Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 15.03.2010, 10:49:55
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Eu personal nu am vazyt inca barbati in maieu sau in pantaloni scurti in biserica, prin urmare daca astfel de cazuri sunt nu pot decat sa cred ca-s mult mai rare decat in cazul femeilor, fiindca femei decoltate, cu fustita scurta sau cu capul descoperit vad in fiecare duminica.
poate pt ca esti barbat si tocmai de asta nu ti-au sarit in ochi barbatii in maieu sau cu tricouri transparenta, sau cu camasile descheiata...afla ca eu am vazut zeci astfel de cazuri atat in manastiri cat si in bisericile de mir (nu mai zic de cei cu cercei in urechi si cu batic pe cap..)... Poate ca nu ai vazut tocmai pentru ca ai timp sa analizezi si sa judeci doar imbracamintea celor de sex opus.. . La sfarsitul Sfintei Liturghii, dupa cuvantul de invatatura, un parinte a recunoscut, ca si lor le este mult mai greu sa observe barbatii care vin imbracati necuviincios in timp ce imbracaminte femeilor care lasa de dorit le iese f usor in evindenta, si ca regulile de buna cuviinta in biserica sunt si pt barbati nu doar pt femei..poate ar fi cazul sa recunosti si tu asta.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #212  
Vechi 15.03.2010, 11:30:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
...nu mai vrea să iubească cele pământești, pentru că iubirea celor pământești pustiește sufletul și atunci el cade în urât și nepăsare și nu mai vrea să se roage lui Dumnezeu...

....dar sufletul meu s-a îndrăgostit de Tine și nu mai vrea să privească această lume, cu toată frumusețea ei....
1. Depinde ce intelegi prin 'lume'. Cuvantul lume are in Biblie si la Parinti in general o semnificatie tehica, mai ales in sintagma 'lumea aceasta'. Inseamna lumea insemnata de diavol, sub stapanirea lui. Tot asa cum 'trupul' (la chair in franceza, cred ca trupul este termenul rmanesc corespunzator) in Biblie, nu insemana corp, inseamna trupul sub stapanirea pacatului.

2 Calea nu este pentru toti negarea a tot ce este in lume, ci este mai intai iubirea si schimbarea (transfigurarea) lucrurilor pe care le traim. Nu suntem toti calugari. Este o cale diferita.
Avem noi dreptul sa uitam cu totul de cele pamantesti cand suntem casatoriti si avem copii? Cum sa uit eu de cele pamantesti, cand trebuie sa spal vasele si sa arunc gunoiul? mai degraba trebuie sa le fac cu rugaciune si multumire si dragoste (la fel si pe cele placute) O sfanta (parca - sau era doar o cateheta care vorbea de viata de familie, nu mai stiu) spunea ca 'il gaseste pe Hristos si in lighianul de spalat vasele'.

Imi amintesc de un sfant care spunea despre rugaciunea continua desi avem treburi de facut: este ca si cum ne-am face treburile in fata tronului unui rege. Ne continuam treaba dar avem constiinta prezentei Lui.
Cam asa ar trebui si noi sa facem ce avem de facut, si grele si usoare, si placute si neplacute.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 15.03.2010 at 11:33:06.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 15.03.2010, 12:19:41
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
scuza-ma, dar nu pot intelege de unde atata rautate si misoginism in atitudinea ta..doar din cauza subiectului deschis sau asa esti tu de obicei? spune-mi si mie, te rog..tu porti barba? dar barbatii pe care ii gasesti atat de evlaviosi si cumsecade imbracati prin manastirile si bisericile pe care le frecventezi? au toti barba? nu stiu de ce, dar bag mana-n foc ca raspunsul este Nu. si te intreb atunci? cum de vezi si-ti permiti sa mai judeci femeile care nu au capul acoperit?si pe cele care au fusta deaspra genunchiului si pe cele care sunt imbracate in albastru si nu in negru cum ar fi cuviincios dupa parerea ta.. ???? Si cu toate ca stau in partea stanga, cea a femeilor nu mi s-a intamplat niciodata sa simt o femeie mirosind a tutun sau a alcool (nu sustin ca nu sunt si astfel de cazuri) in schimba de f multe ori am simtit asta la unii barbati... asa ca mai bine ar fi sa ne vedem paiul din ochiul nostru si nu barna din ochiul aproapelui.
Nu inteleg unde vezi tu rautate ? Rautacios mi se pare atunci cand o femeie spune unui barbat ca-i misogin doar fiindca ii vorbeste despre un adevar trist legat de atituidinea femeilor la modul general, am tinut sa subliniez ca sunt si fete sau femei cumsecade daca ai fi fost mai atenta ai fi observat.Prin urmare nu prea vad unde sta misoginismul aici. Mi se pare mie sau incerci sa dai lucrurilor o lumina nefasta ?
Daca te macina intr-atat intrebarea, desi am numai 25 de ani da obisnuiesc sa port barba, dar nu prea inteleg ce treaba are purtatul barbii cu evlaviosenia sau cu biserica ? Stii chestia asta este ca si cum eu te-as intreba dar tu obisnuiesti sa te pensezi ?, ca si cum aceasta ti-ar fi un fel de vina. Nu vad ce treaba are barba cu felul in care te prezinti in biserica inaintea lui Dumnezeu.
Nu baga mana-n foc asa de repede, fiindca uite eu chiar obisnuiesc sa port barba, daca vrei imi pun si o poza la avatar ca sa vezi ca nu vorbesc aiurea.

Nu am spus nimic despre culoarea imbracamintii, deci care-i problema ta ?, dupa cum am spus incerci sa dai lucruriolr o total altfel de lumina, iar asta abia este rautate.

Stii eu sunt din Suceava si nu pot decat sa-ti spun cu mana pe inima inca nu am intalnit barbat imbracat indecent in bisericile de pe aicea cel putin, femei insa care se abat de la ceea ce se cheama bunul simt intr-o biserica, in fiecare Duminica.

Dupa cum am mai spus la o manastire, statea un batran cu barba sura ca sa puna mantale pe niste patachine, in caz ca acestea ar fi intrat imbracate necuviincios in manastire. Abia asta este rautate, ca-l tii pe bietul calugar batran in picioare la poarta manastirii.

Din cate vad eu oridecateori nu-ti convine ceva intr-o conversatie purtata cu un barbat o dai repede cu rautaciosule sau misoginule, lasandu-te in acuzatii care nu-si au rostul, incercand sa denaturezi forma lucrurilor.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 15.03.2010, 12:29:47
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
chiar n-ai auzit de atractii fizice nefiresti si de patima sodomiei? ti-as putea da un exemplu curand mediatizat, nu o fac pentru ca nu imi permit sa judec la nivelul la care il faci tu, dar asa este. si nu incerc sa denigrez viata monahala, dar trebuie sa fii constient ca intr-o manastire sunt f multe ispite si chiar daca ar disparea ispitele venite de la femei (singurele pe care imi dau seama ca le stii) deavolul nu sta degeaba si gaseste multe alte cai de ispitire pt calugari sau pentru cei veniti in pelerinaje.
Nu vad de ce ai adus sodomia in discutie, sau alte ispite la care ar putea fi supusi cei din viata monahala? Am vorbit despre ispita ce o exercita femeia pt barbat intr-un raspuns dat altcuiva si nu tie, astfel ca pt a explica acest lucru m-am rezumat cum era si normal numai la acest aspect. Dupa cum bine ai vazut am dat si niste exemple in acest sens, care nu-s din experienta mea personala ci a altora, prin urmare nu vad ce te-a mai nemultumit aicea ?
Care este problema ta Casiana, trebuie sa-ti explic pana si niste lucruri chiar atat de elemntare ce tin de felul in care se poarta o conversatie pe un forum ?
Reply With Quote
  #215  
Vechi 15.03.2010, 12:38:46
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
poate pt ca esti barbat si tocmai de asta nu ti-au sarit in ochi barbatii in maieu sau cu tricouri transparenta, sau cu camasile descheiata...afla ca eu am vazut zeci astfel de cazuri atat in manastiri cat si in bisericile de mir (nu mai zic de cei cu cercei in urechi si cu batic pe cap..)... Poate ca nu ai vazut tocmai pentru ca ai timp sa analizezi si sa judeci doar imbracamintea celor de sex opus.. . La sfarsitul Sfintei Liturghii, dupa cuvantul de invatatura, un parinte a recunoscut, ca si lor le este mult mai greu sa observe barbatii care vin imbracati necuviincios in timp ce imbracaminte femeilor care lasa de dorit le iese f usor in evindenta, si ca regulile de buna cuviinta in biserica sunt si pt barbati nu doar pt femei..poate ar fi cazul sa recunosti si tu asta.
Personal carcotas cum sunt, am facut de multe ori Duminica la biserica, in mintea mea sondaje de genul acesta si surpriza, intotdeauna femeile s-au clasat la inaltime, conducand detasat. Ce pot sa spun, sunt departe de a fi perfect si uneori imi mai fuge mintea si la astfel de nastrusnicii in timpul slujbei. Am mai spus odata, dar vad ca trebuie sa ma repet, aici vorbim despre discriminare si deci despre lucruri privite la modul general, prin urmare chiar daca mai sunt si barbati care dau dovada de o astfel de nerusinare, oricum sunt mult mai putini la nr., chit ca vrei sau nu sa recunosti.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 15.03.2010, 13:23:43
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Nu inteleg unde vezi tu rautate ? Rautacios mi se pare atunci cand o femeie spune unui barbat ca-i misogin doar fiindca ii vorbeste despre un adevar trist legat de atituidinea femeilor la modul general, am tinut sa subliniez ca sunt si fete sau femei cumsecade daca ai fi fost mai atenta ai fi observat.Prin urmare nu prea vad unde sta misoginismul aici. Mi se pare mie sau incerci sa dai lucrurilor o lumina nefasta ?
Daca te macina intr-atat intrebarea, desi am numai 25 de ani da obisnuiesc sa port barba, dar nu prea inteleg ce treaba are purtatul barbii cu evlaviosenia sau cu biserica ? Stii chestia asta este ca si cum eu te-as intreba dar tu obisnuiesti sa te pensezi ?, ca si cum aceasta ti-ar fi un fel de vina. Nu vad ce treaba are barba cu felul in care te prezinti in biserica inaintea lui Dumnezeu.
Nu baga mana-n foc asa de repede, fiindca uite eu chiar obisnuiesc sa port barba, daca vrei imi pun si o poza la avatar ca sa vezi ca nu vorbesc aiurea.

Nu am spus nimic despre culoarea imbracamintii, deci care-i problema ta ?, dupa cum am spus incerci sa dai lucruriolr o total altfel de lumina, iar asta abia este rautate.

Stii eu sunt din Suceava si nu pot decat sa-ti spun cu mana pe inima inca nu am intalnit barbat imbracat indecent in bisericile de pe aicea cel putin, femei insa care se abat de la ceea ce se cheama bunul simt intr-o biserica, in fiecare Duminica.

Dupa cum am mai spus la o manastire, statea un batran cu barba sura ca sa puna mantale pe niste patachine, in caz ca acestea ar fi intrat imbracate necuviincios in manastire. Abia asta este rautate, ca-l tii pe bietul calugar batran in picioare la poarta manastirii.

Din cate vad eu oridecateori nu-ti convine ceva intr-o conversatie purtata cu un barbat o dai repede cu rautaciosule sau misoginule, lasandu-te in acuzatii care nu-si au rostul, incercand sa denaturezi forma lucrurilor.
Imi cer iertare pt “tonul” pe care l-am folosit, dar crede-ma ca m-a teranjat enorm de tare atitudinea ta..poate nu ai fost rau intentionat, poate doar vroiai sa scoti in evidenta problemele legate de buna cuviinta in Sf Biserica, dar mie mi s-a parut ca doar pe cele legate de femei le vezi.
Nu m am indoit ca tu nu porti barba (tot respectul pt asta),doar te-am intrebat spuneam doar ca majoritatea barbatilor nu poarta..iar legatura pe care am facut-o este ca asa cum cinste este pentru femeie a-si acoperi capul, cam asa este si cu barba pentru barbati…sau nu? un semn de smerenie in primul rand. sau poate barbatii purtand barba incearca sa placa intai lui Dumnezeu si apoi femeilor, asa cum ar trebuie si femeile sa faca.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #217  
Vechi 15.03.2010, 13:25:49
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Personal carcotas cum sunt, am facut de multe ori Duminica la biserica, in mintea mea sondaje de genul acesta si surpriza, intotdeauna femeile s-au clasat la inaltime, conducand detasat.
nu te supara, dar stii cum imi explic eu asta?..prin faptul ca la sondajele tale erau mai multe femei in comparatie cu nr de barbati prezenti :)
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #218  
Vechi 15.03.2010, 13:39:32
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
nu te supara, dar stii cum imi explic eu asta?..prin faptul ca la sondajele tale erau mai multe femei in comparatie cu nr de barbati prezenti :)
Dupa cum am tinut sa si precizez cand am vorbit despre acest lucru, este vorba despre o constatare personala, din disctutii puratate dea lungul timpului cu preoti chiar si din cele de la ora de religie cand mai eram pe bancile liceului, cu o profesoara si nu cu un profesor de religie, ca sa vezi.

In ceea ce te priveste pe tine tu poti sa ti-o explici cum vrei.

Last edited by Delirul; 15.03.2010 at 13:42:44.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 15.03.2010, 14:11:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
1. Depinde ce intelegi prin 'lume'. Cuvantul lume are in Biblie si la Parinti in general o semnificatie tehica, mai ales in sintagma 'lumea aceasta'. Inseamna lumea insemnata de diavol, sub stapanirea lui. Tot asa cum 'trupul' (la chair in franceza, cred ca trupul este termenul rmanesc corespunzator) in Biblie, nu insemana corp, inseamna trupul sub stapanirea pacatului.

2 Calea nu este pentru toti negarea a tot ce este in lume, ci este mai intai iubirea si schimbarea (transfigurarea) lucrurilor pe care le traim. Nu suntem toti calugari. Este o cale diferita.
Avem noi dreptul sa uitam cu totul de cele pamantesti cand suntem casatoriti si avem copii? Cum sa uit eu de cele pamantesti, cand trebuie sa spal vasele si sa arunc gunoiul? mai degraba trebuie sa le fac cu rugaciune si multumire si dragoste (la fel si pe cele placute) O sfanta (parca - sau era doar o cateheta care vorbea de viata de familie, nu mai stiu) spunea ca 'il gaseste pe Hristos si in lighianul de spalat vasele'.

Imi amintesc de un sfant care spunea despre rugaciunea continua desi avem treburi de facut: este ca si cum ne-am face treburile in fata tronului unui rege. Ne continuam treaba dar avem constiinta prezentei Lui.
Cam asa ar trebui si noi sa facem ce avem de facut, si grele si usoare, si placute si neplacute.
Ce frumos si sanatos gandesti!

Ma intreb si eu...de ce vad unii oameni numai rau si pacat in jur, ei pe Dumnezeu si sfintenia nu o pot vedea pe pamant totusi? Mi se pare ceva extrem de grav...si nu inteleg cum de poate gandi astfel, pur si simplu sa tot spui ca sa te lepezi de lume ca de un mare pacat ...si atat, asta e lumea chiar?...sau de fapt se face referire la pacat si atat, dar logic fiind faptul ca lumea e si frumoasa....fiind creatia lui Dumnezeu, si nu a diavolului...asa cum s-ar deduce din aceste perceptii negre!!
Reply With Quote
  #220  
Vechi 15.03.2010, 16:26:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Sunt de acord a traim intr-o civilizatie erotizata si supusa poftelor, ca poftele si patimile ne indeamna la toate colturile.
Dar tocmai de aceea, raspunsul crestin nu ar trebui sa fie numai un refuz absolut al placerilor si senzatiilor si bucuriei de natura inclusiv fizica, ci o incercare de transfigurare a lor, de trairea globala a lor.
Care se face prin asceza (post, cumpatare, un stil de viata sobru) si prin trairea lor cu multumire adusa lui Dumnezeu.
Daca nu facem asta, si le refuzam total, cum spune Traditie, riscam doar sa le refulam, nu sa ne curatim de partea patimasa.
Si nu, nu inseamna de loc ca il transform pe Dumnezue in unealta pentru obtinerea placerii. Dar de loc, nu stiu de unde a dedus Traditie asta.
Bun cuvant "transfigurarea", ca acopera, in lipsa unei explicatii "totul si nimic".
Fani am mai discutat pe aceasta tema a transfigurarii sexului, si m-ai trimis sa citesc Pr. Schmemann. Acesta nu numai ca nu vorbea de placerea cuplului in urma cununiei, ci spunea ca transcendera se face prin ducerea crucii, indiferent ca e o casnicie buna sau rea. Cel, care isi duce crucea, este mantuit.
Acum vii cu ideea transigurarii "placerilor si senzatiilor si bucuriilor" si spui si cum sa se faca acest lucru: "prin asceza, dar sa nu le refuzam". Pentru mine asceza inseamna refuz. Dar ce spune DEX?
ASCÉZĂ s.f. Ascetism; p. ext. ansamblu de exerciții fizice și spirituale (considerate purificatoare) practicate de unii călugări.
ASCÉZĂ s. ascetism, pustnicie, schimnicie, sihăstrie, (rar) schimnicit
Stia Traditie ce stia!

Cred ca e cazul sa venim cu explicatii mai clare, nu sa bagam lumea in ceata.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 16:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 13:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 07:11:46