Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.08.2007, 15:27:21
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
cand sotul meu a fost confirmat ortodox nu s-a pus problema ca trebuie sa se boteze din nou, la ortodocsi, ci i s-a recunoscut botezul catolic.
Mirela, si in Ioan Botezatorul a spus ca el a botezat cu apa, dar ca va veni Acela Care va boteza cu Duhul Sfant. Cred deci ca Luly are dreptate, mai ales din cauza celor trei scufundari, care stii cu siguranta ce reprezinta.

Oare in afara de ortodocsi mai sunt si altii care boteaza prin scufundare?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.08.2007, 18:05:10
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

nu era retorica. am vazut cu ce inversunare se vorbea pe forum despre botezul prin stropire si cel efectuat prin scufundare si mi-am pus serios intrebarea daca fiica-mea e crestina sau nu . eu am vrut sa fie, dar daca nu e? dar daca n-are inger pazitor, din cauza popii, ca n-a respectat tipicul?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.08.2007, 18:08:01
irina-elena irina-elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Mesaje: 46
Implicit

oricum, jenica, sfatul tau l-am inteles . esti prea buna. multumesc
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.08.2007, 21:58:55
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

irina-elena, Taina botezului consta nu numai din gesturi ci si din cuvintele pe care preotul le spune. Copiii mai bolnaviciosi pot fi stropiti, in loc sa fie cufundati, desi este stiut ca nici un copil nu raceste la botez. Asa am fost si eu botezata, prin stropire si am un Inger Pazitor foarte bun. Acum m-ai facut si pe mine curioasa. Il voi intreba pe preotul nostru.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.08.2007, 23:06:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

anca, ma indoiesc ca luly are dreptate. din moment ce dogmele noastre ortodoxe accepta botezul catolic, pentru aceia care vor sa devina ortodocsi, e clar ca nu are.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.08.2007, 23:45:59
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, am auzit o predica pe tema asta si parca se spunea acolo, ca botezul nu se repeta, caci copilul sau persoana a primit Duhul Sfant, fiind vorba de botezul la catolici. Botezul de la protestanti, prin lipsa Tainelor, e cu totul altceva si difera total de cel ortodox. Dar poate ne lamureste cineva, care e mai in masura ca mine.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.08.2007, 14:33:45
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirela, luly este ortodoxa pe stil vechi. Sa nu facem greseala:)
Cat despre cei care nu sunt ortodocsi si scriu aici, va rog fratilor, respectati casa noastra. Nu uitati ca este un forum ortodox. Uite spre ex mariab a intrat si-a declarat deschis confesiunea si a cerut permisiunea sa scrie. Aceasta este o atitudine crestina nu credeti?? Nu folositi nimanui, nici macar credintei voastre!!! daca intrati aici ( tu si dulcineea) si ne batjocoriti preotii, ierarhii. Chiar daca uneori este adevrat ceea ce spuneti, cinsider ca un ADEVARAT CRESTIN isi face mai intai curatenie IN PROPRIA GRADINA apoi, daca a terminat ALE SALE!! "ajuta" si la vecin:) Sunteti bine venite, si tu Luly si Dulcineea si toti cei de alta confesiune dar!! RESPECTATI-NE CASA:D Nu este normal sa vii TU in casa mea si sa imi impui regulile tale nu?? este o chestie de bunn simt la urma urmei.. va rog deci Dulcineea, Luly, meditati daca aveti o atitutudine demna fie si in credinta voastra...
cu respect jenica
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.08.2007, 14:58:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru ca au existat cateva neintelegeri voi da acest fragment:"Botezul lui Ioan, asa cum spune Ioan insusi, nu este botezul crestin (Ioan, 1, 33), insa a preinchipuit botezul crestin, fiind in acelasi timp un ritual pregatitor pentru primirea lui Mesia de catre evrei si adeverirea lui fata de lume (Matei, 3, 11). Botezul lui Ioan, desi era de la Dumnezeu (Ioan, 1, 33 ; Luca, 3, 2-3) si se savarseste prin cu*fundare in apa ca si cel crestin instituit de Hristos, este totusi inferior celui crestin fiindca nu se conferea prin el harul dumnezeiesc. El era doar un botez al pocaintei spre iertarea pacatelor (Matei, 3, 11; Luca,3,3).
Protestantii spun, in general, ca botezul crestin nu se deosebeste in mod esential de cel al lui Ioan Botezatorul. Luther, de pilda, spune ca Botezul crestin este o perfectionare a botezului lui Ioan. Aceasta conceptie este gresita, caci acesteia i se opun insesi cuvintele lui Ioan Bo*tezatorul si, apoi, cuvintele Mantuitorului Hristos (Matei, 3, 11; Luca, 3, 3, 16 ; Ioan, 3, 3, 5, 6).
Dar de ce n-a botezat Hristos, ne-o spune insusi sfantul Ioan cand zice : "Acela va va boteza cu Duh Sfant si cu foc". Dar Duhul Sfant nu fu*sese inca dat. Acesta ne-a fost dat de Hristos insusi, de sus, de la Tatal (Ioan, 14, 26 ; 15, 26) venind in lume la Cincizecime (Fapte, 2, 1-4). Apostolii trebuiau sa se imbrace mai intai ei insisi cu toata puterea Du*hului, cum s-a si intamplat la Cincizecime (Luca, 24, 49 si Fapte, 2, 1-4), ca apoi ei sa boteze cu apa si cu Duh Sfant, cum au si facut incepand dupa Pogorare cand s-au botezat adaugandu-se apostolilor "ca la trei mii de suflete" (Fapte, 2, 41).
Cu botezul lui Ioan s-a botezat, este adevarat, si Mantuitorul, dar nu pentru ca El avea nevoie de curatire de pacate, fiind Dumnezeu-Omul, ci pentru a ne arata importanta si lucrarea botezului pe care il va institui si a implini Legea, ca sa se descopere lumii taina lui Dum*nezeu cel in Treime inchinat, in numele Caruia sa ne botezam si noi. Taina botezului a fost instituita de Hristos insusi indata dupa in*vierea Sa din morti, odata cu trimiterea apostolilor la propovaduirea Evangheliei catre neamuri : "Mergand, invatati toate neamurile, botezandu-le in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, invatandu-le sa pazeasca toate cate Eu v-am poruncit voua, si iata Eu cu voi sunt in toate zilele, pana la sfarsitul veacului" (Matei, 28, 19-20)."

Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.08.2007, 15:13:33
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Firea umana, potrivit invataturii ortodoxe, a suportat o modificare ontologica. Este nevoie de afundare pentru ca astfel are loc moartea omului celui vechi si renasterea aceleiasi persoane la o noua viata. De aceea primeste si nume. In cazul in care preotul nu a facut aceasta afundare, dar l-a introdus pe prunc in cristelnita si a turnat asupra lui apa, a indeplinit intru totul cerintele din Molitfelnic, (mai putin aceasta afundare)inseamna ca botezul este valid. Sa mentionam ca in cazuri de urgenta, se accepta botezul si prin turnarea apei in numele Sfintei Treimi, de catre o persoana botezata asupra celei nebotezate. (In cazul in care persoana respectiva traieste dupa acest botez, slujba se continua in Biserica, dar fara a mai face afundarea).
La catolici este doar stropire pentru ca natura umana nu a fost afectata de pacat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.08.2007, 19:34:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, jenica draga, stiam ca luly este ortodoxa pe stil vechi. in rest, intru totul de acord cu recomdarile pe care le faci outsider-ilor care intra si scriu pe acest forum.

multumesc, costel si dan, pentru clarificari. in mare stiam si eu aceste lucruri, dar e bine cand cineva ca voi le pune cap la cap.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul in BOR orthodoxia.i.thanatos Botezul 594 26.01.2010 01:33:12
Botezul Hartford Biserica Ortodoxa Romana 34 30.12.2009 13:30:00
Botezul ionut Botezul 33 03.12.2006 12:48:10
botezul mircea/ovidiu Mirungerea(Ungerea cu Mir) 0 28.08.2005 01:10:00