Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2006, 22:39:13
pompi pompi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2006
Mesaje: 4
Implicit

Raspunsul tau T-Bone este interesant. Mie mi-e ingrozitor de teama sa ma gandesc la vraji. Stiu totusi cel putin doua persoane care au avut probleme de genul asta. In momentul asta ma voi referi doar la cele doua persoane pe care le cunosc bine. Stiu din relatarile lor ca in tineretea lor a existat o matusa a lor care le-a facut niste vraji. Una dintre cele doua doamne nu s-a casatorit niciodata si nu a avut in preajma ei pe nimeni niciodata, iar cea de a doua s-a casatorit foarte tarziu,la peste 50 de ani, dar totul a fost o suferinta care s-a terminat cu moartea sotului si imbolnavirea acestei doamne.Ele au aflat totul chiar de la matusa, dar nu au avut ce face. La un moment dat, ca sa-ti dau un exemplu, matusa aceasta i-a spus uneia dintre cele doua nepoate ca ouale pe care tocmai i le face cadou au fost ingropate la stalpul portii, dar sa nu se teama si sa le manance fara grija . Sigur ca nu le-a mancat nimeni dar ideea in sine e ingrozitoare. Si acesta e doar un exemplu. Nu te speria nu voi spune nimic mai mult pt ca deja e prea mult si pentru mine. Se fac totusi niste lucruri care te pot afecta toata viata si care nu se pot indrepta. Mie de asta mi-e teama. Deja ma intreb daca nu sunt si eu intr-o situatie asemanatoare.
Fereste-ne Doamne si apara-ne!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.07.2006, 15:20:47
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Nu ai de ce sa te temei, stai calm, nu ai nici motive sa te sperii, deja ai spus cuvintele "Fereste-ne Doamne si apara-ne!" care zic eu valoreaza mai mult si sunt mai puternice decat orice vraja :thumbsup:.

Tu mi-am povestit ceva ce ai auzit de la cunostinte, daca as sta eu sa-ti povestesc ceva ce am trait eu ar fi mai mare lucru. Desi nu am doar 17 ani am trecut prin destule :)

Bunica mea, D-zeu sa o ierte, mama tatalui meu (alcolic si el) se presupune ca a fost vrajitoare, mama mea a fost chinuita (batuta...) chiat de sotul ei, tatal meu, dar ceea mai mare vina o avea aceasta femeie care il intarata si ii spunea doar vorbe neadevarate.
Nu ti-am demonstrat pana acum ca ar fi o vrajitoare, pe vremea cand traia ea nu aveam nici ce manca, iar ei erau "boieri", crezi ca ne aduceau barem o bucata de paine? Nu, singurul lucru care ni-l mai dadeau era niste porumb (cu tot cu cocean) tinut de multa vreme de ei cine stie pe unde.

Sora sa, tot bunica mea, traieste si acum, se presupune ca si aceasta ar fi vrajitoare, posibil mai mare ca prima care s-a dus :). Nu zic eu asta si nu stau sa povestesc tot ca ma ia plansul :D. Dar iti zic adevarul, cand eram mic si eu credeam ca face vraji, tot satul de la tara de altfel crede acelasi lucru.

Tatal meu a murit de cancer, inainte sa moara, cu ceva timp inainte, a vazut un sobolan la wc in casa, fratele meu care a murit si el a vazut acelasi lucru inainte sa moara.
Simplu, o coincidenta sau nu, te face sa crezi ceva rau.
Cel mai mult au avut de suferit fratii mei mai mari care au si fost mai mari pe vremea aia.
Vreau sa-ti spuns ca am si trait ceva timp (1 an si ceva)camin, la Provita (Valea Plopului, Parintele Tanase) si acolo mi-a mers foarte bine, biserica langa mine, in fiecare zi la biserica, ba chiar eu eram si "ajutorul" preotului :)


Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
un răspuns..! myself00 Generalitati 5 16.03.2012 17:17:29
ce raspuns sa dau? anaana71 Secte si culte 175 24.11.2009 15:39:26
raspuns verona Generalitati 2 23.10.2006 19:44:56