Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.03.2011, 20:18:46
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am doua intrebari atunci, ca sa te pot ajuta cu un sfat mai departe,daca doresti :
1. tu il iubesti ca pe un barbat sau ca pe un amic?
2. de ce te detesta in asemenea hal?
1. Ca un frate
2. de ce ma detesta? cel mai bine ar fi sa-ti dau niste exemple

El are un mare talent la desen si eu am desenat si stiu cum este sa nu profiti de talentul tau si ii spun "Ai potential, ai talent nu iti pierde aceasta sansa data de viata, ai putea sa faci atatea lucruri pentru tine"
sau... lui ii cam place bauturica si are probleme de sanatate si ii spun "

Poate ca ma detesta pentru ca ii spun in fata adevarul, ca ii spun sa se ridice si sa se realizeze in viata, ca incerc sa-i dau curaj si forta...

De fiecare data ii spuneam "tu ai potential, tu te poti ridica singur, sa fii independent!"
Dupa cum bine vezi Melissa nu am nu sunt eu ceea care va castiga daca el aplica sfaturile mele... Nu sunt sfaturi care sa ma implice si pe mine sau din care sa castig si eu...
Singura mea multumire este acela de-al vedea responsabil si multumit de viata creata de el...

O sa-ti dau cel mai bun exemplu... Lui ii place sa fie tratat ca o victima, ca ultimul bolnav (se crede bolnav) eu i-am spus asa
-"Tu esti sanatos, nu te mai vaita, de ce sa te tratez ca pe un bolnav daca nu esti?" s-a suparat pe mine, eram scorpie...bun s-a dus peste un timp la doctor si imi spunea "Sunt sanatos sunt sanatos nu am nimic!"

Unde gresesc eu... poate ca daca omul se vaita (cu motive sau nu) sa ii incurajez vaicareala sa nu-i spun "Hai ridica-te!"...
Cei din jur asa fac il lasa si chiar il incurajeaza in aceasta vaicareala...

Sunt genul de prieten "dusman" in sensul ca ii incurajez lucrurile bune si frumoase si ii spun unde greseste de exemplu cand jigneste sau cand are o atitudine gresita... Nu-l perii doar pentru ca este el...
Amandoi desenam si intr-o zi mi-a aratat un desen... Toti din jur "superb desenul, merita expus la luvru" si eu fiind si eu in tema i-am spus "desenul este frumos dar cred ca tu ai mai mult potential si stiu ca poti mai mult"...eh gata s-a suparat pe mine!

Poate el apreciaza acei falsi prieteni pe care ii are, caci stiu ca pe fata sunt toti de acord cu ei "da, da ,da" si pe la spate il barfesc si rad de ei...

Poate nu ma detesta pe mine ci poate se detesta pe sine pentru simplu fapt ca exista cineva care sa-i vrea binele neconditionat...

De ce tin la el ca la un frate? Pentru ca a facut pentru mine un gest pe care niciodata nu il voi uita (fie ca a fost voluntar, involuntar) ca a avut defapt un alt scop eu pentru acel lucru ii sunt recunoscatoare si de aceea ii doresc binele... Daca lui ii va fi bine nu am nimic de castigat... sa dau un exemplu
Daca el ajunge sa publice un volum de desene el este cel care castiga (bani, faima, etc) eu nimic...

Pacatul meu este ca nu stiu sa fiu pupinfundista, nu-mi place sa perii omul , nu-mi place sa spun ceva doar ca sa ma dau bine pe langa el! nu-mi place sa fac ceva doar ca sa fiu pe plac...!
  #32  
Vechi 20.03.2011, 20:35:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Poate nu ma detesta pe mine ci poate se detesta pe sine pentru simplu fapt ca exista cineva care sa-i vrea binele neconditionat...
Daca zici tu ca il iubesti ca pe un frate, asa o fi, dar totusi nu inteleg de ce nu stai pe fundul tau.De ce ii doresti neaparat compania,daca el nu ti-o doreste?De ce te incapatanezi sa-i vrei binele,daca el nu-l vrea?Poate este intr-o etapa a vietii in care doreste sa mai stea.De ce il tragi de mana in sus? Lasa-l in pace.Cu forta nu faci niciodata nimic.Iti place sa te umileasca?Sau esti masochista?Nu-i firesc ce faci.Un bine facut cu forta poate fi un rau de neimaginat pentru persoana respectiva.

Parerea mea este sa faci un pas lateral si sa te detasezi.Trateaza-l ca pe ceilalti amici ai tai si respecta limitele pe care ti le pune.Nu sari gardul ca-i strici confortul dupa cum vezi.

E foarte bine ca esti directa si spui ce simti.Ai doar grija cum o faci.Cuvintele pot jigni si agresa,chiar daca tu ai intentii bune.Am patit-o si eu deseori..

PS-neconditionat,inseamna fara conditii,adica fara sa astepti nimic in schimb; in acest caz,tu astepti ceva in schimb,chiar si un zambet doar...De asta esti asa suparata..;-)

Last edited by Melissa; 20.03.2011 at 20:37:48.
  #33  
Vechi 20.03.2011, 20:56:41
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Daca zici tu ca il iubesti ca pe un frate, asa o fi, dar totusi nu inteleg de ce nu stai pe fundul tau.De ce ii doresti neaparat compania,daca el nu ti-o doreste?De ce te incapatanezi sa-i vrei binele,daca el nu-l vrea?Poate este intr-o etapa a vietii in care doreste sa mai stea.De ce il tragi de mana in sus? Lasa-l in pace.Cu forta nu faci niciodata nimic.Iti place sa te umileasca?Sau esti masochista?Nu-i firesc ce faci.Un bine facut cu forta poate fi un rau de neimaginat pentru persoana respectiva.

Parerea mea este sa faci un pas lateral si sa te detasezi.Trateaza-l ca pe ceilalti amici ai tai si respecta limitele pe care ti le pune.Nu sari gardul ca-i strici confortul dupa cum vezi.

E foarte bine ca esti directa si spui ce simti.Ai doar grija cum o faci.Cuvintele pot jigni si agresa,chiar daca tu ai intentii bune.Am patit-o si eu deseori..

PS-neconditionat,inseamna fara conditii,adica fara sa astepti nimic in schimb; in acest caz,tu astepti ceva in schimb,chiar si un zambet doar...De asta esti asa suparata..;-)
are 29 de ani tipul si mereu il auzi ca se vaita "nu am bani, nu am aia, nu am aia!" mi se vaita "uite vreau sa fiu faimos sa public desenele mele" si ii spun "publica-le!" dar el asteapta sa stea in casa eventual pe scaun si sa vina la el toti banii, faima...

El este cel care striga dupa ajutor si cand cineva poate se ofera sa-i de-a face pe niznaiul...

Daca este un lucru pe care el si-l doreste , unde vezi un bine fortat? Ca doar nu ma duc si ii pun cutitul la gat "bai hai du-te si publicati desenele!" eu ii spun ceva de genul "de ce nu incerci?"
Sa nu crezi ca acum ma duc peste el si ii trantesc toate siteurile si adresele oameniilor care l-ar putea sprijini... Eu pur si simplu ii spun "incearca sa faci si asta!"

Foarte bine nu vrea sa faca asta acum? cand se va decide va fii too late...si la cine va veni sa se vaite? la mine normal "uite , acum nimeni nu ma mai vrea!" si eu ce sa-i spun "cand ti-am spus eu, ai spus ca te oblig, ca te stresez"

Toate trebuiesc facute la timpul lor..daca nu le facem pentru ca nu putem, in cazul lui nu vrem trebuie atunci sa acceptam conditiile ce vor veni...

Ca facand o comparatie...daca o femeie de 70 de ani se hotareste ea atunci sa aibe copii caci pana atunci "mi-e sila, lene, sa mai zburd" la 70 de ani nu mai poate procrea copii (decat in vitro)..
Toate au o limita si un termen...timpul e ca un ceas...ziua de ieri nu o mai poti recupera!
  #34  
Vechi 20.03.2011, 20:58:53
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Nu suntem iubiti ci suntem amici
imi cer scuze atunci; trebuia sa fiu mai atent.

Doamne ajuta!
__________________
"Scopul este să trăim ortodox, nu numai să vorbim și să scriem ortodox." (Cuviosul Paisie Aghioritul)
  #35  
Vechi 20.03.2011, 21:01:04
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
PS-neconditionat,inseamna fara conditii,adica fara sa astepti nimic in schimb; in acest caz,tu astepti ceva in schimb,chiar si un zambet doar...De asta esti asa suparata..;-)
neconditionat da...dar asta nu inseamna ca trebuie acel cineva sa ma insulte sau sa vina cu atitudini jignitoare...
Era o vorba "daca nu stii sa iubesti, macar invata sa nu ranesti"
  #36  
Vechi 20.03.2011, 21:06:02
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Suna bine ce zice Melissa. Dar sa vezi, Anda, ce am patit eu, ca baiat (m-am comportat cam ca amicul tau):
Cand eram adolescent am fost indragostit de o fata, dar tare de tot, deh, ca in adolescenta. Ma blocam cand o vedeam, intram brusc in stare de bucurie intensa dar si in ... panica. Pentru ca nu stiam pur si simplu ce sa fac, cum sa imi manifest marea afectiune. Intr-o seara, cand ne adunasem mai multi prieteni, niste baieti au inceput sa o necajeasca. ea radea la tachinarile lor, iar eu am presupus ca ii place situatia... Atunci, dorind sa ii arat ca eu o iubesc cu adevarat, nu ca ei, i-am dat ... cu un pumn de corcoduse in cap. Una a lovit-o in ochi iar alta in nas. Dezastru: i-a dat sangele pe nas iar ochiul i s-a invinetit aproape instantaneu. Credeam ca mor pe loc, eram uluit de mine, de situatie, de tot... Nu stiam in ce gaura din fundul pamantului sa ma ascund... As fi vrut sa nu mai exist... Catastrofa a fost iremediabila, s-au suparat chiar ai ei, era sa iasa mare scandal. In final pentru ea am ramas un badaran, nu m-am mai putut apropia niciodata. Si daca ar fi stiut cat o iubeam... Daca as fi stiut pur si simplu cum sa ma port ...
Iata, dupa 30 de ani nu pot sa uit incidentul acesta nefericit. Poate e de folos totusi acum..
Poate ca si amicul tau e pur si simplu stangaci si timid cum eram si eu in adolescenta.
Ce ar fi sa ii marturisesti pur si simplu sentimentele tale (cele de afectiune si cele ranite)? Asa, prieteneste, fara suparare. S-ar putea sa aprecieze si sa se straduiasca sa schimbe lucrurile. Poate are nevoie sa invete cum sa isi exprime emotiile. Crediteaza-l si tu un pic, invatam impreuna ce inseamna o relatie de apropiere. Succes!
  #37  
Vechi 20.03.2011, 21:13:20
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Suna bine ce zice Melissa. Dar sa vezi, Anda, ce am patit eu, ca baiat (m-am comportat cam ca amicul tau):
Cand eram adolescent am fost indragostit de o fata, dar tare de tot, deh, ca in adolescenta. Ma blocam cand o vedeam, intram brusc in stare de bucurie intensa dar si in ... panica. Pentru ca nu stiam pur si simplu ce sa fac, cum sa imi manifest marea afectiune. Intr-o seara, cand ne adunasem mai multi prieteni, niste baieti au inceput sa o necajeasca. ea radea la tachinarile lor, iar eu am presupus ca ii place situatia... Atunci, dorind sa ii arat ca eu o iubesc cu adevarat, nu ca ei, i-am dat ... cu un pumn de corcoduse in cap. Una a lovit-o in ochi iar alta in nas. Dezastru: i-a dat sangele pe nas iar ochiul i s-a invinetit aproape instantaneu. Credeam ca mor pe loc, eram uluit de mine, de situatie, de tot... Nu stiam in ce gaura din fundul pamantului sa ma ascund... As fi vrut sa nu mai exist... Catastrofa a fost iremediabila, s-au suparat chiar ai ei, era sa iasa mare scandal. In final pentru ea am ramas un badaran, nu m-am mai putut apropia niciodata. Si daca ar fi stiut cat o iubeam... Daca as fi stiut pur si simplu cum sa ma port ...
Iata, dupa 30 de ani nu pot sa uit incidentul acesta nefericit. Poate e de folos totusi acum..
Poate ca si amicul tau e pur si simplu stangaci si timid cum eram si eu in adolescenta.
Ce ar fi sa ii marturisesti pur si simplu sentimentele tale (cele de afectiune si cele ranite)? Asa, prieteneste, fara suparare. S-ar putea sa aprecieze si sa se straduiasca sa schimbe lucrurile. Poate are nevoie sa invete cum sa isi exprime emotiile. Crediteaza-l si tu un pic, invatam impreuna ce inseamna o relatie de apropiere. Succes!

Bine ar fi ca amicul meu sa fie stangaci sau macar jumatate cat ai fost tu... La el merge principiul "da mai tare radioul si inchide-l"...mai era o vorba "azi iti spune un prieten iubeste, iarta, fii bun, maine iti va spune viata"..sa nu tina cont de sfaturile celor din jur nici macar sa se intrebe caci viata nu o sa fie blanda si intelegatoare...aia te ia pe sus si te duceeeeee...
  #38  
Vechi 20.03.2011, 21:21:07
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Cum ai lua-o tot tu esti vinovat... daca ii oferi iubire neconditionat te critica te judeca, daca maine il ignori iti va spune " ce prieten imi esti tu, daca nu-mi esti alatur?" daca trece printr-un necaz si tie nu-ti pasa sau nu-ti mai pasa tu esti de vina "am crezut ca-mi poti fi prieten"

Sfatul meu pentru toti cei care au prieteni, isi vor face prieteni...apreciatii acum cand ei sunt, multumitii si pentru un zambet... Nu ii indepartati de langa voi caci odata indepartati nu se vor intoarce..Nu ii judecati de ce se vor satura sa va fie alaturi dupa tot ce le-ati facut...
  #39  
Vechi 20.03.2011, 21:31:47
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Atunci, dorind sa ii arat ca eu o iubesc cu adevarat, nu ca ei, i-am dat ... cu un pumn de corcoduse in cap. Una a lovit-o in ochi iar alta in nas. Dezastru: i-a dat sangele pe nas iar ochiul i s-a invinetit aproape instantaneu. Credeam ca mor pe loc, eram uluit de mine, de situatie, de tot... Nu stiam in ce gaura din fundul pamantului sa ma ascund... As fi vrut sa nu mai exist... Catastrofa a fost iremediabila, s-au suparat chiar ai ei, era sa iasa mare scandal. In final pentru ea am ramas un badaran, nu m-am mai putut apropia niciodata. Si daca ar fi stiut cat o iubeam... Daca as fi stiut pur si simplu cum sa ma port ...
:-))) foarte tare faza...Oricum n-ai pierdut nimic, ca fata n-avea simtul umorului...:-))
  #40  
Vechi 20.03.2011, 23:48:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Anda, nu te supara daca nu prea te crede lumea ca sunteti "doar amici" si n-ai nici un fel de alte asteptari de la el, dar comportamentul tau nu spune asta.

Sunt atati alti oameni care ar avea nevoie de un prieten sau ajutor si pentru tine ei nici nu exista, doar individul asta care, din ceea ce spui, are clar o problema cu persoana ta.

Si tu refuzi sa vezi asta si stai pe capul lui, cu singurul efect, din cate se pare, de a-l enerva si mai mult.

Eu as zice ca ceea ce face fatza de tine sunt semne clare ca vrea sa il lasi in pace, insa tu nu le intelegi, nu vrei sa le intelegi.

Doar dragostea (un anumite fel de dragoste..) poate fi atat de oarba.

In ceea ce il priveste pe individ, e clar..ii place la nebunie sa-si planga de mila, doar doar s-o lasa pacalit cineva de care sa poata profita. Pe tine te-a pacalit oarecum, dar probabil si-a facut socotelile si de la tine prea mult nu poate scoate, asadar asteapta ocazia urmatoare.

Last edited by AlinB; 20.03.2011 at 23:54:08.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trist ! Darkanian Pocainta 16 09.12.2010 22:30:24
Trist tot.eu Generalitati 5 18.08.2009 13:18:26
Cum s-a modificat textul Sfintei Liturghii la catedrala patriahala;Trist dar adevarat mihailt Biserica Ortodoxa Romana 41 06.01.2009 22:10:13
trist dorinel78 Generalitati 12 02.11.2007 20:49:36