Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.05.2009, 17:46:13
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Question Cum sa vorbim cu penticostalii ?

Nu stiu ce faceti voi dar eu unul nu mai suport penticostalii !
Ei se cred puri, ataca biserica ortodoxa cu faptul ca noi ne cinstim icoanele, Sfintii, Sfanta Traditie.
Aproape orice face un ortodox, penticostalul vine cu un argument impotriva..
Ajutati-ma sa stiu cum sa vorbesc cu acestia .
Cand am zis ca un copil trebuie botezat de mic deoarece nu se stie ce se poate intampla si sa moara nebotezat si cu pacatu stramosesc.. el ma ia cu faptu ca pacatu stramosesc este basm..
  #2  
Vechi 11.05.2009, 18:12:55
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Nu stiu ce faceti voi dar eu unul nu mai suport penticostalii !
Ei se cred puri, ataca biserica ortodoxa cu faptul ca noi ne cinstim icoanele, Sfintii, Sfanta Traditie.
Aproape orice face un ortodox, penticostalul vine cu un argument impotriva..
Ajutati-ma sa stiu cum sa vorbesc cu acestia .
Cand am zis ca un copil trebuie botezat de mic deoarece nu se stie ce se poate intampla si sa moara nebotezat si cu pacatu stramosesc.. el ma ia cu faptu ca pacatu stramosesc este basm..
Eu cred ca ai nevoie mai intai de raspunsuri care sa te linisteasca pe tine si mai apoi de replici pe care sa le dai lor. Ai minti dac-ai spune ca intrebarile lor nu te-au macinat deloc, ca altfel nu veneai aici pentru ajutor.

Mare grija cu slabiciunea asta in credinta, maine-poimaine te fura adventistii de tot .
  #3  
Vechi 11.05.2009, 19:32:02
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Nu renunt eu la credinta ortodoxa.. stiu ca toate canoanele au fost facute in timpul sinoadelor care au tinut sute de zile si s-au facut cu Duh Sfant.
Dar sectarii iti dau niste raspunsuri care pur si simplu iti pun capac, incearca sa te faca sa crezi ca Ortodoxia nu-i buna, ti se baga pe sub piele...

Totusi as vrea niste raspunsuri concrete cu trimiteri la versete din biblie in legatura cu cultul icoanelor [sectarii aici te trimit la un pasaj in care zice ca toti ce-i ce se inchina icoanelor sunt rusinati.. desi exista si in vechiul testament un pasaj in care Dumnezeu porunceste sa se coase niste heruvimi, in plus noi nu cinstim lemnul, sticla, vopseaua etc.. cinstim ceea ce reprezinta icoanele], cinstirea Sfintiilor, etc.

Recunosc ca si eu am o parte de vina intrucat nu cunosc atat de bine Bilbia
  #4  
Vechi 11.05.2009, 20:12:27
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

S-a vorbit mult de cultul icoanelor pe acest forum.
Poti sa le raspunzi in felul următor:

[SIZE=2]Despre cinstirea sfintelor icoane: (trebuie menționat c[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] cre[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]tini nu se închin[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] la sticl[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]i la lemn ci lui Dumnezeu. Cre[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]tinii se închin[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] ÎNAINTEA icoanelor NU la materialul din care sunt facute.
Icoanele au aparut din porunca lui Dumnezeu data lui Moise. Iata ce-i porunceste Dumnezeu lui Moise sa faca!

(Exod 25, 18-22) 18. Apoi sa faci doi heruvimi de aur; si sa-i faci ca dintr-o bucata, ca si cum ar rasari din cele doua capete ale capacului;
19. Sa pui un heruvim la un capat si un heruvim la celalalt capat al capacului.
20. si heruvimii sa-i faci ca si cum ar iesi din capac. Heruvimii acestia sa fie cu aripile intinse pe deasupra capacului, acoperind cu aripile lor capacul, iar fetele sa si le aiba unul spre altul; spre capac sa fie fetele heruvimilor.
21. Apoi sa pui acest capac deasupra la chivot, iar in chivot sa pui legea ce iti voi da.
22. Acolo, intre cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Ma voi descoperi tie si iti voi grai de toate, cate am a porunci prin tine fiilor lui Israel.
Oare cei doi heruvimi sunt idoli sau ce? Icoana este chipul unei persoane sfinte (inger, Hristos, proorocii, sfintii Apostoli). Idolul este chipul unei fiinte care nu are existenta reala (idolul Dagon, Astartele, vitelul de aur, animale cu cap de om, sfinxul) E o mare diferenta intre icoana si idol.

Moise, Iosua si urmasii lor se inchinau cu fata la pamant inaintea chivotului cu cei doi heruvimi, iata unde scrie:
[COLOR=#a0522d]Iosua, 7,6-7 "[/COLOR]Atunci Iosua si-a sfasiat vesmintele sale, [COLOR=red]a cazut cu fata la pamant inaintea chivotului Domnului [/COLOR]si a stat asa pana seara si el si batranii lui Israel si si-au presarat pulbere pe capetele lor".

Fac icoanele minuni?

Pentru a pune aceasta intrebare intr-o perspectiva corecta, s[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] incerc[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]m mai intai s[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] r[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]spundem la cateva intreb[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]ri: F[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]cea chivotul leg[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]mantului minuni (vezi Iosua 3:15, 1 Samuel 4:6, 2 Samuel 11-12)? Vindeca [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]arpele de arama pe cei mu[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]caci de [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]erpi (Numeri 21:9)? Au inviat oasele profetului Elisei pe un om (2 Imp[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]rati 13:21)? A vindecat umbra lui Petru pe bolnavi (Fapte 5:15)? Au vindecat hainele lui Pavel pe cei bolnavi [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]i au scos draci (Fapte 19:12)?

R[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]spunsul la aceste intreb[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]ri este Da, intr-un anumit fel. Totu[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]i, ca s[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] fim mai corecți, Dumnezeu a fost Cel care a ales s[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] fac[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] minuni prin aceste obiecte. In cazul chivotului [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]i a [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]arpelui de aram[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2], avem de-a face cu imagini prin care s-au f[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]cut minuni. Dumnezeu a f[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]cut minuni prin r[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]m[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ăș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]icele profetului Elisei, prin umbra unui sfant [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]i prin lucruri care au fost doar atinse de un sfant. De ce? Pentru c[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] Dumnezeu cinste[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]te pe cei ce Il cinstesc. (1 Samuel 2:30), I[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]i g[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]se[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]te pl[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]cerea in a face minuni prin sfincii Lui, chiar [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]i pe aceste cai indirecte. Faptul c[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] Dumnezeu poate sfinți lucruri materiale nu trebuie s[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] surprind[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] pe cei ce cunosc Scriptura. De exemplu, nu numai altarul templului era sfant, ci tot ce il atingea (Exod 29:37). A respinge adev[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]rul c[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] Dumnezeu lucreaz[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] prin lucruri materiale inseamn[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2] a c[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ă[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]dea in Gnosticism.
Prin urmare, da, intr-un sens larg icoanele pot face minuni, deoarece Dumnezeu cinste[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]te pe cei ce-L cinstesc.
[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #5  
Vechi 11.05.2009, 20:19:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Nu stiu ce faceti voi dar eu unul nu mai suport penticostalii !
Ei se cred puri, ataca biserica ortodoxa cu faptul ca noi ne cinstim icoanele, Sfintii, Sfanta Traditie.
Aproape orice face un ortodox, penticostalul vine cu un argument impotriva..
Ajutati-ma sa stiu cum sa vorbesc cu acestia .
Cand am zis ca un copil trebuie botezat de mic deoarece nu se stie ce se poate intampla si sa moara nebotezat si cu pacatu stramosesc.. el ma ia cu faptu ca pacatu stramosesc este basm..
Pai e musai sa vorbesti?
Daca nu e, lasa-i cu ale lor, mai ales daca nu esti bine pregatit in ceea ce crezi.

Daca e musai dintr-un motiv sau altul, intreaba-i de ce blestemul asupra lui Adam si Eva s-a extins si asupra copiilor lor.

Daca nu stiu ce sa-ti raspunda, pune-i sa citeasca cap. 5 din epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel.
Citeste-o si tu si lucrurile au sa devina mai clare.

De asemeni iti mai recomand cartea par. Cleopa "Calauza in credinta ortodoxa".
Este cel mai bun inceput pentru astfel de probleme.
  #6  
Vechi 11.05.2009, 20:25:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

http://www.scribd.com/doc/2520734/Pa...dinta-ortodoxa
  #7  
Vechi 11.05.2009, 20:28:34
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Multumesc mult pentru raspunsuri !
  #8  
Vechi 12.05.2009, 12:53:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Incearca sa cauti cartea de mai sus la o librarie, e o adevarata comoara, si eu m-am confruntat cu multi ani in urma cu problema asta si nu erau carti de genul asta, nu era mai nimic ortodox prin librarii, in schimb protestantii aveau zeci si zeci de carti editate..

Cartea este exact "in miezul problemei" si nu ti-o recomand doar pentru ca sa ai ce sa le spui, te va ajuta si pe tine sa-ti cunosti mai bine credinta si poate te va indemna sa citesti mai des Sf. Scriptura dar in duh ortodox..
  #9  
Vechi 12.05.2009, 13:20:33
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Nu stiu ce faceti voi dar eu unul nu mai suport penticostalii !
Ei se cred puri, ataca biserica ortodoxa cu faptul ca noi ne cinstim icoanele, Sfintii, Sfanta Traditie.
Aproape orice face un ortodox, penticostalul vine cu un argument impotriva..
Ajutati-ma sa stiu cum sa vorbesc cu acestia .
Cand am zis ca un copil trebuie botezat de mic deoarece nu se stie ce se poate intampla si sa moara nebotezat si cu pacatu stramosesc.. el ma ia cu faptu ca pacatu stramosesc este basm..
Are par.Ioachim Parvulescu o cartulie 'sfaturi duhovnicesti' e buna ,ziditoare ,editata de man.Lainici. Acolo el spune sa ne ferim de discutiile cu sectantii ,sunt paraleli cu noi ,deci nu au nici un rezultat aceste discutii.
Mai rau ,ele ne tulbura ,ceea ce poate insemna ca cel rau lucreaza prin ei asupra noastra.
Mai ales daca nu suntem suficient de "ziditi"
  #10  
Vechi 12.05.2009, 13:37:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Asta este adevarat, poate fi sursa de mare tulburare sufleteasca, chiar daca aparent "batalia" se da doar in plan intelectual.

In plus, unii au obiceiul ciudat de a sari de la "Sola Scriptura" la tot felul de citate care zic ei, sunt luate din carti ortodoxe, Traditie, etc. si care ar sprijini cica afirmatiilor.

Evident, scoase din context, dar nu-ti prezinta si contextul si cu greu poti face rost de ele ca sa le demonstrezi cat de smecheri sunt si cum pervertesc lucrurile.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
penticostalii sunt sectari? ingerul_pazitor Generalitati 51 16.05.2018 18:43:56
Sa vorbim despre HOTI ! OmuBun Generalitati 33 12.11.2017 00:30:35
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 18:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 13:08:26
Sa vorbim despre iubire monica73 Generalitati 59 24.02.2010 13:21:20