Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.12.2008, 18:43:44
goldfinger17 goldfinger17 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2008
Locație: Craiova,Dolj,Romania
Mesaje: 72
Red face

Citat:
În prealabil postat de EDI Vezi mesajul
goldfinger17 iti multumesc pentru cele ce mi-ai scris.Totusi vreau sa-ti spun ceva(desi am spus ca nu o sa fac cunoscut),am intrebat mai multi preoti cum era si normal primul la care am fost mi-a spus ca si tine ca a fost diavolul altul actualul meu duhovnic mi-a spus la fel dar cu mentiunea ca si Mantuitorului nostru tot diavolul i-a spus ca va fi Judecatorul lumii si asa a si fost,in plus de asta eu inainte de a mi se arata lumina nu mergeam la biserica nu tineam post acum merg aproape in fiecare duminica la biserica tin post ma spovedesc si impartasesc iau anafora si agheasma ma miruiesc etc.

frate cum spune si Traditie1 ca sa ti se fi aratat asta si sa vina Duhul lui Dumnezeu asupra ta ar fi trebuit sa duci o viata de sfant...Nu ma pricep eu la treburile astea dar iti spun cum stiu si eu.Cel mai probabil inainte duceai o viata nu tocmai crestineasca...diavolul te-a remarcat ca te-ai departat de la el si ca te-ai intors spre Hristos si inca incearca sa gaseasca o bresa ca sa te faca sa te intorci la el.Fii tare si sa nu te amagesti cu asa mandrie!:) Daca sa presupunem ca ar fi ceva desi e cam imposibil,lumina pe care o vezi iti va vorbi si iti va spune ca e trimisul lui Dumnezeu facandu-se cunoscut ca e de la Dumnezeu prin semnul Sfintei Cruci. Incearca sa uiti sau sa nu mai bagi in seama gandul ala.Uite daca vrei baga id-ul asta in lista ta : lucian_cazacu -pe mine m-a ajutat mult omul acesta desi nu o stie.Datorita lui m-am intors la Domnul. Sanatate si sarbatori fericite intru Domnul!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.12.2008, 00:04:52
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EDI Vezi mesajul
Va relatez o intamplare pe care cred ca nu o sa uit toata viata:intr-o seara am vazut o lumina in geamul usii de la camera(oare sa fi fost lumina divina?),apoi peste cateva zile un duh probabil Sfantul Duh mi-a spus ca o sa fiu seful Sfintilor Ortodocsi apoi dupa 2 ani ca o as fiu al 2-lea Dumnezeu om(intre timp mereu chiar si acum am in gand si cred acest lucru bineninteles fara sa am o certitudine dar in adancul sufletului meu cred).Am intrebat mai multi preoti dar parerea lor nu v-o spun ca sa nu va dau si raspunsul.Care este parerea voastra?(Nerabdarea cred ca se intelege)
Eu cred ca era de la diavol. Diavolul a aparut astfel la multi alti parinti din vechime, incercand sa-i insele. Pe unii chiar a reusit. Diavolul poate sa iti apara si ca inger de lumina, si ca insusi Hristos.

In toata istoria Bisericii Ortodoxe nu cred ca a existat vreodata un sfant care sa fi spus despre el insusi ca e sfant.

Ai grija ca diavolul are si metode mult mai perverse decat asta (care e cam grosolana). Iti poate servi 99 de adevaruri ca sa iti castige increderea si o minciuna dupa aia. Parintii spun sa nu crezi in vise si in vedenii, chiar de l-ai vedea pe Hristos in ele.

Bogdan.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.12.2008, 03:24:45
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EDI Vezi mesajul
Daca ar fi o iluzie m-as gandi mereu la ea?Sunt 4 ani de cand in fiecare zi am in gand ideea aceasta(nu stiu intreb)
Da, tocmai acest argument ar trebui sa-ti dea de gandit. Diavolul ne bombardeaza cu idei, cu ganduri, cu amintiri, cu vise de noapte, daca nu invatam sa nu le dam atentie si sa le indepartam de la noi cat putem de bine.
Exista un topic "Rugaciunea lui Iisus" la sectiunea BOR. Vei putea citi acolo despre ganduri si apararea de gandurile de la diavol. Cele scrise sunt de un real folos. Acolo am citit despre gandurile obsesive: nu sunt de la Dumnezeu. Poti citi toate cele de trebuinta in Filocalia vol. 1 si bineinteles si in restul volumelor. Dar citeste mai intai ce s-a postat acolo si te vei lamuri.

Acum tu nu trebuie sa intelegi ca cineva dintre noi ar avea ceva impotriva ca tu sa te fi nascut un om deosebit. Chiar ne-ar bucura acest lucru, caci avem nevoie de oameni deosebiti, dedicati lui Dumnezeu in vremurile pe care le traim.
Problema e alta: Sfintii Parinti ne-au invatat despre inselarea care vine de la diavolul. Cei care iti scriu, au citit despre aceasta inselare si nu doresc, ca tu sa fii inselat.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.12.2008, 09:32:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EDI Vezi mesajul
Va relatez o intamplare pe care cred ca nu o sa uit toata viata:intr-o seara am vazut o lumina in geamul usii de la camera(oare sa fi fost lumina divina?),apoi peste cateva zile un duh probabil Sfantul Duh mi-a spus ca o sa fiu seful Sfintilor Ortodocsi apoi dupa 2 ani ca o as fiu al 2-lea Dumnezeu om(intre timp mereu chiar si acum am in gand si cred acest lucru bineninteles fara sa am o certitudine dar in adancul sufletului meu cred).Am intrebat mai multi preoti dar parerea lor nu v-o spun ca sa nu va dau si raspunsul.Care este parerea voastra?(Nerabdarea cred ca se intelege)
poi ce spui dumneata e cu fiecare dintre noi:

-lumini foarte multzi vad, dar trebuie sa fie shi folos duhovnicesc
-ca suntem shefii sfintzilor ortodocshi, poi ei au venit sa slujeasca shi nu ca sa fie slujitzi
-ca o sa fim al 2-lea Dumnezeu om, asta o sa se intample cu fiecare daca te mantuieshte Dumnezeu, adica asta e capatul Drumului sau oridecateori te impartasheshti cu Hristos...

parerea mea este ca nu de diavol trebuie sa te infricoshezi shi sa te miri shi sa te minunezi ci de Dumnezeu,

iar drumul maririi omului l-a redeschis Dumnezeu,

cine vrea sa fie mai mare trebuie sa se faca slujitorul tuturor, bineintzeles nu slujind la trufia shi faradelegile acelora ori la ale lui...

deci foarte bine ca ai spus la duhovnicul tau, shi bine ca ne-ai spus shi noua ca shi noi avem aceleashi probleme ca shi tine.

problema este ca dumneata nu shtii ce sa faci cu acele cuvinte auzite, cu acele vedenii, poi ce sa faci cu ele? Loveshte-le de piatra unghiulara care este Hristos shi te uita in oglinda imediat dupa ce ai fost la sfantul maslu...

zic shi eu un sfat aiurea poate ca o sa-tzi fie de folos... nu shtiu, poate daca ash fi tacut, nu te-ar fi durut.

shi foarte bine ca participi la viatza bisericeasca... shi incerci sa traieshti toate cate ni le-a daruit Hristos-Domnul...

nu te infricosha, caci multzi au respins din smerenie, shi cuvintele, shi imagilnile, shi sugestiile shoptite, chiar daca au fost de la Dumnezeu... caci nu se supara Hristos pe cei ce alunga visele shi luminile shi cele ce le vad, le simt shi le aud, socotindu-se pe ei ca nevrednici de astfel de lucruri, caci cel mai rau pentru un creshtin este sa primeasca ingerii nedreptatzii, ai faradelegii, sau minunile necuvincioase shi sa se desfraneze cu ele... sa se amageasca singuri cu ele, sa creada lingushelile otravitoare prin care singuri shi le cauta ca sa cada in miljrâpa vrajei fermecate a slavei de la oameni.... caci ajungi sa ascultzi de o invatzatura din tine, pe care nu o cunoshti, suprascrisa peste invatzatura lui Hristos, asha cum spune sf Ap Petru:

"cainele s-a intors la varsatura lui" shi romanii numesc foarte frumos o boala a tineretzii cu un nume asemanator: varsatura de vant... deci sensurile sunt profunde, pentru cei care mai shi pricep... dar nu doar ca sa shtie... fiindca ajung malahishi shtiintzifici, shtiintzifico-fantastici, ci ca sa se mai nevoiasca cu cate unele...

-shtie Dumnezeu ce patzeshti dumneata....
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.12.2008, 21:29:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Uite ce zice Pr. Cleopa

“Daca de pe acum crezi in vedenii, cand va veni Antihrist, ce-ai sa faci atunci? (…) Ai sa vezi tu atunci! Cand vei vedea ca din paie uscate de grau iti face paine proaspata si, din vita uscata de vie, iti face sa curga vinul cel mai bun. Vor face multe minuni cu puterea satanei, incat cei care nu sunt intemeiati in credinta vor zice: Mai, astia sunt de la Dumnezeu!“ zice Parintele Cleopa
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.12.2008, 23:50:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
“Daca de pe acum crezi in vedenii, cand va veni Antihrist, ce-ai sa faci atunci? (…) Ai sa vezi tu atunci! Cand vei vedea ca din paie uscate de grau iti face paine proaspata si, din vita uscata de vie, iti face sa curga vinul cel mai bun. Vor face multe minuni cu puterea satanei, incat cei care nu sunt intemeiati in credinta vor zice: Mai, astia sunt de la Dumnezeu!“ zice Parintele Cleopa
In loc de observatia aceea inveninata , puteai din respect pentru Parintele Cleopa, sa pui acest citat. Mandria si rautatea dusa la extrem , nu te-au lasat. Era o minune de te indreptai ( ca sa ne incadram la tema topicului ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.12.2008, 01:10:50
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Binecuvantat sa fii in numele Domnului!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.12.2008, 13:04:18
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Post

Citat:
În prealabil postat de EDI Vezi mesajul
goldfinger17 iti multumesc pentru cele ce mi-ai scris.Totusi vreau sa-ti spun ceva(desi am spus ca nu o sa fac cunoscut),am intrebat mai multi preoti cum era si normal primul la care am fost mi-a spus ca si tine ca a fost diavolul altul actualul meu duhovnic mi-a spus la fel dar cu mentiunea ca si Mantuitorului nostru tot diavolul i-a spus ca va fi Judecatorul lumii si asa a si fost,in plus de asta eu inainte de a mi se arata lumina nu mergeam la biserica nu tineam post acum merg aproape in fiecare duminica la biserica tin post ma spovedesc si impartasesc iau anafora si agheasma ma miruiesc etc.
Daca mersul la biserica si tinutul postului etc. ar fi de ajuns... multi oameni ar fi mantuiti. Problema e mult mai profunda de atat si a te supune strict unor reguli si ritualuri nu este de ajuns. Au si ele la un moment dat rolul lor, dar nu sunt suficiente. Ceea ce Domnul Iisus asteapta de la noi oamenii, este ceea ce in Evanghelia dupa Ioan este numita "nasterea din nou", adica o moarte a omului vechi si nasterea omului nou, o reinoire a mintii, a cugetului, o aprindere a duhului... Omul nu poate el singur sa faca asa ceva, pentru ca dupa cum exclama epistola catre romani: "toti au pacatuit si sunt lipsiti de slava lui Dumnezeu"... Singurul care o poate face in om este Domnul Iisus, Duhul Sfant si Tatal. Odata transformat, omul este chemat la sfintenie... "Fiti sfinti, caci Eu sunt sfant."
In concluzie, e foarte posibil ca totul sa fie o inselatorie si o manevrare din partea celui viclean, tatal minciunii. Iar cu privire la obiceiurile bune pe care le aminteai (precum mersul la biserica etc) sunt foarte bune, dar daca ele nu sunt fundamentate pe o viata de sfintenie, daruita lui Hristos, pot fi foarte usor desertaciune si goana dupa vant.
Fiti binecuvantati!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 04.12.2008, 14:27:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EDI Vezi mesajul
Va relatez o intamplare pe care cred ca nu o sa uit toata viata:intr-o seara am vazut o lumina in geamul usii de la camera(oare sa fi fost lumina divina?),apoi peste cateva zile un duh probabil Sfantul Duh mi-a spus ca o sa fiu seful Sfintilor Ortodocsi apoi dupa 2 ani ca o as fiu al 2-lea Dumnezeu om(intre timp mereu chiar si acum am in gand si cred acest lucru bineninteles fara sa am o certitudine dar in adancul sufletului meu cred).Am intrebat mai multi preoti dar parerea lor nu v-o spun ca sa nu va dau si raspunsul.Care este parerea voastra?(Nerabdarea cred ca se intelege)
Asta ma face sa-mi amintesc cu diavolul ii promite Evei ca, daca va manca din pomul oprit, va fi asemenea lui Dumnezeu...

Cine poate sa promita ca vei fi "Seful Sfintilor Ortodocsi"? :) Cine poate sa duca mandria la extrem, el insusi dorind "sa fie asemeni Celui Preainalt"? Cred ca stii cine.

Cum s-a mai zis si mai sus, nevoitorii din pustie si calugarii au parte relativ des de astfel de vedenii. Sentinta bisericii este clara: poate sa fie si de la Dumnezeu, sa nu crezi o iota din aceste "revelatii". Deci alunga gandurile si nu le lasa sa-si faca cuib in capul tau. Probabil ca asta ti-au spus si preotii pe care i-ai intrebat.

Noua Hristos ne promite prin apostoli ca vom deveni dumnezei in har, adica sfinti, dar numai daca vrem sa ne tinem tare de poruncile Sale. Dar pentru asta trebuie printre altele multa smerenie, acea smerenie pe care diavolul n-o s-o inteleaga in veci si pe care ne-a aratat-o clar Insusi Fiul rastignit pe Cruce.

PS: Ramane sa astepti cei 2 ani si sa vezi "profetia" realizata... :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 04.12.2008, 15:52:44
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Acum sa fim cinstiti, cu totii suntem inselati. Cea mai mare inselare este sa te crezi liber de inselare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Din minune in minune,Cristian vrea sa devina preot. tigerAvalo9 Intamplari adevarate 4 20.12.2012 12:22:21
Minune!!! camy_d Despre Biserica Ortodoxa in general 187 19.12.2012 18:02:23
minune mare patricia2006 Generalitati 5 12.09.2012 09:25:11
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 11:23:12
Minune la Iasi!!! BogdanF2 Generalitati 31 23.03.2010 12:25:12