Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.03.2011, 20:14:17
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Mi se pare frumos si in concordanta cu invatatura crestina sa faci ceva pentru el, dar asta nu implica sa-l perii si sa-l accepti asa cum este, ci sa il determini sa inteleaga ca un asemenea comportament arata ca este un om slab pe care societatea il va elimina. Pare un om care isi gaseste supape pentru a fugi de realitate si responsabilitate. Or tu esti obligata sa-i spui verde in fata ca, daca nu are taria sa-si schimbe modul de viata, se va pierde ca om. Numai tu, ca prietena, esti in masura sa-l ajuti sa mearga la un preot, sa adopte alta conduita, eventual sa urmeze un tratament. Dar asta implica din partea ta rugaciune, realism si intarirea nadejdii in Dumnezeu. Ca persoana sensibila, ai primit un mare dar de a plange impreuna cu cei ce plang, dar este foarte important sa inveti sa-ti canalizezi potentialul afectiv spre ceva bun (= maturizare). Iar iubirea nu inlatura realismul, capacitatea de a vedea o persoana exact asa cum este, fara sa-i atribui trasaturi ori virtuti care nu exista in realitate.
Multumesc mult andra... am observat acum ca si el tine la mine intr-un mod bizar imi arata acest lucru dar simt... Amicul meu este ateu (veti spune poate ca nu ar mai trebui sa-l bag in seama fiind ateu) dar pentru mine nu conteaza nici sexul nici nationalitate, religia, politica ci eu Iubesc si apreciez "Omul" si valorez prietenia indiferent de cutumele sociale.
Eu stiu cum este amicul meu, dar el din pacate din dorinta de a fi ca ceilalti sau chiar de a fi accepatat se compromite. Si faptul ca este ateu nu este alegerea lui ci s-a luat dupa ceilalti si orice face chiar si cand jigneste o face sa-si ridice stacheta in fata celorlalti.

Stii cum este? Daca vin eu amica noua venita in viata lui (suntem amici de cateva luni-aproape 1 an sa zic asa, desi nu ne vorbim zilnic) si ii spun de exemplu "tu ai probleme de sanatate cu stomacul, nu ai voie sa bei alcool in exces iti faci rau" ma considera o tipa rea, care nu-i da libertate sa faca ce vrea cu viata lui, care nu-i respecta deciziile. Daca amicii lui (are amici de peste 15 ani) il incurajeaza, sa se imbete pe aceea ii considera prieteni adevarati pentru ca ii dau libertatea si il respecta....
Eu i-am spus deseori (sunt un om sincer) ca nu vreau sa fiu ca prietenii lui doar pentru ca el sa ma aibe la suflet ci prefer sa fiu amica/dusmanca care iti da sfaturi si care iti vrea binele si care bineinteles el o vede uneori cu repulsie...
Asadar am luat o decizie...indiferent de ce feedback imi ofera sau nu eu voi face ce voi stii sa fac si poate voi primi de la Dumnzeu linistea de a oferi iubire fara sa ma las coplesita de emotii sau de reactii externe... Sa nu se mai bage diavolul sa spuna "uite ce face si tu..." si inima sa planga sa se lase influentata si intimidata de minte !!!!
  #72  
Vechi 25.03.2011, 21:40:29
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crestin_Simona Vezi mesajul
Iarta-ma ca intervin off-topic, dar chiar asa sa afirmi ce zodie esti pe un site crestin ortodox mi se pare cam....ciudat, nu crezi?
Poate la cele matrimoniale unde trebuie sa te lauzi cu zodia ca sa-ti gasesti un partener pe masura!!!!!!!!
Eu una zic sa-ti reconciliezi putin unde si ce afirmatii faci pentru binele tau propriu si sa nu dai motiv de sminteala si altora!
Am inteles interventia si mesajul tau Cre(s)tin ...noapte buna
  #73  
Vechi 25.03.2011, 21:48:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Admin !

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Am inteles interventia si mesajul tau Cre(s)tin ...noapte buna
Urat , foarte urat din partea ta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #74  
Vechi 25.03.2011, 22:10:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
Eu stiu cum este amicul meu, dar el din pacate din dorinta de a fi ca ceilalti sau chiar de a fi accepatat se compromite. Si faptul ca este ateu nu este alegerea lui ci s-a luat dupa ceilalti si orice face chiar si cand jigneste o face sa-si ridice stacheta in fata celorlalti.

Stii cum este? Daca vin eu amica noua venita in viata lui (suntem amici de cateva luni-aproape 1 an sa zic asa, desi nu ne vorbim zilnic) si ii spun de exemplu "tu ai probleme de sanatate cu stomacul, nu ai voie sa bei alcool in exces iti faci rau" ma considera o tipa rea, care nu-i da libertate sa faca ce vrea cu viata lui, care nu-i respecta deciziile. Daca amicii lui (are amici de peste 15 ani) il incurajeaza, sa se imbete pe aceea ii considera prieteni adevarati pentru ca ii dau libertatea si il respecta....
Eu i-am spus deseori (sunt un om sincer) ca nu vreau sa fiu ca prietenii lui doar pentru ca el sa ma aibe la suflet ci prefer sa fiu amica/dusmanca care iti da sfaturi si care iti vrea binele si care bineinteles el o vede uneori cu repulsie...
Asadar am luat o decizie...indiferent de ce feedback imi ofera sau nu eu voi face ce voi stii sa fac si poate voi primi de la Dumnzeu linistea de a oferi iubire fara sa ma las coplesita de emotii sau de reactii externe... Sa nu se mai bage diavolul sa spuna "uite ce face si tu..." si inima sa planga sa se lase influentata si intimidata de minte !!!!
Bine....se pare ca tu ii dai cu incapatanare sfaturi acestui baiat, dar el ti le cere...tine la prezenta ta in viata lui?
  #75  
Vechi 25.03.2011, 22:28:58
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Bine....se pare ca tu ii dai cu incapatanare sfaturi acestui baiat, dar el ti le cere...tine la prezenta ta in viata lui?

banuiesc ca tu daca mergi la o petrecere si iti vezi un amic ca bea peste masura se face terci si pe urma vrea sa conduca masina tu nu te duci sa-l sfatui "nu condu in starea asta, nu esti apt" ca e nasol sa te duci asa sa nu-i dai omului "libertatea" sa-si distruga viata sau pe al altora... adica nu ai nici un drept
  #76  
Vechi 25.03.2011, 22:36:34
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Urat , foarte urat din partea ta !
"Iarta-ma ca intervin off-topic, dar chiar asa sa afirmi ce zodie esti pe un site crestin ortodox mi se pare cam....ciudat, nu crezi?
Poate la cele matrimoniale unde trebuie sa te lauzi cu zodia ca sa-ti gasesti un partener pe masura!!!!!!!!
Eu una zic sa-ti reconciliezi putin unde si ce afirmatii faci pentru binele tau propriu si sa nu dai motiv de sminteala si altora! " (Crestin_Simona)"


Frumos, foarte frumos!

ce vrei sa fac daca nu stiu unde sa incadrez mesajul ei "in mesaj crestin " sau "mesaj cretin" asa ca am inteles exact ce trebuia

Last edited by ladyanda; 25.03.2011 at 22:50:41.
  #77  
Vechi 25.03.2011, 23:15:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ladyanda Vezi mesajul
"Iarta-ma ca intervin off-topic, dar chiar asa sa afirmi ce zodie esti pe un site crestin ortodox mi se pare cam....ciudat, nu crezi?
Poate la cele matrimoniale unde trebuie sa te lauzi cu zodia ca sa-ti gasesti un partener pe masura!!!!!!!!
Eu una zic sa-ti reconciliezi putin unde si ce afirmatii faci pentru binele tau propriu si sa nu dai motiv de sminteala si altora! " (Crestin_Simona)"


Frumos, foarte frumos!

ce vrei sa fac daca nu stiu unde sa incadrez mesajul ei "in mesaj crestin " sau "mesaj cretin" asa ca am inteles exact ce trebuia
Domnisoara Anda,nu este un mesaj CRETIN ci un sfat de sorginte ortodoxa;in plus daca nu ai observat pana acum,esti pe un site CRESTIN ORTODOX de practicanti,infiintat in ideea de a gasi aici sfaturi de spiritualitate,interpretari ale Bibliei,semnificatia unor procesiuni religioase,rugaciuni si in general tot ceea ce tine de practicarea acestei religii stravechi.
De asemenea,foarte important este si respectectul si bunele maniere cu care scriem in acest spatiu virtual-in special pt ca nu este un forum oarecare,trebuie sa fim atenti in a nu-i jigni pe alti participanti,de a nu vb cu ironie,sarcasm sau a crea in vreun fel suparari altor membri!Nu-i treaba usoara...

Nu trebuie sa replici taios cu ironie la un sfat care ti-a fost dat cu bunavointa,ca fapt divers nu numai religia ortodoxa interzice crezul in horoscop si in general in toate metodele de divinatie(ghicire a viitorului).
Poti sa intrebi un preot despre asta!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #78  
Vechi 25.03.2011, 23:23:13
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Bine....se pare ca tu ii dai cu incapatanare sfaturi acestui baiat, dar el ti le cere...tine la prezenta ta in viata lui?
Iata o propozitie de nota 10!
Asa este,si eu ma gandeam la asta...suna ca o atitudine obsesiva vis-a-vis de acest baiat,ca cineva care vrea cu tot dinadinsul sa devina ingerul tau pazitor,salvatorul tau fara voia ta-ceea ce este obositor daca nu esti pregatit pt asta!
Nici Dumnezeu nu ne salveaza cu forta,ci numai daca vrem,daca ne trezim!
Eu asa stiu,scuze daca ma insel...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #79  
Vechi 25.03.2011, 23:31:28
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Iata o propozitie de nota 10!
Asa este,si eu ma gandeam la asta...suna ca o atitudine obsesiva vis-a-vis de acest baiat,ca cineva care vrea cu tot dinadinsul sa devina ingerul tau pazitor,salvatorul tau fara voia ta-ceea ce este obositor daca nu esti pregatit pt asta!
Nici Dumnezeu nu ne salveaza cu forta,ci numai daca vrem,daca ne trezim!
Eu asa stiu,scuze daca ma insel...

Asa este... Dumnezeu ne lasa sa ne "dam foc" si cand "ardem in flacari -pentru tine" ii spunem lui Dumnezeu sa stinga focul ca ne cam jeneaza si Dumnezeu bineinteles sufla ca intr-o lumanare si gata ca doar atunci Dumnezeu va spune "ti-a luat ceva timp!" acum la 1,2,3 suflu..
Cand vrem sa fim salvati vrem sa fim salvati cand e prea tarziu, cand ne trezim suntem deja cu focul pe noi daca inteleg ce vreau sa spun....

hai sa facem o chestie Yasmina... o prietena de a ta sa zicem ca vrea sa-si dea foc (ca asa vrea ea) tu esti martora la aceasta decizie... Asa este tu stai si te uiti si mananci seminte..bun.. Si fata e in flacari deja si la un moment dat strigsa "Doamne ajuta-ma" tu nimic ca o ajuta Dumnezeu nu te implici sa pui o patura sau sa suni la salvare...nuuuu ca te impotrivesti lui Dumnezeu ca doar nu ti-a zis tie prietena "Yasmina ajuta-ma" si daca nu-ti auzi numele de ce sa te bagi?

Last edited by ladyanda; 25.03.2011 at 23:35:40.
  #80  
Vechi 25.03.2011, 23:49:47
ladyanda ladyanda is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.11.2010
Mesaje: 81
Implicit

Apropo de ingeri pazitori cum zicea cineva...

Hai sa ne gandim la o chestie... cand ne-am nascut fiecare am primit un inger pazitor care sa ne pazeasca... Dumnzeu nu a stat sa intrebe "vrei sa fii ajutat", a dat fiecaruia din noi un inger ca sa ne ajute.

Si va spun eu un lucru...Dumnzeu te ajuta si fara sa io ceri direct...Cum se spune Dumnezeu lucreaza prin oameni...

Dumnezeu poate te face pe tine, sa te aflii in fata cuiva care poate sa comita o greseala mare.... Poate sa vrea sa se sinucida, poate vrea sa urce la volan beat, poate vrea sa de-a cuiva in cap... tu poate esti trimis acolo sa conciliezi sau sa-l faci pe om sa renunte... cine stie!

Sau unii din voi sunt acel gen de oameni care filmeaza repede cu telefoanele si posteaza pe youtube?

Hai sa luam exemplul medicilor

Sa zicem ca un medic este in vacanta in timpul sau liber si vede un accident de masina? ce sa faca? pentru unii din voi ar trebui sa mearga mai departe sa nu se duca sa vada ce se intampla, omul e in vacanta...doar cand pacientii vin la el inseamna ca trebuie sa ajute si cum omul e in vacanta pe litoral nu pacienti nu ajutor!

dar poate spre dezamagirea tuturor acel om se opreste sa ajute

Si aloo trezirea nu am spus niciodata ca vreau sa-i fiu inger pazitor! deci trezirea si daca aveti chef de cearta sa stiti ca aveti sanse cu mine foarte mari, raspund tuturor (dar asa cum merita)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Trist ! Darkanian Pocainta 16 09.12.2010 22:30:24
Trist tot.eu Generalitati 5 18.08.2009 13:18:26
Cum s-a modificat textul Sfintei Liturghii la catedrala patriahala;Trist dar adevarat mihailt Biserica Ortodoxa Romana 41 06.01.2009 22:10:13
trist dorinel78 Generalitati 12 02.11.2007 20:49:36