Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.02.2009, 19:51:00
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Episcopul

Deschid acest topic, pentru ca nu stiu mai nimic despre Episcop. Am citit de curand articolul scris de Arhim. Roman Braga "Argumente La Alegerea Unui Episcop" si am realizat ca nu am participat niciodata la alegera unui Episcop si nici nu stiu exact cine este acesta.
Va propun de aceea, sa discutam pe marginea rolului Episcopului, precum si despre cum se alege un Episcop, si mai ales cine il alege.
Citez din "Argumente La Alegerea Unui Episcop":
"Episcopul pe care îl vom alege trebue sã fi dovedit Bisericii cã este într`adevãr capabil sã ducã mai departe misiunea încredintatã de Hristos Trupului Sãu tainic si anume: sã învete, sã curãteascã, sã sfinteascã, sã vindece si sã întãreascã prin sacramente, sã conducã în dragoste turma de credinciosi spre limanul pãcii, al sperantei si al mântuirii. Între Episcopul la care ne gândim a-l alege si Bisericã trebuie sã existe deja acelasi fel de relatii sfinte care existã între Hristos si Bisericã în toatã catolicitatea ei. Fiindcã noi nu suntem chemati la urnã spre a creea ceva “ad-hoc”, ci mai degrabã suntem chemati a consfinti o realitate care existã deja, de a contribui cu acordul nostru la ceea ce Biserica sãvârseste per-se.
Biserica Ortodoxã nu este “o bisericã a elitelor”. Dar dacã trebue sã ne alegem pe cineva care sã ne conducã, sã-l alegem deci pe cel mai capabil, pe cel mai demn, pe cel care ar putea într`adevãr sã asigure o continuitate în ceea ce s`a înfãptuit deja în aceastã Episcopie. "
http://biserica.org/Publicatii/2002/NoIV/04_index.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.02.2009, 20:01:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Episcopul pe care il vom alege trebuie sa fi dovedit Bisericii ca este intr-adevar capabil sa duca mai departe misiunea incredintata de Hristos Trupului Sau tainic si anume: sa învete, sa curateasca, sa sfinteasca, sa vindece si sa întareasca prin sacramente, sa conduca in dragoste turma de credinciosi spre limanul pacii, al sperantei si al mantuirii. Intre Episcopul la care ne gandim a-l alege si Biserica trebuie sa existe deja acelasi fel de relatii sfinte care exista intre Hristos si Biserica in toata catolicitatea ei. Fiindca noi nu suntem chemati la urna spre a creea ceva “ad-hoc”, ci mai degraba suntem chemati a consfinti o realitate care exista deja, de a contribui cu acordul nostru la ceea ce Biserica savarseste per-se.
Biserica Ortodoxa nu este “o biserica a elitelor”. Dar daca trebuie sa ne alegem pe cineva care sa ne conduca, sa-l alegem deci pe cel mai capabil, pe cel mai demn, pe cel care ar putea intr-adevar sa asigure o continuitate in ceea ce s-a infaptuit deja in aceasta Episcopie".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2009, 13:10:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am gandit eu canu prea se stie mare lucru despre acest subiect...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2009, 14:27:59
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
M-am gandit eu canu prea se stie mare lucru despre acest subiect...
Ce-ar fi sa folositi butonul de previzualizare mai des si sa asteptati un raspuns? Poate cei ce va pot oferi unul n-au vazut inca topicul sau nu sunt online. Rabdare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.03.2009, 15:30:32
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

va pot ajuta si eu putin despre episcop:
este urmasul direct al apostolilor.
este cel mai mare rang la care poate ajunge un cleric.
toti arhiereii(patriarhi,mitropoliti,arhiep.episcopi,vi cari) au aceasi putere sacramentala.
arhiereul are dreptul de a savarsi toate tainele.
Hirotoneste si hiroteseste preoti si diaconi pentru eparhia lui.
cele 7 vesminte ale lui seminfica cele 7 daruri ale sf.duh.
episcopul este ales dintre ieromonahi(cu rangurile lor: singhel,protosinghel,arhim) si preoti vaduvi sau celibatari(cu rangurile lor: iconom, iconom stravofor,protoiereu),dar de obicei dintre ieromonahi.
Episcopul sfinteste bisericile,antimisele si odata la cativa ani se aduna tot sinodul unei biserici si se face sfintirea sf.si marelui mir cu care sunt unsi copii la botez.
episcopul poate caterisi.
El este considerat intaiul dintre credinciosi ai eparhiei sale.
__________________
Dumnezule milostiveste-te spre noi si ne binecuvinteaza;lumineaza fata Ta spre noi si ne miluieste
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.03.2009, 20:09:02
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Ioane, pentru raspuns.
Motivul pentru care intreb este ca nu prea am auzit de episcopi pana acum; iar in articol scrie ca acestia se aleg. Cine ii alege? Chiar merg enoriasii la urna si isi aleg episcopul?
Mai am o intrebare referitoare la perioada de sedere in manastire a celui care va fi ales episcop: cam cata "vechime" trebuie sa aiba in manastire?
Exista o varsta la care se poate ajunge episcop, sau varsta nu e importanta? Trebuie sa aiba ceva experienta ca preot, sa fi slujit intr-o parohie sau manastire, avand practica spovedaniei?
Incet, incet as vrea sa dau contur functiei de episcop, pe care am gasit-o in biblie, dar mai putin in viata.
Si inca ceva: fiind urmas direct al Apostolilor, gandesc ca nu poate avea numai o functie administrativa, dar in articol se afirma ca " Biserica Ortodoxa nu este “o biserica a elitelor”. Oare nu se contrazic aceste lucruri? Si eu cred, in nestiinta mea, ca e vorba de functie cu mari raspunderi si multa putere, bazata pe o indelunga experinta. Dealtfel in Pidalion este scris ca varsta la care se poate deveni episcop este 50. Poate nu intamplator, caci omul este matur la aceasta varsta...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.03.2009, 21:04:10
turneai turneai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2007
Mesaje: 14
Implicit azi nu mai sunt episcopi

foarte putini credinciosi cunosc ce este un episcop.Sf.Scriptura ara cel mai bine slujirea arhiereasca.azi un episcop este ales pe alte criterii.episcopul in eparhia pe care o pastoreste este un despot,de altfel i se canta "pre stapanul',face ce vrea si cum vrea.hirotoneste preoti care incalca canoanele bisericii,asupreste cu dari mari pe preoti,duce o viata de imparat,mai putin de calugar care a depus votul saraciei,al castitatii,ai ascultarii.fariseii din vremea Mantuitorului sunt mici<daca pot spune asa> fata de episcopul din vremea noastra.stiu ca cine citeste acest comentariu nu da crezare celor spuse,dar sa cerceteze mai cu amanuntul pe episcopi si se va convinge
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.03.2009, 21:26:43
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Inainte de a discuta situatia "din teren", multumesc pentru opinie turneai, as vrea sa trecem in revista si functiile bisericesti, caci unii dintre noi nu le cunosc. Una dintre acestea este cea de episcop, despre care intreb aici; dar mai sunt multe functii in Biserica si in manastire, pe care nu toti le cunoastem; ca apoi sa vedem cum unul dintre acestia are posibilitatea de a ajunge episcop; cu alte cuvinte, as vrea sa stiu, daca e vorba de o promovare sau o numire.
Arhimandrit este staretul unei manastiri. Am auzit de singhel si protosinghel; cine sunt acestia? etc. Care e forma de adresare la fiecare functie, caci eu le incurc si nu stiu cand e Prea Sfintitul, cand e Inalt Prea Sfintitul...
Va rog daca ma puteti lamuri.
Un Post binecuvantat tuturor!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.03.2009, 23:42:40
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Inainte de a discuta situatia "din teren", multumesc pentru opinie turneai, as vrea sa trecem in revista si functiile bisericesti, caci unii dintre noi nu le cunosc. Una dintre acestea este cea de episcop, despre care intreb aici; dar mai sunt multe functii in Biserica si in manastire, pe care nu toti le cunoastem; ca apoi sa vedem cum unul dintre acestia are posibilitatea de a ajunge episcop; cu alte cuvinte, as vrea sa stiu, daca e vorba de o promovare sau o numire.
Arhimandrit este staretul unei manastiri. Am auzit de singhel si protosinghel; cine sunt acestia? etc. Care e forma de adresare la fiecare functie, caci eu le incurc si nu stiu cand e Prea Sfintitul, cand e Inalt Prea Sfintitul...
Va rog daca ma puteti lamuri.
Un Post binecuvantat tuturor!
Anca dragă este un topic deschis de mine la hirotonie , unde sunt dezbătute , arătate cam toate problemele legate de hirotonia episcopului, treptele episcopului, condițiile pentru hirotonia episcopului și acum mă vog duce să postez despre interdicțiile și limitele episcopului. Tot la acel topic am vorbit și de hirotonia intru diacon.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.03.2009, 23:47:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iertare a nu am vazut. Multumesc Cristian.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Episcopul Padovese decapitat la comanda divinitatii . cocacoc Generalitati 28 10.06.2010 16:34:22
Sfantul Cuvios Mihail Marturisitorul, episcopul Sinadei Marius247 Intrebari utilizatori 0 23.05.2010 17:05:38
Sfântul Grigorie, Episcopul Nyssei cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 09.01.2010 16:07:21
Episcopul care s-a dat pe sine insusi rascumparare BogdanF2 Generalitati 2 18.08.2009 12:55:28
Sfântul Leon , episcopul Catanei + cristiboss56 Diverse Sarbatori 2 21.02.2009 11:36:16