Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2009, 15:23:03
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit Problema spirituala

De ce sunt multi oameni nesatisfacuti cu religia crestin-ortodoxa in care s-au nascut?De ce avem oameni care trec la diverse secte sau religii, sau care sunt atrasi de ocultism?Pentru ca Harry Potter a facut si a dres si a atras tineretul spre magie...Pentru ca asta e nu?Magia=evocarea sau invocarea satanei si a demonilor, oferirea sufletului propriu acestora in schimbul de a beneficia de binecuvantarea "printului acestei lumi"?
Not really.Dar vreau sa va spun ceva: nu sunt satisfacut cu religia mea.
De ce?Iisus Hristos, Sfantul Duh, Sfanta Fecioara sunt cuvinte care imi evoca in minte puternice imagini de bine, de binefacere, de vindecare, de calm.Dar asta se datoreaza faptului ca am fost crescut in aceasta religie.Simbolistica icoanelor si a imaginilor religioase cu care am facut contact de mic, prin desene animate, carti ca Biblia explicata copiilor, orele de religie, etc.Au creat aceasta ancora in subconstient.In acelasi mod daca incerc sa gandesc rau despre aceste lucruri sau sa actionez contra lor pacatuind simt remuscare, care din punctul meu de vedere este o suferinta emotionala auto-indusa.Oare daca nu as fi fost crescut crestin ar fi fost la fel?
Si in ceea ce priveste invatatura de baza o percep astfel: trebuie sa te lasi pe mana Domnului.Accepta lucrurile bune care vin de la El (toate vin de la El) fara mandrie si orgoliu, cele rele fara disperare, furie contra Sa care ti-a trimis aceste lucruri...Acceptare pasiva.Nimic din ce am nu e al meu ci al Domnului, inclusiv talentele mele, si nici un efort de-al meu nu va da rezultatul scontat fara participarea lui Dumnezeu prin Sfantul Duh.
Ei bine aceasta pasivitate este ceea ce este greu de inghitit.Omul vrea control asupra sa, vrea sa fie singura sursa a talentului si efortului propriu, vrea sa altereze evenimentele in favoarea lui, sa influienteze oamenii ca sa coopereze intru satisfacerea nevoilor/mofturilor sale.Si cum sa faci asa ceva cand ai o influienta limitata asupra realitatii palpabile?Nici atlet nu esti, nici cultivat, intelectual, sarmant sau maistiueuce.Si aici apare ocultismul, pentru ca scopul lui este tocmai impunerea vointei vrajitorului asupra realitatii, iar satana nici nu este pomenit, iar daca vrajile contin evocatii ale satanei atunci sunt incredibil de bine camuflate pentru ca eu nu le vad.Sau poate ca tocmai in intentie este diavolul, in incercarea de a-si impune omul vointa asupra realitatii materiale in loc de a se face unealta Domnului?Nu uitati ca unele ritualuri presupun evocarea fiintelor divine si cunoasterea ierarhiei lor, si acestea se cheama tocmai prin pronuntarea numelor ebraice ale lui Dumnezeu (sunt ceea ce sunt, Yehova, si nu imi mai vin in minte dar sunt vreo 4).
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatia spirituala a urarilor florin.oltean75 Generalitati 3 21.12.2012 21:04:27
B.O.R. = MAICA SPIRITUALA A NEAMULUI ROMANESC Blanca Biserica Ortodoxa Romana 4 06.08.2008 18:51:45
Razboi informational sau batalie spirituala gilda Generalitati 4 20.04.2008 15:58:06
LUPTA SPIRITUALA roseliana Vrajitoria 2 15.03.2008 12:54:03