Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.06.2014, 10:40:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Neaparat in lei.
Pe termen lung, leul se devalorizeaza f. mult, in 10 ani veti plati o suma simbolica.
De ex. inflatia oficiala a fost destul de mica, dar cu 5 ani in urma pana in 2013 a fost in total cam de 20% destul de probabil sub dobanda.

Intr-adevar, solutii magice de Internet nu exista, trebuie mers la banci.
Acum sunt dsiperati sa dea credinte.
Daca nu aveti alte credite e posibil sa-l obtineti, eventual cu garant/garantie.

Daca luati ca si credit de consum, nu prea, dar ca si credit imobiliar si garantat in plus cu imobilul destul de sigur..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.06.2014 at 10:43:29.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.06.2014, 11:35:22
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Creditul Prima Casă este cel mai avantajos. Are o dobândă de 5-6% pe an. Diferă un pic de la o bancă la alta, așa că e bine să-l cauți pe cel mai avantajos. Unele oferă și un calculator al ratelor. Din câte știu, durata se poate întinde până la vârsta de 65 de ani. În funcție de asta introduci numărul de luni în calculator. Un exemplu la întâmplare, aici.

Evident, după informarea pe net, trebuie să mergi să discuți cu un consultant, ca să vezi dacă îndepliniți condițiile. Având în vedere suma mică la care te gândești, nu văd de ce nu s-ar putea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.06.2014, 13:28:48
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multumesc tuturor, Cristian mai ales pt link. Am facut niste calcule, si cu cat e termenul mak lung cu atat dau mm bani inapoi, de ex in 10 ani dc luam 66000(1500) dam inapoi 86000...(lei), in 5 an doar 76000, deci 10000m putin, dar ar tb sa dam 1240 lei\ luna si nu ne vor aproba pt ca avem salarii mici. Pt prima casa ca sa aplic imi cere cnp-ul, e ok za-l dau? Eu nu am mai avut alta proprietate dar el are acum, stiu ca nu poti aplica dc mai ai sau ai avut o proprietate. M-ar.mai interesa daca se ,mai pot obtine locuinte anl, dc nu cumva e o limita de varsta. Chiar am gasit o locuinta libera ( garsoniera) intr-un complex din sect. 4, unde si locuiesc oficial ( la parinti) si am si serviciul in sect. 4.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.06.2014, 14:57:13
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Acum nu mai contează dacă ai avut altă proprietate, însă dacă ai una, trebuie să nu fie mai mare de 50 mp ca să fii eligibil.

Sigur că dacă vrei un credit pe un timp mai lung plătești mai mult, însă nu foarte mult, având în vedere dobânda mică. Iar faptul că rata devine mult mai mică în felul ăsta, e foarte important. De exemplu, dacă faci un credit pe cel puțin 20 de ani, la un apartament ieftin, rata va fi sub nivelul chiriei și, la o adică, dacă nu mai poți plăti îl închiriezi până îți revii cu banii.

Nu prea mi se pare în regulă să dai CNP-ul, oricum va trebui te întâlnești cu un consultant al băncii. Vei vedea că pe lângă cei 5% pe care trebuie să-i ai de la început, se vor mai adăuga și alte costuri, unul dintre ele fiind plata expertului care va evalua casa. Cam asta-i tot ce știu.

Cât privește ANL-ul, mi se pare că limita de vârstă este de 35 de ani. Caută pe saitul lor.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.06.2014, 15:05:56
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

ca si costuri ar mai fi:
- 500 lei expertiza locuintei
- eventual comision e analiza dosar
- taxele de transcriere a proprietatii, care se pot ridica si la 5000 de lei sau poate peste (depine de oras, zona in care e proprietatea, dependinte etc.).

si mai sunt ceva costuri, dar nu ma stiu exact care, inca vreo 2 parca.
Si ca sa primiti prin programul prima casa, trebuie sa fiti casatoriti si sa lucrati amandoi, altfel, la un salar de 1000 - 1200 lei nu ti se aproba nimic sau o suma foarte mica.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.06.2014, 16:42:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multumesc tuturor, Cristian mai ales pt link. Am facut niste calcule, si cu cat e termenul mak lung cu atat dau mm bani inapoi, de ex in 10 ani dc luam 66000(1500) dam inapoi 86000...(lei), in 5 an doar 76000, deci 10000m putin, dar ar tb sa dam 1240 lei\ luna si nu ne vor aproba pt ca avem salarii mici. Pt prima casa ca sa aplic imi cere cnp-ul, e ok za-l dau? Eu nu am mai avut alta proprietate dar el are acum, stiu ca nu poti aplica dc mai ai sau ai avut o proprietate. M-ar.mai interesa daca se ,mai pot obtine locuinte anl, dc nu cumva e o limita de varsta. Chiar am gasit o locuinta libera ( garsoniera) intr-un complex din sect. 4, unde si locuiesc oficial ( la parinti) si am si serviciul in sect. 4.
Normal ca pe termen lung dai mai multi bani inapoi ca suma totala, dar lunar, rata este mult mai mica, poate comparabila cu chiria.

Si mai intervine devalorizarea.
Cei care au cumparat in anii 90 apartamente, le-au luat la sume mari pentru atunci, dar ratele au devenit ridicol de mici 10-20 ani mai tarziu.
Teoretic, inflatia se va stabiliza de acum la o cifra minuscula, dar nu se stie.

In 20-30 ani poate sa vina o asa criza cu inflatie, ca ai sa-ti achiti tot restul imprumutului cu plasa de bani care ai luat-o ieri de la servici si cu care trebuia sa-ti cumperi o paine.
Sigur, nu e ideal sa ajungem acolo, dar se poate ceva de genul, ca situatia nu e roza deloc.

Si daca rata nu-ti convine, atunci mai bine e cu chirie.
La un apartament se mai adauga si alte costuri, care tin de intretinerea lui, renovare, care in mod normal sunt platite de proprietar, altfel se adauga la tine ca si costuri, pe langa cel cu creditul.

Ca sa nu vorbim si de "uzura", daca ai cumparat un apartament care are deja 40 ani vechime si platesti inca 30 ani la el, cand vei termina nu stiu cat de mult va mai valora un apartament dintr-un bloc care risca sa faca secolul sub un alt proprietar.

Stiu blocuri facute acum 50-60 ani, probabil/sigur au prins cutremurul din '77 si au bulina rosie.
Nu stiu cati ar cumpara un astfel de apartament, fie el si ultracentral.

Mai e o problema.
Nu sunteti casatoriti, creditul trebuie sa fie doar pe numele unuia dintre voi si probabil acela va fi si proprietar unic.
Sigur, teoretic la cumparare se pot trece doi proprietari, dar nu stiu daca accepta banca atunci cand apartamentul este si garantie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.06.2014 at 16:46:47.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.06.2014, 16:58:33
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In 20-30 ani poate sa vina o asa criza cu inflatie, ca ai sa-ti achiti tot restul imprumutului cu plasa de bani care ai luat-o ieri de la servici si cu care trebuia sa-ti cumperi o paine.
Dobânda băncii e variabilă și ține cont de evoluția raportului euro/leu. Deci inflația este luată în calcul. Altfel ar fi un risc prea mare pentru bănci, pe termen lung.
Un avantaj pentru cumpărător poate fi dacă locuințele se vor scumpi, după cum un dezavantaj ar fi să se ieftinească după ce a achiziționat, așa cum au pățit cei care au luat credite în ultimii ani dinainte de criză, când locuințele deveniseră foarte scumpe, iar acum au de plătit rate grele, mai mari decât chiriile.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.06.2014, 17:15:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Depinde cum e contractul.

Este dupa dobanda de referinta care e specificata in contact, nu dupa inflatie.

Daca e specificata, ca unii au avut naivitatea sa semneze contracte prin care lasau la bunul plac al bancii rata dobanzii.

Si dobanda de exprima inflatia din anul respectiv, nu exprima istoricul inflatiei pe termen lung.

Adica, tu platesti dobanda ajustata cu inflatia, dar suma totala nu se ajusteaza cu inflatia.

Daca intr-un an de ex. inflatia a fost 100%, dobanda pe anul respectiv va fi 100%, adica pe anul respectiv vei plati poate o rata dubla, adica in loc de 5% din credit (pe 20 ani, rate fixe) vei plati sa zicem 10%, insa in anul urmator ea va fi sa zicem 1%, rata va reveni la normal.

Diferenta este ca desi suma absoluta a ramas aceeasi, ea practic a scazut cu aproape 50%, salariile urmarind destul de binisor rata inflatiei, asta tot pe termen lung.

Exemplul ales a fost unul pe termen scurt (1 an) pentru a intelege mai bine.

Asta s-a intamplat deja, cum vorbeam in anii 1990-2000+, adu-ti aminte de denominare si de ce s-a intamplat asta, cum s-a ajuns ca salariul de 2-3000 lei din '90 sa se numere deja in sute de mii 3-4 ani mai tarziu.

Prin 1994 stiu hotel de zeci de camere care s-a vandut, cu licitatie publica, la pretul la care, in 2004 cumparai un apartament.
Cine l-a cumparat cu credit, a facut o afacere grozava.

Si pe termen lung, fenomenul se va mai repeta.
Consulta statisticile si compara salariul minim pe economie cu rata inflatiei.
Sigur, nu va fi o paritate de crestere 1:1 dar iesi in castig oricum.

De pierdut pierd cei naivi care isi pun banii in banci.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 04.06.2014 at 17:18:31.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.06.2014, 19:14:25
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Din cate am vazut in oferta bcr, trimisa de Cristian, ziceau ceva de o rata fixa pe 5 ani. Stiu ca intr-o vreme acceptau si co-creditori, chiar daca nu erau casatoriti. Atata doar ca nici o banca nu va accepta o rata mai mare de 50℅ din veniturile ( oficiale) ale familiei. Pot fi chiar si alte chirii, de exemplu. In orice caz, nu-i o "afacere" prea buna creditul... nu-mi imaginam ca-i chiar ca la masina, cum zice Alin ( pana o platesti se devalorizeaza de tot), dar oricum pierzi bani. Nu stiu cat se justifica efortul, svand in vedere ca urmaza sa mostenim ( eu cu fratele meu) un apartament cu 3 camere de la bunici, nu cine stie ce valoare, dar oricum ( sper sa avem bani de succesiune), insa as prefera totusi ca bunicii sa apuce sa-si vada stranepotii, nu mi se pare firesc sa astept "cu nerabdare"sa se intample ineviabilul ( and va tb probabil sa onoram si cheltuielile legate de acel particular eveniment). Dar, cu toate astea, poate ar fi o idee ca pana atunci sa stam intr-un apartament pe care sa ni-l putem permite fara credit, chiar si garsoniera, urmand ca la momentul nefericit caee totusi va avea loc in urmatorii maxim 10-15 ani, sa ne mutam acolo, sau sa vindem, impartim cu frate-miu, si ne luam ceva mai mare.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.06.2014, 00:40:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

1. Ai ideea fixa ca imprumutul nu trebuie sa fie pe termen lung.
Daca e pe termen lung, gen 20-30 ani, rata lunara s-ar putea sa se incadreze cu veniturile.
2. Ai ideea fixa ca ar fi ceva rau chiria - nu e chiar asa.
Costurile cu renovarea unui apartament, intretinerea, poate caderea pietei imobiliare, s-ar putea sa le depaseasca pe cele cu chiria, cel putin pe termen scurt, iar peste astea mai ai de platit si rata la imprumut.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare