Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.05.2010, 20:49:50
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Ziarul ADEVARUL de azi..publica pe prima pagina un articol despre bugetari de lux in care sfintia sa conduce cu un salar de 22.ooo de lei pe luna.Revoltator..nu?
Iata tot articolul - http://www.adevarul.ro/actualitate/e...264574109.html

IPS Laurențiu Streza, Mitropolitul Ardealului, este unul dintre cei mai bogați bugetari din țară. Acesta câștigă, din funcția de decan al Facultății de Teologie, aproximativ 162.000 de lei anual. La această sumă se adaugă aproape 102.000 de lei pe an, bani primiți în calitatea sa de ierarh la Arhiepiscopia Sibiului. În plus, Mitropolitul mai ia încă 3.300 de lei pentru că este profesor la Universitatea din Craiova. Astfel, ÎPS Laurențiu Streza are un venit lunar de peste 22.000 de lei. Mai mult decât câștigă într-un an un profesor debutant, o asistentă medicală sau un pensionar.

ÎPS Laurențiu Streza nu a putut fi contactat telefonic pentru a explica cum se „descurcă" cu acest salariu. Consilierul de Imagine al Mitropolitului spune însă că salariul este o contribuție din partea statului român. „Biserica în sine este o fundație, iar Înalt Preasfinția Sa primește o contribuție de la statul român. Mitropolia Ardealului a făcut donații anul acesta, în urma unor anchete sociale, în valoare de peste 100 de milioane de lei. Fiecare dintre aceste donații s-a făcut la ordinul expres și la inițiativa Înalt Preasfinției Sale, Părintele Laurențiu", a declarat părintele Constantin Necula, consilierul de imagine al Mitropolitului Ardealului.

In ce privește venitul obținut de ÎPS Laurențiu Streza prin funcțiile deținute în cadrul Universității „Lucian Blaga" din Sibiu, părintele Necula a spus că Mitropolitul a solicitat ca acestea să fie la minimum prevăzut de lege pentru funcțiile deținute.




Nu e deloc revoltator daca ia bani de la stat si ii da la saraci. Si de nu ar fi asa, nu suntem noi stapani pe banii lui. Sa ii dea Dumnezeu sanatate si sa il lumineze sa se chiverniseasca bine!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.05.2010, 21:00:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu scrie ca banii respectivi au fost donati de el personal, ci de Mitropolia Ardealului.

Si 100 milioane ROL adica 10.000 RON este chiar o suma infima pe langa cei 102.000 platiti anual de Biserica ca salariu(!!!) IPS.

Disclaimer: nu incer sa demonstrez nimic, sunt doar niste observatii carcotase.

Ceea ce ma roade insa este salariul care i-l plateste Biserica in calitate de Episcop, in conditiile in care ii plateste de asemnea si toate cele necesare traiului zilnic si cum se impaca asta cu statutul de Episcop (este un soi de salariat pana la urma?) si cu cel de calugar (votul saraciei)..

Cine poate da o explicatie rezonabila..

Last edited by AlinB; 19.05.2010 at 21:04:34.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.05.2010, 09:27:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Oricum ai da-o, statutul de Episcop, respectiv, calugar, nu se potriveste deloc cu statutul de salariat de lux . Ca tot se vorbeste atat de mult de cele voturi depuse, dar, bine-nteles, aici nu mai conteaza, caci, ca si crestini, ne pricepem sa selectam si canoane si simtiri, sa le asezam in asa fel incat demagogia sa fie la ea acasa.
Unii nu respecta voturile monahale ca pleaca din manastire, multi nu le respecta traind inca, acolo...dar, cei dintai sunt cei mai judecati si prigoniti, tocmai pentru ca superficialitatea a incetosat ochii celor care pretind ca " vad atat de bine "....caci, simtirea nu mai are nici un rol.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.05.2010, 09:49:13
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
IPS Laurentiu Streja are un salariu de 22.000 lei lunar.Ce ziceti..in aceste conditii de criza ii propunem sa doneze pana la sfarsitul anului totul pentru saraci?
De unde stii ca acesti bani nu au fost donati saracilor si pana acum si in afara perioadei de criza?
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.05.2010, 09:50:33
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Stiti voi cate parohii din Mitropolia Ardealului sunt foarte sarace si trebuie ajutate cu bani de Mitropolie? Aveti tu vreo dovada ca acesti bani nu se duc la Bisericile si Manastirile cu probleme ? Doar nu credeti ca Inalt Prea Sfintitul Laurentiu are conturi pe numele lui sau isi tine banii sub saltea...e monah..cu siguranta ajuta multa lume (fara ca noi sau presa sa stim). Si la fel de convinsa sunt ca asa fac toti marii Ierarhi ai Bisericii Ortodoxe, dar pt noi ce simplu e sa judecam si sa ne luam osanda pt asta.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.05.2010, 09:59:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
De unde stii ca acesti bani nu au fost donati saracilor si pana acum si in afara perioadei de criza?
Nu au fost donati NICI acum
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.05.2010, 10:17:06
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu au fost donati NICI acum
pai ce dovada ai?
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.05.2010, 10:28:23
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
pai ce dovada ai?
Ti-a dat-o AlinB intr-un post anterior
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.05.2010, 10:38:04
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu scrie ca banii respectivi au fost donati de el personal, ci de Mitropolia Ardealului.

Si 100 milioane ROL adica 10.000 RON este chiar o suma infima pe langa cei 102.000 platiti anual de Biserica ca salariu(!!!) IPS.

Disclaimer: nu incer sa demonstrez nimic, sunt doar niste observatii carcotase.

Ceea ce ma roade insa este salariul care i-l plateste Biserica in calitate de Episcop, in conditiile in care ii plateste de asemnea si toate cele necesare traiului zilnic si cum se impaca asta cu statutul de Episcop (este un soi de salariat pana la urma?) si cu cel de calugar (votul saraciei)..

Cine poate da o explicatie rezonabila..
Vad ca incepi sa delimitezi putin lucrurile ! ! ! Cam asta este realitatea, daca nu facem distinctia dintre credinta si nepasare , atunci nu devenim decat niste ignoranti.
Mi-a placut cum spunea cineva aseara in cadrul unui film ; " o viziune care nu ajunge la fapte, nu este decat o halucinatie ! "
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.05.2010, 10:56:18
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Ti-a dat-o AlinB intr-un post anterior
Pai Alin (si nu numai el) zicea doar de 10.000 ron donati oficial (cu acte, dovezi scrise, da?) dar restul de bani sunt donati fara astfel de acte ... printr-un act de milostenie care nu e mai putin merituos de cat o donatie...ce e asa de greu de inteles?
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde