Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2005, 22:16:33
gilda gilda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2005
Mesaje: 1
Implicit

In ultimii ani am trait in stainatate---in US si am constat ca adaptarea la o tara este mult mai complexa decit mi-as fi imaginat inainte de a pleca. Pe linga aspectul cultural, lingvistic etc exista si aspectul spiritual care este de fapt cel mai puternic. Pe scurt, ca sa relatez experientza mea---la inceput nu am inteles de ce ma simteam straniu cind luam contactul cu Internetul sau chiar cu unii oameni. Cu timpul, cu ajutorul oamenilor bine intentionati de aici si al protectiei divine, am constat ca sunt si alte forte in spatele comunicarii obishnuite care "vorbesc" prin noi. Cu cit ne apropiem mai mult de Dumnezeu si de IIsus cu atit aceste forte straine de credinta noastra capata mai putina intensitate. Cu cit ne indepartam de aceasta casa a sufletului nostru care este credinta cu atit mai mult avem nenorocul sa intram in contact cu forte straine care actioneaza tot prin oameni desigur (vechiul termen de posesiune este foarte adevarat) care seamana confuzie---spalare de creier in temeni mai noi---in scopul de a se instala definitiv la noi in suflet. Sunt convinsa ca aceste lucruri exista si acasa dar sunt mult mai bine identificate atunci cind pleci in alte parti----dealtfel cind m-am intors am constat ca exista un curent puternic anticrestin prin carti de cea mai proasta inspiratie ca si Codul lui Davinci, Misterele Templierilor si altele.
In legatura cu Internetul----am constat ca exista foarte multa dezinformare si agesivitate prin reclame. Aioci, in US oamenii sunt constienti de acest lucru si cei mai multi iti sugereaza prieteneste ca trebuie sa stai departe de aceste aspecte---sa inchizi reclamele care apar pe neasteptate pe ecran, sa nu stai prea mult pe chaturi,intr-un cuvant sa fii foarte atent pe unde te duci si cu cine intri in contact.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.01.2006, 06:40:56
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur ca trebuie sa discerni ceea ce primesti. Internetul este un loc public si aici poti gasi si bune si rele. Sa ne rugam sa ne ajute Dumnezeu sa ne pastram inimile curate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.01.2006, 13:45:20
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gilda
In ultimii ani am trait in stainatate---in US si am constat ca adaptarea la o tara este mult mai complexa decit mi-as fi imaginat inainte de a pleca. Pe linga aspectul cultural, lingvistic etc exista si aspectul spiritual care este de fapt cel mai puternic. Pe scurt, ca sa relatez experientza mea---la inceput nu am inteles de ce ma simteam straniu cind luam contactul cu Internetul sau chiar cu unii oameni. Cu timpul, cu ajutorul oamenilor bine intentionati de aici si al protectiei divine, am constat ca sunt si alte forte in spatele comunicarii obishnuite care "vorbesc" prin noi. Cu cit ne apropiem mai mult de Dumnezeu si de IIsus cu atit aceste forte straine de credinta noastra capata mai putina intensitate. Cu cit ne indepartam de aceasta casa a sufletului nostru care este credinta cu atit mai mult avem nenorocul sa intram in contact cu forte straine care actioneaza tot prin oameni desigur (vechiul termen de posesiune este foarte adevarat) care seamana confuzie---spalare de creier in temeni mai noi---in scopul de a se instala definitiv la noi in suflet. Sunt convinsa ca aceste lucruri exista si acasa dar sunt mult mai bine identificate atunci cind pleci in alte parti----dealtfel cind m-am intors am constat ca exista un curent puternic anticrestin prin carti de cea mai proasta inspiratie ca si Codul lui Davinci, Misterele Templierilor si altele.
In legatura cu Internetul----am constat ca exista foarte multa dezinformare si agesivitate prin reclame. Aioci, in US oamenii sunt constienti de acest lucru si cei mai multi iti sugereaza prieteneste ca trebuie sa stai departe de aceste aspecte---sa inchizi reclamele care apar pe neasteptate pe ecran, sa nu stai prea mult pe chaturi,intr-un cuvant sa fii foarte atent pe unde te duci si cu cine intri in contact.
Foarte interesant topicul (subiectul)propus de tine!
Razboi informational sau batalie spirituala!:hmmm:

Dar sa stii :satisfied:ca sunt doua lucruri diferite, ale caror aspecte si implicatii insa:dozingoff: pot avea atingere!??? Daca ne referim la pacat, boala, ispita, concupiscenta, etc.................:(, pe de o parte .....( si nu numai!:)), deci si la aspecte pozitive implicad credinta, nadejdea faptele bune, dar mai ales rugaciunea si starea de rugaciune, care trebuie sa fie o stare de nepatimire, de bucurie, de dragoste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2008, 15:53:12
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gilda
In ultimii ani am trait in stainatate---in US si am constat ca adaptarea la o tara este mult mai complexa decit mi-as fi imaginat inainte de a pleca. Pe linga aspectul cultural, lingvistic etc exista si aspectul spiritual care este de fapt cel mai puternic. Pe scurt, ca sa relatez experientza mea---la inceput nu am inteles de ce ma simteam straniu cind luam contactul cu Internetul sau chiar cu unii oameni. Cu timpul, cu ajutorul oamenilor bine intentionati de aici si al protectiei divine, am constat ca sunt si alte forte in spatele comunicarii obishnuite care "vorbesc" prin noi. Cu cit ne apropiem mai mult de Dumnezeu si de IIsus cu atit aceste forte straine de credinta noastra capata mai putina intensitate. Cu cit ne indepartam de aceasta casa a sufletului nostru care este credinta cu atit mai mult avem nenorocul sa intram in contact cu forte straine care actioneaza tot prin oameni desigur (vechiul termen de posesiune este foarte adevarat) care seamana confuzie---spalare de creier in temeni mai noi---in scopul de a se instala definitiv la noi in suflet. Sunt convinsa ca aceste lucruri exista si acasa dar sunt mult mai bine identificate atunci cind pleci in alte parti----dealtfel cind m-am intors am constat ca exista un curent puternic anticrestin prin carti de cea mai proasta inspiratie ca si Codul lui Davinci, Misterele Templierilor si altele.
In legatura cu Internetul----am constat ca exista foarte multa dezinformare si agesivitate prin reclame. Aioci, in US oamenii sunt constienti de acest lucru si cei mai multi iti sugereaza prieteneste ca trebuie sa stai departe de aceste aspecte---sa inchizi reclamele care apar pe neasteptate pe ecran, sa nu stai prea mult pe chaturi,intr-un cuvant sa fii foarte atent pe unde te duci si cu cine intri in contact.
Surioara, Hristos a inviat ! De fiecare data cand uiti aceasta, vrajmasii iti dau puternice lupte. Si mie mi se intampla la fel. Tehnologia, este o puternica biruinta asupra omului de catre vrajmas. Fiindca ne pierde timpul, ocupanduni-l cu ea. Te rog surioara, citeste Razboiul nevazut, ca stiu ca nu l-ai citit. Daca nu o gasesti la librarie, nu o comanda de pe Internet, fa comanda la o librarie. Tehnologia omoara sufletul. Nu ecumenismul, pe care il putem da in vileag lui Hristos si ne ferim de el, ii luminam intunericul vascos cu Adevarul, Calea si Viata care este la Ortodoxie. Nu el omoara sufletul. Nu necredinta omoara sufletul. Din necredinta se poate iesi. Si Sf. Ap. Petru s-a lepadat de Hristos si spune acolo : cu lacrimi amare a plans. Credinta, cand avem vointa si ne apropiem cu iubire de virtuti si taine, Dumnezeu ne-o va da. Nu pacatele omoara sufletul, caci ne-a lasat Dumnezeu Tainele Sale, Marturisirea (spovedania), Euharistia (impartasania). Cainta de pacate, alergarea la Iubire si inmultirea virtutiilor ne scapa de pacatele, care nu pot omora sufletul. Dumnezeu Hristos nu a venit pentru cei drepti, a venit pentru cei bolnavi. Va lasa Dumnezeu turma a sute de drepti si va alerga in urma celui bolnav si ratacit. Iata ! Numai sa vrem. Omoara sufletul, lipsa vointei. Aceasta omoara sufletul. Cand spunem : sunt constient ca nu e buna tehnologia, dar nu ma pot lipsi de ea. E o necesitate si incepem sa ii dam cu alte filosofi trecatoare, numai sa ne putem acoperi pacatul nostru. Avem vointa de la Dumnezeu. Este de ajuns sa vrem si sa spunem pentru inceput : stau numai o ora la computer, pana ajungem sa nu mai stam deloc. Lipsa vointei si justificarea pacatului ca nepacat, acestea omoara sufletul. Nu e un razboi informational. Este insa un razboi nevazut, unde sufletul intampina viclesuguri tot mai puternice si o realitate zdrobitoare. Dar Hristos a inviat !
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2008, 15:58:06
BotosRemusEmilian BotosRemusEmilian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.02.2008
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Sigur ca trebuie sa discerni ceea ce primesti. Internetul este un loc public si aici poti gasi si bune si rele. Sa ne rugam sa ne ajute Dumnezeu sa ne pastram inimile curate.
Numai in locurile publice gasesti si bune si rele, fratele meu iubit Mircea ? Nu doar acolo. In locurile noastre intime, sunt isi mai multe lucruri bune si rele, de care trebuie sa avem dreapta socoteala. Mai ales in suflet, care este cel mai intim loc, il cunoastem doar noi si Dumnezeu. Cu adevarat sa ne rugam sa ne ajute Dumnezeu sa ne pastram sufletele si inimile curate, ca sa putem vedea pe Dumnezeu. Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semnificatia spirituala a urarilor florin.oltean75 Generalitati 3 21.12.2012 21:04:27
Problema spirituala The_Fallen Generalitati 4 05.07.2009 20:58:48
B.O.R. = MAICA SPIRITUALA A NEAMULUI ROMANESC Blanca Biserica Ortodoxa Romana 4 06.08.2008 18:51:45
LUPTA SPIRITUALA roseliana Vrajitoria 2 15.03.2008 12:54:03