Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 19.03.2010, 11:24:14
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

...poate ca ar trebui sa invatam ceva metode terapeutice de " detoxifiere " de la fumatorii de mai sus...mai stii, poate nu suntem prea departe de dependenta lor psihologica.
Tind, totusi sa cred ca, inca detinem controlul si nu este cazul .
Cat despre Anca, eu cred ca reprezinta o forta importanta pe acest forum, menit sa stimuleze factorul adrenalinei care fac ideile sa se lupte , fiecare spre cel mai favorabil statut. Este bine, ar fi plictisitor daca nu ar exista si disputa care sa scoata din noi imaginatia si simtul orientarii...oooo !, ce mai cugetare !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 19.03.2010 at 11:29:00.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 19.03.2010, 14:32:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
... iata ce ne spune Sf. Ignatie Briancianinov:
"Vasele Sfantului Duh au secat defintiv pretutindeni, chiar si in manastiri, aceste tezaure de evlavie si daruri harice, or substanta Duhului dumnezeiesc poate fi suplinita si restabilita numai prin uneltele Sale. Indelunga si milostiva rabdare a Domnului ingaduie sa se prelungeasca si sa fie amanat deznodamantul final penru cei alesi, care se vor mantui, intre timp, cei ce putrezesc sau au putrezit, vor atinge deplina putreziciune. Cei ce vor sa se mantuiasca, trebuie sa inteleaga bine acest lucru si sa foloseasca timpul dat spre mantuire, "caci timpul scurt este", iar trecerea in vesnicie aproape este pentru fiecare din noi."
si mai spune:
"Se cuvine sa fim mai impaciuitori fata de starea Bisericii si totodata intelegatori. aceasta stare jalnica este ingaduita de Sus. Apostazia are loc cu ingaduinta Domnului, nu incerca s-o opresti cu slabele tale puteri..."
Dar ce inseamna asta? "Indeparteaza-te, pazeste-te tu insuti de ea: aceasta este de ajuns. CVunoaste duhul vremii, cerceteaza-, ca sa poti evita pe cat posibil influenta lui! DE ACEEA TACEREA ASUPRA APOSTAZIEI ESTE CRIMINALA. N-avem voie sa pastram tacere asupra apostaziei, sa ne linistim pe noi insine si pe altii, ca totul ar fi in ordine, ca n-avem de ce sa ne tulburam. Sa ne pazim deci pe noi insine si pe semenii nostri, care nu vad si nu observa nimic, caci prin tacere Il tradam pe Dumnezeu, cum spune Sf. Grigorie Teologul."
am citat din "Sarea ne patrunde" -sub semnul apropierii sfarsitului.

... Sa ne ajute Dumnezeu sa ne mantuim!
Ca sa nu ajung sa-L tradez pe Dumnezeu, voi raspunde exclusiv celor, care au interes sa stie ce spun Sfintii Parinti, caci eu din acestia citesc si ma inspir sau ii citez direct.
Pe ceilalti ii rog sa ma ierte, dar nu mai am de gand sa conving pe nimeni de ceva. Sa se convinga fiecare ce e bine si ce nu este. Cine vrea sa-i contrazica in continuare pe Sfintii Parinti, nu au decat; dar fara mine. Nu mai am de gand sa-mi pierd timpul cu asa ceva. Timpul a devenit un element f pretios, caci se scurge tot mai repede si curand vom sta in fata Judecatorului cel Drept si vom da socoteala.
Reply With Quote
  #323  
Vechi 19.03.2010, 15:16:01
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul

Ma refeream la ispita gandului, cum ii explicam lui Jane.
Gandul ca, casatoriti fiind, asa ar trebui sa traim in felul marilor asceti din pustie.
Din cate stiu eu, ispita e dreapta este si atunci cand ne intindem mai mult decat ne este plapuma, duhovniceste. Duhovnicii buni in general ii opresc pe credinciosi daca ei vor sa practice lucruri care le depasesc puterile sau care nu intra in felul lor de viata.


Atunci, daca viata de mirean nu este cale spre mantuire, explica te rog de ce casatoria este o sfanta taina si de ce se spune de ex. in canonul sfantului Andrei ca 'patul cununiei neintinat este'?
Te rog, nu spune ca pana la urma taina cununiei se face in speranta ca cei doi vor trai ca fratii sau ca se vor feri de orice bucurie data de viata de familie (pe langa asceza care se cere si de la ei si greutatile vietii in doi si a nasterii si cresterii copiilor).
Harul produce rodirea duhovniceasca iar harul lucreaza pe masura renuntarii la propria vointa. Nu trebuie sa atingem performantele de post si priveghere ale ascetilor pustiei dar trebuie sa ne taiem voia permanent si sa cautam voia lui Dumnezeu. Cautând voia Lui de fapt Îl cautam pe El iar marturia Sfintilor este ca Dumnezeu raspunde acestei cautari si în acest raspuns consta cunoasterea Lui. Trebuie sa ajungem sa cunoastem mistic pe Dumnezeu, nu doar teoretic din carti.



Viata de mirean duce la mântuire daca e traita în sfintenie, în înfrânare de la toate gândurile, miscarile, privirile etc. S-a mai zis, Sf. Gura de Aur spune ca între calugar si mirean nu e nici o diferenta decât faptul ca unul trebuie sa traiasca singur iar celalalt în familie.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #324  
Vechi 19.03.2010, 15:31:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Doar intr-un singur loc poate fi gasit izvorul adevaratei invataturi, provenind de la Dumnezeu Insusi, neimputinat de-a lungul veacurilor ci mereu proaspat, unul si acelasi in toti cei care il propovaduiesc cu adevarat, purtand spre mantuirea cea vesnica pe cei ce il urmeaza. Acest loc este Biserica Ortodoxa a lui Hristos, izvorul este harul Prea-Sfantului Duh, si invatatorii cei adevarati ai predaniei dumnezeiesti ce isi are obrasia in acest izvor sunt Sfintii Parinti ai Bisericii Ortodoxe." ne spune Cuv. Seraphim Rose http://saraca.orthodoxphotos.com/bib...ii_parinti.htm
Acestia te vor ajuta sa intelegi si biblia corect.Cum Sfintii Parinti au trait in primele secole crestine, nu ai cum sa-i cunosti altfel, decat prin lectura.
Si mai spune sfantul Seraphim in continuare:
" Vai! Cat de putini dintre crestinii ortodocsi stiu aceasta, si cati stiu indeajuns pentru a gusta din acest izvor! Cat de multi din ierarhii contemporani isi poarta turmele nu pe pasunile cele adevarate ale sufletului, Sfintii Parinti, ci catre caile pierzatoare ale inteleptilor moderni ce fagaduiesc ceva „nou” si se straduie sa-i faca pe crestini a uita invatatura cea adevarata a Sfintilor Parinti, o invatatura care – este prea adevarat – se gaseste intr-un dezacord deplin cu ideile false ce stapanesc vremurile moderne.

Cel mai instructiv este pentru noi, crestinii cei de pe urma, sa ne calauzim si sa ne inspiram de la Sfintii Parinti ai vremurilor noastre, cei ce au trait in conditii asemanatoare cu ale noastre si, totusi, au pastrat nestricata si neschimbata aceeasi invatatura mereu proaspata, care nu apartine unei vremi sau a unui neam, ci tuturor vremurilor pana la sfarsitul lumii, si pentru intregul neam al crestinilor ortodocsi.

Inainte de a studia doi dintre Sfintii Parinti de data recenta, trebuie insa sa fie limpede ca pentru noi, crestinii ortodocsi, studiul Sfintilor Parinti nu este un exercitiu academic inutil. O buna parte din ceea ce trece drept o „renastere patristica” in vremurile noastre nu este nimic altceva decat un joc pentru carturariiheterodocsi si imitatorilor lor „ortodocsi”, nici unul dintre acestia ne„descoperind” vreodata un adevar patristic pentru care sa fie gata a-si jertfi viata. O astfel de „patrologie” este doar eruditie rationalista ce se intampla sa se ocupe de invatatura patristica, fara a intelege vreodata ca invatatura autentica a Sfintilor Parinti cuprinde adevaruri de care depinde viata sau moartea noastra duhovniceasca. Asemenea carturari pseudo-patristici isi petrec timpul dovedind ca „pseudo-Macarie” a fost un eretic messalian, fara sa inteleaga sau sa practice invatatura ortodoxa curata a adevaratului Sfant Macarie cel Mare; ca „pseudo-Dionisie” a fost un falsificator de carti chibzuit, insa ale carui profunzimi mistice si spirituale ii depasesc cu totul pe acuzatorii sai; ca viata pe deplin crestina si monahala a Sfintilor Varlaam si Ioasaf, ce ne-a fost inmanata de Sf. Ioan Damaschin, nu este altceva decat „repovestirea povestii lui Buddha”; si inca o suta de fabulatii asemanatoare, fabricate de „experti” pentru un public credul, ce nu are idee de atmosfera agnostica in care se fac asemenea „descoperiri” . Cand exista intrebari erudite serioase, referitoare la unele texte patristice (caci, desigur, exista si dintr-acestea), cu siguranta acestea nu vor fi solutionate cu ajutorul unor astfel de „experti”, ce sunt cu totul straini de adevarata traditie patristica, si care nu fac altceva decat sa isi duca existenta pe seama ei."
Reply With Quote
  #325  
Vechi 19.03.2010, 16:19:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cuv. Seraphim Rose:

"...Gasesc o invatatura repetata de toti Parintii, si anume, ca singura cale spre mantuire este urmarea neconditionata a sfaturilor Sfintilor Parinti. ‚Ai vazut’, zic ei, ‚pe cineva inselat de o invatatura mincinoasa, pierind din pricina alegerii nepotrivite a nevointelor ascetice? – atunci sa stii ca acela s-a urmat pe sine-si, propria-si intelegere, propriile-i pareri, si nu invatatura Parintilor’ (Avva Dorotei, Invatatura a cincea), care alcatuieste predania dogmatica si morala a Bisericii. Cu aceasta traditie, ca si cu un bun nepretuit, Biserica isi hraneste fiii.

Acest gand a fost trimis de Dumnezeu, de la Care este fiecare dar bun, de la Care un gand bun este inceputul fiecarui lucru bun.... Acest gand a fost pentru mine intaia fantana pe taramul adevarului. Aici sufletul meu isi gaseste odihna fata de valuri si vanturi. Acest gand a devenit piatra de temelie pentru cladirea duhovniceasca a sufletului meu. Acest gand a devenit steaua mea calauzitoare. A inceput regulat sa-mi lumineze calea cea atat de grea si plina de suferinta, cea ingusta si nevazuta, a mintii si inimii, catre Dumnezeu. M-am uitat la lumea religioasa cu acest gand, si am vazut ca pricina tuturor erorilor consta in nestiinta, in uitarea, in lipsa acestui gand : singura cale spre mantuire este urmarea neconditionata a sfaturilor Sfintilor Parinti."
Reply With Quote
  #326  
Vechi 19.03.2010, 17:18:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Nu am venit cu vreun argument din viata personala. Am raspuns numai la intrebarile tale personale cum fac eu sa ma smeresc 'traind in placeri', 'fara necesitatea suferintei', sau nu stiu cum te-ai exprimat exact. (de altfel nu ai raspuns, tu cum faci sa te feresti de placerile firesti?)

Asa imi trebuie daca mi-a scapat in focul discutiei un 'detaliu' personal. Sigur, e neverificabil ca sotul meu are o boala incurabila si ca noi traim asta zi de zi, ora de ora, dar ca Dumnezeu in marea lui mila ne face totusi sa avem si bucurii in mijlocul acestei dureri, lucru pentru care chiar am de ce-i multumi. Deci, forget it.
Iarta-ma, Fani, dar nu ma pot abtine.

Nu esti singura in aceasta situatie.. chiar nu esti.
Cand a fost diagnosticat sotul meu (acum 9 ani) i s-a spus ca in medie se traieste cam 10 ani cu boala lui.
Oamenilor de stiinta le plac mult cifrele.. stiinta pare foarte stiintifica cu multe, multe cifre.. ma amuza.
As zice: oameni buni, pregatiti batistele, ca sa va povestesc.
Dar vietile noastre sunt in mainile lui Dumnezeu, ceea ce este foarte odihnitor, gasesc eu. Traim cat ingaduie Dumnezeu, nici o secunda in plus. Si daca ingaduie sa traim muuuulti ani este pentru ca asteapta pocainta noastra (nu ca sa ne bucuram de placerile lumii).
Asta cu: hai sa ne bucuram ca oricum murim, ca oricum avem parte si de nefericire.. hmm, cam dubios.
Nefericirea este data spre binele nostru (mai usor de spus, decat de inteles, desigur.. si eu sunt din cei care se tavalesc si plang: de ce sa mi se intample mie? ia asta de la mine! etc. Doar oamenii intelepti multumesc pentru dureri)
Reply With Quote
  #327  
Vechi 19.03.2010, 17:19:32
unumaka unumaka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2007
Mesaje: 7
Implicit Suntem egali in fata lui dumnezeu!

Doamne ajuta.vb.despre discriminarea femeii?da,femeia in bor si in general in romania este nu numai discriminata ci si sclava a casatoriei,a copiiilor,a serviciciului....am impresia ca traim intr-o tara musulmana.daca o femeie merge la preot si se plange ca are acasa un barbat care o bate ,este betiv si are si alte vicii...primeste un raspuns de genul,,ce a unit dumnezeu ,omul sa nu desparta,,si mai departe cam asa...rabda ca nu ai ce face...etc.daca se plange un barbat...ei ..altfel stau lucrurile.este incurajat sa divorteze.cum sa stea langa o alcoolica sau langa una care nu aduce bani acasa?ei...aici da voie dumnezeu la despartire.da,preotii sunt prima data barbati si apoi preoti.ce parere are bor despre violul din familie?despre bunicii care isi violeaza nepoatele sau tatii care-si batjocoresc fiicele?despre sotii care isi omoara sotiile?despre alcoolicii care distrug viata de familie?despre puturosii de barbati intretinuti de neveste?bor acuza femeia daca face un avort.da,nu e bine.dar...nu a ramas insarcinata de la sfantul duh.a lasat-o gravida sotul.un sot alcoolic.puturos,agresiv...etc.veti spune:de ce sta cu el?da,din nou femeia este acuzata,nu sotul care este dus cu pluta.pai unde sa mearga?si de ce sa iasa ea cu copiii in drum?de ce statul nu da legi mai aspre pentru acesti oameni.intervine biserica ?nu.dimpotriva.biserica ...adica anumiti calugari si preoti care se cred f.curati vb.despre femeie ca despre satana.sa nu uite ca o femeie i-a nascut care este mama lor.femeia are ciclu?f.bine.naste copii?unele zic ca este un privilegiu placut.o fi pentru ele,dar eu le spun ca ipocrizia nu-i place domnului.de aceea duc copiii multe dintre ele dupa ce nasc din sala de ruming(de langa patul lor)in alte saloane ?vb. Cu medicii chiar dau spaga sa nu fie copiii langa ele noaptea.am vazut cand am nascut, ipocrizia multora.pentru aceste femei nu am mila deoarece nu au stiut ce inseamna greul.deci dragi barbati as fi dorit sincer sa aveti voi darul de a naste.sa vina sotia moarta de beata la spital,sa urle la voi ca ati nascut baiat si nu fata,sa va faca de minune asa cum multi ati facut sau veti face.femei ...nu mai judecati femeile.voi insiva sunteti mame,soacre,nurori fiice..etc.daca voi va judecati cum vreti sa fiti vazute bine in fata altor aoameni.rog bor sa se implice mai mult pentru apararea mamei si copilului,pentru linistea si siguranta femeilor.cam atat .ar fi multe de spus deoarece am fost f. Revoltata cand am citit anumte mesaje la adresa femeilor pe acest forum.rusine acelora care blameaza femeia.inca ceva.daca un barbat se culca cu imilion de femei toata lumea il laude.nu zice nimeni ca este curvar.nu ..este un cuceritor.daca e vb. Insa despre o femeie ..lucrurile stau altfel.ea este o curva.de ce?nu suntem egali in fata lui dumnezeu?eu spun ca si barbatul este un curvar.daca un barbat se dezbraca in fata femeilor este laudat.el nu este curvar.daca o femeie se dezbraca in fata barbatilor este numita curva.de ce?nu suntem egali in fata lui dumnezeu.deci tot un curvar este si barbatul.ce face bor impotriva celor care se declara homosexuali sau lesbiene?nu am mai auzit nimic.mai am multe de spus.in revolta mea poate am suparat pe multi.dar vad in fiecare zi femei maltratate,ucise,batjocotite.pana cand?A...INCA CEVA...SFINTI PARINTI DAU SFATURI.F.BINE.O INTRBARAE ...AU FOST VRODATA CASATORITI/DACA NU...MA CAM INDOIESC DE ANUMITE SFATURI DATE DE EI.SUNT CAM MISOGINI.FARA A SUPARA PE NIMENI ASTA SUSTIN.INCA CEVA...EU STIU CA NUMAI DUMNEZEU ESTE SFANT.

Last edited by unumaka; 19.03.2010 at 17:22:48.
Reply With Quote
  #328  
Vechi 19.03.2010, 18:28:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Iarta-ma, Fani, dar nu ma pot abtine.

Nu esti singura in aceasta situatie.. chiar nu esti.
Cand a fost diagnosticat sotul meu (acum 9 ani) i s-a spus ca in medie se traieste cam 10 ani cu boala lui.
Oamenilor de stiinta le plac mult cifrele.. stiinta pare foarte stiintifica cu multe, multe cifre.. ma amuza.
As zice: oameni buni, pregatiti batistele, ca sa va povestesc.
Dar vietile noastre sunt in mainile lui Dumnezeu, ceea ce este foarte odihnitor, gasesc eu. Traim cat ingaduie Dumnezeu, nici o secunda in plus. Si daca ingaduie sa traim muuuulti ani este pentru ca asteapta pocainta noastra (nu ca sa ne bucuram de placerile lumii).
Asta cu: hai sa ne bucuram ca oricum murim, ca oricum avem parte si de nefericire.. hmm, cam dubios.
Nefericirea este data spre binele nostru (mai usor de spus, decat de inteles, desigur.. si eu sunt din cei care se tavalesc si plang: de ce sa mi se intample mie? ia asta de la mine! etc. Doar oamenii intelepti multumesc pentru dureri)
Ai dreptate!
Nici eu nu am vrut sa zic ca 'sa ne bucuram ca oricum murim' (carpe diem), s-a inteles poate gresit. Si nici n-am vrut sa spun ca sunt singura...
Acum nu am timp, explic alta data.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #329  
Vechi 19.03.2010, 18:46:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ma refeream la ispita gandului, cum ii explicam lui Jane.
Gandul ca, casatoriti fiind, asa ar trebui sa traim in felul marilor asceti din pustie.
Din cate stiu eu, ispita e dreapta este si atunci cand ne intindem mai mult decat ne este plapuma, duhovniceste. Duhovnicii buni in general ii opresc pe credinciosi daca ei vor sa practice lucruri care le depasesc puterile sau care nu intra in felul lor de viata.
Cineva mi-a povestit ca odata, atunci cand se spovedea de nu stiu ce chestii foarte spirituale si ascetice pe care nu reusea sa le faca, duhovnicul l-a intrerupt brusc si i-a zis 'Dumneavoastra nu veti fi judecat ca un calugar, veti fi judecat ca medic'.' Scurt si la obiect! Este vorba de un dovovnic cunoscut in Romania, cu viata sfanta.
Fani, nu a cerut nimeni sa avem viata de asceti in casatorie.
Dar chiar daca am avea, nu ar fi gresit, sunt convinsa... deci este vorba de neputinta noastra, nu de faptul ca ascetismul este gresit.

Aici o sa vorbesc din amintiri, sper sa nu spun prostii.
Eu stiu ca ispita de dreapta este specifica celor nevoitori si celor cu multa ravna, dar care au inca un sambure de mandrie. Atunci ei ajung sa primeasca, de ex., aratari ale unor ingeri de lumina si crezand ca pentru vrednicia lor vad asta, ajung sa cada.
Este doar un exemplu.. sau cauta nevointe peste masura (dar tot din slava desarta, refuzand eventual sa aiba aceleasi nevointe cu ceilalti din manastire.. )

Noi nu le facem niste pe cele care trebuie sa le facem: post, rugaciune, milostenii, spovedit, canon etc... Nu se poate vorbi de ispita de dreapta in aceasta situatie.


Dimpotriva, noi suntem incercati cu ISPITA DE A NU FI SFANT
http://www.crestinortodox.ro/editori...ant-96435.html
Reply With Quote
  #330  
Vechi 19.03.2010, 19:29:10
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Anca - multumesc pentru citatul din Seraphim Rose. Il voi citi, ma atrage.
Eu am mai intrebat cu ceva vreme in urma pe forum despre Sf. Parinti.
Poate regasesc firul, sa vezi ce mi s-a raspuns.
Pana la urma, din lipsa de informatii, am ajuns la concluzia, ca toti sfintii din ortodoxie intra in grupa asta. Zice ca au fost cateva sute.
Acum nu stiu cum au lucrat ei, ca au trait cam in vremuri diferite?? Nu stiu.
Despre sfintii amintiti de tine stiam. Nu stiam ca si ei au lucrat la canoane si pidalion.
Am vazut un raspuns aici, scris de "unumaka", raspuns care imi confirma ideea ca sunt multi care vad lucrurile in acest fel. S-ar putea spune ca suntem doua grupari.
Si intrebarile lui/ei de la sfarsit reflecta dubiile multora (au fost casatoriti, de ce au fost misogini etc.).
Si toate aceste discutii mai refelcta si faptul ca nu ne simtim bine, siguri in biserica institutie (cel putin cea din ziua de azi), ca oamenii nu se simt sprijiniti.
Dumnezeu a lasat altceva, El este altfel, ne ajuta pe toti, ne cearta, in fata lui suntem toti egali.
Dar in biserica, printre oameni si ceea ce au construit ei in timp, nu suntem egali si nu suntem sprijiniti: ca femei, ca oameni casatoriti.

Eu fac aceasta diferenta: biserica lui Dumnezeu si cea a oamenilor.

Sfintii parinti sunt multi, diversi, traiti acum 2000 ani dupa alte reguli si posibilitati. Ne-ar trebui o viata sa-i pricepem, sa-i cunoastem si sa-i invatam.
Si nimeni n-o face.
Am cautat pe net sa aflu cam ce lucrari au scris. N-am gasit.
Unii sfinti au scris individual. Sf. Ioan Gura de aur a scris multe si frumoase, unele mai blande, altele mai razboinice la adresa oamenilor (mai ales a femeilor).
Am citit "Despre preotie" ca sa-mi inteleg preotul. Acolo loveste mult in femeie, spre a pune preotul pe piedestal. Este si adevarat ce spune despre dificultatea si complexitatea profesiei de preot. Dar ce spune despre femei...
Si am gasit acolo o notita de subsol despre mama lui, care m-a intristat profund. Dar stiam ca asa indurau femeile pe atunci.
Ca urmare am luat cartea cu viata lui si am sa vad.

In concluzie repet si eu ca multi altii: nimeni nu se razvrateste aici impotriva lui Dumnezeu si a legii noi lasate de El, ci la ceea ce gaseste in biserica si la modul in care se simte tratat.
Uite citeste concret in tot forumul cate probleme si intrebari are lumea, pentru ca nu este ajutata si informata in biserica, de preoti, de duhovnici. Nu mai stie nimeni nimic. Oare este numai vina oamenilor ca nu-i stiu pe Sf. Parinti, sau sunt si alte lucruri neinregula in B.O?
Nimeni nu contesta niste judecati si vieti ale Sf.Parinti, nimeni nu le minimalizeaza importanta. Dar Dumnezeu este mai presus de ei. Asta spunem noi. Si exista intre ei, o diferenta in a vedea credinta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46