Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2010, 14:52:08
Diaaana Diaaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Smile ...

Buna ziua. Puteti sa imi recomandati o rugaciune pentru ca Dumnezeu sa aiba grija de cineva la care tin si cu care nu am cum sa pastrez legatura ? Multumesc anticipat .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2010, 16:07:22
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb orice rugaciune

Citat:
În prealabil postat de Diaaana Vezi mesajul
Buna ziua. Puteti sa imi recomandati o rugaciune pentru ca Dumnezeu sa aiba grija de cineva la care tin si cu care nu am cum sa pastrez legatura ? Multumesc anticipat .
Orice rugaciune!

Si mai ales Rugaciunea Domneasca!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2010, 18:50:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diaaana Vezi mesajul
Buna ziua. Puteti sa imi recomandati o rugaciune pentru ca Dumnezeu sa aiba grija de cineva la care tin si cu care nu am cum sa pastrez legatura ? Multumesc anticipat .
Dragă Diana sunt sigur că citești și din Psaltiră , iar de nu o faci în mod curent , îți recomand să citești Pomelnicul de la sfârșitul ei , Pomelnic pe care este dator să-l citească atât monahul cât și mireanul în fiecare zi , cu umilință, cu osârdie și cu evlavie. În cadrul Pomelnicului ai și rugăciuni pentru cei vii de un real folos și pentru situația menționată de tine. Doamne ajută !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2010, 23:25:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Diaaana Vezi mesajul
Buna ziua. Puteti sa imi recomandati o rugaciune pentru ca Dumnezeu sa aiba grija de cineva la care tin si cu care nu am cum sa pastrez legatura ? Multumesc anticipat .
Intr-o stare la fel ca a ta,am cautat prin cartea de rugaciuni,si cel mai mult mi-a ramas in suflet:'rugaciunea pentru binefacatorul tau '
O gasesti in orice carte de rugaciuni .Aceasta rugaciune imi inchipuia dragostea si recunostinta neconditionata,fata de o persoana cu care nu poti vorbi,si care ti-a facut mult bine,macar si sufletesc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2010, 08:27:01
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Intr-o stare la fel ca a ta,am cautat prin cartea de rugaciuni,si cel mai mult mi-a ramas in suflet:'rugaciunea pentru binefacatorul tau '
O gasesti in orice carte de rugaciuni .Aceasta rugaciune imi inchipuia dragostea si recunostinta neconditionata,fata de o persoana cu care nu poti vorbi,si care ti-a facut mult bine,macar si sufletesc
Spui "macar si sufletesc" de parca binele asta, sufletesc, ar conta mai putin decat celalalt bine, cel material...
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2010, 13:39:40
Diaaana Diaaana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Multumesc .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2010, 20:59:19
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Spui "macar si sufletesc" de parca binele asta, sufletesc, ar conta mai putin decat celalalt bine, cel material...
Pai nu stiu daca aceea persoana i-a facut bine Dianei,nu e obligatoriu,caci ea nu ne-a dat amanunte. Dar un bine tot i-a facut 'macar sufletesc" ,a facut-o sa se roage pentru altii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.05.2010, 13:15:50
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

"Rugati-va pentru cei ce nu pot, nu vor, nu stiu sa se roage"!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.05.2010, 18:29:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
"Rugati-va pentru cei ce nu pot, nu vor, nu stiu sa se roage"!
Un articol de folos semnat de Ciprian Olinici :http://www.ziarullumina.ro/articole;...a-l-ierta.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.05.2010, 19:42:00
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Cristian, mereu gasesti o vorba buna, potrivita. Multumesc pentru articol. Acest lucru imi aduce aminte de Parintele Teofil Paraian, care spunea atat de frumos - ca este rodul prietenilor sai.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde