Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2013, 13:11:31
Skizzer Skizzer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit O mica intrebare ...

Hristos a Inviat ...

Am o intrebare : Se poate savarsi pacat fara a fi constient de ceea ce faci ?

Exemplu : Un om bolnav psihic face ceva rau ... Se considera pacat ? Avand in vedere ca el nu stie ce face

sau

Un somnambul face ceva rau ....se considera pacat ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2013, 17:04:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Skizzer Vezi mesajul
Hristos a Inviat ...

Am o intrebare : Se poate savarsi pacat fara a fi constient de ceea ce faci ?

Exemplu : Un om bolnav psihic face ceva rau ... Se considera pacat ? Avand in vedere ca el nu stie ce face

sau

Un somnambul face ceva rau ....se considera pacat ?
Adevarat, a inviat.

Nu trebuie sa facem parte dintr-o categorie sau alta pentru a comite un pacat fara voia noastra. Se poate sa nu stim ca fapta pe care o facem reprezinta un pacat. Am intalnit o tanara careia i se parea nedrept ca i s-a spus sa nu mai vina imbracata in pantaloni la biserica. Ea habar nu avea ca nu e bine sa se imbrace asa.

Daca citim indreptarul de spovedanie, vedem cat gresim cu vorba, cu fapta, cu gandul si nu intotdeauna constientizam la timp ca am comis un pacat.

Orice pacat comis cu voie sau fara voie trebuie spovedit.

Last edited by antoniap; 06.05.2013 at 17:11:46.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2013, 07:14:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Skizzer Vezi mesajul
Hristos a Inviat ...

Am o intrebare : Se poate savarsi pacat fara a fi constient de ceea ce faci ?

Exemplu : Un om bolnav psihic face ceva rau ... Se considera pacat ? Avand in vedere ca el nu stie ce face

sau

Un somnambul face ceva rau ....se considera pacat ?
Un om bolnav psihic are conștiința afectată de nenumărate păcate intrate în deprinderea vieții de zi cu zi pâna la a-l poseda cât se poate de firesc.
Niciun fel de boală, deci nici boala psihică, nu vine aleator; nici ”lozul în plic”.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2013, 08:55:37
Skizzer Skizzer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri .

Doamne Ajuta !!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2013, 22:04:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Un om bolnav psihic are conștiința afectată de nenumărate păcate intrate în deprinderea vieții de zi cu zi pâna la a-l poseda cât se poate de firesc.
Niciun fel de boală, deci nici boala psihică, nu vine aleator; nici ”lozul în plic”.
Sfantul Ioan Scararul indemna sa fie deosebite tulburarile de provenienta duhovniceasca ce apar impotriva vointei omului, de tulburari asemanatoare, care nu trec cu rugaciuni si cu semnul crucii si care se dezvolta „de la fire”.

Boala psihica este o cruce, la fel ca si boala trupeasca si nu putem sti cu exactitate motivul pentru care cineva sufera.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2013, 09:00:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Boala psihica este o cruce, la fel ca si boala trupeasca si nu putem sti cu exactitate motivul pentru care cineva sufera.
Unii psihologi afirma ca este nevoie de multe generatii pentru a crea un schizofren...
Facand o paralela cu religia care vorbeste despre pacatele stramosesti si despre copiii care platesc pacatele parintilor,se pare ca un mare adevar se afla aici si cauzele bolilor psihice isi au radacina in istoricul familial.
Si daca omul pleaca din start cu o vulnerabilitate de acest fel,este mult mai susceptibil ca va face boala atunci cand unii factori de mediu,traume vor actiona asupra sa.
Deci,nu stiu daca se poate discuta despre pacatele persoanei in sine,pentru ca in multe boli psihice nu se mai poate vorbi despre o constiinta a bolii,insa,cu siguranta ne putem gandi la cele ale stramosilor sai care atarna asupra sa.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 08.05.2013 at 09:04:20.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2013, 09:23:44
Skizzer Skizzer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sfantul Ioan Scararul indemna sa fie deosebite tulburarile de provenienta duhovniceasca ce apar impotriva vointei omului, de tulburari asemanatoare, care nu trec cu rugaciuni si cu semnul crucii si care se dezvolta „de la fire”.

Boala psihica este o cruce, la fel ca si boala trupeasca si nu putem sti cu exactitate motivul pentru care cineva sufera.
Rar se intampla ca o tulburare sa nu treaca de la rugaciune....cel putin asa cred eu . Daca te rogi cu credinta te ajuta Dumnezeu .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2013, 09:33:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Skizzer Vezi mesajul
Hristos a Inviat ...
Adevarat a inviat !

Citat:
Am o intrebare : Se poate savarsi pacat fara a fi constient de ceea ce faci ?
Nu, nu se poate.

Citat:
Exemplu : Un om bolnav psihic face ceva rau ... Se considera pacat ? Avand in vedere ca el nu stie ce face
Nu se considera pacat fapta savarsita de cineva lipsit de discernamant, asemenea oameni fiind in situatia copiilor. De accea, teologia scolastica ii numeste adesea pe nebuni: "inocenti", termen sugestiv pentru nevinovatia lor.

sau

Citat:
Un somnambul face ceva rau ....se considera pacat ?
Nu, situatia se reduce la cea de mai sus. Caracterul permanent sau tranzitoriu al lipsei de discernamant nu are importanta: ceea ce are importanta este lipsa de discernamant in momentul adeziunii vointei la fapta.

Pe de alta parte, trebuie observat ca:
-uneori poate exista vinovatie in atingerea a insasi starii lipsei de discernamant. Spre exemplu, betivul care, fiind in betie acuta sau in sevraj grav (delirium tremens) omoara pe cineva nu este vinovat de pacatul omorului, ci de pacatul betiei.
-starea de lipsa de discernamant poate veni ca urmare a unei suferinte spirituale. Nebunul care pune foc poate fi (frecvent) unealta a diavolului, ajungand in aceasta stare ca urmare a pacatelor anterioare nebuniei sale.

Rareori virtutea si eroarea sunt rezultatul unei "iubiri la prima vedere" dintre om si Dumnezeu, respectiv diavol. Cel mai adesea trecerea cuiva in solda Regelui Cristos sau a Printului Lumii Acesteia este un fenomen de durata. Unui urcus spiritual, facut pas cu pas, cu caderi si ridicari pe modelul "doi pasi inainte, un pas inapoi" ii corespunde un lent coboras in lumea unde nu exista decat lumina parelnica. Azi intinzi un deget diavolului, maine un al doilea, crezand ca il conduci ca sa treci puntea, pana ce te ia de manuta si incepe el sa te conduca fara sa iti dai seama, ajungand in cele din urma sa iti afecteze toate facultatile sufletului.

Ati vazut, pe Animal Planet, vreun atac al Anacondei ? Invariabil, metoda e aceeasi. Incepe cu un moment in care viitoarea victima sufera de nebagare de seama, nevazand cata sarpele la panda, desi e foarte vizibil. Doar culoarea il ajuta sa fie confundat cu mediul inconjurator. Cu "lumea". Cu "anturajul". Apoi are loc un atac care poate fi fulgerator. Dar victima, in principiu, inca poate scapa. Daca si-ar folosi aripile cu care a fost inzestrata ca sa zboare, ori daca si-ar folosi ghearele care au fost create ca sa se apere. Muscatura are un efect de slabire. Privirea monstrului are un efect paralizant. Daca victima fuge, nimic nu e pierdut. Dar nu fuge, este o etapa in care victimei pare sa ii placa jocul: ceea ce inainte o speria si ii provoca groaza, acum nu o mai sperie. Urmeaza etapa de sugrumare, care se desfasoara neasteptat de lent: dupa ce se formeaza primul inel, victima degeaba se mai zbate. Urmeaza al doilea, eventual al treilea. Monstrul deschide gura si isi schimba conformatia capului adaptandu-se victimei. Poate la fel de bine sa inghita o pasare colibri ca si un aligator care se credea regele baltii. Niciodata inghitirea nu incepe de la coada victimei, ci invariabil de la cap. Sarpele stie mai bine decat noi ca important e sa inghita capul, ca restul va veni ca de la sine. Si chiar asta se intampla pana cand victima e inghitita cu totul, lucru care poate dura un timp neasteptat de lung. Urmeaza o lenta digestie in intunericul vintrelor monstrului.

De cate ori am fost la zoo, am vazut serpi complet imobili. Credeam ca dorm, apoi am avut banuiala ca sunt morti. Chiar eram revoltat, zicandu-mi ca "astia ne baga serpi impaiati ca la muzeu, zicand ca sunt gradina zoo". Pana intr-o zi, cand am avut norocul sa fiu acolo la momentul cand ingrijitorul a bagat un porumbel. Viu, bineinteles, sarpele nu mai e interesat de porumbei dupa ce acestia mor. Porumbelul parea fericit ca a scapat din legatura paznicului si nu avea nici cea mai mica grija. In prima jumatate de ora nu s-a intamplat nimic, decat ca porumbelul zbura de colo-colo, in timp ce sarpele tot nemiscat era, in jurul unui fel de trunchi de copac uscat. Pe urma, am vazut ceva incredibil: porumbelul s-a asezat singur chiar pe sarpe. Isi inchipuia, pe semne, ca e o craca de copac, cu care si semana, de altfel. Am spus: "macar acum, sarpele va reactiona !". Dar nu, graba e o caracteristica a victimelor, sarpele nu dadea nici cel mai mic semn ca s-ar grabi. Astepta un moment de scadere a vigilentei. Si a muscat mai repede decat a putut porumbelul zbura.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 08.05.2013 at 10:10:35.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2013, 09:43:22
Skizzer Skizzer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Adevarat a inviat !



Nu, nu se poate.



Nu se considera pacat fapta savarsita de cineva lipsit de discernamant, asemenea oameni fiind in situatia copiilor. De accea, teologia scolastica ii numeste adesea pe nebuni: "inocenti", termen sugestiv pentru nevinovatia lor.

sau



Nu, situatia se reduce la cea de mai sus. Caracterul permanent sau tranzitoriu al lipsei de discernamant nu are importanta: ceea ce are importanta este lipsa de discernamant in momentul adeziunii vointei la fapta.

Pe de alta parte, trebuie observat ca:
-uneori poate exista vinovatie in atingerea a insasi starii lipsei de discernamant. Spre exemplu, betivul care, fiind in betie acuta sau in sevraj grav (delirium tremens) omoara pe cineva nu este vinovat de pacatul omorului, ci de pacatul betiei.
-starea de lipsa de discernamant poate veni ca urmare a unei suferinte spirituale. Nebunul care pune foc poate fi (frecvent) unealta a diavolului, ajungand in aceasta stare ca urmare a pacatelor anterioare nebuniei sale.

Asa m-am gandit si eu ...cum sa poti face pacat fara sa fii constient ...O sa merg la biserica sa intreb ...

Cum ai zis tu la betiv e cu totul altceva ... deoarece vinul e dat de Dumnezeu iar betia de Diavol , daca ai reusit sa te imbeti deja ai facut pacat...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2013, 10:07:51
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit Bolnavul psihic...

Citat:
În prealabil postat de Skizzer Vezi mesajul
Hristos a Inviat ...

Am o intrebare : Se poate savarsi pacat fara a fi constient de ceea ce faci ?

Exemplu : Un om bolnav psihic face ceva rau ... Se considera pacat ? Avand in vedere ca el nu stie ce face

sau

Un somnambul face ceva rau ....se considera pacat ?
Skizzer,HRISTOS a ÎNVIAT!...
Asadar,nadajduiesc ca,si în inimile si ,mai ales în mintile noatre (a celor care,ÎNCĂ! mai avem integritate rationala -pretindem noi!-,cel puțin eu...),sa-I permitem LUMINII ,sa patrunda,si sa lumineze INTUNERICUL ,din noi!Iar noi,cei ,oarecum,integri sa ne rugam pentru cei mai putin integri.Sa-i intelegem! Sa ne dea Dumnezeu,celor care-i avem in custodie (in vreun fel), puterea si taria de a-i suporta;ca greu și dureros lucru este!
Bolnavii psihici,sau NEBUNII,cum ii mai numim noi,mai pe scurtatura,nu au judecata! Asa spune SFINTA CARTE.Cel puțin eu așa am inteles din ceea ce am citit. Nu analizam acum ,de ce,de ne ce,a ajuns cineva in starea de nebunie.Ci trebuie sa intelegem ca ei,nebunii-mai pe scurt-,bolnavii psihici,na :nu stiu ce fac! De aceea si IISUS a zis : TATĂ (Doamne),iarta-i ca nu stiu ce fac! Ăia care L-au rastignit pe Hristos,Domnul nostru,înnebunisera de furie oarba.Se temeau ca li se va clatina tronul pamintesc;ca li se vor lua scaunele pe care sedeau comfortabil;caci n-au inteles ,nici macar cind Iisus le-a spus ca EL nu este din LUMEA aceasta;n-au inteles ca EL ,în fapt și de fapt nu vroia tronul lor,asa ca ,in nebunia lor,L-au rastignit!Erau nebuni.Bolnavi psihic.Si Hristos,i-a iertat.S-a purtat cu ingaduinta fata de ei.Asa trebuie sa ne purtam si noi ,cu..nebunii nostri! Cu ingaduinta.Cu mila si cu afectivitate.Ei au nevoie de noi cei apti! sa le aducem,asadar,mingiiere,dupa putinta! E greu dar..nu imposibil! Nu filosofez! Ci lucrez,zilnic pentru asta. Sa ma inteleg pe mine insami si pe cei din jur.Sa ma rabd si ..sa-i rabd!Doamne ajuta!,caci...
...mai greu mi-e cu cei care...fac pe nebunii! Cu cei in a caror minte strimba " si lucrul drept se strimba"...
Reply With Quote
Răspunde