Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.05.2010, 15:46:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit Păcate de dreapta in contra poruncii I

O formă des întâlnită, inclusiv pe Internet, de păcat de dreapta împotriva poruncii I ar putea fi și diverse scrisori pe care le primesc ca spam prin care mi se cere să spun de un anumit număr de ori o rugăciune, pe care, dacă aș spune-o mi s-ar îndeplini nu știu ce dorință, iar dacă nu aș îndeplini-o mă paște nu știu ce teribilă întâmplare.
Se poate face vrăji și cu cele sfinte, chiar și rugăciunile Bisericii pot fi folosite cu atitudine vrăjitorească. Departe de a fi atenuante, asemenea lucruri nu fac decât să agraveze ceva ce este oricum păcat grav prin natura lui.

Primiți asemenea mesaje ? Cum procedați cu ele ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.05.2010, 16:44:21
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Le ignor pur si simplu. Rugaciunea in sine nu este o superstitie, dar repetatul de nu stiu cate ori, trimiterea la nu stiu cate persoane in nu stiu cat timp, ca daca nu, nu stiu ce ti se intampla, mi se pare o prostie. Eventual, daca cineva chiar trimite o avalansa de astfel de mesaje, ii si transmit, prieteneste, sigur, ca nu cred in lucrurile astea si ar face bine sa faca la fel. :)
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.05.2010, 16:56:38
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi sunt un om pasnic, reactia mea la astfel de mesaje a fost destul de dura la adresa celor care le trimitea, astfel incat acum nu mai primiesc decat dintre acele care nu ma mai streseaza...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.05.2010, 17:22:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Nu prea primesc asa ceva. Toti oamenii din lista mea sunt crestini seriosi ; nu cred si nu propaga idei de-astea; le sterg imediat. [deci o solutie ar fi sa ai grija pe cine bagi in lista de contacte] Mai mult ma deranjeaza spamurile de la Mr Obumba Mombagunda din Nigeria care vrea sa-mi dea mie mostenirea lui, ca e pe moarte...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.05.2010, 19:28:05
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cind eram copil e clar nu era internet se aruncau 13 biletele pe jos in diferite locuri cei curiosi luau de jos biletul care il gaseau, in care se cerea cam acelas lucru trebuia sa scri la rindul tau 13 bilete si asa se impinzea tara ca se mai trimetea si prin posta.o aiureala totala.la fel dupa90'a aparut aluat pentru bunastare de la ierusalim luai o parte completai o parte si dadeai altei familii,iata ce bunastare pe capul nostru.nu stiu in ce scop sa facut aceste lucruri ce par o aiureala goala.nici o problemapoate cineva sa distrat pe seama celor multi si fricosi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.05.2010, 20:12:16
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

[quote=

Primiți asemenea mesaje ? Cum procedați cu ele ?[/QUOTE]
Primesc in fiecare saptamana. Citesc sa vad despre ce e vorba( de multe ori , imi dau seama pe la sfarsitul mesajului despre ce e vorba), apoi le sterg.
Am mai spus si pe alt topic, nici mie nu mi se pare in regula practica intalnita intre cei care isi doresc sa li se indeplineasca rapid cine stie ce dorinta. Aceea de a spune nu stiu ce rugaciune de 9 ori, de a merge 9 sau 7 saptamani la o sg.sau la9 biserici diferite etc. Ca si cum ar fi o formula magica si...gata vraja!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.05.2010, 22:19:17
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Le sterg pentru ca ma enerveaza sa fie cineva folosit asa...adica iti dau emailul meu si tu imi trimiti toate alea ca sa ti se ideplineasca tie nu stiu ce dorinta! Si unt si neinteresante ca prezentari! Acum am gasit ceva si mai grav- sunt un fel de divinatie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.05.2010, 23:54:46
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Nu prea primesc asa ceva. Toti oamenii din lista mea sunt crestini seriosi ; nu cred si nu propaga idei de-astea; le sterg imediat. [deci o solutie ar fi sa ai grija pe cine bagi in lista de contacte] Mai mult ma deranjeaza spamurile de la Mr Obumba Mombagunda din Nigeria care vrea sa-mi dea mie mostenirea lui, ca e pe moarte...
:-) Si eu primesc din astea mereu. Sau ca am castigat la lotto sume de cateva milioane. Calculasem odata sotul meu si cu mine ca eram deja multimiliardari intr-o saptamana.

Cele de care intreaba Dragomir: le sterg.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.05.2010, 12:54:00
melb26's Avatar
melb26 melb26 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 143
Smile

Si eu primesc astfel de mesaje, nu raspund niciodata la ele, le sterg.
__________________
''Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu miluieste-ma pe mine, pacatoasa si pe noi toti!''
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.05.2010, 13:01:37
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Se poate face vrăji și cu cele sfinte, chiar și rugăciunile Bisericii pot fi folosite cu atitudine vrăjitorească. Departe de a fi atenuante, asemenea lucruri nu fac decât să agraveze ceva ce este oricum păcat grav prin natura lui.

Primiți asemenea mesaje ? Cum procedați cu ele ?
Cu cele sfinte nu putem face vraji. Daca o persoana care se ocupa cu vrajitoria aduce si aghiasma, anafura, o cruce sau invoca numele Domnului nu trebuie sa intelegem ca vraja este posibila datorita prezentei acestora. Sunt puse ca sa atraga cat mai multe persoane, ca si cand acestea se petrec cu ajutorul Domnului. Nimic mai fals.

Cat despre mesajele de a ma ruga pentru x, y .... nu-mi aduc tulburare. Caci eu daca ma rog, o fac cu buna intentie. Si Domnul le va da raspuns dupa voia Sa. E adevarat ca nu ma rog pentru divort, cearta, ... Nu rugaciunea strica, ci lipsa rugaciunii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Noua Dreapta vlad90 Generalitati 70 30.05.2012 16:17:29
Noua dreapta - pro sau contra ? heorhe Generalitati 25 15.08.2010 12:35:08
Incalcarea poruncii a 5-a zoridezi Generalitati 5 19.10.2009 14:39:10