Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.04.2011, 21:34:12
Robertworld Robertworld is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Mesaje: 5
Arrow Detalii despre facultatea de teologie ?

Sper ca poate cei mai experimentati imi pot oferi un mic ajutor.
Acum sunt elev la liceu in clasa a 11a la mate-info. Din constatarile mele am realizat ca matematica nu e punctul meu forte si ca o viata intre cifre(asa cum imi planificasem pt viitor) nu e chiar ce mi-as dori de la viata si ca as vrea sa fac ceva de folos nu doar pentru mine, ci si pentru ceilalti.Pot sa spun ca de mic am avut o relatie stransa cu biserica ortodoxa, eu fiind catolic. Pe langa asta mi-am facut o obisnuinta in a ma ruga destul de mult(dim-cateodata pranz-seara) si vad asta ca o necesitate in viata.

La inceput a aparut ca o idee a mamei, dar acum am realizat ca mi-ar face placere sa urmez calea teologiei daca o sa vrea Dumnezeu. Am inclinari spre partea umana si alte legaturi personale.
Apar cateva intrebari.

Pentru a deveni preot trebuie sa urmez facultatea de teologie pastorala sau sociala ? Exista vreo problema daca eu sunt catolic(intentionez sa imi schimb religia) ? Dupa facultate care este drumul care il urmezi? Am observat ca nu intri in altar direct (cel putin nu am avut ocazia sa vad un preot tanar <30 la slujba). Este adevarat ca trebuie sa platesti a anumita suma de bani pentru a primi parohie ? Ce ar trebui sa studiez pentru a imi fi mai usor la intrarea in facultate ?

Sper ca nu v-am obosit cu intrebarile mele si ca cineva va putea sa imi raspunda. Multumsesc. Doamne ajuta !

Last edited by Robertworld; 04.04.2011 at 21:36:16.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.04.2011, 11:09:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Robertworld Vezi mesajul
Sper ca poate cei mai experimentati imi pot oferi un mic ajutor.
Acum sunt elev la liceu in clasa a 11a la mate-info. Din constatarile mele am realizat ca matematica nu e punctul meu forte si ca o viata intre cifre(asa cum imi planificasem pt viitor) nu e chiar ce mi-as dori de la viata si ca as vrea sa fac ceva de folos nu doar pentru mine, ci si pentru ceilalti.Pot sa spun ca de mic am avut o relatie stransa cu biserica ortodoxa, eu fiind catolic. Pe langa asta mi-am facut o obisnuinta in a ma ruga destul de mult(dim-cateodata pranz-seara) si vad asta ca o necesitate in viata.

La inceput a aparut ca o idee a mamei, dar acum am realizat ca mi-ar face placere sa urmez calea teologiei daca o sa vrea Dumnezeu. Am inclinari spre partea umana si alte legaturi personale.
Apar cateva intrebari.

Pentru a deveni preot trebuie sa urmez facultatea de teologie pastorala sau sociala ? Exista vreo problema daca eu sunt catolic(intentionez sa imi schimb religia) ? Dupa facultate care este drumul care il urmezi? Am observat ca nu intri in altar direct (cel putin nu am avut ocazia sa vad un preot tanar <30 la slujba). Este adevarat ca trebuie sa platesti a anumita suma de bani pentru a primi parohie ? Ce ar trebui sa studiez pentru a imi fi mai usor la intrarea in facultate ?

Sper ca nu v-am obosit cu intrebarile mele si ca cineva va putea sa imi raspunda. Multumsesc. Doamne ajuta !
Am sa incerc sa iti raspund...

Pentru a deveni preot trebuie sa urmezi sectia Pastorala.

Daca ai fi absolvit Seminarul Teologic ai fi putut fi hirotonit chiar si pe la 19 ani, deci sunt si preoti foarte tineri...insa dupa ce vei absolvi Facultatea de Teologie Ortodoxa vei sustine un examen de capacitate preoteasca, si in functie de nota obtinuta vei primi si Parohia, dintr-o lista de parohii vacante...si asta in ordinea notelor, bineinteles. Mai intai vei fi hironotnit diacon, si dupa aceea preotit.

Din cate stiu Dogmatica e valabila pentru toti studentii care intentioneaza sa urmeze aceasta Facultate ( si ai putea deja sa te interesezi in legatura cu ea...pentru ca e ceva de invatat).

Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor, insa mai multe cu siguranta vei afla chiar de la un absolvent de Teologie Ortodoxa-Pastorala...sau cautand mai multe surse de informare...printre care chiar secretariatul Facultatii.

Doamne ajuta, si multa bafta sa ai la examen!!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.04.2011, 11:13:20
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Asta am gasit cautand pe net:

Informații despre facultate

WWW: Teologie Ortodoxă
Adresa: Str. Sf. Ecaterina, nr. 2, 040155, București IV
Telefon: 021-335.61.17 / 021-335.41.83
E-mail:


Specializari

Teologie ortodoxă Pastorală - 4 ani zi / 5 ani f.r.

Teologie ortodoxă didactică -Asistență Socială - 4 ani zi

Teologie ortodoxă didactică -Limba și literatura română - 4 ani zi

Teologie ortodoxă didactică -Limbă și literatură străină (engleză și franceză) - 4 ani zi

Teologie ortodoxă didactică - Filologie Clasică - 4 ani zi

Teologie ortodoxă didactică - Conservare și restaurare - 4 ani zi

Teologie ortodoxă didactică - Arte plastice - 4 ani zi

Condiții de admitere

Pentru specializarea Teologie ortodoxă pastorală:
1.Dogmatică ortodoxă - scris 50%
2.Media anilor de studiu din liceu 40 %
3.Media examenului de la bacalaureat 10%
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Facultatea de Teologie nimicbun Generalitati 6 16.12.2010 17:36:13
Examen de Admitere la Facultatea de Teologie - Bucuresti cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 10.07.2010 22:41:47
facultatea de teologie n_claudia Generalitati 16 23.07.2009 17:25:16
facultatea de teologie URGENT ramona21 Generalitati 2 22.11.2007 18:34:15