Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #281  
Vechi 11.12.2011, 18:43:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Sa facem un exercitiu de imaginatie, sa presupunem ca toti "iubitorii de animale" (pun in ghilimele pentru ca doar ei se considera adevaratii iubitori) s-ar aduna in cartiere separate si toti cainii comunitari ar fi adunati doar in acele cartiere. Dupa o scurta perioada in care vor fi iubitori si ii vor hrani cu cate ceva, vor constata cu stupoare ca ei ataca oamenii si e chiar mai rau daca sunt hraniti. Ce vor face? Se vor sacrifica din dragoste lasandu-si copii sau ei sa fie muscati, un fel de sacrificiu. Din orgoliu vor spune ca e foarte bine, iubesc animalele? Sau se vor muta in cartierele in care nu sunt caini (sa presupunem ca nu vor lua situatia in maini otravind cainii din jurul locuintei)?
Reply With Quote
  #282  
Vechi 11.12.2011, 19:22:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Este un exercițiu tendențios.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #283  
Vechi 11.12.2011, 20:37:24
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Mihai si Dragos,cred ca nu va impiedica cineva sa ne povestiti pe forum despre actiunile voastre concrete in prevenirea avortului (ma refer in afara de datul cu parerea, care se pare ca a devenit sport national in Romania :) )
O seara frumoasa va doresc!
Ce folos ai tu sau eu ce folos am eu daca iti povestesc?
Stii vorba aia: sa nu stie stanga ce face dreapta. Nu am de gand sa trambitez pe forum ce fac eu.
Reply With Quote
  #284  
Vechi 11.12.2011, 21:19:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa facem un exercitiu de imaginatie, sa presupunem ca toti "iubitorii de animale" (pun in ghilimele pentru ca doar ei se considera adevaratii iubitori) s-ar aduna in cartiere separate si toti cainii comunitari ar fi adunati doar in acele cartiere. Dupa o scurta perioada in care vor fi iubitori si ii vor hrani cu cate ceva, vor constata cu stupoare ca ei ataca oamenii si e chiar mai rau daca sunt hraniti. Ce vor face? Se vor sacrifica din dragoste lasandu-si copii sau ei sa fie muscati, un fel de sacrificiu. Din orgoliu vor spune ca e foarte bine, iubesc animalele? Sau se vor muta in cartierele in care nu sunt caini (sa presupunem ca nu vor lua situatia in maini otravind cainii din jurul locuintei)?
Acum,daca exercitiul de imaginatie presupune ca in acele cartiere sa existe numai iubitori de animale,atunci este prea simplu.Acei iubitori vor face ceva concret pt ca acele animale sa nu se mai inmulteasca necontrolat si chiar sa mai adopte dintre ei sa nu mai fie atatia in strada.Sau fac niste asociatii,strang niste bani,cand sunt multi se gasesc solutii.Iar cartierul acesta ar trebui imprejmuit si pazit sa nu existe transporturi clandestine de caini abandonati asa cum se practica.
Ar fi minunat.

Multi spun ca sunt iubitori de animale doar pt ca s-au dus intr-o duminica la Zoo sa priveasca niste tarcuri in vitrina.
Exact cum multi spun ca sunt credinciosi,au casa plina de icoane si se inchina cand vorbesc,insa faptele lor si felul in care abordeaza alti semeni de-ai lor nu are nimic in comun cu milostenia si cu iubirea specific crestineasca,sfecifice lui Iisus.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #285  
Vechi 12.12.2011, 12:00:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ceva dragut...:)



O poveste drăguță, dar... atât.
Noi ortodocșii nu credem că ne vom reîntâlni cu animalele (noastre de companie) în cer.
Că dacă ar fi așa, treaba ar fi nasoală rău, numai la câți porci/pești/oi am mâncat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #286  
Vechi 12.12.2011, 12:20:55
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
O poveste drăguță, dar... atât.
Noi ortodocșii nu credem că ne vom reîntâlni cu animalele (noastre de companie) în cer.
Că dacă ar fi așa, treaba ar fi nasoală rău, numai la câți porci/pești/oi am mâncat.
Hahahahaha! Nu te dezminti! Esti spiritual ca de obicei. Cred ca de la Dunare ti se trage asta...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #287  
Vechi 12.12.2011, 12:46:21
adaria adaria is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.12.2011
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sa facem un exercitiu de imaginatie, sa presupunem ca toti "iubitorii de animale" (pun in ghilimele pentru ca doar ei se considera adevaratii iubitori) s-ar aduna in cartiere separate si toti cainii comunitari ar fi adunati doar in acele cartiere. Dupa o scurta perioada in care vor fi iubitori si ii vor hrani cu cate ceva, vor constata cu stupoare ca ei ataca oamenii si e chiar mai rau daca sunt hraniti. Ce vor face? Se vor sacrifica din dragoste lasandu-si copii sau ei sa fie muscati, un fel de sacrificiu. Din orgoliu vor spune ca e foarte bine, iubesc animalele? Sau se vor muta in cartierele in care nu sunt caini (sa presupunem ca nu vor lua situatia in maini otravind cainii din jurul locuintei)?

Sa fim seriosi.....Nimic nu poate fi mai cumplit decat semenii nostri inzestrati cu ratiune, care bine hraniti material si spiritualse tarasc precum serpii si musca atunci cand nici nu gandesti, mult prea des chiar pe cei care le sunt apropiati...Cainii sunt tot creatie divina, iar asa zisa lor rautate se datoreaza chiar oamenilor ce se pretind umani....Suntem in prag de sarbatori si ca buni crestini ce ne pretindem, sa incercam sa alcatuim o frumoasa pledoarie pentru unii din cei mai devotati prieteni necuvantatori, pentru CAINI ! Fie ca Domnul in marinimia Sa sa ii ocroteasca in primul rand de rautatea omeneasca si apoi de orice alt rau! Iar celor care ii prigonesc , ii chinuiesc sunt convinsa ca le va fi dat de Sus, exact ce trebuieste ! Doamne ajuta, iar voi fratilor fiti va rog umani !
Reply With Quote
  #288  
Vechi 12.12.2011, 14:29:11
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Acum,daca exercitiul de imaginatie presupune ca in acele cartiere sa existe numai iubitori de animale,atunci este prea simplu.Acei iubitori vor face ceva concret pt ca acele animale sa nu se mai inmulteasca necontrolat si chiar sa mai adopte dintre ei sa nu mai fie atatia in strada.Sau fac niste asociatii,strang niste bani,cand sunt multi se gasesc solutii.Iar cartierul acesta ar trebui imprejmuit si pazit sa nu existe transporturi clandestine de caini abandonati asa cum se practica.
Ar fi minunat.
Asta e si problema, ca nu prea exista solutii, mai ales pentru Bucuresti, cu 50 de mii de caini. Cel mai simplu e sa se mute toti in orasul meu, ca aici s-a rezolvat problema, fac parte din cartierul, orasul in care nu sunt caini. :) (dar s-au si bagat bani).
Reply With Quote
  #289  
Vechi 12.12.2011, 14:45:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit Logica de clasa a treia

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
O poveste drăguță, dar... atât.
Noi ortodocșii nu credem că ne vom reîntâlni cu animalele (noastre de companie) în cer.
Că dacă ar fi așa, treaba ar fi nasoală rău, numai la câți porci/pești/oi am mâncat.
Nu am auzit inca de cazuri in care animalele de companie sunt consumate/mancate.
Faci niste confuzii grave.
In schimb,cei care cresc animale pt hrana:vaci/capre/oi/pesti le numesc domestice.
Deci avem animale de companie si animale domestice.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #290  
Vechi 12.12.2011, 14:48:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Numai tu te puteai gândi să-ți papi pet-ul.
Unde am scris eu ce zici matale?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 17:08:53
Legea sanatatii - eutanasierea saracilor florin.oltean75 Generalitati 121 16.01.2012 11:43:36