Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.08.2013, 19:58:41
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Am avut si eu o colega carismatica penticostala ce sustinea ca nu e igienic sa ne impartasim cu aceiasi lingurita pentru ca putem lua diferite boli. Pentru numele Domnului, de ce intrati pe acest site daca nu sunteti ortodox si nu suportati ortodoxia? Ca sa va bateti joc prin intrebarile d-voastra si sa ne denigrati? ce alt motiv ati avea?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.08.2013, 20:04:11
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Problema mea e putin mai complicata,in sensul ca,incerc sa conving o persoana apropiata sa nu mai sarute icoanele. Ea, nu prea e de acord ,si o tine mortis ,ca e bine ce face. Acest lucru insa poate duce la o ruptura.
Nu e destul ca sunteti ratacit, mai voiti sa rataciti si pe apropiatii d-voastra.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.08.2013, 20:08:28
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Femeia trebuie sa se supuna barbatului ! Este si unul din comandamentele stipulate in Biblie !
Sa se supuna daca acesta tine credinta corect, nu daca e ratacit!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.08.2013, 21:14:29
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Nimic nu este obligatoriu în Biserica lui Hristos, fiindcă "unde este Duhul Domnului, acolo este libertate" (II Cor 3, 16). De aceea, fiecare dintre noi, persoane unice fiind, Îl cinstim pe Dumnezeu așa cum ne spune inima, conștiința, simțirea... în funcție de personalitatea noastră, de convingerile noastre, de modul specific al fiecăruia dintre noi de a se manifesta.
Nu cunosc situația dvs și, de aceea, îmi este dificil să o înțeleg. Bazându-mă strict pe mesajul dvs (posibil ca situația să fie mult mai complicată decât ați descris-o, nu știu), cred că o relație autentică de comuniune nu poate fi ruptă doar pentru că cei care o trăiesc au, în anumite privințe, opinii diferite, obișnuințe diferite sau modalități diferite de a-și trăi și mărturisi credința. Tocmai în ceea ce observăm că celălalt ne este diferit, putem iubi unicitatea sa indestructibilă. Dacă i-am iubi doar pe cei care ne împărtășesc întru totul modul de gândire (ceea ce, din fericire, cred că nu există: 2 persoane care să gândească și să se manifeste exact la fel), atunci dragostea noastră ar fi egoistă, narcisistă: ne-am îndrăgosti de oglinda ce ne reflectă chipul.
Dacă sunteți de acord cu cinstirea icoanelor (așa cum ați scris în primul mesaj), atunci în aceeași venerare neidolatră se încadrează și sărutarea lor. Nu este obligatorie, așa cum nici evitarea sărutării lor NU este obligatorie și nu poate fi impusă nimănui.
Dacă soția are o modalitate de închinare diferită față de dvs, atunci înseamnă că sunteți persoane complementare și e minunat să vă iubiți așa cum sunteți, respectându-vă unul celuilalt convingerile, căci nu iubim persoanele pentru ideile lor, ci putem prețui o idee (chiar una pe care nu o înțelegem și nu o putem asuma la nivel rațional) de dragul unei persoane.
Este ca și în cazul relației noastre cu Dumnezeu (suprema relație de comuniune iubitoare pe care El i-a învrednicit pe oamenii cei muritori și păcătoși s-o râvnească și s-o poată trăi): nu ar fi corect să spunem că-L respectăm pe Hristos pentru învățătura Lui, ci credem în El ca Persoană, pentru El Însuși și-I primim întru totul învățătura de dragul Persoanei Sale, Persoana lui Hristos fiind de o importanță incomparabil, infinit mai mare decât învățătura Sa.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 18.08.2013 at 21:19:38.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.08.2013, 21:30:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Chiar așa să fie? "Nimic ne e obligatoriu"? Măi să fie! Și aici nu mă refer la subiectul concert, tocmai pentru că "nimic" se referă la tot.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.08.2013, 21:37:48
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Chiar așa să fie? "Nimic ne e obligatoriu"? Măi să fie! Și aici nu mă refer la subiectul concert, tocmai pentru că "nimic" se referă la tot.
Da, cred și susțin că nimic nu este obligatoriu în relația cu Dumnezeu: El nu ne constrânge nici să-L iubim, nici măcar să credem în adevărul existenței Sale.
Morala creștină nu operează cu noțiunile de obligatoriu vs. opțional, ci cu valoarea supremă a binelui vs. maladia spirituală a răului.
Nu putem spune: "este obligatoriu să-L iubești pe Hristos", ci "este BINE să-L iubești pe Hristos".
Dacă religia ar fi fost obligatorie, atunci Tatăl nostru nu ne-ar mai fi adresat îndemnul plin de iubire: "alege viața"!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.08.2013, 22:15:55
stireana stireana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, cred și susțin că nimic nu este obligatoriu în relația cu Dumnezeu: El nu ne constrânge nici să-L iubim, nici măcar să credem în adevărul existenței Sale.
Morala creștină nu operează cu noțiunile de obligatoriu vs. opțional, ci cu valoarea supremă a binelui vs. maladia spirituală a răului.
Nu putem spune: "este obligatoriu să-L iubești pe Hristos", ci "este BINE să-L iubești pe Hristos".
Dacă religia ar fi fost obligatorie, atunci Tatăl nostru nu ne-ar mai fi adresat îndemnul plin de iubire: "alege viața"!
"Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta și din tot sufletul tău și din toată puterea ta și din tot cugetul tău, iar pe aproapele tău ca pe tine însuți."

Ș-atunci, dacă nu respectăm cele sus-spuse și ne tot întoarcem buzunaru' când pe față, când pe dos, arătându-i Domnului Dumnezeului nostru, ca unui precupeț, că nouă ne arde de tocmeală și nu suntem dispuși să răsturnăm punga cu "talanți" pe masă, de ce ne trecem "ortodox" ca normă de prezentare, și nu scriem apăsat "mâglisitor new age" spre a nu mai exista echivocități în înțelegere?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.08.2013, 22:17:25
marius.necktarios's Avatar
marius.necktarios marius.necktarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Am o mare neclaritate in legatura cu obiceiul unor credinciosi de a saruta icoane in biserica !
Mi se pare un gest destul de pretabil a fi interpretat ca inchinare la chip cioplit !

Chiar daca pot fi de acord cu prezenta icoanelor in biserica, prezenta lor in casele crestinilor,si faptul de a le cinsti in locurile lor cuvenite, obiceiul de a le saruta mi se pare deplasat din doua puncte de vedere :

1). poate fi interpretat extrem de usor, ca inchinare la chip cioplit. Deci, o incalcare grava a uneia din cele 10 porunci !

2). este un gest total neigenic !

Cred ca acest gest,denota mai degraba un formalism ritualic rural, si nu cred ca in el sta toata credinta omului !!!

De ce suntem obligati sa sarutam icoane ? Avem acesta obligatie trasata clar de Biserica Ortodoxa ?
Sau am eu inpresia,poate gresita, ca Biserica Ortodoxa, desi nu condamana asemenea gesturi, totusi se fereste si sa le promoveze foarte tare ???
1.Cultul cinstirii icoanelor in Biserica noastra a fost stabilit odata pentru totdeauna la sinodul VII-lea ecumenic, unde Sfintii Parinti au ajuns la concluzia, sigur luminati de Duhul Sfant, ca: cinstirea iconelor nu este idolatrie. Insa cultul cinstirii icoanelor este prezent in Sfanta noastra Biserica inca din primul veac crestin. Chiar Mantuitorul a fost primul care a zugravit prima icoana, cunoscuta in Traditie ca "Sfanta Mahrama", pe care si-a lasat chipul Sau intiparit. Mai apoi, cunosteam de asemnea ca Sfantul Apostol Toma a pictat 12 icoane ale Maicii Domnului pe care le-a impartit celor 12 Apostoli. Iata deci, cat de vechi si ce radacini are cultul cinstirii sfintelor icoane in Sfanta noastra Biserica.
Insa multi eretici au condamnat acest cult, aducand multe contestatii, iar cea mai utilizata fiind asa zica incalcare a poruncii a II-a din Decalog. Sigur, acesta este o desartaciune, fiindca noi nu ne inchinam materialului din care este confectionata icoana, ci celui pe care il reprezinta, adica un chip sfant. Nu ne limitama doar la latura materiala a icoanei, ci ne ducem mai departe, la dimensiunea spirituala a acesteia. Icoana este purtatoare de sfintenie si de har, prin ele revarsandu-se harurile lui Dumnezeu. Si avem icoane facatoare de minuni, icoane care plang care nimeni nu le poate contesta. Deci, ele fiind sfinte, sfintesc si pe cei care se inchina in fata lor. Sfintele icoane, mai sunt cunoascute si ca fiind "biblia celor necunoscatori de carte", iata deci ca au pe langa scopul dea ne sfinti, si scop pedagogic. Dumnezeu, prin porunca a II-a interzice inchinarea la idoli, pai oare sfintii sunt idoli? NU! Daca mergem si mai adanc in miezul problemei, vom vedea ca Dumnezeu da porunca lui Moise sa faca doi ingeri pe Sfantul Chivot...
Acesta este in mare cultul sfintelor icoane care sunt atat de cinstite in Biserica noastra Apostoleasca si Soborniceasca.

2. Nu am auzit pe nimeni sa se fi imbolnavit ca a sarutat sfintele icoane, ci din contra, am auzit ca s-au vindecat de neputintele si patimile lor.

Nu ne obliga nimeni sa sarutam icoanele.
Acesta aceste o "obligatie" transata de Sfanta Biserica, la sinodul al VII-a ecumenic pentru a cinsti sfintele icoane, iar un mod de cinstire al lor este ale saruta cu credinta.
Biserica Ortodoxa promoveaza cultul icoanelor, de aceea se face procesiuni cu icoanele, de aceea le picteaza pe peretii bisericilor s.m.a.d
__________________
Bucura-te, Sfinte Parinte Nectarie

http://www.youtube.com/watch?v=G-hTr9VLobY
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.08.2013, 22:21:24
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Luca este cel despre care spune traditia ca ar fi pictat icoanele respective,Toma a fost retinut in istorie pt alte motive :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.08.2013, 22:24:43
marius.necktarios's Avatar
marius.necktarios marius.necktarios is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Imi cer scuze, Sf. Luca a pictat cele 12 icoane ale Maicii Domnului. M-am grabit, sa-mi fie cu iertare.
__________________
Bucura-te, Sfinte Parinte Nectarie

http://www.youtube.com/watch?v=G-hTr9VLobY
Reply With Quote
Răspunde