Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.08.2012, 00:42:42
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Smile --------

------------------------------

Last edited by redandrei90; 25.10.2016 at 21:16:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.08.2012, 01:11:33
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redandrei90 Vezi mesajul
Tot ce stiu eu este ca doar pe pamant ne putem mantui, spala de pacate. Imi amintesc faptul ca profesorul de religie in liceu ne spunea ca si in iad ne putem mantui. Am mai auzit o parere ca in iad ne putem mantui pana la judecata de apoi.. poate stiti voi varianta oficiala, dar m-a cam pus pe ganduri..
Teoretic e adevarat. Practic, e greu sa avem pe cineva in urma noastra mult rugator, smerit si iubit de Dumnezeu, sa ne scoata de "acolo". De aceea e bine sa nu ne bizuim pe "vrabia de pe gard" si sa ne pregatim noi asa cum trebuie din timpul vietii.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.08.2012, 03:39:16
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de redandrei90 Vezi mesajul
Tot ce stiu eu este ca doar pe pamant ne putem mantui, spala de pacate. Imi amintesc faptul ca profesorul de religie in liceu ne spunea ca si in iad ne putem mantui. Am mai auzit o parere ca in iad ne putem mantui pana la judecata de apoi.. poate stiti voi varianta oficiala, dar m-a cam pus pe ganduri..
In rastimpul dintre judecata particulara a omului si cea de apoi, starea celor adormiti e provizorie, se mai poate schimba. Ei nu se mai pot ruga si nu isi mai pot lucra mantuirea, nemaiavand corp, dar Biserica se roaga pentru ei, la fel si oamenii care i-au iubit in aceasta viata. Pentru ce crezi ca se pomenesc la Sfanta Liturghie atat viii cat si mortii? Pentru ce se fac parastase si milostenii pentru cei adormiti? :)

Pozitia oficiala - http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ala-69157.html

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ala-69159.html


Cei care au trăit aici creștinește, dar nu s-au putut desăvârși, primesc mult folos din parastase. Dar cât folos, nu cunoaștem. „Nu te îndoi că vor rodi ceva folositor (sufletului)”, întărește Sfântul Ioan Gură de Aur.
Dar cât de mare este acest folos și până unde poate ajunge, noi nu putem ști. Însă lucrul pe care îl știm și pe care Părinții Bisericii îl accentuează, este marele folos care provine din parastase pentru cei care nu au plecat de aici cu desăvârșire nepocăiți. Un scriitor bisericesc contemporan scrie:
Știu că există cadavre morale asupra cărora injecțiile nu au efect. Dar știu de asemenea că există păcătoși, și aceștia sunt cei mai mulți, care au fost răniți, dar nu au murit, au căzut, dar fără să lase sabia din mâini și văzându-și în ultimele ceasuri urâțenia lor, au amestecat un înăbușit „Pomenește-mă, Doamne” cu ultimele lor delirări. Și cine este acela care va susține cu îndărătnicie că nu folosesc rugăciunile credincioșilor? Starea în care se află sufletele celor adormiți este o stare provizorie. După ieșirea sufletului din această viață s-a făcut o oarecare judecată, dar judecata din urmă în care sufletul își va primi locul său pentru veșnicie nu s-a făcut încă”.
Și adaugă: „Deoarece încă nu a ieșit hotărârea din urmă a Judecătorului, deoarece stăpânirea lui Hristos cuprinde cele cerești, cele pământești și cele de dedesubt și deoarece «Duceți-vă de la Mine» nu s-a auzit, cea mai bună atitudine pe care o poate lua Biserica este să se roage pentru morții ei”.



Despre rolul celor 40 de liturghii - http://www.parohiamacin4.org/40_litu..._sarindare.htm



Daca cauti pe net, vei gasi mai multe pilde de acest gen.



Fireste insa, nu trebuie sa se culce nimeni pe o ureche ca are rude credincioase prin ale caror rugaciuni ii va scoate Dumnezeu din iad. Trebuie multa credinty. E o pilda cu un sfant caruia ii arata Dumnezeu iadul si in care vede un pacatos ca e cu zambetul pe buze, fiindca i-a spus ingerul ca peste un numar de ani in neamul lui se va naste un om care va deveni preot sau calugar si ca acela il va pomeni si pe el la Sfanta Liturghie timp de 30 sau 40 de ani si dupa aceea va iesi din iad....
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.08.2012, 17:16:14
redandrei90's Avatar
redandrei90 redandrei90 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Locație: Craiova
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Thumbs up

--------------------------------------------------------------

Last edited by redandrei90; 25.10.2016 at 21:16:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Miluire si mantuire Eugen7 Dogmatica 2 19.01.2013 09:40:24
Despre mantuire Adela444 Generalitati 14 11.10.2011 11:50:09
Despre mantuire razvan3500 Intrebari utilizatori 0 14.10.2010 11:10:12
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19
Mantuire tudor2012 Alte Religii 34 05.10.2007 14:43:14