Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1471  
Vechi 30.07.2016, 15:20:34
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Ăsta o visat alieni cînd era de șapte ani etate, și acum interpretează că sanchi, o văzut lumina nu știu care. Ține-mă, Doamne. Uite, faptul că astfel de ciudăței ajung preoți (Doamne ferește!) este în sine, un combustibil al propagandei ateiste.
Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Dacă și ăsta își trage adepți, e clar că există involuția rasei umane: de la Homo habillis, la Homo idiotus.
Un Vladimir Puștan, ceva? Te faci adeptul lui, nu? Doar nu spune nicio minciună, nu?

Când o să dai citate și din Sfântul Ioan Gură de Aur, creștine ? Rușinează-te de necredința ta, batjocoritorule !

Vai, vai...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.07.2016 at 15:23:16.
Reply With Quote
  #1472  
Vechi 30.07.2016, 15:22:33
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

@ioan67: Bine ai revenit! :)
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1473  
Vechi 30.07.2016, 15:27:06
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Multi au vazut lumini si luminite. Unii si-au dat viata crezind ca au facut mare isprava invrednicindu-se de asta.
Dar despre ce lumina e vorba? Ce vedem noi, oamenii de lut, uneori?
Spre a fi de folos unora care vad lumini si luminite, unul dintre crestini, anume Staretul Sofronie, face cateva precizari lamuritoare in legatura cu vederea Luminii.
Printre acestea, amintesc:
a) nu se vede, in mod ordinar, ci "se primeste";
b) nu e obiectualizata, undeva localizat, ca un obiect de perceput oarecare, ci coboara si invaluie pe om, asa cum ar cobori peste om un nor. Deci omul care are experienta Luminii e cuprins/invaluit de Aceasta, e mangaiat de ea, cumva cum este bebelusul in bratele mamei, invaluit, ocrotit, purtat. Sau daca vrei, apropos de curatie versus idiotie, e precum un bebelus spalat. Spalat de toata mizeria inchipuirii.
c) Lumina nu coboara ca proasta peste dobitoc. Odata imbaiat cu Sfanta Lumina, omul isi descopera, intr-un sfarsit, rodirea. La roadele Duhului Sfant se refera textul, la acele roade pe care nu le mai amintesc intrucat un teolog cu asa inalte realizari le cunoaste, din carti, cu mult mai bine ca noi cestilalti muritori. As aminti totusi un rod: adancirea in smerita cugetare, infrangerea inimii, o subtirime aparte.... Nimic bolovanos, nimic scrasnit printre dinti, ci umbra dulce a cantecului de dragoste al inimii infrante si smerite... Un oarecare semn al neurgisirii.
Frate Ioan ! În sfârșit ! :) Slavă Ție Doamne... Mă gândeam că nu poți sta departe prea mult...

Da, ce text frumos ! În totalitate de acord, sunt, cu ce scrie. Dar eu nu găsesc suficient "starețul", pentru acest om, care a primit, a arătat și a dăruit atât de mult pe Hristos, Bisericii... e Sfântul Sofronie Saharov.

Ce sfânt contemporan minunat.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1474  
Vechi 30.07.2016, 15:27:34
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
@ioan67: Bine ai revenit! :)
Salut!
Iti multumesc ca mi-ai dat motiv (alaturi de alti prieteni de pe forum), prin postarile tale din vremea in care am lipsit, sa revin...:)
Atata doar ca am cumva impresia ca ne invartim cu totii in acelasi cerc din ultimii ani si ca nici macar lecturile de baza nu voim, inca, sa le luam in serios. Evident, aici ma refer si la mine, din capul locului, si trag nadejdea ca, vorba lui Igor, ne-om intari poate, impreuna, in cele care merita sa faca parte din "substanta" unui om. Si inca, a unuia crestin.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #1475  
Vechi 30.07.2016, 15:45:36
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Și fi-ți-ar "afilo-crocodilu" de pomină să-ți fie :) și ispita în care-ai căzut alegând tâmpenia aia de nume...

Te îmbrățișez cu sărutare Sfântă... cum suntem învățați să facem în Hristos. :)

Îmi permit să-ți reamintesc, în neputința mea, să nu faci o pasiune din forum, ci din rugăciune, citit, adunat, înmulțit și dăruit virtuți, mai ales răbdarea și blândețea.

Toată viața.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.07.2016 at 15:47:49.
Reply With Quote
  #1476  
Vechi 30.07.2016, 15:50:57
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Îmi permit să-ți reamintesc, în neputința mea, să nu faci o pasiune din forum, ci din rugăciune, citit, adunat, înmulțit și dăruit virtuți, mai ales răbdarea și blândețea.

Toată viața.
Multumesc, Igor, multumesc frumos.
Asemenea iti doresc si tie.
Doamne ajuta!
P.S. Cum ramane cu acceptiunea termenului Dumnezeu? Eu cred, in ton cu Iuliu, Cristian, Catalin si cu alti colegi care au scris pe-aici, ca atunci cand citim "Duhul Sfant a intrat in cutare sau in ceva" intelesul e ca Harul/Lucrarea Duhului se savarsesc in Creatie. Indiferent ca e vorba de om, de batic, de ciomag ori de apa chioara. E vorba despre nuntire, nu despre unire. E PARTICIPARE libera, constienta, smerita (acu vorbesc de om, nu de ciomag), IAR NU INFLATIE/CONFUZIE IDENTITARA. Cum crezi?
P.P.S. Simplu spus: "plin de Duhul Sfant" inseamna om in care a rodit (prin impreuna-lucrarea omului cu Dumnezeu, a Domnului cu omul) sfanta Iubire, sfanta Viata, sfantul Adevar.

E "plin de Duhul Sfant" acel barbat care este virtuos. Pur si simplu.

E cel transfigurat, e "batran", e reinnoit, e ... metanoizat. E cu adevarat un rob al Domnului. Poarta Crucea asemenea Domnului si tuturor Sfintilor. E, asadar, particica vie, partasa cu Vita Vietii, a Bisericii. Si, poate, nu intamplator cere, cu nesfarsit cutremur, ... "un coltisor de Rai".

Last edited by ioan67; 30.07.2016 at 16:05:14.
Reply With Quote
  #1477  
Vechi 30.07.2016, 15:52:41
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai el deja nu se mai satura de dulceata pe care o primeste. De aia petrece asa de mult timp pe forum, sa nu faca diabet. :)
Reply With Quote
  #1478  
Vechi 30.07.2016, 16:02:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Mulțumesc Igor, mulțumesc.
Asemenea îți doresc și ție.
Doamne ajută.
Cum ramane cu acceptiunea termenului Dumnezeu? Eu cred, in ton cu Iuliu, Cristian, Catalin si cu alti colegi care au scris pe-aici, ca atunci cand citim "Duhul Sfant a intrat in cutare sau in ceva" intelesul e ca Harul/Lucrarea Duhului se savarsesc in Creatie. Indiferent ca e vorba de om, de batic, de ciomag ori de apa chioara. E vorba despre nuntire, nu despre unire. Cum crezi?
P.P.S. Simplu spus: "plin de Duhul Sfant" inseamna om in care a rodit (prin impreuna-lucrarea omului cu Dumnezeu, a Domnului cu omul) sfanta Iubire, sfanta Viata, sfantul Adevar.

E "plin de Duhul Sfant" acel barbat care este virtuos. Pur si simplu.

E cel transfigurat, e "batran", e reinnoit, e ... metanoizat. E cu adevarat un rob al Domnului. Poarta Crucea asemenea Domnului si tuturor Sfintilor. E, asadar, particica vie, partasa cu Vita Vietii, a Bisericii. Si, poate, nu intamplator cere, cu nesfarsit cutremur, ... "un coltisor de Rai".
Mulțumim Domnului. Da, așa este. Vorbești din har, slavă Domnului. Dar se poate explica un pic mai mult, pentru cei mai puțin credincioși, sau prea emancipați și academizați... Și explic astfel :

Nu doar cred, știu, în harul Duhului Sfânt, sună cu mândrie, dar nu-i mândrie. Slavă Domnului. Da, nunțire. 100% de acord. Dar când e nunțire, nu e jumate de Duh Sfânt, sau un sfert. E tot. Nu sunt mai multe Duhuri Sfinte... (afară de jucăuși) deci harul, fiind un rezultat al Duhului Sfânt, izvorât din Duhul Sfânt, harul fiind necreat, e forma prin care înțelegem nunțirea, ne umplem, prin har, de Duhul Sfânt și lucrăm cu harul. La fel, tot așa, a reușit să vorbească măgărița, prin harul Duhului Sfânt, care El Duhul Sfânt era în ea, Duhul Sfânt din ea, a lucrat prin har, cu harul, ca să-i dea forma sunetelor cuvintelor corzilor vocale ale măgăriței, ca omul să înțeleagă că animăluțul a rostit cuvinte, la fel a reușit toiagul să fie transformat în vietate, deci transformarea anatomică moleculară, a unui material în alt material, lemn-șarpe, apoi șarpe-lemn, la fel Sfintele Moaște și Sfintele Icoane vindecă boli, învie oamenii și alte minuni. Deci Persoană, Ipostat, Ființă, Esență, a Duhului Sfânt, intră în om, ca întreg, fără ca vreodată să se confunde, să se contopească, să se înlocuiască, fără să participe creatura-omul, la esența și ființa Creatorului, Duhului Sfânt.

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai el deja nu se mai satura de dulceata pe care o primeste. De aia petrece asa de mult timp pe forum, sa nu faca diabet. :)
Să știi că e cam mult timp petrecut pe forum. Sunt în concediu, și în loc să citesc, să mă rog, să lucrez mântuirea mai mult, eu stau pe forum... cam prea mult... :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.07.2016 at 16:14:31.
Reply With Quote
  #1479  
Vechi 30.07.2016, 16:39:40
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Un Vladimir Puștan, ceva? Te faci adeptul lui, nu? Doar nu spune nicio minciună, nu?

Când o să dai citate și din Sfântul Ioan Gură de Aur, creștine ? Rușinează-te de necredința ta, batjocoritorule !

Vai, vai...
Nu bre. Sînt și rămîn ortodox pînă la moarte. Însă predicile marelui pastor bihorean îmi plac mult mai mult decît repetitivele predici ale unora, care predici sînt deseori enervant de aceleași, ciclice, an după an; asta e tot. Pentru Sfintele Taine, merg la biserică, nici vorbă despre asta. Dar dacă vreau să audiez și mai ales să mă pătrund de o predică cu adevărat plină de mesaj și putere, îmi descarc și ascult predicile dlui Puștan. Că e protestant, n-are a face: se pare că Sfîntul Duh i-a dat harul predicării.
Reply With Quote
  #1480  
Vechi 30.07.2016, 17:56:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Lume veche cu nume nou!
Hristos în mijlocul nostru Cezar!
Doamne ajută!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde