Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.06.2008, 16:07:47
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt
Totzi oamenii sunt aproapele nostru.Cu totzi trebuie sa facem fapte de milostenie trupeasca si sufleteasca.
Domnul nostru Iisus Hristos ii atrage atentzia prin aceasta minunata parabola invatzatorului de lege ca poporul evreu nu respecta aceasta lege - ca pe omul cazut intre talhari il ajuta un ne-evreu care neavand legea respecta cele ale legii.
Cum va expilcati atunci cruciadele si masacrele facute de catre crestini ?
Istoria spune ca aproape cel mai mult sange a fost varsat de catre crestini.

Sa amintesc doar numele de CRUCIATII, (si e de ajuns pentru aceia care stiu) cu " razboiul lor sfant",care au generati si condus acele grozave si barbare razboaie, cu pretextul ca aparau biserica de erezii...


Ce ati putea sa imi spuneti legat de acest aspect?


Vorbesc de Crestini(pretinsi) , care se laudau cu crezul lor...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.06.2008, 16:16:18
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A fi ortodox insemna a fi dreptcredincios. Ortodocsii scriu numele lui Iisus cu doi ,,i".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.06.2008, 16:23:27
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Intrebuintati frecvent termenul "ortodox, sau ortodocs". Imi puteti spune si mie care semnifiactia acestui cuvant ?
Din punct de vedere terminologic
ortodoxism inseamna dreapta credinta, din grecescul ortho - dreapt, corect si doxa - credinta, cunoastere, iar ortodox(csi) este un adept al acestei credinte
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.06.2008, 18:23:23
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Care este aproapele tau, cand este vorba de dragoste ?
Aproapele meu esti tu. Si as vrea sa iti pot da inima mea daca vei avea nevoie de ea.:)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.06.2008, 01:21:12
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap
A fi ortodox insemna a fi dreptcredincios. Ortodocsii scriu numele lui Iisus cu doi ,,i".
De ce?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.06.2008, 01:26:46
Eutifiev_EMI Eutifiev_EMI is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.04.2008
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Care este aproapele tau, cand este vorba de dragoste ?
Aproapele meu esti tu. Si as vrea sa iti pot da inima mea daca vei avea nevoie de ea.:)
Crezi ca pot aparea circumstante, cand cu adevarat sa am nevoie de inima ta ?

Sau altfel spus, daca as fi pe patul de moarte(Doamne fereste) si as avea nevoie de un transplant de inima, sa presupunem,te sau va intreb, ai face luctul asta pentru mine ?

Reply With Quote
  #17  
Vechi 17.06.2008, 16:03:04
sanziana62 sanziana62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru sanziana62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Care este aproapele tau, cand este vorba de dragoste ?
...desi de cele mai multe ori intrebarile tale mi se par cele ale unui copil ,recunosc ca ele ma ajuta sa-mi pun in ordine niste idei ...care oricum imi sunt clare ,dar exprimandu-le si incercand sa le explic devin si mai clare...
Aproapele tau poate fi fiecare om cu care intri in contact si care depinde de tine intr-un fel sau altul...nu cred ca ni se cere sa facem nu stiu ce mari sacrificii ,doar sa ai grija cum te porti cu el ,si sa ai tot timpul inima deschisa si plina de iubire...
...cineva spunea ca atunci cand trecem printr-o nedumerire sa ne intrebam ce-ar fi facut Iisus in locul nostru si atunci gasim mai usor masura cu care sa ne tratam aproapele...fara excese de niciun fel...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 17.06.2008, 16:18:26
sanziana62 sanziana62 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2007
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru sanziana62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Citat:
În prealabil postat de mihailt
Totzi oamenii sunt aproapele nostru.Cu totzi trebuie sa facem fapte de milostenie trupeasca si sufleteasca.
Domnul nostru Iisus Hristos ii atrage atentzia prin aceasta minunata parabola invatzatorului de lege ca poporul evreu nu respecta aceasta lege - ca pe omul cazut intre talhari il ajuta un ne-evreu care neavand legea respecta cele ale legii.
Cum va expilcati atunci cruciadele si masacrele facute de catre crestini ?
Istoria spune ca aproape cel mai mult sange a fost varsat de catre crestini.

Sa amintesc doar numele de CRUCIATII, (si e de ajuns pentru aceia care stiu) cu " razboiul lor sfant",care au generati si condus acele grozave si barbare razboaie, cu pretextul ca aparau biserica de erezii...


Ce ati putea sa imi spuneti legat de acest aspect?


Vorbesc de Crestini(pretinsi) , care se laudau cu crezul lor...
...privesti crestinismul cu suflet rece...de aici si suspiciunea ta la fiecare fraza si numaratoare...
nu cred ca mai exista vreun crestin care sa fie de acord cu cele intamplate...
si inca ceva ...nu erau ortodocsi...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 17.06.2008, 20:07:49
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Care este aproapele tau, cand este vorba de dragoste ?
Aproapele meu esti tu. Si as vrea sa iti pot da inima mea daca vei avea nevoie de ea.:)
Crezi ca pot aparea circumstante, cand cu adevarat sa am nevoie de inima ta ?

Sau altfel spus, daca as fi pe patul de moarte(Doamne fereste) si as avea nevoie de un transplant de inima, sa presupunem,te sau va intreb, ai face luctul asta pentru mine ?
M-as spovedi si daca asi primi binecuvantare as face-o!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.06.2008, 04:17:04
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eutifiev_EMI
Crezi ca pot aparea circumstante, cand cu adevarat sa am nevoie de inima ta ?

Sau altfel spus, daca as fi pe patul de moarte(Doamne fereste) si as avea nevoie de un transplant de inima, sa presupunem,te sau va intreb, ai face luctul asta pentru mine ?
Este o aberatie ce spui:

Tu nu ai cum sa ceri INIMA de la nimeni VIU si CONSTIENT , nu mai bate cimpii...ca nu esti in filme sa ceri inima celor care sunt condamnati la moarte. In primul rind nu ceri tu ca nu esti Papa ci stai la rind pina gasesti donor.

..si tu Jenica , termina, ...cum sa-ti dea cineva binecuvintarea ca tu om sanatos cu familie copii, sa-ti faci hara-chiri pentru ca altul ,POATE, sa mai traiasca citiva ani?

..oricum, nu te las eu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubeste aproapele ca pe tine insuti dobrin7m Spiritualitatea ortodoxa 54 16.05.2013 14:58:37
Cunoaste-te pe tine insuti florin.oltean75 Generalitati 12 10.01.2012 16:39:59
Daca vrei sa omori pe aproapele, pe tine te omori spre_rasarit Generalitati 6 21.09.2011 11:21:24
Ce presupune sa iti iubesti aproapele? glykys Despre Biserica Ortodoxa in general 46 03.01.2010 15:46:38
RUGACIUNE PENTRU TINE INSUTI icamilin Rugaciuni 1 07.05.2009 08:22:15