Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.05.2010, 16:59:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Toti raspundem Inaintea Lui Dumnezeu, nu doar preotul, si pentru toti a venit Domnul pe pamant si , tot pentru toti, a predicat si a vorbit in pilde.
Nu mai faceti atata discriminare si departajare de sens, caci nu are temei.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.05.2010, 17:00:53
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Nu prea are cum sa-si vada fiecare de faptele lui intr-o societate colectiva in care traim, in care ne determinam unii pe altii, ne influienteaza calitatea vietii, intr-un mod sau altul, supravietuim prin reciprocitate, fapt pentru care mergem sa defilam si sa facem miting impreuna, caci impreuna mancam aceiasi paine si, poate, tot impreuna mergem la biserica.
Toti pe lumea asta sunt judecati daca sunt nedrepti, daca savarsesc infraciuni, daca sunt corupti, daca sunt curvari, daca sunt materialisti si avari, daca sunt lenesi, daca manipuleaza in mod nedrept...numai preotii , NU ! De ce ?
Toti suntem oameni si pentru toti sunt legile, atat pamantene cat si spirituale...
Roaga-te sa-ti dea Dumnezeu minte. (textul tau imi aminteste de zicala "cap are, minte ce-i mai trebuie")
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.05.2010, 17:01:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Toti raspundem Inaintea Lui Dumnezeu, nu doar preotul, si pentru toti a venit Domnul pe pamant si , tot pentru toti, a predicat si a vorbit in pilde.
Nu mai faceti atata discriminare si departajare de sens, caci nu are temei.
Da, toti raspundem inaintea lui Dumnezeu dar eu cred ca nu ai dori sa fii in locul unui preot si cu asta nu mai zic nimic. Fiecare va fi judecat in dreptul lui si imi place sa vad harul din preot nu pacatul!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.05.2010, 17:05:46
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Asa este, gabriela8, ne plecam in fata harului, nu in fata omului. Cand sarut mana unui preot, sarut mana lui Hristos, nu a omului care slujeste.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.05.2010, 18:01:49
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Ma mir cat de sifonati sant unii..de o intrebare normala..si mai ales de un exemplu de daruire si solidaritate cu saracii acestei tari,pe care preotii ar trebui sa- dea imediat.Eu nu vreau sa astept ca pe anumiti preoti sa-i judece Dumnezeu.Asa cumstiu sa stea cu mana intinsa dupa banul vaduvei..sa stie sa si dea si asta nu doar de ochii lumii cum se face acum.La pasti..in anumite biserici,dupa slujba de inviere s-au dat de catre conducerile parohiilor felicitari la enoriasi ,un plic timbrat cu foaia gata completat cu redirectionarea celor 2 la suta catre biserica,cu rugamintea sa fie semnat si pus la posta.Nu mi s-a parut corect sa profiti de slaba judecata a celor mai multi..si asta in vreme ce Crucea Rosie si SMURD..cea care salveaza v ieti acum..nu are fonduri.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.05.2010, 18:06:07
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Ory sunt de parere sa isi vada fiecare de faptele lui si sa nu intram in polemica ca sa criticam ierarhia...
Asa nu vom face altceva decat sa ne acceptam statutul de sclavi imbecili si prostiti.Ierarhia are un scop, si sa iti spun un secret...e creata de noi ca sa ne serveasca NOUA.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.05.2010, 18:07:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Asa nu vom face altceva decat sa ne acceptam statutul de sclavi imbecili si prostiti.Ierarhia are un scop, si sa iti spun un secret...e creata de noi ca sa ne serveasca NOUA.
Imi pare rau ierarhia nu este creata de noi si nu ne serveste noua ci in primul rand lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.05.2010, 18:08:38
forfota forfota is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2010
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ma mir cat de sifonati sant unii..de o intrebare normala..si mai ales de un exemplu de daruire si solidaritate cu saracii acestei tari,pe care preotii ar trebui sa- dea imediat.Eu nu vreau sa astept ca pe anumiti preoti sa-i judece Dumnezeu.Asa cumstiu sa stea cu mana intinsa dupa banul vaduvei..sa stie sa si dea si asta nu doar de ochii lumii cum se face acum.La pasti..in anumite biserici,dupa slujba de inviere s-au dat de catre conducerile parohiilor felicitari la enoriasi ,un plic timbrat cu foaia gata completat cu redirectionarea celor 2 la suta catre biserica,cu rugamintea sa fie semnat si pus la posta.Nu mi s-a parut corect sa profiti de slaba judecata a celor mai multi..si asta in vreme ce Crucea Rosie si SMURD..cea care salveaza v ieti acum..nu are fonduri.

E alegerea ta ce faci cu 2%.
Fiecare da socoteala de ale sale, nu de ale altuia. Sa fie deci fiecare atent la ale sale, nu la ale altora.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.05.2010, 19:19:45
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
IPS Laurentiu Streja are un salariu de 22.000 lei lunar.Ce ziceti..in aceste conditii de criza ii propunem sa doneze pana la sfarsitul anului totul pentru saraci?
Ce dovezi ai pentru ceea ce afirmi? Un link, ceva...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.05.2010, 19:48:23
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Ce dovezi ai pentru ceea ce afirmi? Un link, ceva...
Ziarul ADEVARUL de azi..publica pe prima pagina un articol despre bugetari de lux in care sfintia sa conduce cu un salar de 22.ooo de lei pe luna.Revoltator..nu?
Reply With Quote
Răspunde