Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 28.03.2012, 11:58:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Corect, dar si presedintii Greciei, Rusiei, Romaniei tot masoni sunt/au fost.
aici ai dreptate
Reply With Quote
  #92  
Vechi 28.03.2012, 12:03:30
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Nu am zis ca Vadim ar fi fost mai bun. Am zis ca ar fi trebuit sa iasa el, insa alegerile au fost numai oficial in mana poporului. Intelegi? Pe romaneste, s-au furat alegerile. Putina cercetare si ai sa vezi ca asa a fost. Am zis, mi-a zis tata cateva chestii si am mai citit si eu si cam asa a fost.
Nu avem de unde sa stim; eu unul nu cred deoarece Iliescu a fost foarte popular iar Vadim era greu sa se impuna in acei ani deoarece cam toti stiau ce fusese el in trecut, dar cel mai important este ca Iliescu avea sprijin extern rusesc (pe care l-a cautat si Geoana), insa Vadim, nu. Iliescu a fost omul Moscovei. Atunci, in timpul acela. Acum am iesit din raza de influenta a rusilor si am intrat in cea a americanilor. Tot rau este, acum ne fura altcineva.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.03.2012, 17:19:51
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
PP-DD al lui Diaconescu? are voie sa participe la alegeri iar daca va iesi, atunci chiar se va alege complet praful de Romania!
De acord! Doamne fereste!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 28.03.2012, 17:24:00
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Asa au zis duhovnicii din Rusia si Grecia, ca doar nu am scos de la mine.
Si nu poti compara Rusia,Grecia cu America. Presedinti buni? care din ei? toti au fost masoni. toti. SUA a fost tara creata de masoni,pentru ei. Si nu stiu de ce ti se pare ca e asa bine in SUA, cand e departe de a fi asa. SUA incepe incet incet sa tinda spre totalitarism combinat cu fascism. Canada de asemenea. Si spre deosebire de Rusia si Grecia, SUA nu a fost niciodata stat ortodox. Cei care vor plati cel mai mult vor fii ortodocsii, ptr ca ei au avut aceasta perla pretioasa, numita ortodoxie, au stiut Adevarul si nu l-au pretuit. E mult de spus.

Nu am zis ca Vadim ar fi fost mai bun. Am zis ca ar fi trebuit sa iasa el, insa alegerile au fost numai oficial in mana poporului. Intelegi? Pe romaneste, s-au furat alegerile. Putina cercetare si ai sa vezi ca asa a fost. Am zis, mi-a zis tata cateva chestii si am mai citit si eu si cam asa a fost.

Am zis PP si ND. Adica Partidul pentru Patrie si Noua Dreapta, ambele partide nu au voie sa participe la alegeri ptr.ca nu au nu stiu cate semnaturi. Pentru patrie este cred ca a doua s-au a treia oara cand nu are dreptul de a intra in alegeri, desi e partid din 1993.

http://www.pentrupatrie.ro/
De Noua Dreapta am auzit! Ce partid e Partidul pentru Patrie?
Reply With Quote
  #95  
Vechi 28.03.2012, 17:38:55
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ce partid e Partidul pentru Patrie?
ceva in genul fostului partid "Totul pentru tara"
Reply With Quote
  #96  
Vechi 28.03.2012, 17:52:58
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Cine a zis ca-i pare rau ca nu candideaza partide ultranationaliste precum "Noua dreapta" sau PP-ul acela obscur de care chiar nu a auzit nimeni, sa se gandeasca cu luare aminte, ca in eventualitatea ca va castiga alegerile in Romania, vor avea ei destui membri capabili sa ocupe functii in toate judetele? nu vor intra atunci in aceste partide neo-fasciste tot felul de oportunisti, numai ca sa ocupe functii?
Si apoi ideologia este una nedemocratica, totalitara! ar arunca poate Romania in razboi!
Mai, nu fiti copii la minte, oamenii acestia au steaguri si tricouri cu chipul lui Horia Sima si al altor legionari ! promoveaza cultul personalitatii si idei de dreapta, fasciste.
Stiti de la scoala ce au facut legionarii? cate crime? stiti?
Hmmm....
Reply With Quote
  #97  
Vechi 31.03.2012, 01:25:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Daca am trai in Somalia, atunci Dumnezeu ne'ar lumina mintea spre a trai curat inaintea Lui.
Uite ca nu traim in Somalia ci intr-o tara majoritar ortodoxa si daca e sa ne luam dupa vorba ta, la tot ce ii lumineaza Dumnezeu pe pravoslavnici este sa-si omoare copii.

Dar stim f. bine ca nu Dumnezeu e de vina, deci sa nu punem toate prostiile noastre in carca lui Dumnezeu.

Citat:
Atata vreme cat traim in Romania insa, nu ne lipsesc inca multe.
Si totusi..suntem mai rau ca aceea care n-au nici apa de ajuns.

Citat:
Pacatele noastre au dus la atata suferinta in lume, iar nu numarul de copii nascuti de unele familii credincioase.
unele..bine zis.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 31.03.2012, 01:29:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
exemplu e deplasat.
In romania se poate trai cu am spus.
Ba nu, nu se poate, e o gluma trista, un copil nu creste doar cu apa si mancarea rupta de la gura fratilor si surorilor lui.
Cand o sa ai si tu copii, mai multisori asa, poate ai sa-ti dai seama de asta.

Citat:
Nu suntem in somalia. In loc sa cautam solutii ptr ca locuitorii celorlalte parti ale lumii ca aceastia sa poate face copii, mai bine ne-am uita in propria ograda ca variante avem destule.
Serios, chiar asa..de ce sa ne uitam la greselile altora, mai bine sa le facem si noi.

Citat:
Credinta insa nu....
Tocmai de aia nici nu trebuie tinute prelegeri si facute indemnuri de parca romanul ar avea o credinta de fier, nu trebuie neaparat sa ne uitam la somalezi avem si noi suficiente cazuri de familii cu multi parint copii si parinti incompetenti si neglijenti, care traiesc din alocatia copiilor in timp ce copii mor de foame (nu, nu le ajunge doar apa).

Sau alte cazuri nu atat de evidente dar la fel de nefericite.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 31.03.2012, 01:33:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Cred ca nu e corect cum ati pus problema : "cresterea populatiei". De parca fiecare familie din Romania ar avea cel putin 7 copii, si incepand de maine, Biserica ar da ordin, ca stacheta minima sa fie de 10 copii. Se militeaza pt oprirea crimelor care se fac prin avorturi. Aduceti ca argument situatia economica. Asta e dovada de lipsa de credinta sau de putina credinta in Dumnezeu. Asa cum am spus si anterior, ne punem nadejea in acest sistem ticalosit, vandut si tradator, si nu ne punem nadejea in Dumnezeu. Trebuie sa intelegem ca tara noastra, si nu numai, trece prin situatia asta dificila, datorita pacatelor. Dumnezeu face cu tara noastra, cum fac mama si tata cu un copil care face prostii, si nu asculta de ei. Il mustra, ii da o nuia, il cearta, si toate astea le fac din dragoste, nu din altceva. Asta face Dumnezeu cu noi. Ne mustra, ca sa ne intoarcem de la grelele pacate, catre El. Daca Dumnezeu ar fi drept, ori ne-ar pedepsi pe loc, ori ne-ar lasa in voile noastre pacatoase, si ar fi mai grav, pt ca ne-am pierde mantuirea.
Tocmai ca Biserica nu pune stachete dar sunt tot felul de discursuri ale unora din Biserica care desi poate nu aduc si numere intr-un fel pun astfel de stachete.

Dupa parerea ta, doi parinti care au impreuna
Nu despre avorturi era vorba aici ci despre responsabilitate.

Zici ca situatia economica nu e un argument, dupa parerea ta doi parinti care au salariul minim pe economie si stau cu chirie, cati copii ar putea sa intretina?
Reply With Quote
  #100  
Vechi 31.03.2012, 01:45:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Superba pilda!
Ar fi interesant sa vedem niste statistici reale care fac referire la toate epocile istorice si sa vedem cati copii au murit mai degraba de diferite boli pentru care nu exista tratament si cati de foame. In zilele noastre, in tara noastra, cati copii mor anual de cancer si cati de foame. Ma refer la tara noastra, nu pentru ca nu m-ar interesa copiii din diverse regiuni foarte sarace, dar acolo este o situatie aparte, lasata asa nu intamplator. Cumparand un pachet de pampers, am donat un vaccin pentru acesti copii. Daca s-ar face campanii similare, dar care sa asigure hrana, situatia nu ar mai fi asa dramatica.
Trebuie sa te hotarasti, ori Dumnezeu le trimite paine din cer ori sunt la mila semenilor lor, mila care poate sa fie indestulatoare sau nu, realitatea arata ca de cele mai multe ori, nu.


Citat:
Personal nu am cunoscut si nu am auzit pana acum de copii care sa moara de foame in familiile care isi pun toata increderea in Dumnezeu.
Nici eu n-am auzit de bogati care sa moara de foame.
Asta e un fals truism.

Nu zic, pentru credinciosul autentic lucrurile se aranjeaza intr-un fel sau altul, dar cati sunt credinciosi autentici?

Ii vedem pe la stirile de la ora 5 alaturi de criminali, violatori si altii - au facut 5 copii si pe unul l-au facut pierdut pe nu stiu unde, traiesc din alocatia copiilor iar celui mic in loc de lapte ii dau apa si paine sau nici atat.

Oare sloganuri de genul "unde Dumnezeu trimite un copil trimite si paine pentru el" n-ar trebui ajustate nitel la realitate?

Citat:
In cel mai trist caz, acest lucru este posibil acolo unde parintii sunt stapaniti de o patima, de exemplu parintii sunt betivi si nu se ingrijesc de copii, dar si in cazul lor sunt oameni milosi, impresionati de suferinta acestor copii nevinovati si nu lasa lucrurile sa ajunga asa departe.
Si inca crezi ca cel mai mare rau este sa moara de foame.
Dar educatie?
Dar iubire?

Citat:
Dar eu in postarea mea ma refeream la omul care isi pune increderea in Dumnezeu. Cred cu toata puterea ca daca un parinte pus ii situatia de a nu avea ce sa puna pe masa, cade in genunchi inaintea lui Dumnezeu si se roaga cu lacrimi pentu copii, acest parinte nu isi va vedea copiii murind de foame.
Bun ca am lamurit-o, ajusteaza si sloganul in consecinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La multi ani! Patrie si Credinta Diverse Sarbatori 1 30.08.2011 19:06:20
La multi ani! mara2008 Generalitati 8 08.11.2008 18:32:06
La multi ani ! cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 30.08.2008 18:05:03