Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.11.2011, 00:30:03
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rugaciuni...

...va rog din tot sufletul pomeniti-o in rugaciunile voastre pe Liliana Angela,prietena mea care trece prin momente grele.A facut prima sedinta de chimioterapie,urmeaza celelalte si apoi operatia...va rog sa nu o lasam singura,sa-i fim alaturi prin rugaciune ...chiar si sfaturi de la cineva care a trecut prin asa ceva ar fi binevenite.Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.11.2011, 00:47:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silvia55 Vezi mesajul
...va rog din tot sufletul pomeniti-o in rugaciunile voastre pe Liliana Angela,prietena mea care trece prin momente grele.A facut prima sedinta de chimioterapie,urmeaza celelalte si apoi operatia...va rog sa nu o lasam singura,sa-i fim alaturi prin rugaciune ...chiar si sfaturi de la cineva care a trecut prin asa ceva ar fi binevenite.Multumesc!

Draga Silvia , cuvintele noastre poate sunt saracacioase , nepotrivite in astfel de momente , dar ti-o spun cu mana pe inima ca in asta lume nimic , absolut nimic nu-i intamplator . Pentru mintea noastra omeneasca , multe sunt stupide , nedrepte , dar nu-i asa ! Ti-o spune cineva care a trecut de doua ori pe langa boala grea , pe langa moarte ! Dumnezeu mi-a prelungit viata , si El stie cel mai bine de ce ! Nu-i treaba noastra a judeca , Judecatile Lui , dar sa avem NADEJDE , DRAGOSTE , SPERANTA si CREDINTA , si sa nu uitam ca viata aceasta nu-i decat un scurt "test" si nimic mai mult , sa-l trecem , sa-l trecem , sa-l trecem , atat si nimic mai mult . El ne ajuta , dar sa ne ajutam si noi insine , sa avem acel minim gram de vointa , si sa luptam pana in ultima secunda a vietii !
Pentru buna ta prietena Liliana Angela , am o rugaciune "speciala" pentru BOLNAVUL DE CANCER al Parinteliui Calciu :


"Doamne Iisuse Hristoase, Mantuitorul meu, stiu ca nu sunt vrednic sa intri sub acoperisul sufletului meu, pentru ca n'am facut nimic bun care sa-mi aduca aceasta bucurie, dar sunt si eu zidirea Ta, desi nu am urmat poruncile tale. Iarta-ma, Stapane, intoarce-Ti fata spre mine si nu lua in seama rautatile mele pe care in toata ziua, cu nesocotinta le-am facut.
Vindeca-mi boala, alunga neputinta trupeasca si sufleteasca ce m'au coplesit, alunga-mi fierbinteala inimii si a mintii, lungeste-mi zilele, mai da-mi o vreme de pocainta si ma voi intoarce cu toata inima spre Tine, Facatorule al meu si Dumnezeu. Stiu ca toate sunt cu putinta la Tine si daca nu m'am vindecat pana acum este pentru ca nu Te-am cautat cu toata fiinta mea. Ca inca mai sunt cutreierat de indoieli si de razvratiri. Stiu, Doamne, ca nu ma voi putea ruga daca Tu nu-mi vei trimite duhul rugaciunii, duhul pocaintei, duhul parerii de rau pentru tot ce am gresit. Nu lua in seama pacatele tineretii mele, nici ale parintilor mei, ci primeste numai strigatul meu de durere si ma ocroteste impotriva desnadejdii. Aprinde-mi rugaciunea mea ca pe flacara care sa-mi curete pacatele; asculta cuvantul meu de iertare care sa intre in urechile Tale Sfinte si sa ma primesti ca pe Fiul Risipitor, caci in desfatari pacatoase am cheltuit viata mea. Ajuta-ma sa-mi recastig viata, iarta-ma, iubeste-ma cum Tatal si-a iubit Fiul Risipitor cand s'a reintors la el; cauta-ma ca pe o oaie pierdute, adu-ma inapoi la staulul Tau - Sfanta Biserica - si spune-mi ca slabanogului de la Scaldatoarea Vitesda: Ridica-te, ia-ti patul si umbla.
Si ma voi ridica din patul durerii mele, voi pune la picioarele tale viata mea si sanatatea pe care Tu mi-o redai si fara incetare voi lauda numele Tau cel sfant, al Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2011, 14:37:27
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Implicit Sfantul Nectarie

"O, Sfinte Nectarie,sprijin al celor care il marturisesc si il vor marturisi pe Hristos prin viata lor ,rabdand felurite prigoane din partea vazutilor si nevazutilor vrajmasi,ocroteste-i cu puterea ta pe toti crestinii ,usurandu-le suferintele si intarindu-i in lupta duhovniceasca,pentru ca sa ii cante impreuna cu tine Dumnezeului celui Viu: Aliluia!"

Sfinte Nectarie roaga-te lui Dumnezeu pentru Liliana si ajut-o sa treaca cu usurinta prin incercarea aceasta......
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.11.2011, 23:56:45
silvia55
Guest
 
Mesaje: n/a
Post

Multumesc Cristian,multumesc Iolanda si tuturor celor care si-au rapit din timpul lor ,spunand o rugaciune pentru prietena mea Liliana Angela.Maine e o zi mai speciala,are a doua sedinta de chimioterapie si implineste 44 de ani...o rugaciune si un gand bun de la voi toti cei care cititi....cer oare prea mult?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.11.2011, 18:41:28
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit La multi ani!

Draga Liliana, iti doresc din suflet sa te faci sanatoasa, sa nu-ti pierzi nadejdea si sa fii optimista. Gandurile bune aduc mult bine celui ce se stie bolnav. Ai o varsta frumoasa, multa sanatate si ani multi cu bucurie sa-ti dea bunul Dumnezeu alaturi de cei dragi! Sora mea si o buna prietena au trecut prin ceea ce tu acum incepi si te rog crede-ma, in urma rugaciunilor spuse de toti cei care le-au cunsocut si care nu le-au cunoscut, azi, dupa un an de zile, dupa grele incercari si dureri, acum sunt fericite, analizele au iesit bine si parca totul a fost un vis urat. Si-au revenit sufleteste, viata a reintrat in normal si nadajduim sa fie bine si-n continuare. Doamne ajuta-ti! Multa sanatate si numai ganduri bune!!! cu mult drag, icamilin

r u g a c i u n e c a t r e S f a n t u l G r i g o r i e :

Sfinte Grigorie Decapolitul
Slujitorul lui Hristos
Lauda celor bolnavi
Sfesnicul cel luminos.


Te rugam Sfinte Grigorie
Roaga-te la Dumnezeu
Sa trimita mila lui
Peste noi poporul tau.

Si sa-ndrepte viata noastra
Spre iubire si dreptate
Sa ne dea belsug si pace
Si iertare de pacate. Amin !

Pe 20 nov.2011 este hram la manastirea Bistrita. Il sarbatorim pe sfantul Grigorie Decapolitul, sfant care mie personal, familiei mele si prietenilor, ne-a adus mult, mult bine! Te voi pomeni si pe tine ! Roaga-te aceasta rugaciune si vei simti binefacerile sfantului!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "

Last edited by icamilin; 14.11.2011 at 18:53:56.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.11.2011, 23:11:58
veniaminkonstantin veniaminkonstantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silvia55 Vezi mesajul
...va rog din tot sufletul pomeniti-o in rugaciunile voastre pe Liliana Angela,prietena mea care trece prin momente grele.A facut prima sedinta de chimioterapie,urmeaza celelalte si apoi operatia...va rog sa nu o lasam singura,sa-i fim alaturi prin rugaciune ...chiar si sfaturi de la cineva care a trecut prin asa ceva ar fi binevenite.Multumesc!
Draga mea, Silvia, prietena ta a implinit o varsta frumoasa... si familia mea ii spune La Multi Ani! Ii urez sa aiba rabdare, e o mare virtute ... e greu , dar asa e drumul catre Dumnezeu ingust si anevoios. Vb din experienta, cand am zis ca numai pot Dumnezeu a intins mana doar El stie de ce ma lasat sa trec prin toate(si boala si necaz) acum cand scriu imi aduc aminte de barbatul acela care mergea pe malul marii si langa el se mai vedeau inca niste pasi ai cuiva si si-a dat seama ca erau ai Lui, si tot vb cu Dumnezeu, ii multumea dar iata ca mai venit un necaz peste el si s-a dus iar pe malul marii sa vb cu Dumnezeu dar acum erau doar o pereche de pasi si el striga Unde esti Doamne acum cand am nevoie de Tine? Unde esti? dar nu primi raspuns , asa trecu vremea si pana la urma se rezola necazul lui, si mergand iar pe malul marii vazu iar celelalte urme si atunci a spus: Unde ai fost Doamne cand am avut nevoie de Tine? iar Dumnezeu ia raspuns: Urmele pe care le vedeai tu pe nisip nu erau urmele tale ci erau urmele mele ca eu te tineam pe tine in brate.....
Uneori e ff greu dar Dumnezeu nu lasa pe nimeni, PE NIMENI care cere ajutor...daca nu ma lasat pe mine pacatoasa nu o va lasa nici pe Liliana Angela sa sufere.
Liliana te rog sa nu fi descumpanita dezamagita Sfantul Nectarie e langa tine ...sunt sigura...nu trebuie sa stai in genunchi mereu cu Sfantul Nectarie, poti vb cu El ca si cu un prieten sa stii ca te asculta...Silvia prietena ta sigur ti-a dat ulei de la candela Parintelui, ungete si roagate cu inima curata si vei trece de necazul asta.
Te pup dulce si inca o data La Multi Ani! Parintele Nectarie sa fie mijlocitor catre Dumnezeu si sa ne scrii ca totul e bine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2011, 23:39:20
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, care pentru noi Te-ai răstignit, fie după voia Ta, pacea, mângâierea și răbdarea asupra semenei noastre Liliana Angela și nu o lăsa să cadă, îngenuncheată de durere, în mânie și revoltă. Revarsă binecuvântările Tale asupra ei, nu după meritele noastre, ci după iubirea Ta. Amin.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.11.2011, 01:10:45
Tamara Pop Tamara Pop is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2011
Mesaje: 1
Implicit Liliana Angela

Ma rog din suflet la Bunul Dumnezeu,Fecioara Maria si Isus Hristos pentru sanatatea Lilianei Angela ,sa aiba putere sa treaca peste probele grele pe care le are de trecut,sa nu-si piarda speranta,iar Sfanta Treime o va ajuta si-i va arata calea pe care sa mearga.
Nu esti singura,suntem cu gandul la tine si ne rugam pentru tine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2011, 13:33:53
aanrra aanrra is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit Angela Liliana

Sincer e greu...e foarte greu....ma gandesc la tine....esti o fire curajoasa...ambitioasa....si ma rog la Bunul Dumnezeu, la Sfanta Fecioara, la Sfanta Paraschiva, Sfantului Nectarie in fiecare seara pentru tine, ma rog sa-ti dea putere, curaj, credinta si rabdare sa te faci bine, sa treci peste aceste momente grele, sa fii iar draga noastra Angela pe care o stim, plina de viata, glumeata si vesela. Noi suntem alaturi de tine si te iubim.

Rugaciune

Preaputernice si slavite Doamne, Iisuse Hristoase! Tu, Care ai venit in lume sa tamaduiesti neputintele oamenilor, Care nu ai venit sa chemi la pocainta pe cei drepti, ci pe cei pacatosi, si ai primit moarte pe cruce pentru mantuirea noastra! Din adancul inimii Te rog sa primesti smerita mea nevointa si aceasta mica rugaciune a mea pentru cel incercat de boala!
Mantuieste-l, Doamne, precum stii, ca un bun si iubitor de oameni, si randuieste Tu toate spre folosul sau. Ca noi neputinciosi suntem si nu il putem ajuta daca nu ne vei lumina cu harul Tau. De e voia Ta, il poti pedepsi precum se cade pentru pacatele sale, tamaduindu-l cu ierburile amare ale durerii, ca un doctor priceput, precum vei vrea.
Dar cazand inaintea Ta Te rog, indura-Te de robul Tau, potoleste-i fierbinteala, alina-i suferinta, ridica-l din patul durerii. Sa ii fie aceasta incercare prin care trece spre indreptarea vietii, spre inceput bun mantuirii si spre iertarea pacatelor. Si daca ii e de folos sa duca mai departe crucea bolii, fie, Doamne, dupa voia Ta, nu dupa voia noastra.
Daruieste-i lui rabdare si liniste, alungand de la el toata frica si toata deznadejdea, ca sa nu fie ingenuncheat de durere si sa carteasca sau sa cada in patima maniei. Ajuta-l, Iubitorule de oameni, ca vazand el mila Ta sa cada la picioarele Tale cu lacrimi de pocainta si de multumire, ca sa se invredniceasca sa auda glasul Tau cel sfant: "Iertate iti sunt pacatele!” Amin.

Doamne Ajuta!

Andreea
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2011, 19:37:55
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit Liliana Angela

Te-am pomenit si te pomenesc cu tot sufletul in rugaciune Liliana Angela.
As vrea sa sti ca nu esti singura in suferinta ta,de aceea te rog si ma rog sa fii puternica sa invingi boala.
Doamne ajuta!
Cu drag mara
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
3 rugaciuni tamadu Rugaciuni 0 02.10.2012 19:40:17
Odaia cu RUGACIUNI Melissa Rugaciuni 284 02.09.2012 20:48:12
mai multe rugaciuni patricia2006 Generalitati 6 23.08.2012 00:36:27
Rugaciuni? Noesisaa Intrebari utilizatori 1 27.05.2011 17:36:50