Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 04.01.2011, 08:54:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Nu inteleg de ce unii cred ca pe Huidu l-a pedepsit Dumnezeu acum la schi, pentru prestatia lui de la Cronica Carcotasilor...
De ce nu ganditi invers? Ca necuratul si-a bagat coada si l-a aruncat de pe partie, iar bunul Dumnezeu l-a salvat!!!
bineinteles, el ridiculariza biserica si pe slujitorii ei si tot diavolul si-a bagat coada, asa-i?
si nu e prima editie a cronicii in care sunt ricularizati slujitorii altarului si slujbele.
Domnul sa ne ierte si sa-l lumineze!
poate ca a inteles ceva din acesta experienta!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 04.01.2011 at 09:01:08.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.01.2011, 14:07:22
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Nici eu nu gust glumele lor deplasate si bataia de joc fata de alti colegi din TV!

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ca om și creștin îi doresc din toată inima să se facă bine și să se întoarcă la famila sa și la tv.

Deși se află în, suferință aș vrea să spun că mie nu-mi placeau unele scenete din emisiunile sale, care ridiculizau preoți, înalte fețe bisericești și chiar unele taine ale bisericii (spovedania, sfânta împărtășania etc ) .
Într-o recentă emisiune era o scenetă despre "afacerile " patriarhului...
Am toata compasiunea pentru el si nadajduiesc ca se va face bine, pentru bucuria copiilor, parintilor, sotiei lui...........

Nici eu nu gust glumele lor deplasate si bataia de joc fata de alti colegi din TV care in aceste zile erau ingrijorati sincer de sanatatea lui! La inceput emisiunea avea alte subiecte, mai permisibile... Acum a derapat...........
Aseara, intr-o emisiune la TV, un invitat (Florian Bichir cred ca se numeste) spunea ca ultima emisiune a carcotasilor s-a incheiat cu o sceneta in care era ridiculizat, sau oricum batjocorit, Domnul Iisus.

Oare nu s-au gandit ca nu e voie sa faca asa ceva?

Poate or invata ceva din "intamplarea" asta!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.01.2011, 14:57:14
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Aseara, intr-o emisiune la TV, un invitat (Florian Bichir cred ca se numeste) spunea ca ultima emisiune a carcotasilor s-a incheiat cu o sceneta in care era ridiculizat, sau oricum batjocorit, Domnul Iisus.

Oare nu s-au gandit ca nu e voie sa faca asa ceva?

Poate or invata ceva din "intamplarea" asta!
Chiar daca imi place Huidu, nu sunt de acord cu nimeni care il denigreaza pe Dumnezeu...DAAAARRRR ...
Iisus a fost batjocorit de oameni si a patimit de la ei mult mai multe si mare rele si i-a iertat pe toti si a murit pe Cruce pentru ei.
De ce tinem neaparat sa credem ca Dumnezeu are o latura negativa,razbunatoare,rea dar "corecta" in vizunea noastra de oameni ? Noi suntem cu totii LIMITATI.
De ce nu putem percepe ca Dumnezeu e NUMAI IUBIRE si nu are limite in aceasta iubire de oameni a Lui, mai presus de puterea noastra de intelegere????

E si asta o varianta ,nu??
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.01.2011, 15:04:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Poate nu m-am exprimat bine

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Chiar daca imi place Huidu, nu sunt de acord cu nimeni care il denigreaza pe Dumnezeu...DAAAARRRR ...
Iisus a fost batjocorit de oameni si a patimit de la ei mult mai multe si mare rele si i-a iertat pe toti si a murit pe Cruce pentru ei.
De ce tinem neaparat sa credem ca Dumnezeu are o latura negativa,razbunatoare,rea dar "corecta" in vizunea noastra de oameni ? Noi suntem cu totii LIMITATI.
De ce nu putem percepe ca Dumnezeu e NUMAI IUBIRE si nu are limite in aceasta iubire de oameni a Lui, mai presus de puterea noastra de intelegere????

E si asta o varianta ,nu??
In nici un caz nu am gandit astfel: "De ce tinem neaparat sa credem ca Dumnezeu are o latura negativa,razbunatoare,rea dar "corecta" in vizunea noastra de oameni ? "
Nu e bine sa batjocoresti mereu pe cineva, cu atat mai mult cele sfinte.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 04.01.2011, 15:09:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
In nici un caz nu am gandit astfel: "De ce tinem neaparat sa credem ca Dumnezeu are o latura negativa,razbunatoare,rea dar "corecta" in vizunea noastra de oameni ? "
Nu iti adresam neaparat tie raspunsul meu,Adriana..dar am folosit un citat din mesajul tau, de aceea probabil ti s-a parut mai personal..:-)

Si daca tot veni vorba,ma bucur ca nu ai gandit asa:-)
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.01.2011, 15:19:46
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Chiar daca imi place Huidu, nu sunt de acord cu nimeni care il denigreaza pe Dumnezeu...DAAAARRRR ...
Iisus a fost batjocorit de oameni si a patimit de la ei mult mai multe si mare rele si i-a iertat pe toti si a murit pe Cruce pentru ei.
De ce tinem neaparat sa credem ca Dumnezeu are o latura negativa,razbunatoare,rea dar "corecta" in vizunea noastra de oameni ? Noi suntem cu totii LIMITATI.
De ce nu putem percepe ca Dumnezeu e NUMAI IUBIRE si nu are limite in aceasta iubire de oameni a Lui, mai presus de puterea noastra de intelegere????

E si asta o varianta ,nu??
a fi drept nu inseamna a fi rau, razbunator.
cand fiul greseste si parintele ii aplica una inseamna ca se razbuna pe el?sau ca parintele e rau?
nu , fiul o primeste spre indreptare.
dar a denigra cele sfinta e o insulta la adresa Celui Sfant;iar Dumnezeu nu se lasa batjocorit!
dar cel mai important :el nu pedepseste ca sa se razbune, ci ca sa indrepte cel care a gresit!

iubirea inseamna binele aproapelui, csub toate aspectele lui:nu poti spune ca iti iubesti copilul dar il lasi sa faca cate rele ii trec prin minte.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.01.2011, 15:20:56
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Dumnezeu e NUMAI IUBIRE, dar cand omul se rataceste pe sine si mai face si multe alte victime colaterale, tot din iubire, dar pentru viitoarele victime, Dumnezeu mai da de pamant (sau de copac) cu cate un "jmeker", incercand in felul Lui sa creioneze mesaje si altora.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 04.01.2011, 15:28:37
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Dumnezeu e NUMAI IUBIRE, dar cand omul se rataceste pe sine si mai face si multe alte victime colaterale, tot din iubire, dar pentru viitoarele victime, Dumnezeu mai da de pamant (sau de copac) cu cate un "jmeker", incercand in felul Lui sa creioneze mesaje si altora.
Cand afirmi DUMNEZEU E NUMAI IUBIRE,urmeaza PUNCT! Fara DAR! Nu mai exista dar.Tot ce spunem dupa DAR,sunt simple speculatii omenesti care reflecta modul nostru de gandire.

Am mai spus o data tot cu ocazia subiectului Huidu :
Ce mesaj sa intelegem cand preotul X cu fiul sau tot preot (a fost un topic deschis pe tema asta) au murit in accident de masina? Erau mai "jmekeri" ca Huidu?????Ce crezi tu ca a vrut sa creioneze Dumnezeu cand cei doi au murit si Huidu traieste si isi revine spectaculos??
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.01.2011, 15:35:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Cand afirmi DUMNEZEU E NUMAI IUBIRE,urmeaza PUNCT! Fara DAR! Nu mai exista dar.Tot ce spunem dupa DAR,sunt simple speculatii omenesti care reflecta modul nostru de gandire.

Am mai spus o data tot cu ocazia subiectului Huidu :
Ce mesaj sa intelegem cand preotul X cu fiul sau tot preot (a fost un topic deschis pe tema asta) au murit in accident de masina? Erau mai "jmekeri" ca Huidu?????Ce crezi tu ca a vrut sa creioneze Dumnezeu cand cei doi au murit si Huidu traieste si isi revine spectaculos??
nici odata nu poti sti ce se ascunde in spatele unui om:nici pr mihoc nu poti spune ca a gresit sau nu a gresit.
si da, poate ca Dumnezeu voia o lectie, dar nu pentru toata lumea, si chiar sunt convinsa ca a primit-o cine trebuie.
sa ii fie spre indreptare...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tanara in coma alt_inceput Generalitati 21 26.05.2011 11:36:50
Huidu la "Voluntari de profesie" VladCat Generalitati 0 28.01.2011 20:21:35
Parintele Iustin Parvu este in coma cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 48 08.05.2010 10:58:52
Biblia de la Bucuresti (Serban Cantacuzino 1688) ad_riana Stiri, actualitati, anunturi 4 27.04.2010 10:49:43