Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.06.2010, 15:28:58
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Hristos nu a vorbit despre reincarnare, ci despre inviere. Iar El nu a inviat cu un alt trup, deci nu S-a reincarnat in altceva, ci a inviat cu trupul pe care l-a asumat. Asadar crestinismul crede in inviere si nu in reincarnare.
Pune mana si mai citeste odata..daca vrei sa intelegi cu adevarat ceva..Vorbind despre Ilie..Iisus spune exact ca deja Ilie a fost printre evrei dar ei nu l-au cunoscut.Citeste si despre discutia lui Iisus cu Nicodim,patriarhul Ierusalimului..si vei vedea.Nu uita ca capitole intregi au fost scoase din Biblie sau gresit traduse din aramaica..
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.06.2010, 15:31:39
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Pune mana si mai citeste odata..daca vrei sa intelegi cu adevarat ceva..Vorbind despre Ilie..Iisus spune exact ca deja Ilie a fost printre evrei dar ei nu l-au cunoscut.Citeste si despre discutia lui Iisus cu Nicodim,patriarhul Ierusalimului..si vei vedea.Nu uita ca capitole intregi au fost scoase din Biblie sau gresit traduse din aramaica..
La Ilie nu se refera la reincarnare ci la cu totul altceva.
Discutia cu Nicodim a fost legata de nasterea spirituala, nu reincarnare.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.06.2010, 15:34:57
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Reîncarnarea e o prostie.

Sufletul este conștiința omului, personalitatea lui. Nu există suflet fără memorie deci dacă nu-ți amintești ceva din viețile anterioare înseamnă că acele vieți nu au existat.
Dintotdeauna,omenirea ce nu a inteles la un moment dat..a spus ca nu exista.Sant mii de dovezi ca asta exista cu adevarat,Memoria vietilor trecute e stearsa intentionat pentru a nu-ti afecta noua viata si evolutia ei.E logica elementara....indiferent daca o accepti sau nu.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.06.2010, 15:48:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Dintotdeauna,omenirea ce nu a inteles la un moment dat..a spus ca nu exista.Sant mii de dovezi ca asta exista cu adevarat,Memoria vietilor trecute e stearsa intentionat pentru a nu-ti afecta noua viata si evolutia ei.E logica elementara....indiferent daca o accepti sau nu.
Prietene, vad ca scrie ortodox la pseudonimul tau. Ortodox de care?

Evrei 9
27. Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata,
28. Tot așa și Hristos, după ce a fost adus o dată jertfă, ca să ridice păcatele multora, a doua oară fără de păcat Se va arăta celor ce cu stăruință Îl așteaptă spre mântuire.

Ce nu ti-i clar?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.06.2010, 22:41:51
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
La Ilie nu se refera la reincarnare ci la cu totul altceva.
Discutia cu Nicodim a fost legata de nasterea spirituala, nu reincarnare.
parerea ta...eu am alta convingere
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.06.2010, 22:48:02
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Prietene, vad ca scrie ortodox la pseudonimul tau. Ortodox de care?

Evrei 9
27. Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata,
28. Tot așa și Hristos, după ce a fost adus o dată jertfă, ca să ridice păcatele multora, a doua oară fără de păcat Se va arăta celor ce cu stăruință Îl așteaptă spre mântuire.

Ce nu ti-i clar?
Sa-ti raspund..sant ortodox mai aeresit la cap.(parerea mea).Spiritul se judeca singur atunci cand isi vede pacatele din viata traita..doar nu-ti imaginezi ca ti le cantareste cineva pe cantar.Voi complicati cuvintele lui IIsus..si de 2000 de ani nu se mai termina de rastalmacit.Eu cred in reancarnare..altfel totul e stramb in aceasta lume..
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.06.2010, 22:50:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Sa-ti raspund..sant ortodox mai aeresit la cap.(parerea mea).
Aerisirea duce la credinta in reincarnare? Sa stiu sa stau departe de geam...
Cum vezi tu reincarnarea unui om mantuit? Ce rost mai are? [in eventualitatea in care crezi in mantuire]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.06.2010, 23:07:23
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Dar eu nu inteleg cum poate sa creada cineva in reincarnare cand sfideaza bunul simt?

Omul, se zice, se reincarneaza ca urmare a pacatelor savarsite in viata traita anterior ultimei sale morti. De ce? Ca sa indure toate suferintele in noua sa forma de existenta (sa zicem ca tot om). Unde e dreptatea lui Dumnezeu aici? Accept sa ma pedepasesca, dar macar sa stiu de ce. Cum pot plati pentru o datorie pe care eu n-o stiu? Si de unde stiu eu cu ce am pacatuit in viata trecuta ca sa nu mai pacatuiesc acum? Daca eu consider ca e normala acea fapta? Ma reincarnez la nesfarsit?

Teoria asta (a reincarnarii), si-asa subreda, e incompleta. Ca daca o scrie cineva cu totul, e distrusa dintr-o pocnitura de degete. Cum a aparut omul ca sa se reincarneze? Se spune ca sufletul lui exista deja (preexista), dar s-a plictisit de Rai si a cazut pe Pamant. Dar daca si de Rai ne plictisim, mai fratilor, atunci e grav! Cum sa te plictisesti de absolut? De fericirea vesnica? In Rai fericirea nu e ca pe pamant. Aici trupul nu produce constant hormoni ca sa ne simtit extaziati mereu (sa nu negam ca sentimentele sunt intermediate de substantele chimice, dar sa nu gresim gasind cauza in aceste substante, cand de fapt ele sunt efectul ; cauza e sufletul), si chiar daca ar produce, ar surveni acomodarea. In Rai altfel de trupuri sunt. Daca ne plictisim de Rai, degeaba tot cadem pe Pamant, ca la intoarcere ne vom bucura pe moment, vom sti sa apreciem, dar monotonia se va instala iar.

Last edited by Laur28; 24.06.2010 at 23:09:34.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.06.2010, 23:11:53
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de Panthera Vezi mesajul
Credeti in reincarnare?
Nu ! Si este o intrebare cam neortodxa nu credeti ?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.06.2010, 23:27:19
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Pune mana si mai citeste odata..daca vrei sa intelegi cu adevarat ceva..Vorbind despre Ilie..Iisus spune exact ca deja Ilie a fost printre evrei dar ei nu l-au cunoscut.Citeste si despre discutia lui Iisus cu Nicodim,patriarhul Ierusalimului..si vei vedea.Nu uita ca capitole intregi au fost scoase din Biblie sau gresit traduse din aramaica..
Daca reincarnarea ar exista,unul dintre cei care nu s-ar putea reincarna niciodata e chiar Ilie.Acesta nu a murit cu trupul.
Si Sf Ioan a spus clar ca nu e Ilie.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05