01.2013, 10:27:40
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sminteala , multa sminteala si pierdere de timp !
Simnteala pentru cine?

Ca si catolic pot spune un lucru simplu, fara sa fie nevoie sa citesc lunga postare a initiatorului. Atata vreme cat scrie acolo ca Neprihanita Zamislire inseamna ca sfanta Fecioara s-a intrupat de la Duhul Sfant, lucru care este fals, nici nu ma obosesc sa citesc restul. Un indrumator spiritual catolic spunea ca un lucru, daca vine de la Dumnezeu, nu are in el nici cea mai mica urma de rau. In acea postare am descoperit o minciuna, deci pentru mine e clar ce se ascunde in spatele "adevarului care trebuie aparat cu pretul vietii".
Reply With Quote
  #12  
Vechi 05.01.2013, 12:44:01
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Singurul care a fost de la Dumnezeu, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, Lumină din Lumină, născut, iar nu făcut, Cel de o ființă cu Tatăl, prin care toate s-au făcut, a fost este și va fi Hristos Iisus, Mesia, Mântuitorul omenirii. Amin. Și-atât.

Preasfânta Născătoare nu a fost de la Dumnezeu (anume în mod direct, ca Hristos), Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat. A fost doar o naștere normală, prin dăruirea lui Dumnezeu către Sfinții Ioachim și Ana de a zămisli un copil, la fel ca și dăruirea pentru preotul Zaharia, a copilului Ioan, la fel ca și dăruirea ce a dat-o lui Avraam și lui Sara, dar și Isaac cu Rebeca, care-au avut gemeni; toate au venit de la Dumnezeu, și asta înseamnă cu au nici o urmă de rău? Greșit. Toți suntem din păcat prin unirea firească lumii acesteia dintre bărbat și femeie, toți avem păcatul strămoșesc, anume a fi supuși păcatului, a cărui plată este moartea și a lupta cu cea mai puternică înverșunare împotriva lui (păcatului) și ispitelor. Și prin credință și iubire, deci nu noi reușim, ci împreună cu Cel ce este însăși izvorul reușirilor, vom reuși. Prin asta ne dobândim sfințenia și vom fi încununați pentru luptele noastre. Înțelegi?

Preasfânta Născătoare a fost dată templului de micuță, avea mereu trupul acoperit, nu ieșea după nimic. Așa era portul tuturor fecioarelor. Ea nu era cu nimic mai deosebită de alte fecioare. Zice la Matei 1, 23: "Iată, Fecioara va avea în pântece și va naște Fiu și vor chema numele Lui Emanuel, care se tâlcuiește: Cu noi este Dumnezeu". Zice Fecioara. Nu Fecioara fără de păcat. Faptul că ea a ajuns să fie aleasă de Domnul pentru a lua trup omenesc prin ea, e meritul ei personal, e sfințenia care a făcut-o aleasă. Și în plus lucru foarte important: a trebuit și ea să aleagă. Să vrea să facă parte din acest plan. Că zice Scriptura: "Fie mie după cuvântul Tău". Dacă ea nu ar fi vrut și nu ar fi ales asta, crezi că Dumnezeu nu ar mai fi ales pe altcineva? Cu siguranță că ar fi ales pe altcineva, o altă fecioară. E simplu și minunat. Voința noastră în conlucrare cu Dumnezeu, nu doar aici, ci cu noi toți, în fiecare zi.

Acel îndrumător spiritual catolic nu a spus bine. Pănâ la urmă toți oamenii sunt de la Dumnezeu. Zămislirea se întâmplă de la Dumnezeu. Toate nașterile sunt cu pronia lui Dumnezeu (purtarea Lui de grijă), îngăduința lui Dumnezeu. Poate fi o naștere de la diavol? Nu. Vrăjmașul nu va avea niciodată putere să creeze. Nimic. Doar nemulțumit să fie mereu, de toate. Dacă te gândești la antihrist, acela va ieși din desfânata pământului (democrația) care atunci când va curvi cu toate neamurile (prin globalizare), va veni antihristul, care la fel cum și Preasfânta Născătoare a dobândit meritele ei, și a ajuns la neprihănire și a fost aleasă (nu înainte de a fi și ea de acord), așa și antihristul va avea meritele lui, de a dobândi cea mai josnică stare umană, la care poate ajunge un om (și va fi cea din urmă și cea mai mare persecuție a creștinilor), atunci va veni și Ilie și Enoh, și toate celelalte înfiorătoare lucruri.

Să revenim. Am reușit să îți arăt ceva? M-am străduit, să știi. Să răspund simplu, să poți înțelege în câteva rânduri ce se explică în zeci de pagini de dogmatică. Să ne fie la amândoi spre smerenie. La toți. Nu pentru că nu și-ar avea rostul acele pagini de dogmatică, dar pentru că ești ispitit să devii arogant și să nu le citești, căci sunt scrise cu multă iubire pentru toți oamenii, iată vreau să-ți vin în ajutor, să biruim împreună cu Hristos ispitele și să te ajut, să vezi Adevărul (după măsura cunoștiințelor mele, pe care sunt dator să le împărtășesc cu toți), mai departe dacă Îl vei accepta sau nu, e libertatea ta, dăruită ție de Hristos. Iar unde greșim, să ne recunoaștem și acceptăm greșeala și să ne ajutăm reciproc. Am refuzat să vorbesc și cu cea mai dragă persoană mie de pe pământ la telefon (fata cu care vreau să mă căsătoresc) și altele mai mari aș face, căci prioritatea este Hristos, doar ca să îți arăt și mărturisesc Adevărul! Să-ți vin în ajutor. Adevăr pentru care, da, e bine să îți dai pănâ și viața (dacă vrei și dacă poți -prin credință, mărturisire-). Unde nu înțelegi, te rog spune-mi, am să-ți răspund cu tot dragul, promit.

Doar să nu fi obraznic, că atunci am să mă întristez și dacă mă tulbur, nu o să mai știu să îți răspund bine.

Bucurii tuturor.

Last edited by Daniel_Ortodox; 05.01.2013 at 13:14:42.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.01.2013, 14:08:22
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Acel îndrumător spiritual catolic nu a spus bine. Pănâ la urmă toți oamenii sunt de la Dumnezeu.
Acel indrumator spiritual vorbea de lucruri si lucrari, nu de oameni.
Iar postarea dumneavoastra (care e o lucrare) contine in ea (cel putin) un neadevar.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.01.2013, 15:22:52
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Da, și eu mă refer la lucruri și lucrări. Postarea duhovnicească este o lucrare, ai dreptate, la fel cum și zămislirea unui om, este o lucrare Dumnezeiească. Dumnezeu lucrează prin oameni, spune Sfânta Scriptură. Să știi că El, poate lucra și printr-o postare duhovnicească. A mea, sau a altuia. Lucrează și prin oamenii răi, îngăduindu-le să fie răi (toate ne sunt îngaduite, dar nu toate ne sunt de folos, spune Sfântul Apostol Pavel, iar prin El, Dumnezeu), ca prin răutatea lor, să ne călim noi, să devenim mai buni noi, răbdându-i (noi cei tari, datori suntem să purtăm slăbiciunile celor neputincioși, așa ceva parcă scrie la Romani 8), ajutându-i, sfătunindu-i. Toate sunt lucrările lui Dumnezeu, nu-i așa? Prin voia noastră. Căci nu se bagă cu forța în viața noastră, cum nu ne bagă cu forța în Rai sau in iad, noi ne băgăm singuri, în unul din aceste două locuri. El doar ne va arăta ce am ales noi, la Judecată.
Lucrările lui Dumnezeu și lucrurile lui Dumnezeu, prin natură spre exemplu, ca o oglindire a celor viitoare sunt toate spre folosul nostru. Iar în posturile mele, să-mi fie spre smerenie, cu umilință îți spun, iubitul meu frate, că nu am spus nici un neadevăr, și tu te afli pe o cale pe care nu trebuie să fi, căci sfârșitul drumului căii tale și toți alții ca tine care merg pe ea, este iadul. Direct, fără purgatoriu. O spun cu durere în suflet, nu pentru că noi suntem superiori. Cu nimic. Ci o spun ca să-ți fiu de sprijin și folos. Înțelegi ce vrei și ce poți.

Bucurii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.01.2013, 16:02:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Autorul explica destul de clar motivatia lui aici:
Astfel, inteleg ca el este miscat pana in adancul sufletului de ratacirile catolicilor si plange cu amar, seara si dimineata, gandindu-se ca in rai se va vorbi numai romaneste si greceste, desi limba de comunicare va fi rusa.
Asta n-am priceput-o.

Citat:
Atatia oameni vor ajunge in iad, numai si numai fiindca refuza cu groaza sa intre sub omoforul lui IPSPF Daniel, ori al lui Kir Alexei (sau cum il mai cheama pe actualul patriarh al Kremlinului).
Faptul ca si cineva relativ istet ca dvs. nu poate pricepe (sau nu vrea? se preface?) ca problema e mai mult decat de jurisdictie, arata ca astfel de catehizari mai sunt necesare din cand in cand.

Observ ca ati comentat in general diferentele relativ minore, pentru problemele teologice inca mai meditati la ironii "fine" lipsindu-va momentan inspiratia sau sa intelegem ca totusi ati sesizat gravitatea acelor aspecte si preferati sa ocoliti bataia de cap, innotand doar la suprafata?

Citat:
Fericit este cel care a smuls chiar si o singura oaie ratacita in haita cea neagra a lupilor in blani de oaie condusi de diabolicul hitlerist de Papa, apostatul episcop al Romei.
Am citit cu atentie si in lista de mai sus partea cu "hitleristul" nu era.
Credeti ca e necesar sa fie adaugata? Orice sugestii sunt binevenite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.01.2013, 20:39:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Mai este o eroare dogmatica, care se spune ca sta la baza erorilor dogmatice catolice, anume energiile create. Harul e o energie creata in catolicism.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.01.2013, 21:49:51
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Da, așa e, mai sunt câteva inovații puternice, care țin și de dogmă, nu doar idei teologice. Dar devine cu atât mai grav, că de la teleogumenă ei ajung foarte ușor la dogmă și la erezie. Harul ca și energie creată, când harul e necreat. Lipsa isihasmului sau lipsa rugăciunii inimii, lipsa ascetisului (la ei nu există pustnici, cea mai înaltă treaptă de spiritualitate, considerată, e aderarea la un ordin monahal sau congregație monahală), sau prescurtarea Sfintei Liturghii la 45-50 de minute. Astea le-am omis, le-am uitat. Dar mai sunt. Dacă suntem împreună aici, în ajutor pentru frații noștri rătăciți, îi putem ajuta, fiecare după cunoștiințele nostre, spre smerenie să ne fie la cei ce dau și cei ce primesc, spre slava lui Dumnezeu.
Mulțumim Domnului. Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 05.01.2013 at 22:00:56.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.01.2013, 22:10:29
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Acel indrumator spiritual vorbea de lucruri si lucrari, nu de oameni.
Iar postarea dumneavoastra (care e o lucrare) contine in ea (cel putin) un neadevar.
Soră, aveți impresia, cumva, că discutați cu cineva dispus să asculte, capabil să-și recunoască erorile sau dispus spre aceasta ?!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.01.2013, 22:16:17
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
Doamne ajută.

Da, și eu mă refer la lucruri și lucrări. Postarea duhovnicească este o lucrare, ai dreptate, la fel cum și zămislirea unui om, este o lucrare Dumnezeiească. Dumnezeu lucrează prin oameni, spune Sfânta Scriptură. Să știi că El, poate lucra și printr-o postare duhovnicească. A mea, sau a altuia.
Postarea tan umai duhovnicească nu este. Nu poate fi duhovnicesc ceea ce este plin de neadevăruri. Doamna Nutucutu ți-a atras atenția că ceea ce scrii despre Imaculata Concepție n-are nici în clin, nici în mânecă cu dogma Bisericii Catolice. Tu te faci că nu vezi și o ții pe a ta.

În ultima postare ai enunțat o nouă enormitate, susținând că în Biserica Romano Catolică lipsește ascetismul. Ia vedeți cam cu ce se ocupă, de exemplu, călugării cartusieni, printre mulți alții.

Ceea ce observ, de o vreme, ca fiind caracteristic tuturor vituperațiilor anti-catolice, este că niciodată nu se mulțumesc să rămână în sfera dezbaterii teologice. În mod inevitabil, în aceste tirade împotriva Bisericii lui Hristos se infiltrează și neadevăruri factuale. Case in point: neînțelegerea, și reprezentarea falsă, voit sau nu, a dogmei Imaculatei Concepții, sau ideea de un fals grosolan că în Biserica Romano Catolică nu există ascetism.

Pe de o parte, mi se pare bizar: un propagandist de calibru se va feri, de obicei, să folosească alegații manifest neadevărate, tocmai pentru că sunt atât de ușor de demontat.

Pe de altă parte, mă gândesc că, fie acest gen de propagandă se adresează aprioric unui gen de public pentru care adevărul factual și logica n-au oricum nicio greutate, fie că este lucrarea Duhului Sfânt care are grijă să introducă în orice asemenea atacuri la adresa Bisericii lui Hristos un semnal de alarmă, pentru cei dispuși să-l observe.

Last edited by MihaiG; 05.01.2013 at 22:37:41.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.01.2013, 22:39:28
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.
Nu sunt soră, sunt frate. Simt în cuvintele tale că vrei să devii rău cu mine, cu noi, ironic și zeflemitor. Nu-i voie, iubite frate. Nu-i creștinește. Nu faci bine. Te rog să nu devii obraznic, că dacă ești obraznic, mă tulbur și nu îți mai pot răspunde bine la nelămuriri.
Iar dacă, cum tu spui, nu ești dispus să asculți, să-ți recunoști greșelile, atunci, iartă-mă te rog, dar nu te mai pot ajuta cu nimic. Dar ia seamă, nu în fața mea vei da socoteală, ci în fața lui Hristos Dumnezeu și a sfinților Lui, care vor judeca lumea. Pentru fiecare cuvânt ce ai avut, intenție ce ai voit, gând ce-ai gândit, faptă ce-ai înfăptuit.
Te rog să mă ierți pentru că nu am reușit să îți arăt duhovnicia și bună purtarea cu care am scris, asta intenționez mereu.
Despre imaculata concepție, eu m-am referit ca o dogmă a catolicismului, ceea ce este. Iar la ascetism, m-am referit la lipsa pustniciei, am și scris acolo, căci așa este, nu există pustnicie, iar ascetism tocmai asta este - pustnicie, monahismul e diferit de isihasm și de ascetism. Ordinul cartusienilor, are viață de obște, adică împreună, nu pustnicie.
Nu știu ce este o vituperație. Iar din Biserica lui Hristos a încetat demult să facă parte catolicismul, ci a rămas doar Biserica Creștină, care El a înființat-o, care se mai numește Ortodoxă (ca și deosebire de orice altceva), decând cu ieșirea romano-catolicismului din ea, din Mireasa lui Hristos, ca să se deosebească de eresul catolic.
Nu vreau să montez și să demontez nimic și nici să atac pe nimeni. Doar să mărturisesc. Și să ajut, după putință.
Iertați. Bucurii.

Last edited by Daniel_Ortodox; 05.01.2013 at 22:55:00.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ereziile yoghiste ale Maicii Siluana mihailt Biserica Ortodoxa Romana 54 05.03.2014 21:17:15
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Casatoria intre o ortodoxa si un romano-catolic oana_dinisoni Biserica Romano-Catolica 34 21.04.2011 00:18:17
Imperiul Romano-Bulgar sovidiu Generalitati 3 13.12.2006 15:14:03