Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.12.2010, 00:26:50
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit ----------------------------

----------------------------------------

Last edited by redandrei90; 25.10.2016 at 21:27:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.12.2010, 00:38:50
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redandrei90 Vezi mesajul
Cu totii stim ca se practica de catre anumiti oameni "spiritismul" pentru a lua legatura cu cei ce au murit. Voi credeti asa ceva? Mie mi se pare o inventie, o prostie menita sa se scoata bani. Nu poti lua legatura cu un suflet daca te scremi tu un pic. Cel mai interesant este ca imi povestea bunica mea ca a asistat o data la o sedinta de siritism si persoana care a apelat la aceasta practica a intrat "in legatura" cu sotul ei si pur si simlu vorbeau despre lucruri e care le stiau numai ei... nu ar fi avut cum sa nimereasca vrajitoarea sau cum se numeste...
Acea persoana murise cu o boala de piele, si cand a intrat in corpul vrajitoarei se plangea ca nu mai suporta mancarimile si se tot scarpina, si vrajitoarea nu stia de ce a murit ca sa inventeze.. este chiar straniu
Nu stiu daca exista sau nu,dar clar e ca nu e nimic Dumnezeiesc si curat in povestile astea.Nu stiu cu ce entitati intra in contact si nici nu vreau sa stiu.:-)
Mi se pare macabru sa vrei sa vorbesti cu un mort la acest mod.Daca tot vrei sa ai contact cu cineva drag care a plecat de pe lumea asta, fa-o cu rugaciunea,cu gandul,cu inima.Nu apela la lucruri diavolesti ca apoi greu mai scapi de ele.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.12.2010, 00:42:03
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

----------------------------------------

Last edited by redandrei90; 25.10.2016 at 21:27:21.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.12.2010, 06:38:56
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redandrei90 Vezi mesajul
Cu totii stim ca se practica de catre anumiti oameni "spiritismul" pentru a lua legatura cu cei ce au murit. Voi credeti asa ceva? Mie mi se pare o inventie, o prostie menita sa se scoata bani. Nu poti lua legatura cu un suflet daca te scremi tu un pic. Cel mai interesant este ca imi povestea bunica mea ca a asistat o data la o sedinta de siritism si persoana care a apelat la aceasta practica a intrat "in legatura" cu sotul ei si pur si simlu vorbeau despre lucruri e care le stiau numai ei... nu ar fi avut cum sa nimereasca vrajitoarea sau cum se numeste...
Acea persoana murise cu o boala de piele, si cand a intrat in corpul vrajitoarei se plangea ca nu mai suporta mancarimile si se tot scarpina, si vrajitoarea nu stia de ce a murit ca sa inventeze.. este chiar straniu

Exista acest gen de practici,insa pe de o parte numai crestineste nu este sa tulburi spiritele celor plecati,pentru ca majoritatea dintre ei se desprind de aceasta dimensiune terestra,iar in al doilea rand,parerea mea este ca la "intalnire" nu vin musai spiritele celor chemati,ci pot veni entitati de vibratie joasa,care pot citi efectiv din informatiile pe care le detine persoana care apeleaza la vrajitoare (sau chiar vrajitoarea o poate face daca este suficient de abila),iar daca intri in hora asta ...greu iesi,pentru ca,odata ce aceste entitati isi croiesc drum catre cineva nu se dau usor duse si doar cu multa rugaciune sincera,din suflet,pocainta,molifte etc poti sa scapi de ele.
Eu chiar spun ca nu merita jocul cu focul,iti poti nenoroci viata,sa ajungi pe muchia nebuniei si pentru ce,pentru cateva senzatii tari din sfera "paranormalului"?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.12.2010, 07:35:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redandrei90 Vezi mesajul
eu cred ca ei vorbesc cu diavolii ...in niciun caz cu sufletul celui decedat. Din cate stiu eu dupa moarte nu mai ai cum sa simti mancarimile sau durerile cu care ai murit...
nici eu nu cred ca sufletul celui decedat mai poate fi accesat,ci intotdeauna vrajitoarea sau "parapsiholoaga"obtine de la spiritele cu care are legaturi,informatii despre persoana care-i calca pragul.Partea interesanta intervine atunci cand o persoana care apeleaza la serviciile lor cu jumatate de inima,neincrezatoare,anxioasa -informatiile nu pot fi accesate usor sau chiar deloc de catre spirite...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.12.2010, 11:42:16
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

----------------------------------------

Last edited by redandrei90; 25.10.2016 at 21:27:36.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.12.2010, 13:41:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redandrei90 Vezi mesajul
Cu totii stim ca se practica de catre anumiti oameni "spiritismul" pentru a lua legatura cu cei ce au murit. Voi credeti asa ceva? Mie mi se pare o inventie, o prostie menita sa se scoata bani. Nu poti lua legatura cu un suflet daca te scremi tu un pic. Cel mai interesant este ca imi povestea bunica mea ca a asistat o data la o sedinta de siritism si persoana care a apelat la aceasta practica a intrat "in legatura" cu sotul ei si pur si simlu vorbeau despre lucruri e care le stiau numai ei... nu ar fi avut cum sa nimereasca vrajitoarea sau cum se numeste...
Acea persoana murise cu o boala de piele, si cand a intrat in corpul vrajitoarei se plangea ca nu mai suporta mancarimile si se tot scarpina, si vrajitoarea nu stia de ce a murit ca sa inventeze.. este chiar straniu
totul este sarlatanie.
gandeste-te la un numar de iluzionizm. din ceea ce vezi ai putea jura ca omul a taiat femeia in doua. dar e o iluzie. omul e cinstit si isi spune iluzionist. pe tine te uimeste trucul.
dar in cazul spiritistilor, vrajitorilor si ghicitorilor, un singur cuvant ii caracterizeaza: sarlatani.
faptul ca pare a ghici ceva real, gen boala de piele, e doar o iluzie in fata careia cade prada creierul "clientului".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.12.2010, 15:27:52
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit si si

Cei care vrobesc cu spiritele sunt de 2 feluri: fie psihologi foarte buni care stiu sa te citeasca si apoi sa te manipuleze, fie oameni care in mod constient sau inconstient lucreaza cu demonii.

Pe cand cei care stiu sa se joace cu mintea scot informatii de la tine, ceilalti le afla de la diavoli care le soptesc detalii despre cel mort.

Oricare din cele doua variante mi se par periculoase, si oarecum josnice. E ca si cum i-ai spune la Dumnezeu ca nu ai incredere in El, si preferi sa te temi de niste artificii care iti ofera adrenalina.

Cei morti aud rugaciunile noastre, au nevoie de ele, dar de trimis mesaje o fac doar in cazuri foarte, foarte exceptionale, si intr-un mod delicat si subtil, nu cum vezi prin filme ca misca mobila, si se face frig in casa sau alte minuni de genul.

Aceia care zdroncane oale prin casa si tropaie noaptea sunt fie niste soricei amarati fie niste dracusori care vor sa ne sperie. Insa raspunsul ca sa scapi de ei, nu e spiritismul sau magia, ci pocatinta prin Spovedanie, Sfestania casei si schimbarea modului de viata, prin incercarea de a fi mai bun si mai aproape de Dumnezeu.
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.12.2010, 19:21:21
joshoo joshoo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.10.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redandrei90 Vezi mesajul
Cu totii stim ca se practica de catre anumiti oameni "spiritismul" pentru a lua legatura cu cei ce au murit. Voi credeti asa ceva? Mie mi se pare o inventie, o prostie menita sa se scoata bani. Nu poti lua legatura cu un suflet daca te scremi tu un pic. Cel mai interesant este ca imi povestea bunica mea ca a asistat o data la o sedinta de siritism si persoana care a apelat la aceasta practica a intrat "in legatura" cu sotul ei si pur si simlu vorbeau despre lucruri e care le stiau numai ei... nu ar fi avut cum sa nimereasca vrajitoarea sau cum se numeste...
Acea persoana murise cu o boala de piele, si cand a intrat in corpul vrajitoarei se plangea ca nu mai suporta mancarimile si se tot scarpina, si vrajitoarea nu stia de ce a murit ca sa inventeze.. este chiar straniu
Da exista!Am avut de aface cu asmenea contacte ale unor spirite fara sa fac ceva.Practicile de acest gen sunt foate periculoase mai ales ca nu sti ce entitate ai contactat si cu ce spirit vorbesti,e adevarat ca pot fi chiar si demoni.Nu recomand nimanui sa practice asa ceva pentru ca poti fi posedat de spiritul pe care il chemi daca nu sti cum sa te protejezi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mai exista vindecatori..? sunsray Generalitati 5 05.08.2009 09:21:56
Nu exista cristiboss56 Vrajitoria 14 25.05.2007 20:16:27
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29