Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.02.2013, 14:05:12
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
aici e poanta!....:)
de cugetat si de intrebat pe sot cum vede si el lucrurile. Discutati cu rabdare, cu dragoste, cu ingaduinta... Cu nadejde in hristos, fiecare in sufletul lui si impreuna, daca se poate.


nu m-am schimbat cu nimic in sensul rau,sunt aceiasi persoana calda si intelegatoare
Reply With Quote
  #32  
Vechi 09.02.2013, 14:05:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uite că v-ați întâlnit. Slavă Domnului!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #33  
Vechi 09.02.2013, 14:11:57
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
Imi pare rau dar eu nu sunt patricia2006.Pur si simplu ma lupt cu incercari de la diavol pentru ca eu asa le consider si incerc sa gasesc o alinare,un sfat un gand bun de la voi.Te rog frumos sa iti masori cuvintele pentru ca eu nu sunt bolnava psihic,cum poti spune asa ceva?
Sa le luam pe rand.
I. Sunteti patricia2006.
1. Nu este o singura persoana care crede asta;
2. Aveti acelasi stil;
3. Aveti acelasi probleme existentiale: nu ma pot ruga, la cine sa ma rog, am probleme cu sotul, Maica Domnului-Sf Nectarie, Sf Parascheva...;
4. Va contraziceti in postari (L-am descoperit pe Dumnezeu, nu ma pot ruga, sunt implinita, am probleme, mi-e bine, mi-e rau);
5. Initiati muuuulte topicuri. Si e doar inceputul;
6. Patricia2006a luat o pauza ca poate uita lumea, dar s-a intors.

II. Sfatul pentru indreptarea duhovniceasca se cauta la biserica si la duhovnic. Dupa cum bine se poate observa, aici pe forum, nu toata lumea este teolog, dar toti isi dau cu parerea (si nu ma exclud pe mine si nu spun ca am dreptate in tot ce zic).

III.La cei care au nevoie de ajutor specializat de natura psihologica-psihiatrica, cam care credeti ca este procentajul de acceptare al problemei? Faptul ca va contraziceti (daca nu sunteti troll si atunci explicatia este alta) in postari si starile se schimba frecvent, nu vi se pare ca ar reprezenta semnele unei probleme?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 09.02.2013, 14:22:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getasotir Vezi mesajul
nu m-am schimbat cu nimic in sensul rau,sunt aceiasi persoana calda si intelegatoare
Nu neg asta. Si eu credeam cu mana pe inima ca eram acelasi sot bun si responsabil etc. Numai ca sotia mea avea alte asteptari, alte nevoi, iar eu ramasesem in urma... Eram bun si cald, dar dupa mintea mea iar nu dupa nevoile ei...

Asadar, repet: discutati calm cu sotul despre treaba asta. Poate are si el ceva de spus, ca doar va e partener de viata.
Abia apoi veti reflecta din nou, cu aratura proaspat rascolita si, trag nadejde, cu seminte bune.
Domnul sa va ocroteasca si sa va calauzeasca!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 09.02.2013, 14:26:23
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
nu neg asta. Si eu credeam cu mana pe inima ca eram acelasi sot bun si responsabil etc. Numai ca sotia mea avea alte asteptari, alte nevoi, iar eu ramasesem in urma... Eram bun si cald, dar dupa mintea mea iar nu dupa nevoile ei...

Asadar, repet: Discutati calm cu sotul despre treaba asta. Poate are si el ceva de spus, ca doar va e partener de viata.
Abia apoi veti reflecta din nou, cu aratura proaspat rascolita si, trag nadejde, cu seminte bune.
Domnul sa va ocroteasca si sa va calauzeasca!
Mii de multumiri pentru sfaturile dumneavoastra.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 09.02.2013, 14:56:32
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Un raspuns dat cuiva care, poate, de fapt nu il cauta are folosul lui.
I-ar putea ajuta pe altii, care nu au formulat intrebarea dar care, citind topicul, pot descoperi ca o aveau deja in ei, inmugurita.

Intrebarea e un prilej care poate duce si la lucruri bune. Cu atat mai mult, poate, efortul (bucuria, datoria etc.) de a raspunde.
Intru totul in asentimentul tau Cezar! Framintarea femeii aceleia ,intrebarea pusa de catre ea,si raspunsul tau,si acesta de aici ,dar si mai mult ,cel din postarea anterioara,in care,cu demnitate,ai venit cu o expunere concreta,la obiect,exemplificare vie,a unor lucruri uricioase ,si nedorite,care se intimpla,din nefericire.Toata stima pt ceea ce ai expus acolo! Pilda vie! Pentru cine are urechi de auzit si ochi ca sa vada ! Sa nu mai vada numai trolleri si entitati,chiar daca acestia sint in subsidiar,ci sa vada durerea semenului,durere reala,care poate fi a acelei Patricia -sau oricare nume ar purta-, si/sau a oricaruia dintre noi.Caci cine altcineva decit Satan isi baga coada in vietile noastre,semanind ura ,chiar acolo unde este pace si armonie?..
Ai facut un lucru binecuvintat de care se bucura Hristos Insusi.Nu ai pierdut vremea,nicidecum. Caci da,este nevoie de rugaciune,ca sa fim astfel ,mereu in prezenta lui Hristos ,cit si in prezenta Sfintilor,insa trebuie sa invatam sa ne straduim sa fim cu intelegere unii fata de altii si,mai ales sa avem taria de a fi cu intelegere fata de "neputintele" semenilor,fie ei soti,sotii,casnicii nostri (oricare ar fi aceia:soacra/socru,frati,surori,rubedenii),sau oricine altcineva intilnit in cale...indiferent care-s "neputintele"...
Sa invatam ca este bine a lupta si a ne stradui sa ne ridicam din caderile noastre..Si daca noi ,fiecare in dreptul nostru,ne straduim,atunci si Sfintii pun umarul...
Domnul Hristos sa te rasplateasca!,si sa-ti primeasca aceasta -postarea ta,marturisirea ta,daca vrei..- drept JERTFA BINEPRIMITA inaintea LUI!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 09.02.2013, 18:58:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Un raspuns dat cuiva care, poate, de fapt nu il cauta are folosul lui.
I-ar putea ajuta pe altii, care nu au formulat intrebarea dar care, citind topicul, pot descoperi ca o aveau deja in ei, inmugurita.

Intrebarea e un prilej care poate duce si la lucruri bune. Cu atat mai mult, poate, efortul (bucuria, datoria etc.) de a raspunde.
Din pacate impresia zdrobitoare a cuiva care citeste acest topic si urmareste si istoricul persoanei este a unui om sarac cu duhul dar foarte abil si care culmea, reuseste sa invarta pe degete o multime de "intelepti".

Iar pentru cei care au pretentia ca ar crede cu adevarat aceasta persoana si le pasa de problemele ei, cati au incercat sa vorbeasca cu ea in particular sau la telefon?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 09.02.2013, 20:42:37
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Poate ca unii au mai incercat, Alin...:)
Poate ca au fost chiar cuvinte emotionante, calde, reciproc...
Nu e chiar atat de usor sa participam cu folos la o situatie de viata dificila. Uneori, parca toate fortele raului se dezlantuie impotriva... Dar cu nadejde in Domnul putem starui mai departe. Desigur, daca suntem bineprimiti, iar nu cu forta.

Probabil ca, dupa o pauza a dialogului, lucrurile se mai limpezesc si "de la sine", cumva...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 09.02.2013, 20:45:10
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
... sa invatam sa ne straduim sa fim cu intelegere unii fata de altii ....
Sa invatam ca este bine a lupta si a ne stradui sa ne ridicam din caderile noastre... Si daca noi ,fiecare in dreptul nostru,ne straduim,atunci si Sfintii pun umarul...
Dumnezeu sa ne ajute pe toti, ca mare nevoie cred ca avem, fiecare.
Multumesc pentru cuvantul bun!...:)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 09.02.2013, 22:32:45
getasotir getasotir is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.01.2013
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Dumnezeu sa ne ajute pe toti, ca mare nevoie cred ca avem, fiecare.
Multumesc pentru cuvantul bun!...:)
Multumiri tuturor pentru sfaturile bune.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde